آریا بانو

آخرين مطالب

علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی چیست؟ گوناگون

علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی چیست؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی می تواند عوامل فیزیکی و حتی روانشناختی باشد. از جمله عوامل فیزیکی این مشکل می توان به بیماری های پوستی، عدم روانکاری واژن و ... اشاره کرد و از جمله عوامل روانشناختی می‌توان از استرس و سابقه سوء استفاده جنسی نام برد.


سرویس زناشویی - علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی چه می تواند باشد؟ علت درد و سوزش در هنگام آمیزش می تواند به دلایل گوناگون از عوامل ساختاری تا موضوعات روانشناختی باشد. بسیاری از زنان درد و سوزش در هنگام نزدیکی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. در این مقاله به طور مفصل درباره این مشکل صحبت خواهیم کرد.
عبارت تخصصی مربوط به این اختلال که به آن دیسپارونیا (Dyspareunia) گفته می شود، به معنی درد مداوم و مکرر دستگاه تناسلی است که نزدیک ارتباط جنسی، در حین ارتباط جنسی و پس از ارتباط جنسی به وجود می‌آید. با پزشکتان در صورت داشتن درد هنگام نزدیکی صحبت نمایید. درمان‌هایی که برای این مشکل تجویز می‌شوند بر اساس عوامل ایجاد کننده بیماری تعریف می‌شوند و می‌توانند این بیماری که یک مشکل معمول در بین زنان است را از بین برده و یا کاهش دهند.
علائم بیماری
اگر شما دچار درد و سوزش هنگام نزدیکی باشید باید این علائم را در خودتان مشاهده کنید.
درد فقط هنگام دخول درد توسط هرگونه دخول که شامل در به هنگام قرار دادن تامپون نیز می‌شود درد شدید هنگام عمل کامل جنسی درد سوزشی و درد به حالت تیر کشیدن تیر کشیدن تا ساعت‌ها پس از نزدیکی
چه زمانی باید پزشک را ملاقات کنید؟
اگر شما شاهد وجود چنین دردی به صورت مکرر هستید با پزشکتان صحبت کنید. درمان این مشکل می‌‌تواند به شما در بهبود زندگی جنسی، نزدیکی عاشقانه و عزت نفستان کمک کند.
علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی چیست؟
عوامل فیزیکی ایجادکننده این مشکل بسته به این که این درد هنگام ورود آلت تناسلی اتفاق می‌افتد و یا در هنگام انجام عمل کامل جنسی ایجاد می‌شود، متفاوت است. عوامل عواطفی نیز می‌تواند در بسیاری از دردهای هنگام نزدیکی موثر باشد.
1. درد هنگام دخول
درد هنگام دخول ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود که شامل موارد زیر است.
1-1) عدم روانکاری کافی واژن
این موضوع ممکن است به عدم رابطه جنسی کافی برگردد. کاهش سطح استروژن پس از یائسگی و یا زایمان و نیز در زمان شیردهی ممکن است از جمله دلایل این مشکل باشد.
داروهای خاصی در تغییر سطح تمایل و تحریک جنسی تأثیر دارند که می‌توانند میزان روانی را کاهش دهند و رابطه جنسی را دردناک کنند. این داروها شامل قرص‌های ضد افسردگی، داروهای فشارخون بالا، آرام‌بخش‌ ها، آنتی هیستامین‌ها و برخی قرص‌های ضدبارداری هستند.
1-2) جراحت، تروما و یا سوزش
این مشکلات می‌تواند از تصادف، جراحی لگن، ختنه زنانه و بریدگی در واژن به منظور بزرگ‌کردن آن برای زایمان نشأت گرفته باشد.
1-3)تورم، عفونت یا بیماری پوستی
وجود عفونت در نواحی تناسلی و یا عفونت ادراری می‌تواند باعث ایجاد درد در دخول شود. اگزما و یا دیگر مشکلات پوستی در نواحی تناسلی شما نیز می‌توانند تأثیرگذارباشند.
1-4) انقباض غیرارادی مهبل
این اسپاسم‌های غیرارادی ماهیچه‌های دیواره واژن می‌تواند دخول را دردناک کند.
1-5) بیماری مادرزادی
مشکلات مادرزادی مانند عدم وجود یک واژن کامل و یا رشد غشاء که ورودی واژن را مسدود می‌کند، می‌تواند علت درد و وسوزش هنگام نزدیکی باشد.

