آریا بانو

آخرين مطالب

نماز تراویح چیست؟ گوناگون

نماز تراویح چیست؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نماز تراویح (Taravih) به نماز‌های نافله مخصوص شب‌های ماه رمضان گفته می‌شود. اهل سنت معتقدند که نماز تراویح را باید به جماعت بجا آورد در حالی که شیعیان به جماعت خواندن نماز مستحبی را بدعت و حرام می‌دانند.


سرویس مذهبی – همه چیز ماه رمضان پر از خیر و برکت است و در این بین انجام دادن اعمال مستحبی که جای خودش را دارد. هیچ می‌دانستید که بیشترین اختلاف اهل سنت و شیعیان درباره نماز تراویح درباره جماعت یا فرادی خواندن آن است؟ ما در این مقاله نماز تراویح را از ابتدا تا انتها واکاوی کرده‌ایم و دیدگاه شیعیان و مذاهب مختلف اهل سنت را درباره این نماز مستحبی بیان نموده‌ایم.
نماز تراویح چیست؟
نماز تراویح (Taravih) نماز نافله‌ای است که مسلمانان اهل سنت در شب‌های ماه رمضان به جماعت می‌خوانند. تراویح در لغت به معنی استراحت کردن و راحت گذاردن است و علت نام‌گذاری آن این است که امام جماعت پس از هر دو نماز مستحبی دو رکعتی به مردم فرصت استراحت می‌داده است.
مدت استراحت در نماز تراویح
مدت استراحتی که امام جماعت به نمازگزاران می‌دهد به اندازه‌ای است که نمازگزار بتواند از مسجد النبی تا کوه سَلع در نزدیکی مسجد برود. در شهر مکه هم این مدت استراحت به اندازه 7 دور طواف بر دور کعبه بوده است.
زمان خواندن نماز تراویح
علمای شیعه درباره زمان تراویح صحبت چندانی نکرده‌اند، اما از بین منابع می‌توان این‌طور استنباط کرد که 8 رکعت اول آن پس از نماز مغرب و 12 رکعت دیگر آن پس از نماز عشا تا طلوع فجر خوانده می‌شود. از دیدگاه اهل سنت این نماز بعد از نماز عشا تا طلوع فجر خوانده می‌شود. البته از نظر مذاهب چهارگانه اهل سنت اختلافاتی درباره این زمان وجود دارد.
نماز تراویح چند رکعت است؟
از دیدگاه شیعیان نوافل ماه رمضان 1000 رکعت است که در 20 شب اول هر شب 20 رکعت و در 10 شب آخر هر شب 30 رکعت خوانده می‌شود و در سه شب قدر علاوه بر 30 رکعت هر شب، 100 رکعت دیگر از نوافل را باید خواند. از نظر علمای شافعی، حنبلی و حنفی نماز تراویح 20 رکعت است، ولی بعضی از علمای مالکی این نماز را 20 و بعضی دیگر 36 رکعت دانسته‌اند.
نماز تراویح جماعت یا فرادی؟
از نظر شیعیان نماز‌های مستحبی ماه رمضان باید فرادی خوانده شود و به جماعت خواندن آن بدعت و حرام است. شیخ طوسی در این باره گفته است: نوافل ماه رمضان به صورت فراداست و به جماعت خواندن آن بدعت است. (الخلاف، جلد 1، صفحه 528)
این در حالی است که اغلب علمای اهل سنت به جماعت خواندن نماز تراویح را جایز بلکه مستحب دانسته‌اند. در مذهب شافعی هر دو نوع فرادی و جماعت این نماز نقل شده است، ولی توصیه به جماعت آن است. در مذاهب حنفی و حنبلی هم به جماعت خواندن این نماز را افضل دانسته‌اند. مالک نیز معتقد است که اگر کسی بتواند نماز تراویح را در خانه خودش بخواند بهتر از جماعت خواندن آن است.
نماز تراویح در زمان پیامبر (ص)
با این که احادیث فراوانی درباره شب‌زنده‌داری و خواندن نماز مستحبی در ماه رمضان وجود دارد، اما در زمان حیات پیامبر (ص) انجام این اعمال به صورت فرادی بود و تنها دو یا سه شب این اعمال به صورت جماعت برگزار می‌شد.
