آریا بانو

آخرين مطالب

تأکید بر لزوم مشارکت رسانه‌ها و بخش دولتی با جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" / جبری: مد و لباس را با سینما مقایسه نکنیم / دلشاد: قیمت یک بشکه نفت معادل دو جفت کفش است فرهنگي

تأکید بر لزوم مشارکت رسانه‌ها و بخش دولتی با جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" / جبری: مد و لباس را با سینما مقایسه نکنیم / دلشاد: قیمت یک بشکه نفت معادل دو جفت کفش است

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نشست خبری نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" در سالن امیرخانی خانه هنرمندان برگزار شد.


سرویس مد و لباس هنرآنلاین: نشست خبری نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" با حضور چیا جبری مدیر مؤسسه هنری "چیامد" و مدیر برگزاری جشنواره، خاتون شهبازی دبیر جشنواره، میترا تمجیدی داور بخش طراحی لباس، محبوبه توکلی داور بخش طراحی جواهر و زیورآلات و محمد رامین دلشاد داوری بخش طراحی کیف و کفش جشنواره، صبح روز دوشنبه 14 آبان‌ در سالن امیرخانی خانه هنرمندان برگزار شد.
خاتون شهبازی دبیر نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" در ابتدای این نشست با اشاره به بررسی چشم‌اندازهای فعالان عرصه مد و لباس در روند شکل‌گیری این رویداد بیان کرد: در بدو امر بر مبنای اتفاقات رو به رشد و تغییرات مساعد در این حوزه طرح و برنامه‌ریزی و پس از انتشار فراخوان، تا اعلام نهایی زمان دریافت اثر، 3835 از سراسر کشور و استان‌هایی همچون تهران، البرز، اصفهان، فارس، تبریز، خراسان رضوی، کرمانشاه و مرکزی به جشنواره واصل شد.
او در ادامه به محوریت اصلی جشنواره بر مبنای الهام از فرهنگ و هنر اصیل ایرانی و بروز رسانی آن‌ها در راستای حمایت از طرح و تولید ایرانی اشاره و تصریح کرد: یکی دیگر از محورها و رویکردهای ما در امر برپایی این جشنواره، توجه به موضوع کارآفرینی و توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی در عرصه مد و لباس بود. در این راستا چندی پیش کارگاه‌هایی را با تکیه بر این مضامین و مارکتینگ دیجیتال برپا کردیم که خوشبختانه با استقبال قابل قبولی نیز از سوی علاقه‌مندان حوزه مد و لباس مواجه شدیم.
شهبازی اذعان داشت: تأکید "سی‌پال" در توجه به آموزش، دیجیتال مارکتینگ، برندسازی و توسعه کسب‌وکارهای این بخش است و معتقدیم صرف هنرمند بودن برای درخشش در این عرصه کفایت نمی‌کند.
در بخش عکاسی مد و مدنویسی اثر شاخصی دریافت نشد
دبیر نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" در ارتباط با داوری آثار رسیده به جشنواره گفت: داوری در تاریخ 11 آبان 97 به پایان رسید و در نهایت 207 اثر در بخش طراحی لباس، 135 اثر در بخش کیف و کفش و 98 اثر در بخش طراحی جواهر و زیورآلات به جشنواره رسید اما متأسفانه در بخش عکاسی مد و مدنویسی اثر شاخصی دریافت نشد و آثار برگزیده اواسط آذر 97 به نمایش درمی‌آیند.
شهبازی با انتقاد از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی کشور در امر توجه به حوزه علمی، فرهنگی و هنری مد و لباس اظهار داشت: به جرئت می‌توان گفت یکی از موانع جدی در توسعه کسب‌وکارهای حوزه مد و لباس، کم‌توجهی رسانه‌ها به این بخش است و این یکی از مهم‌ترین معضلات در این بخش به شمار می‌رود.

او همچنین به همراهی انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی در برپایی هر چه بهتر این جشنواره اشاره و تصریح کرد: توسعه مد و لباس تنها با تکیه بر افراد متخصص در این بخش پیش نمی‌رود و ارتقا سطح دانش کسب‌وکاری و رونق اقتصادی به همراهی دیگر نهادها و ارگان‌ها وابسته است.
کوچک‌ترین اتفاق در این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد
چیا جبری مدیر مؤسسه هنری "چیامد" و مدیر برگزاری جشنواره نیز در سخنانی به دغدغه‌های همیشگی خود در امر احیای پیراهن ایرانی اشاره کرد و گفت: به‌خوبی شاهد جریانات رو به رشد و اتفاقات جذاب یک دهه اخیر در حوزه مد و لباس بوده‌ام، اما این عرصه همچنان نوپاست و خطاب به سایر رسانه‌ها می‌گویم که حتی کوچک‌ترین اتفاق در این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
جبری گفت: آزمون‌وخطاهای بسیاری را پشت سر گذاشته‌ایم و با این وجود دوستان کمال‌گرای ما نباید عرصه مد و لباس را با حوزه‌هایی همچون سینما مقایسه کنند. با این وجود "سی‌پال" تلاش می‌کند به شکلی جامع به این مهم بپردازد.
او به نحوه برگزاری جشنواره به شکل اینترنتی اشاره کرد و گفت: تجربه دیگر جشنواره‌ها نشان داده است که دریافت اصل اثر جهت داوری ممکن است آسیب‌هایی را به آن‌ها وارد کند. از سوی دیگر تمرکز مکان برگزاری این رویدادها در تهران موجب می‌شود به دلیل مشکلات دوری راه و حمل و نقل آثار، تعدادی کمتری شرکت‌کننده از سراسر کشور و یا حتی دیگر کشورها با جشنواره‌های مد و لباس همراه شوند. از همین رو شکل اینترنتی را برای دریافت آثار این جشنواره انتخاب کردیم.

مدیر برگزاری نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" در ادامه به شرایط اقتصادی خاص در کشور اشاره و تصریح کرد: همین امر موجب شده است که حمایت از کالای ایرانی مورد توجه برگزارکنندگان "سی‌پال" قرار گیرد و اما در عین حال نگاهمان علاوه بر توجه به رویکرد کاربردی، حمایت از آثار هنری و خلاقه هنرمندان به‌ویژه نوجوانان و جوانان است.
ارسال اثر به "سی‌پال" از ایتالیا
جبری به اثری رسیده از ایتالیا در این جشنواره اشاره کرد و گفت: این اثر دارای کانسپتی بسیار خلاقانه و در نهایت طرحی خوشایند بود و همراهی هنرمند این اثر و اعتماد او به جشنواره "سی‌پال" برای ما جای خوشحالی بسیار داشت.
او همچنین به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خود در برگزاری این جشنواره یعنی مسئله جدایی صنعت و دانشگاه در عرصه مد و لباس اشاره کرد و گفت: متأسفانه بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ما تعریف درستی از بخش صنعت ندارند و از سویی دیگر فضای کار مناسب برای آن‌ها در چرخه تولید موجود نیست، اما هم تولیدکنندگان باید بدانند که نمی‌توان طراح را از چرخه مد و لباس حذف کرد و هم طراحان بدانند که برای بروز و ظهور هنرشان به همراهی تولیدکنندگان نیاز دارند.
میترا تمجیدی داور بخش طراحی لباس نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" در ادامه این نشست به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و رویکرد این رویداد در برپایی به شکل اینترنتی اشاره کرد و گفت: "سی‌پال" برای نخستین بار با تکیه بر فضای فراهم شده در قالب دیجیتال مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی تبلیغات وسیع و موفقی داشت و به نظر من این روش تبلیغاتی قدرتمند، سریع و هدفمند می‌تواند برای دیگر رویدادهای حوزه مد و لباس الگو باشد.
او افزود: جای بسی خوشحالی است که برگزارکنندگان این رویداد فارغ از دغدغه‌های اقتصادی و مالی به فکر فرهنگ، هنر و تمدن اصیل و دارای پشتوانه ایرانی هستند.
به پشتوانه قوی فرهنگی و هنری عرصه مد و لباس احترام بگذاریم
تمجیدی درباره کیفیت آثار رسیده به جشنواره گفت: شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان به حوزه مد و لباس باید این را بدانند که مد و لباس علمی اکتسابی است و موضوع آموزش طراحی و همچنین کسب پشتوانه پژوهشی در این مسیر را جدی بگیرند.
داور بخش طراحی لباس نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" با انتقاد از افرادی که بدون کسب علم و تخصص پا به عرصه مد و لباس گذاشته‌اند، اذعان داشت: به این علم با توجه به پشتوانه قوی فرهنگی و هنری آن احترام بگذاریم. به نظر می‌رسد در نخستین گام سطح کیفی آثار رسیده به جشنواره سی‌پال پایین‌تر از کیفیت برگزاری رویداد بود، اما به هر روی این اتفاق، شروعی نو برای رشد هر چه بیشتر در دوره‌های بعدی بوده است.

