آریا بانو

آخرين مطالب

استادیار دانشگاه صنعتی‌شریف:

تست‌های استعداد یابی ایران قدیمی شده اجتماعي

تست‌های استعداد یابی ایران قدیمی شده

  بزرگنمايي:

آریا بانو - استادیار دانشگاه صنعتی‌شریف گفت: والدین معمولا فرزندان خود را به چشم یک کنده درخت نگاه می‌کنند و مایلند آنها را به اشکالی که می‌پسندند، درآورند و در این بین کمتر پدر و مادری است که فرزند خود را به چشم یک بذر ‌می‌بیند، یک دانه بذر نیاز به نور، محبت و گرمای کافی دارد تا استعداد خود را بروز دهد.

دکتر سید علیرضا فیض‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه 90 یا حتی 100 درصد تست‌های استعدادیابی موجود در ایران فاقد اصالت علمی بوده یا قدیمی هستند، افزود: حتی تست‌های تیپ‌های شخصیتی MBTI که اتفاقا طرفداران بسیاری دارند و در اینترنت هم به صورت مجانی یافت می‌شوند، مربوط به 20 تا 30 سال قبل است و در قیاس با تست‌های جدید کارایی کمتری دارند.
استادیار دانشگاه صنعتی‌شریف با بیان اینکه معمولا روال تهیه و طراحی تست‌های استعدادیابی موجود در ایران براساس همفکری و صرف زمانی اندک از سوی یک یا گروهی از اساتید است، افزود: سازمان‌های ارزیابی فعال در کشورهای پیشرفته برای ارزیابی یک نفر از نظر استعدادهای بالقوه چند صد دلار هزینه دریافت می‌کنند و این در حالی است که این تست‌ها در بازار ایران تقریبا مجانی است و این تفاوت قیمت ناشی از قدیمی بودن این تست‌هاست که اصولا کارایی و اثربخشی نیز ندارند.
فیض‌بخش با تاکید بر اهمیت فرایندهای استعدادیابی و اثربخش بودن آنهادر شناسایی مستعدترین و مناسب‌ترین نوجوانان کشور عنوان کرد: برای ورود اصولی به موضوع کارآفرینی باید از توان و ظرفیت نوجوانان و حتی دانشجویان سال اول دانشگاه استفاده کرد و با ارائه برنامه تربیتی و آموزشی، شانس تبدیل شدن آنها را در دهه آینده به یک انسان تاثیرگذار اقتصادی اجتماعی ارتقا داد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی شریف قصد دارد در دهه آینده حلقه اتصال یک سرمایه‌گذاری موثر برای جوانان ایران باشد، افزود: براساس این تصمیم دانشگاه شریف، محصلان مستعد و مناسب شناسایی می شوند و با صرف هزینه هنگفتی طی حدود 10 سال کار تربیتی و آموزشی بر روی آنها انجام می‌شود، تا از این طریق ایران در آینده با استفاده از نیروی انسانی کارآمد از یک اقتصاد نفتی رهایی یابد.
موسس اولین مرکز کارآفرینی دانشگاهی در کشور تصریح کرد: به منظور استعدادیابی در سطح گسترده و با اشراف به منابع محدود کنونی، نمی‌توان با ابزارهایی مانند مصاحبه حجم بسیاری از دانش ‌ آموزان را طی یک یا دو سال آینده مورد بررسی قرار داد، لذا بهترین و تنها راه ‌ حل، استفاده از تست ‌ های مناسب است.
وی اضافه کرد: دانشگاه صنعتی‌شریف در قدم اول تصمیم دارد به منظور شناخت استعدادهای کشف نشده جوانان ایران، این تست ‌ ها را به صورت اصولی طراحی کند، لذا یک تیم 30 نفره متشکل از اساتید شریف که بیشتر آنها جوانان فارغ ‌ التحصیل از دانشگاه ‌ های مطرح جهان بوده اند، حدود 11 ماه در این رابطه به کار و فعالیت پرداخت، همچنین در این میان تعدادی از اساتید نیز در خارج از ایران حلقه اتصال بین این دانشگاه و دانشگاه برکلی و دیگر دانشگاه‌های مطرح جهان شدند و در نتیجه این فعالیت ‌ ها به این نتیجه رسیدند که تست‌های استعدادیابی در کشورهای پیشرفته کاملا متفاوت با تست‌های موجود در ایران است.
مدیر و موسس دفتر خلاقیت و گسترش کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف بیان کرد: با توجه به سرمایه‌گذاری عظیم این دانشگاه در خصوص استعدادیابی نوجوانان، این سوال مطرح شد که تست‌های طراحی شده توسط تیم دانشگاهی شریف، تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ در راستای به حداقل رساندن ریسک این سرمایه‌گذاری، پس از انجام چندین سفر خارجی و تحقیق و تفحص در نهایت نتیجه این شد که فعالیت این گروه کفایت این امر را نمی‌کند و باید با یکسری از سازمان‌های بین‌المللی در این خصوص مکاتبه شود.
وی با اشاره به اینکه پس از تحقیقات و رایزنی‌های بسیار، قراردادی با یک شرکت بین‌المللی کانادایی‌آمریکایی دارای رده بالای اعتبار جهانی جهت طراحی تست‌های استعدادیابی منعقد شد، افزود: هم اکنون این تست با عنوان تست "ارزیابی استعدادها و بازتوسعه‌دادن پرورش‌ها" در اختیار دانشگاه قرار دارد، فارسی‌سازی آن نیز انجام شده و در چهار شهر بزرگ ایران نیز به صورت پایلوت مورد بررسی قرار گرفته است.
