آریا بانو

آخرين مطالب

ارسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه" فرهنگي

ارسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه"

  بزرگنمايي:

آریا بانو - دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه با تاکید بر افزایش مشارکت مطبوعات و خبرگزاری‌ها در این دوره از جشنواره گفت: امسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه" ارسال و کار داوری آن‌ها آغاز شده است.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، علیرضا بهرامی درباره وضعیت کمی و کیفی آثار ارسال‌شده به این دوره از جشنواره گفت: دستاورد مهم این دوره،‌ فراتر از کمیت و کیفیت آثار است. البته خوشحالم که بعد از دوره‌هایی که اهالی مطبوعات و خبرگزاری‌ها حضور کمرنگ‌تری نسبت به شرکت‌کنندگان رادیویی و تلویزیونی،‌ دیداری و شنیداری داشتند، در دو دوره‌ اخیر علاوه بر این که مشارکت اهالی مطبوعات در کنار مشارکت اهالی رادیو و تلویزیون حفظ شده، افزایش نیز پیدا کرده است که این موضوع خود به خود افزایش کیفی را هم به دنبال دارد.
او افزود: در پانزدهمین دوره حدود 200 اثر شرکت کرده بودند و در دور شانزدهم که جشنواره تغییرات رویکردی داشت، آثار از مرز 700 اثر گذشت. در این دوره 535 اثر شرکت‌کننده داشتیم که از جهتی قابل ارزیابی است. ممکن است در نگاه اول فکر کنیم که در دوره پیش تعداد آثار بیشتر بوده است اما باید توجه داشت که در این دوره محدودیت تعداد اثر داشتیم. همچنین در کنار آن بخش‌های جدیدی هم اضافه شده است. این شکل متکثر امیدوارکننده‌تر است زیرا افراد بیشتری با آثار کمتری مشارکت داشته‌اند.
بهرامی درباره بخش عکس در این دوره از جشنواره گفت: در دوره قبل که بخش عکس اضافه شد،‌ نگاهمان این بود که سه یا چهار دوره حضور داشته باشد تا به نسبت منطقی با سایر بخش‌ها برسد زیرا عکاس‌ها رویکرد خاص خود را داشته و دیر به جشنواره‌ها اعتماد می‌کنند و ارسال آثار به این بخش گویای همین بحث است. تازه امسال عکاسان خبرگزاری‌ها جشنواره را به رسمیت شناخته‌اند که در سال‌های آتی بیشتر هم خواهد شد. همچنین باید به بخش‌های تازه اضافه‌شده هم چنین نگاهی داشت. بخش تولید محتوا در فضای مجازی هم که بخش اطلاع‌رسانی ما هستند باید به نسبت خود جدی نگاه داشته شوند.
او ادامه داد: این موضوعات سنگ بناهایی بود که با همکاری خانه کتاب و دیجیتال شدن تمام مراحل داوری آثار، شرایط بهینه‌تری را ایجاد کردند و معتقدم اگر جشنواره بتواند هر بار درصدی به مطلوبیت نزدیک شود، روند منطقی‌تری را طی می‌کند. امیدوارم در دوره‌های آتی هم این اسلوب فکری در اختیار مدیران جشنواره باشد و ما بعد از 17 سال این نهاد را که دیگر نهاد قدرتمندی است با مشارکت خود خبرنگاران کتاب،‌ نقش‌آفرینی و تصمیم‌سازی کنیم.
بهرامی درباره تاثیرگذاری جشنواره "کتاب و رسانه" بر کیفیت آثار اهالی مطبوعات و رسانه تصریح کرد: یک وضعیت دوگانه‌ نسبت به جشنواره وجود دارد،‌ از برگزاری 17 دوره خوشحالم در عین حال می‌دانیم که اگر جز برنامه‎‌های روتین هفته کتاب نبود به 17 دوره برگزاری نمی‌رسید. یعنی کیفیت جشنواره،‌ آن را به 17 دوره نرسانده است. باید به این موضوع توجه کرد که چطور می‌شود از این 17 دوره برگزاری استفاده کرد و با افزایش کیفیت جشنواره آن را به سرمایه تبدیل کرد.
او ادامه داد: در دوره‌های اول، جشنواره به شکل رقابتی نبوده و کاملا استنباطی بود و سعی می‌شد که در طول سال از افرادی که در حوزه کتاب فعالیت داشتند،‌ تقدیر شود. این نگاه در دوره‌های رقابتی هم حاکم بود ولی جشنواره زمانی می‌تواند قابل دفاع و مطلوب‌تر باشد که نفس برگزاری آن بر میزان کمیت و کیفیت تولید آثار سال‌های پسین اثر بگذارد؛ یعنی بتوان دید که حضور یا حضور نداشتن جشنواره چه تاثیراتی بر کیفیت آثار تولیدشده می‌گذارد و تنها یک محفل برای تقدیر از خبرنگاران حوزه کتاب نباشد.
بهرامی جشنواره "کتاب و رسانه" درباره داوری‌های جشنواره و آثار داوری‌شده، بیان کرد: در سال گذشته سعی بر این بود که پتانسیل‌های بالقوه داوری در جشنواره را به فعالیت برسانیم. ما سرمایه بزرگی به نام داوران باتجربه جشنواره داشتیم که سال‌های گذشته هم داوری کردند در کنار آن این نظر را داشتیم که در کنار شاخه مدرسان علوم ارتباطات، نسل‌های جدید و جوان را به مشارکت بطلبیم و نتیجه آن،‌ حضور داوران پیشکسوت در کنار داوران جوان و نام‌آشنای فضای دانشگاهی است که در این جشنواره حضور دارند.
دبیر هفدهمین جشنواره "کتاب و رسانه" با اشاره به رویکردهای اتخاذشده در این دوره بیان کرد: رویکرد امسال این است که افراد جدیدی را نسبت به افراد سال گذشته به جمع داوران اضافه کنیم و قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری برای داوران را ارتقا بدهیم. هفدمین جشنواره با توجه به تعداد بخش‌ها و امکانات و محدودیت‌ها 9 داور دارد که سعی شده هم در حوزه‌های آشنای خودشان و هم در حوزه‌های دیگر نظر بدهند و تنها محدود به یک حوزه کاری داوری نشوند.
او در ادامه گفت: این کار در عین این که سختی‌های خاص خود را دارد فرصت‌هایی را هم به وجود می‌آورد. به هرحال دوستانی که در این حوزه کار می‌کنند ممکن است که هم به‌ دلیل فضایی که در آن حضور دارند و هم برای رودربایستی‌ها کار برایشان دشوار باشد. در جشنواره‌های بزرگ جهانی هم این بحث وجود دارد چراکه از یک فضای دیگر و بی‌رحمانه‌ای می‌توانند قضاوت کنند.
بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار "حال خوش خواندن" از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 50 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارزیابی بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون از عملکرد هنرمندان جوان

