آریا بانو

آخرين مطالب

ارسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه" فرهنگي

ارسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه"

  بزرگنمايي:

آریا بانو - دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه با تاکید بر افزایش مشارکت مطبوعات و خبرگزاری‌ها در این دوره از جشنواره گفت: امسال 535 اثر به جشنواره "کتاب و رسانه" ارسال و کار داوری آن‌ها آغاز شده است.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، علیرضا بهرامی درباره وضعیت کمی و کیفی آثار ارسال‌شده به این دوره از جشنواره گفت: دستاورد مهم این دوره،‌ فراتر از کمیت و کیفیت آثار است. البته خوشحالم که بعد از دوره‌هایی که اهالی مطبوعات و خبرگزاری‌ها حضور کمرنگ‌تری نسبت به شرکت‌کنندگان رادیویی و تلویزیونی،‌ دیداری و شنیداری داشتند، در دو دوره‌ اخیر علاوه بر این که مشارکت اهالی مطبوعات در کنار مشارکت اهالی رادیو و تلویزیون حفظ شده، افزایش نیز پیدا کرده است که این موضوع خود به خود افزایش کیفی را هم به دنبال دارد.
او افزود: در پانزدهمین دوره حدود 200 اثر شرکت کرده بودند و در دور شانزدهم که جشنواره تغییرات رویکردی داشت، آثار از مرز 700 اثر گذشت. در این دوره 535 اثر شرکت‌کننده داشتیم که از جهتی قابل ارزیابی است. ممکن است در نگاه اول فکر کنیم که در دوره پیش تعداد آثار بیشتر بوده است اما باید توجه داشت که در این دوره محدودیت تعداد اثر داشتیم. همچنین در کنار آن بخش‌های جدیدی هم اضافه شده است. این شکل متکثر امیدوارکننده‌تر است زیرا افراد بیشتری با آثار کمتری مشارکت داشته‌اند.
بهرامی درباره بخش عکس در این دوره از جشنواره گفت: در دوره قبل که بخش عکس اضافه شد،‌ نگاهمان این بود که سه یا چهار دوره حضور داشته باشد تا به نسبت منطقی با سایر بخش‌ها برسد زیرا عکاس‌ها رویکرد خاص خود را داشته و دیر به جشنواره‌ها اعتماد می‌کنند و ارسال آثار به این بخش گویای همین بحث است. تازه امسال عکاسان خبرگزاری‌ها جشنواره را به رسمیت شناخته‌اند که در سال‌های آتی بیشتر هم خواهد شد. همچنین باید به بخش‌های تازه اضافه‌شده هم چنین نگاهی داشت. بخش تولید محتوا در فضای مجازی هم که بخش اطلاع‌رسانی ما هستند باید به نسبت خود جدی نگاه داشته شوند.
او ادامه داد: این موضوعات سنگ بناهایی بود که با همکاری خانه کتاب و دیجیتال شدن تمام مراحل داوری آثار، شرایط بهینه‌تری را ایجاد کردند و معتقدم اگر جشنواره بتواند هر بار درصدی به مطلوبیت نزدیک شود، روند منطقی‌تری را طی می‌کند. امیدوارم در دوره‌های آتی هم این اسلوب فکری در اختیار مدیران جشنواره باشد و ما بعد از 17 سال این نهاد را که دیگر نهاد قدرتمندی است با مشارکت خود خبرنگاران کتاب،‌ نقش‌آفرینی و تصمیم‌سازی کنیم.
بهرامی درباره تاثیرگذاری جشنواره "کتاب و رسانه" بر کیفیت آثار اهالی مطبوعات و رسانه تصریح کرد: یک وضعیت دوگانه‌ نسبت به جشنواره وجود دارد،‌ از برگزاری 17 دوره خوشحالم در عین حال می‌دانیم که اگر جز برنامه‎‌های روتین هفته کتاب نبود به 17 دوره برگزاری نمی‌رسید. یعنی کیفیت جشنواره،‌ آن را به 17 دوره نرسانده است. باید به این موضوع توجه کرد که چطور می‌شود از این 17 دوره برگزاری استفاده کرد و با افزایش کیفیت جشنواره آن را به سرمایه تبدیل کرد.
او ادامه داد: در دوره‌های اول، جشنواره به شکل رقابتی نبوده و کاملا استنباطی بود و سعی می‌شد که در طول سال از افرادی که در حوزه کتاب فعالیت داشتند،‌ تقدیر شود. این نگاه در دوره‌های رقابتی هم حاکم بود ولی جشنواره زمانی می‌تواند قابل دفاع و مطلوب‌تر باشد که نفس برگزاری آن بر میزان کمیت و کیفیت تولید آثار سال‌های پسین اثر بگذارد؛ یعنی بتوان دید که حضور یا حضور نداشتن جشنواره چه تاثیراتی بر کیفیت آثار تولیدشده می‌گذارد و تنها یک محفل برای تقدیر از خبرنگاران حوزه کتاب نباشد.
بهرامی جشنواره "کتاب و رسانه" درباره داوری‌های جشنواره و آثار داوری‌شده، بیان کرد: در سال گذشته سعی بر این بود که پتانسیل‌های بالقوه داوری در جشنواره را به فعالیت برسانیم. ما سرمایه بزرگی به نام داوران باتجربه جشنواره داشتیم که سال‌های گذشته هم داوری کردند در کنار آن این نظر را داشتیم که در کنار شاخه مدرسان علوم ارتباطات، نسل‌های جدید و جوان را به مشارکت بطلبیم و نتیجه آن،‌ حضور داوران پیشکسوت در کنار داوران جوان و نام‌آشنای فضای دانشگاهی است که در این جشنواره حضور دارند.
دبیر هفدهمین جشنواره "کتاب و رسانه" با اشاره به رویکردهای اتخاذشده در این دوره بیان کرد: رویکرد امسال این است که افراد جدیدی را نسبت به افراد سال گذشته به جمع داوران اضافه کنیم و قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری برای داوران را ارتقا بدهیم. هفدمین جشنواره با توجه به تعداد بخش‌ها و امکانات و محدودیت‌ها 9 داور دارد که سعی شده هم در حوزه‌های آشنای خودشان و هم در حوزه‌های دیگر نظر بدهند و تنها محدود به یک حوزه کاری داوری نشوند.
او در ادامه گفت: این کار در عین این که سختی‌های خاص خود را دارد فرصت‌هایی را هم به وجود می‌آورد. به هرحال دوستانی که در این حوزه کار می‌کنند ممکن است که هم به‌ دلیل فضایی که در آن حضور دارند و هم برای رودربایستی‌ها کار برایشان دشوار باشد. در جشنواره‌های بزرگ جهانی هم این بحث وجود دارد چراکه از یک فضای دیگر و بی‌رحمانه‌ای می‌توانند قضاوت کنند.
بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار "حال خوش خواندن" از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 50 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صدا و سیما برای جذب تماشاگر به دنبال جنجال است؟

«مغزهای کوچک زنگ زده» در آستانه 11 میلیاردی شدن

بهترین مستندهای سال آمریکا اعلام شد/ ماجرای عجیب سه‌قلوها

روایت مستند علی‌ ملاقلی‌پور از بازرگان جنجالی شد

کنسرت آهنگساز مطرح ایتالیایی در ایران

16 قتل فجیع که در هالیوود رخ داد (+تصاویر)

گفت و گو با جواد گلپایگانی، بازیگر نقش اول سریال «آینه عبرت»

ترانه پولی کی جای ترانه دلی را گرفت؟

در حاشیه ویدیوی آشپزی شبکه یک سیما و اتهام توهین و بی‌حرمتی به شرکت‌کننده‌ها

کلاه قرمزی» به پایان رسید؟

آخرین جزئیات از ساخت «لیسانسه‌ها 3»

انتظامی باعث می‌شود به عقب بر نگردیم

حمید فرخ نژاد در هند/پایان ساخت موسیقی «دختر شیطان»

جیرانی: در سینمای فرهادی مفهوم جدید ملی ارائه شده است

فیلم "محمد رسول الله (ص)" در 45 شهر فاقد سینما نمایش داده می‌شود/ 8 سینمای سیار برای ساکنان جنوب پایتخت در جشن "بهار مهربانی"

اعلام برگزیدگان پنجمین جشنواره مروجان کتابخوانی

نمایش آثار ماکس وبر در گالری جرالد پیترز / عکس

یک جدایی پرسروصدای دیگر در هالیوود/ رابرت دنیرو پس از 20 سال طلاق گرفت

اظهارات «مهدی مقدم» پس از 8 سال ممنوع الکاری

ارسلان کامکار: اصلا اهل پُز دادن نیستم

روایت ویدا جوان از بازی در «ماه و پلنگ»

آغاز جشنواره "پیامبر مهربانی"/سازها و آواز‌های هنرمندان موسیقی، پیامبر مهربانی را ستایش می‌کند

تیزر "بی‌نامی" با بازی باران کوثری و حسن معجونی

"مرا ببخش" با صدای ترکاش

رونمایی از لوگوموشن "میلیونر میامی" در آستانه اکران

نشانه‌شناسی و تئاتر کودک / نگاهی به نمایش "جادوی پاهای من" به نویسندگی زهرا شایان‌فر و کارگردانی مشترک سیاوش قلعه‌وردی و زهرا شایان‌فر

شهرک اکباتان نماد منظره‌پردازی مدرن در تهران

اجرای چند برنامه به مناسبت هفته وحدت/ برگزاری "محفل انس با قرآن کریم" با قاریان شیعه و اهل سنت

آغاز مرحله داوری داستان‌های جشنواره "جوان سوره"

بخش جنبی جشنواره فیلم رشد پنجشنبه به پایان می‌رسد

نمایش سلف پرتره‌های ابراهیم فرجی در گالری کاما

دیدگاه یک کارگردان و مدیر فرهنگی هنری به برگزاری جشنواره تئاتر رادی

رونمایی از پوستر هفتمین جشنواره ملی نقش تن‌پوش

"جایگاه واکاوی در نقد موسیقی در ایران" در خانه هنرمندان

گروه میرزاعبدالله در مشهد روی صحنه می‌رود

جشنواره ملی عکس آیات برگزیدگان خود را شناخت

علی دایی "شیروانی داغ" را افتتاح می‌کند / ایجاد مرکز مطالعات نمایش‌های سنتی ایرانی/ وودی آلن به مکتب تهران می‌آید

اعلام نامزدهای مجموعه داستان جایزه احمد محمود

نمایش آثار محمد نظری در نمایشگاه "چیستی"

ارکستر سمفونیک تهران راهی تبریز می‌شود

رمان "ماخونیک" رونمایی می‌شود

کار نجات‌بخش آمیتا باچان برای بیش از هزار کشاورز

تینا پاکروان: حمله‌ها و هجمه‌ها غافلگیرم کرد

گفت و‌گوی فانتزی و اختصاصی با پژمان بازغی:راز خوشتیپ بودنم را از خدا بپرسید

چهره تکیده حسین محب‌اهری کنار بازیگر «پایتخت»/ عکس

کتاب «میشل اوباما» رکورد زد!

پایان تصویربرداری فصل سوم «ستایش» تا بهمن ماه

اجرای قطعاتی از موسیقی خاطره‌انگیز گذشته /کنسرت گروه گلبانگ در آمل برگزار می‌شود

جزایری: هنر در مدارس ایران قربانی دیگر درس‌هاست / قبادی: بسیاری از لباس‌های کودک و نوجوان هویت‌دار و هویت‌ساز نیستند

هادی منتظری: آنچه ماندگار می‌شود موسیقی‌ متناسب با هویت ملی ماست