در صحیح بخاری و صحیح مسلم به نقل از عایشه روایت شده است که: پیامبر (ص) در شبی از ماه رمضان در مسجد به نافله پرداخت و گروهی به ایشان اقتدا کردند. این کار در شب بعد هم تکرار شد. در شب سوم یا چهارم جمعیت بیشتر شد، ولی پیامبر (ص) به مسجد نرفت و هنگام صبح به مردم فرمود که من از اجتماع شما مطلع بودم، اما از آن ترسیدم که در صورت استمرار، این نماز بر شما واجب شود و از انجام دادن آن ناتوان باشید. به همین دلیل، مراسم تراویح در زمان آن حضرت (ص) و دوران خلافت ابوبکر و نخستین سال خلافت عمر برگزار نشد.
چه کسی تراویح را پایه‌ریزی کرد؟
در سال 14 هجری عمر بن خطاب دستور برپایی تراویح را داد. عمر که دید مردم در زمان خواندن نماز‌های مستحبی به صورت پراکنده و فرادی ایستاده‌اند به اُبی بن کعب دستور داد تا به عنوان پیش‌نماز مردان بایستد و تمیم داری هم پیش‌نماز زنان بشود و مردم به این دو اقتدا کنند. البته مدارکی هم وجود دارد که نشان می‌دهد ابی بن کعب در زمان پیامبر (ص) هم پیش‌نماز این نماز بوده، اما سند این مدارک ضعیف است.
نماز تراویح از دیدگاه معصومین (ع)
احادیثی در مورد خواندن نماز‌های مستحبی در شب‌های ماه رمضان وجود دارد، اما در همه آن‌ها اقامه نماز مستحبی به صورت جماعت شدیداً نهی شده است و نماز تراویح هم به عنوان یک بدعت معرفی شده است. حضرت علی (ع) از جمله معصومینی بوده است که با تراویح به شدت مخالف بوده و پس از ورودش به شهر کوفه به امام حسن (ع) دستور داد که تراویح را ممنوع اعلام کند. (تهذیب الاحکام، جلد 3، صفحه 70 و تفسیر العیاشی، جلد 1، صفحه 275) سلیم بن قیس از امام علی (ع) نقل کرده است که فرمود: به خدا سوگند دستور دادم که مردم در ماه رمضان جز بر نماز‌های واجب جماعتی را بر پا نسازند و به ایشان گفتم که ادای نافله‌ها به جماعت، بدعت است. برخی از لشکریانم فریاد برآوردند که‌ای اهل اسلام! سنت عمر تغییر کرد. او ما را از نماز‌های نافله ماه رمضان باز می‌دارد. تا آن جا که ترسیدم در لشکرگاه سر به شورش نهند. (وسائل الشیعه، جلد 8، صفحه 47) امام رضا (ع) درباره نماز نافله به فضل بن شاذان فرمود: نماز مستحبی به جماعت خوانده نمی‌شود چرا که بدعت است و هر بدعتی مایه گمراهی است و راه گمراهی از دوزخ می‌گذرد. چنین روایتی از امام صادق (ع) به نقل از اعمش نیز آمرده شده است. (وسائل الشیعه، صفحه 335)
نماز تراویح از دیدگاه شیعه
فقهای شیعه به تبعیت از ائمه معصومین (ع) خواندن نماز تراویح را بدعت و حرام دانسته‌اند. آن‌ها علاوه بر احادیث معصومین (ع) به ماجرای نیامدن پیامبر (ص) برای اقامه جماعت نماز مستحبی استناد می‌کنند.
آیا نماز تراویح بدعت است؟
بر اساس نوشته صحیح بخاری، جلد 3، صفحه 58 عمر بن خطاب تراویح را بدعت اعلام کرده است، اما بعضی از دانشمندان اهل سنت بر این باورند که بدعت بر دو نوع حسنه و سیئه است و تراویح از نوع بدعت حسنه به حساب می‌آید. این در حالی است که علمای شیعی هر گونه بدعتی را نادرست می‌دانند.
»»» اصل ماجرای نماز تراویح و اختلاف در مورد آن به نحوه به وجود آمدن و طریقه خواندن آن به جماعت یا فرادی است. شیعیان تراویح را بدعتی می‌دانند که انجامش حرام است و اهل سنت آن را بدعتی از نوع حسنه می‌دانند و به جماعت خواندن این نماز از نظر آن‌ها افضل است.
ابوالفضل ناظمی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

