آریا بانو

آخرين مطالب

از «پیازا پلازا» تا مشروط شدن صادرات دارو اجتماعي

از «پیازا پلازا» تا مشروط شدن صادرات دارو

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نسخه‌ای شفابخش برای سکته مغزی، پیش‌بینی ایران پربارش در پاییز 97، ممنوعیت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، ماجرای افغانی‌ کشی‌ها، توقف فرآیند انتخاب شهردار تهران، پیازا و پلازا در مدیریت‌های شهری مهمترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا در روز شنبه (12 آبان‌ماه) است.

به گزارش ایسنا، اداره اخبار اجتماعی ایسنا، امروز (شنبه 12 آبان)، 56 خبر و گزارش منتشر کرده است که برخی از مهمترین آن‌ها به همراه تیتر و لینک در زیر می‌آید:
نسخه‌ای شفابخش برای دومین علت مرگ ایرانیان
سکته مغزی دومین علت مرگ و اولین عامل ناتوان کننده افراد بالغ کشور است و برآورد می‌شود سالانه نزدیک به 200 هزار مورد سکته مغزی در کشورمان رخ دهد این درحالیست که سکته مغزی همچون سایر بیماری‌های غیرواگیر قابل پیشگیری است و می‌توان با تغییر سبک زندگی، روی آوردن به تغذیه سالم و... از دام آن گریخت. بر همین اساس درمان سکته‌های حاد مغزی در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه‌روز با عنوان برنامه کشوری "724" در 54 مرکز درمانی دانشگاهی کلید خورد.
مسعود مهرپور- فوق تخصص عروق مغزی و دبیر برنامه کشوری درمان سکته‌های حاد مغزی 724- درباره روند شکل‌گیری، اجرا و چالش‌های پیش‌ روی این برنامه با بیان اینکه کُدی تحت عنوان کد «سما» به عنوان مشخصه سکته‌های حاد مغزی ایجاد شده است، می‌گوید: با فعال شدن این کد بیماران سکته مغزی مستقیما به بیمارستان‌هایی که امکانات درمان سکته مغزی را دارند، منتقل می‌شوند تا زمان را برای درمان آنها از دست ندهیم. در حال حاضر در تهران هشت مرکز بیمارستانی دانشگاهی در نقاط مختلف شهر پیش‌بینی کرده‌ایم و همچنین اعلام کردیم که در استان‌ها هم حداقل یک بیمارستان اصلی این امکانات را داشته باشد به‌طوری‌که حدود 54 مرکز در کشور برای درمان سکته‌های حاد مغزی اقدام می‌کنند و خوشبختانه بسیاری از استان‌ها هم تعداد بیمارستان‌هایشان را افزایش داده‌اند.
کاهش قیمت یک داروی پرمصرف بیماران پیوند کلیه
داریوش آرمان - مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی - در گفت‌وگو با ایسنا از کاهش قیمت یک داروی پرمصرف بیماران پیوند کلیه خبر داد و گفت: امیدواریم شرکت زهراوی که تولیدکننده داروی سل‌سپت است نیز قیمت پایه دارویش را پایین آورد.
وی ادامه داد: خبر خوشی برای بیماران پیوند کلیه داریم و آن این است که بعد از رایزنی‌های انجمن حمایت از بیمارن کلیوی با مسوولان وزارت بهداشت و دستوری که وزیر بهداشت داد، قیمت یکی از داروهای پرمصرف پیوند کلیه به نام «مایفورتیک» طبق قولی که به ما داده شده از این هفته و طی یکی - دو روز آینده عملیاتی می‌شود به قیمت قبل بازمی‌گردد. این دارو مشابه داروی سِل‌سِپت است و یک برند بسیار معتبر در دنیاست. قیمت این دارو برای بیماران حدود 1000 تومان افزایش پیدا کرده بود که در حال حاضر با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار شد از این هفته قیمت دارو کاهش یابد.
صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ممنوع شد
کیانوش جهانپور- سخنگوی سازمان غذا و دارو - در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: صادرات هر نوع دارو و تجهیزات پزشکی بدون دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو ممنوع شد.
وی تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و تخصیص ارز دولتی به حوزه مواد اولیه دارو و تجهیزات ضروری پزشکی هر گونه صادرات در این حوزه‌ها منوط به دریافت مجوز اداره کل مربوطه از سازمان غذا و دارو است.
پاییز ایران «پربارش» پیش‌بینی شد
ایمان بابائیان - رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی - در گفت‌وگو با ایسنا گفت: بارش‌های کشور در پاییز سال جاری نسبت به میانگین بلندمدت بیشتر است.
وی افزود: در پاییز امسال افزایش بارش در دو سوم شمالی کشور به ویژه در استان‌های حاشیه زاگرس مرکزی و شمالی، شمال غرب، شمال شرق و استان‌های ساحلی خزر نسبت به سایر نواحی آشکارتر خواهد بود.
امسال به جای تعطیلی مدارس، فعالیت‌های آلاینده را متوقف می‌کنیم
کیومرث کلانتری - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران - در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه امسال 72 ساعت قبل از اضطراری شدن آلودگی هوا اقدامات کنترلی را شروع می‌کنیم، گفت: قصد داریم در شش ماه دوم سال‌ جاری به جای تعطیلی مدارس، فعالیت‌های آلاینده را متوقف کنیم و کمتر دنبال متوقف کردن امور روزمره شهروندان و دانش‌آموزان باشیم.
وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال برای رفع معضل آلودگی هوا در تهران، شهرداری و محیط زیست همکاری‌ خوبی با یکدیگر دارند، اظهار کرد: بازسازی و توسعه ایستگاه‌های سنجش آلایندگی تهران در دستور کار قرار گرفته است. بخشی از ایستگاه‌های سنجش آلایندگی باید تعمیر و مجهز شوند و در برخی شهرستان‌های استان تهران لازم است که ایستگاه‌های جدیدی ایجاد کنیم.
پیازا، پلازا چیست؟
واژه اسپانیایی «پلازا» به محلی اطلاق می‌شود که ضمن غلبه عنصر پیاده بر سواره، محلی برای گردهمایی، دیدارهای روزمره، تعاملات اجتماعی و برگزاری مراسم و آیین‌ها فرهنگی و مذهبی و یا به نوعی پاتوق باشد. واژه‌ای که بنابر نظر کارشناسان همان «میدان» در فرهنگ وادبیات فارسی است و بایستی به جای بازی با واژگان به ماهیت موضوع توجه شود. چندی پیش رییس کمیته معماری شورای شهر تهران در یکی از جلسات شورای شهر گفته بود که توسعه پلازاهای شهر تهران چندان در لایحه برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران مورد توجه قرار نگرفته است و جای خالی پلازاهای شهری در این لایحه احساس می‌شود.
احسان رنجبر-عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس تهران - در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه واژه پلازا در ادبیات شهرداری تهران از زمان پروژه میدان ولیعصر به صورت جدی سر زبان‌ها افتاد، اظهارکرد: استفاده از واژه پلازا در این پروژه ناآگاهانه انجام شد چرا که معادل فارسی پلازا در فرهنگ ایرانی همان «میدان» و «میدانچه» است. در نتیجه محصول شکل گرفته در میدان ولیعصر نه پلازای غربی است نه میدانچه ایرانی. کلمه پلازا ریشه اسپانیایی دارد و مکانی است برای جمع شدن، گردهمایی، دیدارهای روزمره و تعاملات اجتماعی. ماهیت این فضا سکون است یعنی جایی برای درنگ و نشستن.
این عضو هیات علمی دانشگاه پیدایش پلازا را همزمان با نخستین دوره‌های تاریخ شهرنشینی دانست و گفت: نمونه‌های مرجع و شاخص پلازاهای اروپایی در قرون وسطی شکل گرفته و بعد از آن در دوره‌های بعدی چون رنسانس و ...تکامل یافته است و بنا بر ادبیات و فرهنگ آن شهر، نامی بر روی آن گذاشته شد به طوری که در اسپانیا پلازا، در ایتالیا پیازا و در ادبیات ما نیز میدان و میدانچه است و از مصادیق شاخص این فضاها در سه کشور ایران، ایتالیا و اسپانیا می‌توان به پیازا کامپو در سیه نا ایتالیا (Piazza del Campo )، پلازا مایور در مادرید اسپانیا(Plaza Mayor) و میدان نقش جهان در ایران اشاره کرد.
توقف فرآیند انتخاب شهردار تهران در شورای شهر
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از توقف فرایند انتخاب شهردار تهران در شورا تا زمان تعیین تکلیف طرح استفساریه مستثنی شدن شهرداران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی خبر داد.
پس از اینکه سازمان اداری و استخدامی کشوری روز گذشته در نامه ای خطاب به محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران از 28 کاندیدای شهرداری تهران که اعضای شورای شهر انتخاب کرده‌بودند 12 تن را واجد شرایط شغلی و غیر بازنشسته برای شهرداری دانستند امروز صبح شنبه اعضای شورا در جلسه هم اندیشی قرار است از این 12 نفر 5 نفر را به عنوان کاندیدای شهرداری تهران معرفی کنند که علی اعطا - سخنگوی شورای شهر تهران - پس از این جلسه در جمع خبرنگاران حاضر شد و از توقف فرایند انتخاب شهردار تهران خبر داد.
وی ادامه داد: طبق برنامه زمان‌بندی که پیش از این اعلام شده بود مقرر شده بود که امروز پنج نفری که قرار است به عنوان کاندیدای شهرداری تهران به صحن بیایند و برنامه‌هایشان را ارائه کنند، معرفی کنیم اما ظرف سه روز گذشته پیشنهادی از سوی برخی اعضا ارائه شد که موجب تعویق این فرایند شد.
تمدید 3ماهه قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری
مهدی ریاحی فر - مدیرعامل شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ - در نشستی خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه صندوق بازنشستگی کشوری برای سه ماه و آموزش و پرورش برای یک ماه قراردادشان را تمدید کرده‌اند، گفت: اگر این دو نهاد بخواهند بیمه تکمیلی خود را صندوقی ادامه دهند فقط ما هستیم و با ما می‌توانند عقد قرارداد کنند اما اگر بخواهند وارد امر بیمه‌گری شوند باید مناقصه انجام شود.