قیمت یک بشکه نفت معادل با دو جفت کفش است
محمد رامین دلشاد داوری بخش طراحی کیف و کفش جشنواره هم بر لزوم توجه به موضوعاتی همچون طراحی و تولید، بازاریابی مؤثر و ارتباط مطلوب میان صنعت و دانشگاه در این بخش اشاره کرد و گفت: ما نیاز مبرم به جریاناتی همچون جشنواره "سی‌پال" در کشور داریم و علی‌رغم اینکه طراحی ما در ایران رشد قابل توجهی داشته است اما رایزنان ایرانی در سفارت‌های خارجی نتوانسته‌اند ما را با بازارهای خارجی متصل کنند.
دلشاد به تجربیات سفر به کشورهایی همچون ایتالیا و روسیه و همچنین تدریس در مراکز علمی دانشگاهی متعدد اشاره کرد و گفت: این در حالی است که ایران و استرالیا در زمینه دارا بودن چرم طبیعی در جهان رتبه‌های نخست را دارند و کشوری چون چین توان رقابت با چنین ظرفیتی را نخواهد داشت، اما امروز می‌بینیم که به دلیل مشکلات اقتصادی و معضلات ارزی، یک بشکه نفت 80 دلاری با دو جفت کفش ایرانی قابل معاوضه است در حالی که اگر دولت یک هزارم سرمایه‌گذاری در بخش نفت را برای حمایت از چنین جشنواره‌هایی در حوزه مد و لباس صرف کند، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.
لزوم توجه به جنبه صادرات و ارزآوری زیورآلات ایرانی
محبوبه توکلی داور بخش طراحی جواهر و زیورآلات نخستین جشنواره اینترنتی مد و لباس "سی‌پال" نیز طی سخنانی با تقدیر از نحوه برپایی جشنواره به شکل اینترنتی و استفاده از ظرفیت‌های گسترده پدیده ارتباطات نوین اشاره و بیان کرد: در این بخش هم شاهد حضور هنرمندان جوان و هم پیشکسوتان بودیم و آثار بسیار خوبی در زمینه تلفیق هنرهای دستی با زیورآلات و همچنین دست‌دوزهای زینتی در قالب زیورآلات ارائه شد.

توکلی از ارسال بیش از 700 اثر در این بخش به جشنواره تقدیر کرد و گفت: به دلیل حجم کم این محصول هنری، توجه به جنبه صادرات و ارزآوری آن به کشور اهمیت ویژه‌ای دارد و جدا از موضوع سنگ‌ها و فلزهای قیمتی، امیدواریم که در سال‌های بعد و دوره‌های آتی این جشنواره، شاهد برپایی نمایشگاه آثار برگزیده در دیگر نقاط جهان نیز باشیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امیر تتلو برمی گردد

لعیا زنگنه :فضای مجازی برایم ترسناک است/ فیلمنامه «پدر» اشکم را درآورد

آخرین مهلت برای درخواست اکران نوروزی اعلام شد

بازدید مدیر شبکه سه سیما از پشت صحنه «مر قانون»/ لوکیشن تغییر کرد

برگزاری سمینار"معماری، احساس، اندیشه" در قم

اجرایی اشاره‌وار / نگاهی به نمایش خیابانی "ماشین زمان" به کارگردانی محمد یوسفی‌زاده

وزیر ارشاد به تماشای نمایش معلولان نشست / سید عباس صالحی: فعالیت‌های زیرساختی تئاتر باید شتاب بیشتری پیدا کنند

آثاری از هنر امپرسیونیستی و مدرن در لندن

اگر نقشه راه در تئاتر نباشد همه چیز آشفته می‌شود / بررسی تئاتر ایران در دهه 70 توسط قطب‌الدین صادقی، تاجبخش فناییان و داود فتحعلی‌بیگی

ژروم بل یا هنر نوین اجرایی / جُستاری پیرامون حضور کارگردان‌های به نام در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

اجرایی که به بی‌تفاوتی تماشاگران دامن می‌زند / نگاهی به نمایش "یک خانواده محترم" به نویسندگی مسعود هاشمی‌نژاد و کارگردانی عادل عزیزنژاد

یک کمدی درام خیابانی بی‌بدیل / نگاهی به نمایش خیابانی "ملکوت" به نویسندگی و کارگردانی سعید خیراللهی

"جنبل" برداشتی از باورها و قصه‌های مردم جنوب است / تکه‌های پازلی که کنار هم گذاشتنش هفت سال به طول انجامید

نمایش آثار دیوید بیلی در گاگوسیان لندن / عکس

چهره نام‌آشنای خندوانه : تصمیم بر سر ادامه خندوانه با «رامبد جوان» است

کار دشوار الناز حبیبی در «زهرماری»!