القاب حضرت علی (ع) چیست و ایشان با چه نام‌هایی شناخته شده اند؟

مدل درب ورودی ساختمان؛ انواع در ورودی و نکات مهم در انتخاب آن

هفت گناه کبیره کدام هستند؟

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

عکس شهادت امام حسن عسکری (ع) برای تسلیت

طالع بینی چینی متولدین سال موش

حیوانات دنیا را چگونه می بینند؟

تصاویر منتخب ارسالی به مسابقه نشنال جئوگرافیک 2018

ستارگان مجازی (پنجشنبه 24 آبان 97)

تصویری دیدنی از بزرگترین غار دنیا /عکس

عکس پروفایل شهادت امام حسن عسکری (ع)

با انتخاب یکی از صورت ها شخصیت خود را بشناسید

حکم سجده زیارت عاشورا برای بانوان چیست؟

تعبیر خواب موش در حال فرار - فرار کردن موش در خواب چه تعبیری دارد؟

چرا همه در صف ثبت‌نام پراید هستند؟

فال روزانه پنجشنبه 24 آبان 1397

طالع بینی ازدواج چینی؛ متولدین سال اسب

استراحت خانواده شیرها وسط جاده گردشگری در آفریقای جنوبی/ تصاویر

طارمی؛ عامل تمام اتفاقات بد برای پرسپولیس!

تعقیبات نماز مغرب

تصویر هوایی زیبا از شانگهای چین

تهدید پژمان بازغی توسط هواداران گلزار (فیلم)

کلیپ احساسی ماهایا پطروسیان به یاد مرتضی پاشایی (فیلم)

دلنوشته عاشقانه زیبا و مفهومی

سلطان سکه «وحید مظلومین» و محمداسماعیل قاسمی اعدام شدند!

عصبانیت شدید برانکو ایوانکوویچ از برنامه ریزی جدید سازمان لیگ فوتبال ایران

باران های پربرکت پاییز کم آبی را جبران می کند؟

فواید رقص برای سلامت روح و جسم

سگ‌‌های خانگی از کدام کار انسان‌ها متنفرند؟

لرزه‌ نگاری چهار بعدی چیست؟

سقف یوبوت چیست؟

خاطره جالب امین حیایی از تایلند! (فیلم)

عکاسی با عجیب ترین دوربین دنیا

ازدواج عجیب مرد ژاپنی با یک عروسک!/ تصاویر

کوچکترین گورکن دنیا و یک حفار باور نکردنی

حقایق عجیب و خارق العاده درباره فیل‌ها/ تصاویر

ساحلی عجیب که در پاییز قرمز می شود/ عکس

فال روزانه چهارشنبه 23 آبان 1397

آیا سجده زیارت عاشورا واجب است؟

دستگیری 11 نفر از عناصر اصلی باندهای قاچاق

انتقاد از فشار دولت ترامپ به سوئیفت برای قطع سیستم بانکی ایران

شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن

جزئیات بیشتر از خوشحالی مربی تیم ملی پس از ناکامی پرسپولیس

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی:‌ خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی

معرفی ساز بالابان

نماز جماعت چیست؟ (فضیلت و شرایط نماز جماعت)

کشف مهدکودک کوسه‌ها در عمق 762 متری دریا / عکس

طالع بینی ازدواج چینی؛ متولدین سال مار

قلعه دزک در استان چهارمحال و بختیاری + تور مجازی

گزارش نرگس کلباسی در یکسالگی زلزله کرمانشاه (فیلم)