آریا بانو

آخرين مطالب

ارسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه" فرهنگي

ارسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه"

  بزرگنمايي:

آریا بانو - دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه با تاکید بر افزایش مشارکت مطبوعات و خبرگزاری‌ها در این دوره از جشنواره گفت: امسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه" ارسال و کار داوری آن‌ها آغاز شده است.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، علیرضا بهرامی درباره وضعیت کمی و کیفی آثار ارسال‌شده به این دوره از جشنواره گفت: دستاورد مهم این دوره،‌ فراتر از کمیت و کیفیت آثار است. البته خوشحالم که بعد از دوره‌هایی که اهالی مطبوعات و خبرگزاری‌ها حضور کمرنگ‌تری نسبت به شرکت‌کنندگان رادیویی و تلویزیونی،‌ دیداری و شنیداری داشتند، در دو دوره‌ اخیر علاوه بر این که مشارکت اهالی مطبوعات در کنار مشارکت اهالی رادیو و تلویزیون حفظ شده، افزایش نیز پیدا کرده است که این موضوع خود به خود افزایش کیفی را هم به دنبال دارد.
او افزود: در پانزدهمین دوره حدود 200 اثر شرکت کرده بودند و در دور شانزدهم که جشنواره تغییرات رویکردی داشت، آثار از مرز 700 اثر گذشت. در این دوره 535 اثر شرکت‌کننده داشتیم که از جهتی قابل ارزیابی است. ممکن است در نگاه اول فکر کنیم که در دوره پیش تعداد آثار بیشتر بوده است اما باید توجه داشت که در این دوره محدودیت تعداد اثر داشتیم. همچنین در کنار آن بخش‌های جدیدی هم اضافه شده است. این شکل متکثر امیدوارکننده‌تر است زیرا افراد بیشتری با آثار کمتری مشارکت داشته‌اند.
بهرامی درباره بخش عکس در این دوره از جشنواره گفت: در دوره قبل که بخش عکس اضافه شد،‌ نگاهمان این بود که سه یا چهار دوره حضور داشته باشد تا به نسبت منطقی با سایر بخش‌ها برسد زیرا عکاس‌ها رویکرد خاص خود را داشته و دیر به جشنواره‌ها اعتماد می‌کنند و ارسال آثار به این بخش گویای همین بحث است. تازه امسال عکاسان خبرگزاری‌ها جشنواره را به رسمیت شناخته‌اند که در سال‌های آتی بیشتر هم خواهد شد. همچنین باید به بخش‌های تازه اضافه‌شده هم چنین نگاهی داشت. بخش تولید محتوا در فضای مجازی هم که بخش اطلاع‌رسانی ما هستند باید به نسبت خود جدی نگاه داشته شوند.
او ادامه داد: این موضوعات سنگ بناهایی بود که با همکاری خانه کتاب و دیجیتال شدن تمام مراحل داوری آثار، شرایط بهینه‌تری را ایجاد کردند و معتقدم اگر جشنواره بتواند هر بار درصدی به مطلوبیت نزدیک شود، روند منطقی‌تری را طی می‌کند. امیدوارم در دوره‌های آتی هم این اسلوب فکری در اختیار مدیران جشنواره باشد و ما بعد از 17 سال این نهاد را که دیگر نهاد قدرتمندی است با مشارکت خود خبرنگاران کتاب،‌ نقش‌آفرینی و تصمیم‌سازی کنیم.
بهرامی درباره تاثیرگذاری جشنواره "کتاب و رسانه" بر کیفیت آثار اهالی مطبوعات و رسانه تصریح کرد: یک وضعیت دوگانه‌ نسبت به جشنواره وجود دارد،‌ از برگزاری 17 دوره خوشحالم در عین حال می‌دانیم که اگر جز برنامه‎‌های روتین هفته کتاب نبود به 17 دوره برگزاری نمی‌رسید. یعنی کیفیت جشنواره،‌ آن را به 17 دوره نرسانده است. باید به این موضوع توجه کرد که چطور می‌شود از این 17 دوره برگزاری استفاده کرد و با افزایش کیفیت جشنواره آن را به سرمایه تبدیل کرد.
او ادامه داد: در دوره‌های اول، جشنواره به شکل رقابتی نبوده و کاملا استنباطی بود و سعی می‌شد که در طول سال از افرادی که در حوزه کتاب فعالیت داشتند،‌ تقدیر شود. این نگاه در دوره‌های رقابتی هم حاکم بود ولی جشنواره زمانی می‌تواند قابل دفاع و مطلوب‌تر باشد که نفس برگزاری آن بر میزان کمیت و کیفیت تولید آثار سال‌های پسین اثر بگذارد؛ یعنی بتوان دید که حضور یا حضور نداشتن جشنواره چه تاثیراتی بر کیفیت آثار تولیدشده می‌گذارد و تنها یک محفل برای تقدیر از خبرنگاران حوزه کتاب نباشد.
بهرامی جشنواره "کتاب و رسانه" درباره داوری‌های جشنواره و آثار داوری‌شده، بیان کرد: در سال گذشته سعی بر این بود که پتانسیل‌های بالقوه داوری در جشنواره را به فعالیت برسانیم. ما سرمایه بزرگی به نام داوران باتجربه جشنواره داشتیم که سال‌های گذشته هم داوری کردند در کنار آن این نظر را داشتیم که در کنار شاخه مدرسان علوم ارتباطات، نسل‌های جدید و جوان را به مشارکت بطلبیم و نتیجه آن،‌ حضور داوران پیشکسوت در کنار داوران جوان و نام‌آشنای فضای دانشگاهی است که در این جشنواره حضور دارند.
دبیر هفدهمین جشنواره "کتاب و رسانه" با اشاره به رویکردهای اتخاذشده در این دوره بیان کرد: رویکرد امسال این است که افراد جدیدی را نسبت به افراد سال گذشته به جمع داوران اضافه کنیم و قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری برای داوران را ارتقا بدهیم. هفدمین جشنواره با توجه به تعداد بخش‌ها و امکانات و محدودیت‌ها 9 داور دارد که سعی شده هم در حوزه‌های آشنای خودشان و هم در حوزه‌های دیگر نظر بدهند و تنها محدود به یک حوزه کاری داوری نشوند.
او در ادامه گفت: این کار در عین این که سختی‌های خاص خود را دارد فرصت‌هایی را هم به وجود می‌آورد. به هرحال دوستانی که در این حوزه کار می‌کنند ممکن است که هم به‌ دلیل فضایی که در آن حضور دارند و هم برای رودربایستی‌ها کار برایشان دشوار باشد. در جشنواره‌های بزرگ جهانی هم این بحث وجود دارد چراکه از یک فضای دیگر و بی‌رحمانه‌ای می‌توانند قضاوت کنند.
بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار "حال خوش خواندن" از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 50 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کلانتر 2 به آنتن برگشت!