واکنش مهناز افشار به مواجه‌اش با نیروهای امر به معروف/ عکس

در کشاکش بیماری سیاست / نگاهی به نمایش "دیالوگ در سرزمین عجایب" علیرضا کوشک جلالی

پیمان هوشمندزاده و یک کتاب آماده انتشار

چرا رضا رشیدپور زود به تعطیلات عید می‌رود؟

از اکران نوروزی چه خبر؟/ سر در سینماها در تسخیر جواد و هادی

ازدواج مریم‌کاویانی با رامین‌ مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت‌خارجه

جوایز اسکار 2019 ؛ چه کسی برنده می‌شود، چه کسی باید برنده شود

روند برگزاری جشنواره تئاتر فجر را دوست داشتم / هندوستانی‌ها با تئاتر ایران آشنایی ندارند / روایت دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر آیپار از حضور در سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

هفتمین دوسالانه دامون‌فر تا نمایش تک اثر میرزا غلامرضا اصفهانی / 24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی

نمایشی تحت تاثیر "آخرین نوار کراپ" ساموئل بکت و منطبق با شرایط کنونی جامعه / روایت پیام دهکردی از نمایش "مرگ و پنگوئن"

آخر هفته با فیلم‌های تلویزیون / از "رنگ خدا"و "هفت دلاور" تا "زیر درخت هلو" و "لیلی با من است"

اجرای علی زند وکیلی و مازیار فلاحی/ چه خبر از اینستاگرام هنرمندان؟

فیلم سینمایی «پایتخت» چه تغییراتی دارد؟

معرفی برگزیدگان بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر / پاک‌بین: دانشگاهیان در این دوره جشنواره درخشیدند

«پایتخت» نوروزی بازیگر خردسال جذب می‌کند/ قسمت ویژه روز پدر

برد پیت درباره موزیسین فقید کریس کورنل مستند می‌سازد

مصاحبه با جسیکا آلبا، سبک زندگی یک کارآفرین موفق

«قسم» نوروز اکران نمی‌شود/ حق مهناز افشار و محسن تنابنده سیمرغ بود

بازیگر زن مشهور از دنیای سینمایی مارول کنار رفت

«به لطف خدا» به لطف دادگاه فرانسوی از امروز اکران می‌شود!

سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» پلیسی - معمایی است

«عصر جدید» علیخانی نوروز 98 پخش می‌شود

«قصر شیرین» میرکریمی هم گزینه اکران نوروزی شد

کنسرت شهاب مظفری در تبریز برگزار می‌شود

اجرایی مبهم و دافعه‌زا / نگاهی به نمایش "تاریخ مردم کوچه و بازار...." به نویسندگی پیام لاریان و کارگردانی سعید شیخی

تئاتر بدون پول هم می‌تواند خود را مدیریت کند / هوشنگ توکلی، علی منتظری و مجید جعفری تئاتر دهه 60 را بررسی کردند

دیدار مشاور امور برنامه‌ریزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جشنواره تئاتر فجر

ضرورت توجه به پژوهش‌های علمی و فرهنگی در جشنواره امام رضا(ع)

اجرای ویژه نمایش "یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا" از فرانسه

تخیل مخرب یک ذهن نه‌چندان معصوم / نگاهی به نمایش "آن شرلی با موهای خیلی قرمز" به کارگردانی امیربهاور اکبرپور دهکردی

رقابت 42 رمان در جایزه مهرگان طلایی/اعلام برگزیدگان دوره بیست‌ساله جایزه مهرگان ادب

ولادیمیر استانیفسکی یا تئاتر طبیعت و موسیقی / جُستاری پیرامون حضور کارگردان‌های به نام در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

یک پانتومیم فیزیکی و تاویل‌دار / نگاهی به نمایش "فقط استخوان‌ها"با طراحی و اجرای توماس مونکتن از کشور فنلاند

در جست‌وجوی قهرمان ملی / نگاهی به نمایش "مسجد سلیمان" نوشته ایوب بختیاری و نبراس میرابیان به کارگردانی ایوب بختیاری