فیض‌بخش با بیان اینکه این شرکت به ازای هر نفر در خصوص اجرای تست‌های استعدادیابی حدود 800 دلار هزینه دریافت می‌کند، تصریح کرد: در طراحی تست‌های این شرکت بین‌المللی حدود 20 تا 30 سال تجربه نهفته است و این امر با فعالیت کوتاه‌مدت تیم دانشگاهی صنعتی شریف قابل مقایسه نیست، همچنین در حال حاضر این تست‌ در آمریکا و کانادا نیز استفاده می‌شود که این امر به نوعی یکی از امتیازات این تست‌ها به شمار می‌رود.
وی گفت: دانشگاه صنعتی شریف به دفتر خلاقیت و گسترش کارآفرینی ماموریت داده که ظرف مدت سه تا پنج سال آینده، انتقال کامل تکنولوژی این تست‌ها صورت گیرد تا پس از این مدت بتوانیم بدون کمک این شرکت بین‌المللی و با همان کیفیت این تست‌ها را ارائه دهیم.
فیض‌بخش با اشاره به دو خروجی اصلی تست‌های مذکور بیان کرد: خروجی اول به عوامل موفقیت در دنیای 20 تا 25 سال آینده می‌پردازد. مسلما نیازهای دهه‌های آتی با امروزه بسیار متفاوت است، به عنوان مثال در حال حاضر حجم بالای محصلانی که علاقمند به گرایش پزشکی هستند، در سال‌های آینده بازار کار مناسبی نخواهند داشت. خروجی دوم تست استعدادیابی به ارائه یک ارزیابی دقیق از نقاط ضعف و قوت محصلان می‌پردازد و ضمن ارائه یک استراتژی دقیق به چگونگی اصلاح نقاط ضعف و نهادینه کردن نقاط قوت اشاره دارد، همچنین براساس این خروجی، وضعیت و رتبه هر فرد در مقایسه با سایر شرکت‌کنندگان و سایر دو میلیون نفری که در هشت سال گذشته این تست‌ها را انجام داده‌اند، مشخص می‌شود.
وی اضافه کرد: در پایان انجام تست، یک خلاصه مدیریتی به منظور ارائه به مدرسه، سازمان یا محل کار آینده شرکت‌کنندگان داده می‌شود، همچنین هیات مدیره دانشگاه امیدوار است که به تست مذکور، اعتباری مانند GMAT یا GRE ارائه شود و با این فرض این پروژه را پیش خواهیم برد که تا حدی این تست‌ها جایگزین بخش‌هایی از کنکور شوند.
استادیار دانشگاه شریف اضافه کرد: دانشگاه صنعتی شریف در قالب دفتر خلاقیت و گسترش کارآفرینی قصد دارد که همه شرکت‌کنندگان در این تست ‌ ها را به عضویت باشگاه کارآفرینان جوان شریف درآورد، همچنین در نظر دارد افراد مستعد این هرم، عضو VIP باشگاه شوند تا با توجه به روحیات فرد مورد نظر روی آنها به مدت 10 سال سرمایه‌گذاری شود. امیدواریم که از دل این سرمایه‌گذاری دو هزار کسب و کار مانند اسنپ، مامان‌پز، کافه‌بازار و ... ایجاد شود که در واقع بخش هیجان‌انگیز و شاید مهمترین اتفاق این داستان همین موضوع است.
وی با اشاره به اینکه این تست برای دومین‌بار در اواخر آبان‌ماه سال جاری برگزار می‌شود، بیان کرد: تصمیم بر این است که در 30 شهر بزرگ و 15 استان غیر از تهران تست‌های استعدادیابی برگزار شود، چنانچه یک نوجوان با یک تجربه و تربیت عالی به ثمر برسد و در 30 سالگی بتواند یک سرمایه‌گذار مناسب جذب کند، می‌تواند در آینده یک بیزینس موفق را راه‌اندازی کند. در همین راستا بنیاد نخبگان رسما اعلام کرده که به فرایند مذکور نظارت می‌کند و در صورت تایید فرایند ذکر شده، آنرا به عنوان رویداد نخبگانی تعریف می‌کند، لازم به ذکر است که رویداد نخبگانی چیزی مانند جشنواره خوارزمی است.
فیض‌بخش عنوان کرد: والدین معمولا فرزندان خود را به چشم یک کنده درخت نگاه می‌کنند و مایلند آنها را به اشکالی که می‌پسندند، درآورند و در این بین کمتر پدر و مادری است که فرزند خود را به چشم یک بذر ‌می‌بیند، یک دانه بذر نیاز به نور، محبت و گرمای کافی دارد تا استعداد خود را بروز دهد. در حال حاضر افرادی را می‌بینیم که خوشبخت نیستند و از کار خود لذت نمی‌برند، چرا که شغلی که در آن فعالیت دارند، متناسب با روحیات آنها نیست.
مدیر و موسس دفتر خلاقیت و گسترش کارآفرینی دانشگاه صنعت شریف افزود: حتی بسیاری از مهاجرت‌ها که شاهد آن هستیم به این علت است که افراد ‌گمان می‌کنند که وجود تاثیرگذاری ندارند و بود و نبودشان یکی است، ارائه راهکارهایی که بتواند افراد را با توجه به استعدادهای فردی آنها به ثمر برساند علاوه بر اینکه در آینده افراد تاثیرگذاری به جامعه تحویل می‌دهد، از بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی فعلی جلوگیری می‌کند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وضعیت معلولان در سال 98 بهتر می‌شود