بازیگر «بیمار انگلیسی» رییس «سزار» شد/ جزئیات اسکار فرانسه

دعوای توئیتری رپر و مجری مشهور آمریکایی بر سر سیاست‌های ترامپ

صدرنشینی مقتدرانه فیلم شیشه در باکس آفیس/ دیوانگان رتبه اول جدول فروش را در اختیار گرفتند

معتمدی قطعه «سنگ قبر آرزو» را برای «گرگ و میش» بازخوانی کرد

لیلا اوتادی درباره حاشیه‌های «13 شمالی» توضیح داد/ ضد و نقیض می‌گویند

واقعاً «ممنوعه» به فصل 2 رسید؟

روزهای پرنوسان عموجواد!

تجدید همکاری مک کاناهی و هاتاوی؛ پی آمدهای بازگشت همسر یک ناخدا

چه کسانی از انحصار صداوسیما دفاع می‌کنند؟

رونمایی از گریم بازیگران سریال «برادر جان»/اضافه شدن بازیگران جدید

«کاپیتان مارول» به چین می‌رود/ هدیه روز زن مارول به چشم‌بادامی‌ها

همایون اسعدیان از چگونگی تولید و فیلمنامه سریال «لحظه گرگ و میش» می‌گوید

تصویری که بهاره رهنما از جای پای دزد خانه‌اش منتشر کرد/ عکس

نامزدهای جوایز اسکار 2019 اعلام شدند

همکاری کاوه یغمایی و سیروان خسروی در «نهنگ آبی»

«نصرالله زمردیان» کارگردان قدیمی سینما درگذشت

یک جایزه بین‌المللی برای محسن تنابنده و برادران محمودی

معرفی برگزیدگان جشنواره "نقد کتاب"

نامناسب بودن تالار و کمرنگ شدن گروتسک/ نمایش "اوبو" در دوشنبه‌های نقد تئاتر

رئیس دانشکده هنر دانشگاه خیرونای اسپانیا به ایران می‌آید

آغاز مراحل داوری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی "هنر جوان"

همکاری قربانی، بهمنی و خازنی در یک فیلم

فهرست بازیگران سریال "برادر جان" کامل شد

یاسوج میزبان سیصد و هشتادمین نمایشگاه کتاب استانی شد

"رُما" و "سوگلی" پیشتاز نامزدهای جوایز اسکار شدند

دیدار و گفت‌وگو با پوپک عظیم‌پور در خانه گفتمان شهر/ انتشار 10 کتاب در حوزه فلسفه

فصل دوم «بانوی عمارت» ساخته می شود/ آغاز نگارش فیلمنامه

کیومرث پوراحمد به تئاتر بازمی‌گردد

یک مرد تنها در انقلاب فرهنگی چین

سیمرغ‌های وارداتی!

آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟ (+تصاویر)

رایان رینولدز به چین رفت/ «ددپول 3» ساخته می‌شود

مشکلی که اکبر عبدی را از صحنه فیلمبرداری راهی بیمارستان کرد

دونالد ترامپ نامزد یک جایزه مشهور و منفور سینمایی شد

درآمد میلیاردی شبکه 3، فقط در یک روز

به بازی گرفتن حصارهای زمان

خبرهایی از سریال کمدی «آخر خط» و «دردانه‌های خلیج فارس»

عبدی: صحیح و سالم هستم

محمدرضا گلزار هم انگشت به دهان می شود از...

«بزرگ‌مرد کوچک» به تلویزیون می‌آید

کائوس

روایت بافت لکه‌ها در گالری دیلمان

جسورترین معماران در استفاده از رنگ / روایتی از گائودی تا گریوز

کارگاه فیلمسازی بهتاش صناعی‌ها در انجمن سینمای جوان تهران

شفا: فیلم‌های کوتاه در جامعه امروز مخاطب پذیرترند / شکل‌گیری یک جریان اخلاقی در سینما

جشن سال نو میلادى به میزبانى مجمع رؤساى انجمن‌هاى دوستى

آیین سپاس اپرای "رستم و سهراب" لوریس چکناواریان برگزار می‌شود

"شب‌های موسیقی شرق تا غرب" در تالار رودکی

آغاز فعالیت رسمی گروه سیریا با بازخوانی قطعه "هوار"