وی با بیان اینکه آتیه سازان حافظ صد در صد متعلق به سازمان بیمه سلامت است و به موجب مصوبه هیئت وزیران در سال 82 جزو شرکت‌های مادرتخصصی بیمه سلامت شناخته شد گفت: طبق ماده 6 بیمه خدمات همگانی گفته شده همه شرکت های بیمه مجاز هستند در امور بیمه درمانی مکمل و مضاعف مشارکت و مداخله کنند.
قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتی در به کارگیری جوانان ندارد
محمدمهدی تندگویان - معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان- در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتی در به کارگیری جوانان ندارد اما هدف قانونگذار ایجاد تحولی در این حوزه بوده است، گفت: اگر قرار باشد فردی که سال‌ها در منصبی دولتی مشغول به کار بوده است اما هنوز بازنشسته نشده را جایگزین فردی با «شرایط سنی» مشابه کنیم، تحولی رخ نخواهد داد.
وی افزود: با این شیوه جایگزینی، به طوری‌که جوانان در پست‌های اجرایی قرار نگیرند دیگر نیازی به وضع قانون جدید نداشتیم. بنابراین انتظار داریم افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند یا در مدت کمی به این سن می‌رسند را جایگزین افراد بازنشسته فعلی نکنند. در حال حاضر نه درشهرداری، نه استانداران بازنشسته و نه حتی چهار وزیری که تغییر کردند اراده‌ای برای به کارگیری جوانان دیده نمی‌شود این درحالیست که انتظار داشتیم دولت با رویکرد جوانگرایی افرادی مانند آقای جهرمی را به عنوان وزرای جدید معرفی کنند.
احیای سازمان سمپاد تا سال آینده
فاطمه مهاجرانی - رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان - در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تصویب کامل اساسنامه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت که خوش بین هستیم سال بعد سازمان سمپاد احیا شود.
وی درباره احیای سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اظهار کرد: بخشی از اساسنامه سازمان قبل از سفر رئیس جمهوری به نیویورک تصویب شده بود و مابقی نیز در جلسه 20 مهر ماه به تصویب رسید و به این ترتیب در دوجلسه اساسنامه سازمان سمپاد به طور کامل تصویب شد و به این معناست که سازمان سمپاد احیا خواهد شد.
ارسال پیامک پرداخت وجه به اولیای دانش‌آموزان
منصور مجاوری - مشاور وزیر آموزش و پرورش - در مراسم افتتاح سامانه حساب یکپارچه مدارس از استقرار حساب یکپارچه در 85 هزار مدرسه تا پایان آبان خبر داد و گفت: اگر ولی دانش آموز به مدرسه برود و بابت هر هزینه فوق برنامه مبلغی بپردازد، «کد شناسه» خاصی به آن تعلق می‌گیرد و کاملا قابل رهگیری است و به محض واریز مبالغ، پیامکی برای اولیاء ارسال می‌شود.
وی با بیان اینکه سامانه حساب یکپارچه مدارس به علت شفاف‌سازی منابع مالی عظیمی که وارد مدارس می شود طراحی شده است،گفت: به این ترتیب هم سرانه‌های دولتی و هم واریزی‌های والدین مشمول حساب یکپارچه می‌شوند.
محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی راهپیمایی 13 آبان
با توجه به اینکه از ساعت 10 تا 12 فردا، مراسم راهپیمایی سیزدهم آبان در مقابل لانه جاسوسی برگزار می‌شود، تمهیدات ترافیکی برای این مراسم در نظر گرفته شده است و عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از ساعت 6 صبح تا خاتمه مراسم راهپیمایی و عادی شدن وضعیت ترافیکی در کلیه معابر پیرامون مسیرهای راهپیمایی و معابر منتهی به سفارت سابق آمریکا حضور دارند و نسبت به تسهیل عبور و مرور و جلوگیری از انسداد معابر در محدوده اجرای مراسم اقدام می‌کنند.
پلیس راهور تهران محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی ویژه راهپیمایی 13 آبان روز دانش آموز را تشریح کرد. بر این اساس در اطراف لانه جاسوسی محدودیت تردد وجود دارد که از ساعت 8 صبح فردا (13 آبان) اعمال می‌شود و طول خیابان طالقانی از سپهبد قرنی تا مفتح، طول خیابان ایران‌شهر از مقابل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به سمت جنوب، طول خیابان‌ موسوی از تقاطع سمیه به سمت شمال، طول خیابان طالقانی از حافظ به سمت شرق و بهار به سمت غرب، خیابان سپهبد قرنی از میدان فردوسی به سمت شمال، خیابان نجات‌اللهی (ویلا) از انقلاب به سمت شمال و خیابان ایران‌شهر از کریم‌خان به سمت جنوب مشمول این محدودیت می‌شوند.
فهرست پربازدیدترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا به شرح زیر است:
پاییز ایران «پربارش» پیش‌بینی شد
صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ممنوع شد
توقف فرآیند انتخاب شهردار تهران در شورای شهر
افتتاح پل سبز زندگی و زیرگذر گیشا تا مهر 98
نسخه‌ای شفابخش برای دومین علت مرگ ایرانیان
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهترین شیوه فرزند پروری را یاد بگیرید