2. درد عمیق
درد عمیق هنگام نزدیکی با ایجاد دخول کامل (عمیق) به وجود می‌آید. در پوزیشن‌های خاصی این درد تشدید نیز می‌شود. دلایل این مشکل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
2-1) بیماری‌های خاص
این بیمار‌ها شامل آنترومتریوز، بیماری التهابی لگن، افتادگی رحم ، رتروورس و یا رحم عقب رونده، فیبروم رحم، التهاب مثانه، سندروم روده تحریک‌پذیر ، هموروئید و کیست تخمدان است.
2-2) جراحی و یا درمان‌های پزشکی
زخم جراحی لگن مانند هیسترکتومی ، می‌تواند علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی باشد. درمان‌های پزشکی برای سرطان مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی شوند که نتیجه آن ایجاد درد و سوزش هنگام نزدیکی است.
3. عوامل عاطفی
عواطف و احساسات با فعالیت جنسی رابطه بسیار نزدیکی دارد و به همین سبب ممکن است در درد هنگام نزدیکی نقش ایفا کند. این عوامل عاطفی می‌توانند شامل موارد زیر باشند
3-1) مشکلات روانشناختی
اضطراب، افسردگی، نگرانی نسبت به ظاهر فیزیکی، ترس از نزدیکی و یا مشکلات موجود در روابط عاطفی می‌توانند با جلوگیری از تحریک کافی در افراد رابطه داشته و مسبب درد و ناراحتی شوند.
3-2) استرس
ماهیچه‌های دیافراگم لگنی در پاسخ به استرس شما تنگ‌تر می‌شوند که نتیجه آن درد هنگام نزدیکی است.
3-3) سابقه سوء استفاده جنسی
نه این که همه زنانی که از درد هنگام نزدیکی رنج می‌برند اینگونه باشند اما اگر شما تا کنون تحت سوء استفاده جنسی و یا تجاوز جنسی قرار گرفته باشید، این عامل می‌تواند تأثیرگذار باشد.
سخت است که بتوانیم بگوییم آیا عوامل عاطفی علت درد و سوزش هنگام نزدیکی هستند یا نه. درد اول می‌تواند باعث ایجاد ترس از تکرار درد شود که نتیجه آن عدم توانایی در ایجاد آرامش در طول رابطه جنسی است و در نتیجه باعث ایجاد درد بیشتر می‌شود. شما ممکن است در این حالت از برقراری رابطه جنسی بیشتر جلوگیری نمایید.

تشخیص بیماری
ارزیابی پزشکی برای تشخیص این بیماری شامل موارد زیر است:
به وسیله سوابق پزشکی
پزشک شما ممکن است بپرسد که چه زمانی دردتان شروع شد، دقیقا کجا درد می‌گیرد، و آیا این درد با هر شریک جنسی و هر پوزیشنی روی می‌دهند یا نه؟ پزشک شما احتمالا درباره سابقه جنسی، سوابق جراحی و سوابق زایمان شما سوال خواهد پرسید.
نگذارید که خجالت باعث شود از ارائه پاسخ‌های دقیق صرف نظرکنید. این سوالات سرنخ‌هایی را برای پیدا کردن دلیل بیماری در اختیار پزشک شما قرار می‌دهد.
معاینه لگن
در معاینه لگن، پزشک شما علائم حساسیت پوستی، عفونت و مشکلات مربوط به آناتومی را مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین احتمال دارد برای شناسایی مکان دقیق درد شما یک فشار ملایم به دستگاه تناسلی و ماهیچه‌های لگن شما وارد نماید.
آزمایش تصویری واژن
این روش به کمک وسیله‌ای به نام اسپکولوم که برای جداسازی دودیواره واژن استفاده می‌شود نیز ممکن است در روند تشخیص مورد استفاده واقع گردد. برخی زنان که از درد و سوزش هنگام نزدیکی رنج می‌برند در انجام معاینه لگن نیز راحت نیستند بدون اینکه آرام بودن آزمایش پزشک روی آن تأثیر مثبتی داشته باشد. شما می‌توانید در این حالت و در صورت تشدید درد به پزشکتان بگویید تا عملش را متوقف کند.
دیگر آزمایشات
اگر پزشکتان دلایل خاص دیگری را برای درد نزدیکی در نظر داشته باشد، ممکن است آزمایش سونوگرافی را پیشنهاد کنند.

درمان بیماری
گزینه‌های درمانی بسته به نوع درد متفاوت است
داروهای مناسب برای درد و سوزش هنگام نزدیکی
در صورتی که عفونت و یا بیماری خاصی با درد شما در ارتباط باشد، درمان عوامل بیماری می‌تواند مشکل را حل کند. تغییر داروهایی که مسبب ایجاد مشکلات روانی واژن می‌شوند نیز می‌تواند علائم درد شما را از بین ببرد.
برای بسیاری از زنان در دوره پس از یائسگی، درد و سوزش هنگام نزدیکی به دلیل عدم روانی کافی حاصل از کاهش سطح استروژن به وجود می‌آید. معمولا این موضوع می‌تواند به کمک استروژن موضعی که مستقیما به واژن می‌رسد درمان شود.
سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید کرده است که داروی اسپمیفنبه برای درمان سطوح متوسط تا شدید درد هنگام نزدیکی در زنانی که مشکل روانی واژن دارند مناسب است. اسپمیفنبه مانند استروژن در دیواره‌های واژن عمل می‌کند اما به نظر نمی‌رسد که مانند استروژن تأثیر تخریبی بر روی سینه‌ها داشته باشد.
اشکالاتی که این داروها می‌توانند داشته باشند گرگرفتگی، ریسک ابتلا به سکته مغزی ، لختگی خون و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم است.
یکی از داروهای دیگری که برای بهبود نزدیکی دردناک استفاده می‌شود، پرسترون است. این دارو نوعی کپسول است که شما آن را روزانه داخل واژن خود قرار می‌دهید.

درمانهای دیگر مناسب برای درد و سوزش هنگام نزدیکی
درمانهای غیر پزشکی خاصی نیز می‌تواند به درد هنگام نزدیکی کند
درمان حساسیت‌زدایی
شما در این درمان روش های کاهش التهاب واژنتان را یاد می‌گیرید که نتیجه آن کاهش درد است.
مشاوره و درمان جنسی
اگر رابطه جنسی برای مدتی دردناک بود، شما احتمالا واکنش عاطفی منفی نسبت به تحریک جنسی حتی پس از درمان تجربه خواهید کرد. اگر شما و شریکتان به دلیل درد از ایجاد رابطه جنسی خودداری می‌کنید، نیاز به کمک دارید تا بتوانید روابط خود را با شریک زندگیتان بازسازی و روابط جنسیتان را بازیابی کنید. صحبت با یک مشاور و یا مشاور روابط جنسی می‌تواند به شما در حل کردن این مشکلات کمک کند. درمان رفتاری شناختی نیز در این موارد یاری دهنده است.

درمان های خانگی و تغییر در سبک زندگی
شما و شریکتان می‌توانید درد موجود را با ایجاد برخی تغییرات در رابطه جنسیتان به حداقل برسانید:
پوزیشن‌ها را تغییر دهید
اگر شما درد شدیدی را در زمان نزدیکی تجربه می‌کنید، پوزیشن‌های مختلف را امتحان کنید مانند پوزیشنی که شما در قسمت بالا قرار می‌گیرید چرا که در این حالت شما می‌توانید میزان دخول را خودتان تنظیم کنید.
بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین حالات جنسی در رابطه زناشویی
صحبت کنید
درباره این که چه چیزی به شما حس خوب می‌دهد و چه چیزی به شما این حس را نمی‌دهد صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید شریک زندگیتان باید آرامتر رفتار کند به او بگویید.
بیشتر بخوانید: مهارت صحبت کردن حین رابطه جنسی
عجله نکنید
رابطه طولانی‌تر می‌تواند به شما کمک کند تا روانکاری طبیعیتان تحریک شود. همچنین اگر دخول را تا زمانی که کامل تحریک نشده‌اید به تأخیر بیندازید، شاید درد کمتری حس کنید.
از روان‌کننده ها استفاده کنید
یک روان‌کننده آماده نیز می‌تواند رابطه جنسی را آرامش‌بخش تر کند. از برند‌های مختلف استفاده کنید تا به آنچه دوست دارید برسید.
آیا شما نیز سابقه ابتلا به این اختلال را دارید؟ چگونه برای درمان آن اقدام کردید؟ تجربیات خود را با مخاطبان ستاره درمیان بگذارید
برگرفته از: mayoclinic