آغاز ساخت موسیقی سریال «برادر جان»

میزبانی تئاتر مولوی از بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی/ فراخوان رپرتوار نمایشنامه‌خوانی در تئاتر مان

گالری ژاله میزبان نمایشگاه گروهی پناهگاه می‌شود

فرشاد فزونی برای بیوه سیاه می‌نوازد/ فیلم

نمایشگاه "جزیره‌ای در سرزمین من" در میکا گالری کیش

مبارزه آنجلینا جولی علیه خشونت‌های جنسی در مناطق جنگی (+تصاویر)

«بن افلک» فیلم «ارتش ارواح» را بازی و کارگردانی می‌کند

افزایش تعاملات کارگروه مدولباس با پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا

برگزاری بزرگداشت مسعود دلخواه و کامران سپهران در اختتامیه/ جشنواره تئاتر دانشگاهی اعتباری برگزار می‌شود/ گزارش نشست رسانه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی

به غریبه‌ها لبخند بزن... / نگاهی به فیلم "جوئل" ساخته کارلوس سورین

نشست "عصر شعر و ترانه" با حضور عبدالجبار کاکایی/ "عصر شعر و ترانه" در ارسبارن/ حضور اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در نمایشگاه کتاب

چند خبر از نخستین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به برگزاری برخی مسابقات در رسانه ملی