2576 دهیار زن در کشور مشغول به کار هستند

راهنمای خرید انواع چمدان​ برای مسافرت نوروزی

با نگاه انگشتان دست، همسرتان را بشناسید

راه های مقابله با وسایل خانگی کثیف

اصول تربیتی؛ از نوزاد تا نوجوان

سکته نوزادان با یک تکان اشتباه

راه هایی برای بهتر گذراندن تعطیلات با کودکان

چگونه اوقاتی خوش برای فرزندان طلاق رقم بزنیم؟

چگونه مادر شوهر یا مادر زن خوبی باشیم؟

7 نکته درباره «در کنار یکدیگر بودن» در ایام نوروز

10 نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان

مراقبت و نگه داری از کیف دستی برای نوروز 98

مردان نیز مورد همسرآزاری قرار می‌گیرند!

تب عجیب تاریخ تولد لاکچری 98/1/1

پروانه کوچولو؛ قصه شاد امشب

نحوه استفاده از ژل ابرو

کاردستی ساده برای سرگرمی کودکان

آموزش دوخت لباس هایی زیبا برای کودکان

چگونه کودکان را به بازی خارج از خانه تشویق کنیم؟

با دستمال کاغذی ناخن مصنوعی درست کنید

بازدید شریعتمداری از موسسه خیریه "ریحانه" همزمان با آغاز سال نو

فواید و خطرات پابرهنه راه رفتن کودک

صبح اولین روز سال 98 بخیر و شادی

با این ترفند‌های آرایشی در وقت صرفه‌جویی کنید!

ماده‌ای که کودکتان را مثل ملوان زبل قوی می‌کند!

چرا مسافرت با نوزاد آسان است؟!

پیام نوروزی رئیس سازمان زندان‌ها

موشن‌گرافی / چند نکته مهم برای سفرهای نوروزی

آزادی 100 هزار زندانی در سال 97 کام مردم را شیرین کرد

خصوصیات یک همسر دوست داشتنی چیست؟

6 توصیه امنیتی درباره کودکان

حنا درمان گیاهی همه نوع مو

لباس مبل، مقرون به صرفه ترین راه تغییر دکوراسیون منزل

به «تکلم» کودکتان سرعت بخشید

وقتی کودک از شیر خوردن امتناع می کند چه کنیم؟

چگونه لباس هایمان را نو نگه داریم؟

«آینه و شمعدان» برای سفره هفت سین فراموش نشود!

یک عاشقانه زیبای دختر و پدری

چگونه خط چشم را حرفه‌ای بکشیم؟

معیارهای اصلی برای انتخاب همسر چیست؟

شیوه رفتار با کودکان بی‌ادب در مهمانی

خاص ترین موبایل فامیل را داشته باشید

آیا ازدواج کلید خوشبختی است؟

چگونه موهایم را حالت‌دار کنم؟

17 ترفند برای خانه تکانی در دقیقه 90

سر همسرتان غُر می‌زنید یا راهنمایی‌اش می‌کنید؟

عیدانه/ مراقبت از ناخن‌ها در زمان خانه تکانی

اسباب بازی خانگی برای تقویت هوش کودک

اینفوگرافی / چند درصد از ایرانی‌ها عید امسال کمتر از پارسال خرید کردند؟