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاربردهای جالب عروس دریایی (+تصاویر)

گران قیمت ترین بازار مسکن جهان (+تصاویر)

سالمندان و روزه داری

چه کنیم زندگی مشترکمان تکراری نشود؟

عوارض مصرف کافئین در دوران بارداری

چگونه خطوط کف دست را بخوانیم (خطوط ریز کف دست)

سفر به دور دنیا در 70 سالگی

گران‌ترین شکلات‌های جهان (+تصاویر)

گنجینه ای از صدف ها در دستان هنرمند آمریکایی (+تصاویر)

عکس های شگفت انگیز با پودرهای رنگی (+تصاویر)

ورود ممنوع‌ حتی زیر یک سقف!

گاو بازی در امارات (+تصاویر)

مرگ پیرترین مرد روی زمین

عبور اسب از آتش برای در امان ماندن از بلایا (+تصاویر)

جوانان بریتانیایی ترجیح می‌دهند که پس از مرگ جسدشان تبدیل به خاکستر شود و در گذر زمان به الماس تغییر شکل دهند.

خلاقیت جالب یک عکاس در طراحی عکس حیوانات

چشم انداز لندن در شب/ تصاویر

طالع بینی هفتگی عشق (بیست و نهم دی تا ششم بهمن)

دایره یخی روی رودخانه ای در آمریکا/ تصاویر

دریاچه بایکال روسیه/ تصاویر

دیده شدن بزرگ‌ترین کوسه سفید جهان در هاوایی/ عکس

حفاظت سربازان کره شمالی از اتاق آبی در عکس روز نشنال جئوگرافیک

اصلاح صورت مشتریان آویزان از سقف!/ تصاویر

خطرناک ترین موزه دنیا کجاست؟/ تصاویر

کتابخانه کوچک درختی/ عکس

داستانی دراماتیک که " Siri " قهرمان آن است.(+تصاویر)

فصل صید سالمون در اسکاتلند‎ (+تصاویر)

آشنایی رومئو، تنهاترین قورباغه جهان با ژولیت / عکس

با اولین حرفی که در تصویر می بینید شخصیت تان را بشناسید

تعیین جنسیت فرزند با تغذیه مادر ارتباطی دارد؟

ماجرای روز خواستگاری

6قدم تا حل اختلافات نامزدی

چگونه خطوط کف دست را بخوانیم (سلامت، ازدواج، شهرت، پول، سفر)

ترسناک‌ترین پاکت‌های سیگار در دنیا(+تصاویر)

جوان‌ترین میلیاردرهای جهان را بشناسید (+تصاویر)

دوستی با مارمولک در عکس روز نشنال جئوگرافیک/عکس

تفریحاتی که می توانید بابت آن ها پول بگیرید

تعطیلات لوکس خرس عروسکی گمشده در هاوایی

اختراعات عجیب ادیسون که تا به حال به گوش‌تان نخورده است (+تصاویر)

آزمایش آنلاین شیر جنگل

عکس یک تخم مرغ پرلایک ترین عکس اینستاگرام شد!

کار جالب رستوران‌دار کابلی برای جلوگیری از اسراف /عکس

عصبانی ترین گربه دنیا

علاقه عجیب مرد ترکیه ای به عقرب (+تصاویر)

اعداد شانس متولدین هر ماه چیست؟

رسم و رسومات جشن عروسی در فرهنگ های مختلف

رکورد خرید گران‌ترین ماهی شکسته شد! (+تصاویر)

عکس روز اینستاگرام، مانگروهای استرالیا

انواع کاندوم و نحوه استفاده از کاندوم

نکات کلیدی درباره نحوه صدا زدن همسر