وعده دیدار نقاشان و شهروندان در پل طبیعت/ اسامی هنرمندان اعلام شد

"یک ساعت آرامش" در میان استقبال مخاطبان به جمشید مشایخی تقدیم شد

خانه هنرمندان ایران میزبان آثار "ابراهیم معمارزاده" می‌شود

موسیقی یک اثر نمایشی آلبوم شد/ "تبرئه" در خانه موزه بتهوون

افتتاح غرفه چین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد

نمایشگاه نقش خط‌ها و خروس‌های حسین نوروزی

بازدیدکنندگان و مخاطبان کتاب چه مؤلفه هایی را برای خرید از نمایشگاه باید در نظر بگیرند

رقابت باهوش‌ها در تلویزیون

اتفاقات "شهر ما" در تماشاخانه ایرانشهر روایت می‌شود / فراخوان کارگاه‌های تولید هنرهای نمایشی منتشر شد / حکایت عاشقی اصلی و کرم در نیاوران روی صحنه می‎رود

بازدید میهمانان خارجی چهاردهمین جشنواره رادیو از رادیو نمایش/ برگزاری جشن "ارمغان اردیبهشت" همزمان با 79 سالگی رادیو

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی آبان ماه برگزار می شود

جنجال قماربودن برنامه برنده باش گلزار | آیا این برنامه تعطیل می شود؟!!

عکس های نهال سلطانی سوپر مدل ایرانی و زیباترین دختر خاورمیانه!

حمله کیهان این بار به سید جواد هاشمی!

واکنش علیفر به شعری که اخیرا در گزارش بازی‌اش سرود!

شهردار تهران: منافع مردم همراه با اقتصاد مبتنی بر فرهنگ است / لاله‌زار ظرفیت‌های نهفته بسیاری دارد

افتتاح نگارخانه‌ لنا با نمایشگاهی به نفع سیل‌زدگان

استقبال از کنسرت علیرضا قربانی / تمدید "با من بخوان" در روزهای 20 و 21 اردیبهشت

اختتامیه چهارمین جشنواره ژکال در دانشگاه هنر

آغاز پیش ثبت‌نام برای حضور در بخش عفاف و حجاب بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

کارگاه‌های آفرینش یک ایده به سبک باوهاوس برگزار می‌شود

فیلم‌های امیر نادری حدیث نفس اوست / ماجرای "کات، چابهار" چه بود؟!

باشگاه مهارتِ "عصر جدید" استارت خورد / محمد اصفهانی در میان گروه آموزش‌دهندگان

رونمایی از پشت صحنه فیلم "گاو" با حضور علی نصیریان و عزت‌الله رمضانی‌فر

تئاتر لاکچری در تمام دنیا هم وجود ندارد / اگر متن فلوریان زلر را جدی اجرا می‌کردیم مرگ این کار فرا می‌رسید / نمایش "یک ساعت آرامش" به روایت سیدجواد روشن و وحید نفر

حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر امروز تبدیل به یک امتیاز مثبت برای آثار شده است / روایت جواد نوروزبیگی از "مهمانخانه ماه نو " تولید مشترک ایران و ژاپن

سعی کردم لبخند شاعری که حزن یک ملت را در سینه دارد با عکس نشان دهم / روایت کوروش ادیم از پروژه "لبخند شاعر" که به نمایشگاه کتاب تهران رسید

پیش به سوی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران / 440 هزار عنوان کتاب داخلی و خارجی میزبان کتاب‌خوانان می‌شوند

برگزیدگان سیزدهمین جایزه معماری میرمیران معرفی شدند / شهردار تهران: معماری گذشتگان در سیل اخیر درس‌های خوبی به ما دادند

«ویدیوچک» روی آنتن شبکه ورزش

2 مدرس فینال «عصر جدید» معرفی شدند

آخرین خبرها از سریال رمضانی «برادر جان» با بازی علی نصیریان

بازیگران نمایش «شاه ماهی» تکمیل شدند

مراسم یادبود منیر شاهرودی فرمانفرمائیان در باغ موزه نگارستان

الناز حبیبی به جمع بازیگران «شاه ماهی» پیوست

معرفی هیئت داوران بخش صحنه بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی