آریا بانو

آخرين مطالب

رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت:

شرایط حضور همراه در زمان زایمان تسهیل می شود اجتماعي

شرایط حضور همراه در زمان زایمان تسهیل می شود

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت گفت: در اصلاحیه دستورالعمل زایمان طبیعی که آماده شده، برنامه جامع تری درباره حضور همراه در زمان زایمان در نظر گرفته شده است.

نسرین چنگیزی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: همراه باید کسی باشد که یا تجربه زایمان طبیعی داشته یا اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد. برخی از مادران باردار علاقه دارند که مادر یا خواهرشان در هنگام زایمان کنارشان حضور داشته باشد.
وی گفت: اصولا حضور شوهر در کنار زن در هنگام زایمان چندان قابل قبول نیست، چون گفته می شود که ممکن است باورهای زوجین بعد از زایمان دچار مشکل شود. به هر حال در اصلاحیه دستورالعمل زایمان طبیعی که آماده شده، برنامه جامع تری درباره حضور همراه در زمان زایمان در نظر گرفته شده است.
چنگیزی اظهار داشت: این آیین نامه در راستای آسان کردن اجرا و ترویج زایمان طبیعی و برخی موارد دیگر اصلاح شده است. احتمالا این آیین نامه تا آخر آذر ماه ابلاغ خواهد شد.
* کاهش مرگ و میر مادران باردار
درباره میزان مرگ و میر مادران باردار گفت: آمارهای مرگ و میر مادران باردار باید به صورت سه سال یک بار ارائه شود و در بهترین شرایط نیز وقتی درباره این میزان صحبت می شود، بر اساس آمارهای سه ساله باید باشد، زیرا انتظار می رود که الگوی این نوع از مرگ هر سه سال یک بار به وسیله مداخلاتی که انجام می شود، تغییر کند.
وی افزود: ایران جزو کشورهایی است که توانست به هدف توسعه هزاره در سال 2015 مبنی بر کاهش 75 درصدی مرگ و میر مادران باردار در بازه 25 ساله برسد. در حال حاضر نیز برنامه ریزی ها جهت کاهش مرگ مادران و حرکت جهت اهداف توسعه پایدار برای کاهش علت مرگ مادران در ایران است. مشکلاتی مانند خون ریزی و فشار خون بارداری و عفونت از جمله این موارد است.
چنگیزی ادامه داد: نسبت مرگ مادران باردار به صورت یک کسر محاسبه می شود که تعداد مرگ مادر صورت این کسر و تعداد موالید زنده مخرج کسر است. در ایران طی سه سال گذشته، نسبت مرگ مادران باردار بین 18 تا 20 بوده است.
رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت درباره مداخلات موثر در راستای کاهش مرگ و میر مادران باردار اظهار داشت: این مداخلات به صورت هدفمند در دانشگاه های علوم پزشکی در حال مطالعه و انجام است. یعنی بررسی می شود که در محدوده تحت پوشش هر دانشگاه علوم پزشکی، چه مواردی شامل فوت مادران باردار می شود که روی این موارد تمرکز می کنیم تا میزان این مرگ و میر کم شود.
وی افزود: چهار استان در این رابطه به صورت استثنایی هدف گذاری شدند و اگر بتوانیم میزان مرگ و میر مادران باردار در این چهار استان را کاهش دهیم، درصد قابل توجهی از مداخلات در کاهش این نوع از مرگ و میر موثر خواهد بود.
* اقدامات بیمارستان های دوستدار مادر
رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت درباره اقدامات بیمارستان های دوستدار مادر نیز بیان کرد: ارائه مراقبت های معمول دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت و شواهد علمی موجود و کتب معتبر، امکان ارائه خدمات مراقبتی و پاراکلینیکی در فوریت های مامایی، ایجاد دسترسی به خدمات تخصصی مامایی، ارتباط با سطوح بالاتر و پایین تر بیمارستانی و سطوح خارج بیمارستانی، زایمان فیزیولوژیک با روش های کاهش درد، آموزش به کارکنان در مورد روش های زایمان بی درد دارویی و کاهش درد غیر دارویی، حذف مداخلات غیر ضروری روتین، ارائه خدمات با توجه به باورها و ارزش های مذهبی مادر و رعایت حریم خصوصی او، حضور همراه آموزش دیده، کلاس های آمادگی برای زایمان و اجرای 10 اقدام بیمارستان دوستدارکودک از جمله اقدامات این بیمارستان ها است.
وی افزود: این بیمارستان ها بر محور حفظ حرمت مادر باردار و خانواده و رعایت کرامت انسانی با هدف تامین و ارتقای سلامت مادر و نوزاد تمرکز دارند.
* آموزش به مادران باردار
این متخصص زنان و زایمان درباره آموزش به مادران باردار نیز اظهار داشت: کلاس های آمادگی برای زایمان برگزار می شود. این کلاس ها در بیمارستان ها و مراکزی توسط مامای آموزش دیده برای مادران باردار برگزار می شود. به تازگی نیز به تمام مطب ها ابلاغ شده است که می توانند بر اساس ضوابط ابلاغی این کلاس ها را برگزار کنند.
چنگیزی ادامه داد: یکی از فرضیات و اصول تامین شرایط زایمان طبیعی در جهان، برگزاری همین کلاس های آموزش و آمادگی برای زایمان است که هشت جلسه 90 دقیقه ای را شامل می شود که در حال حاضر در ایران از هفته 22 تا هفته 36 بارداری طول می کشد.
وی گفت: مواردی همانند حرکات ورزشی، روش های زایمان، تفاوت سزارین و طبیعی و بازدید از بلوک های زایمان در این آموزش ها وجود دارد. همسران در دو جلسه از این هشت جلسه می توانند همراه مادران باردار در این کلاس ها شرکت کنند.
چنگیزی درباره میزان استقبال از این کلاس های آموزشی گفت: شاید به علت عدم دسترسی یا عدم استقبال مادران باردار، حدود یک پنجم از مادران باردار در این کلاس ها شرکت می کنند. تفاوتی ندارد مادر باردار به صورت سزارین زایمان می کند یا طبیعی و باید همه مادران باردار در این کلاس ها شرکت کنند. ولی در حال حاضر از بین یک میلیون و 500 هزار زایمان، فقط یک پنجم مادران باردار در این کلاس ها شرکت می کنند و این میزان بسیار کم است و نیاز به توسعه دارد.
*9482*1193