تعداد کودکان جدا شده از مهاجران غیرقانونی در آمریکا بیش از رقم اعلام شده است

3000 شهر در 40 کشور "دوستدار کودک" هستند

توضیحات سازمان برنامه درخصوص اعتبار «بیمه درمان اعتیاد» در بودجه 98

آخر هفته برفی در تهران/اعلام شمار سارقان حرفه‌ای در کشور

واریز مبلغ بسته حمایتی برای 100 هزار بازنشسته روستایی تا پس فردا

28 درصد ایرانیان کمتر از 18 سال دارند

17درصد ازازدواج‌ها مربوط به دختران زیر 18سال / 14 هزار کودک بیوه زیر 18سال در کشور

کاهش آمار تولد در فرانسه برای چهارمین سال متوالی

تشریح تحول در قوانین ازدواج از سوی «سیاوشی»

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

پرداخت هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به مددجویان و نیازمندان از ابتدای سال

برنامه وزارت علوم برای پیشگیری از طلاق و مفاسد اخلاقی در دانشگاه‌ها

54 درصد معلمان تهرانی فقر درآمدی دارند

نامگذاری پروژه‌های شستا به نام شهدای داروسازی

وجود 1.4 میلیون بیکار محروم در کشور

واریز مبلغ بسته حمایتی برای 100 هزار بیمه شده روستایی تا پس فردا

پاکـانِ بیکار

ایران درکاهش مرگ مادران باردار ازکشورهای برتر دنیاست

شهر دوستدار کودک همه ساله در کشور معرفی می شود

مستمری مددجویان بهزیستی از درآمد کودکان کار کمتر است

ازدواج پس از جدایی؛ آب روی آتش؟

انتقاد از نگاه سیاسی- امنیتی به موضوعات زنان و کودکان در کشور

مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است

مجری و خبرنگار «پرس‌تی‌وی» در آمریکا بازداشت شد

رفع همپوشانی بیمه‌ای با اتمام اعتبار دفترچه‌ها/ چند دفترچه‌ای‌ها باید یکی را انتخاب کنند

افت شدید دمای کشور/ چک‌های برگشتی داروخانه‌ها و بدقولی بیمه‌ها

شریعتمداری: نگاه قهری به کودکان کار پذیرفته‌شده نیست

4٩ هزار کودک بی‌شناسنامه در کشور وجود دارد

خدمات کمیته‌امداد به خانواده‌های نیازمند در حوزه مرگ مغزی و دریافت عضو

فقر سبب تاخیر تکاملی در کودکان می شود

برخی مسئولان نمی‌ توانند پاسخگوی مطالبات نسل جوان باشند

طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سکونتگاه ها آغاز شد

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه‌های غیررسمی»10 استان

آموزش‌ زیرزمینی ملوانی و خلبانی!

چرا برخی زنان به «مُد»های غربی علاقه دارند؟

مشارکت فرهنگی اجتماعی زنان در انقلاب اسلامی واکاوی می‌شود

پیشنهاد بهزیستی برای یارانه درمان معتادان در سال 98

هفته آینده اعضای هیات رئیسه مجمع ملی سمن های جوانان مشخص می‌شوند

سقوط هواپیمای حامل گوشت

جوانانی که به پای هم پیر نمی شوند

نقش سازمان های مردم نهاد در آموزش حقوق شهروندی

اختلاف نظر بهزیستی با برخی نهادها در خصوص بیمار یا مجرم بودن معتادان

شرکت 10 هزار کودک در مسابقه «دوست معلول من حق دارد»

فقرو معلولیت علت بازماندگی از تحصیل حدود 19 هزار کودک

حاشیه و متن «پولی شدن معابر» / کاهش 10 درجه‌ای دما در کشور

جزئیات دستگیری عامل آزار دو کودک گل فروش

حدود 12 درصد تولید ناخالص ملی ایران صرف آسیب‌های مواد مخدر می‌شود

زنگ آسیبهای اجتماعی به صدا درآمده است

تاکید رئیس بهزیستی بر حفظ اطلاعات ژنتیکی کشور