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عقد آریایی قانونی نیست

بازپرس شهریاری و رازگشایی از پست اینستاگرامیش بعد از بخشش نجفی!!

مصاحبه رامبد جوان در کانادا و چرخش 180 درجه‌ ای چهره او در من و تو !!!

لزوم ترویج ازدواج بدون تشریفات بین جوانان

زمان نگهداری معتادان در کمپ‌ها ناکافی است/ سرانجام توزیع متادون در داروخانه‌ها

ایجاد 30 هزار طرح اشتغال‌زایی در 6 هزار روستای کشور در سال جاری

برگزاری پانزدهمین نمایشگاه «زنان و تولید ملی» از 6 تا 15 شهریور

بیماران مشکلات بیمارستان‌ها را به این سامانه اطلاع دهند

آخرین وضعیت جسمانی محیط‌بان مجروح قائنی

شوخی رضا رفیع با شهردار مشهد

رئیس کانون سردفتران: عقد آریایی قانونی نیست

افزایش 40 درصدی کشف سرقت‌ها در حوزه ریلی کشور

سوال جنجالی مجری تلویزیون از فرمانده انتظامی تهران در برنامه زنده

فرار راننده بی وجدان پس از تصادف

ناگفته‌های زن نگون‌بخت از شوهر شکاک

راننده تاکسی قاتل سر زن جوان را با سنگ لِه کرد

اعتراف راننده تاکسی به قتل زن طلایی

سوسک و مگس در مرغ‌های عرضه‌کنندگان مواد غذایی!

ماجرای گم شدن یک ایستگاه مترو در تهران چیست؟

اینفوگرافی / «ترین»های آزادگان جنگ تحمیلی به روایت آمار

از صدور اعتبارنامه سمن‌های جوانان چه خبر؟

حدود 70 درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند/ کشف 76 درصد از تریاک جهان توسط ایران

آخرین دعای کمیل حجاج ایرانی در مکه مکرمه

دیوان عدالت اداری: "معوقات فرهنگیان" به‌زودی پرداخت می‌شود

سخت شدن اوضاع زندگی مردم سیستان و بلوچستان

هشدار پلیس فتا درباره انتخاب رشته در فضای مجازی

دستگیری سارقان در طرح صاعقه1

زمین لرزه تبریز یک باب منزل روستایی را تخریب کرد

مخالفت عربستان با افزایش پرواز هواپیماهای ایرانی برای انتقال حجاج

واژگونی خودرو حامل زائران عراقی در سبزوار ـ شاهرود

حذف مدارس خشت و گلی و بخاری‌های نفتی

مرگ مشکوک ببرها در باغ وحش وکیل‌آباد

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی

زلزله 3.7 ریشتری بردخون در استان بوشهر را لرزاند

28 درصد دانش‌آموزان به رشته تجربی و 10 درصد به ریاضی می‌روند!

آخرین جزئیات از استخدام و جذب حق التدریسی‌های نهضت

نخستین مکالمۀ تلفنی شهید لشگری با همسرش بعد از 18 سال اسارت

مسجدی که برای 200 هزار نفر اشتغال‌زایی کرده است!

توصیه ای به حجاج در آستانه بازگشت به کشور

زلزله در سوزا هرمزگان

تصادف شدید بنز با نفتکش

از خودگذشتگی پاکبانان اندیمشکی در گرمای 50 درجه

افزایش 3 برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان

آخرین آمار ثبت‌نام کنندگان در پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی

برنامه پرواز‌های روز دوم بازگشت حجاج به کشور منتشر شد

غرق شدن پدر و دختر تهرانی در رامسر

آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری

ساخت ویلا در منطقه‌‌ای غیر قابل باور!

وزیر کشور: شهرداری‌ها چهار برابر نیاز، نیرو دارند

شوخی مجری تلویزیون با وام ازدواج