آریا بانو

آخرين مطالب

تاریخچه‌ موسیقی؛ مختصری در باب پیدایش موسیقی در جهان گوناگون

تاریخچه‌ موسیقی؛ مختصری در باب پیدایش موسیقی در جهان

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تاریخچه‌ موسیقی را می‌توان در آثار برجای مانده در چوغامیش خوزستان ایران که در سال‌های 1961 تا 1966 یافت شده است، جستجو کرد. این مهرنگاری‌ها تصویری از یک بزم را نشان می‌دهد که دسته‌ای نوازنده هر کدام به نواختن سازی مشغول هستند.


سرویس فرهنگ و هنر - بی شک موسیقی از همان بدو خلقت انسان‌ها در طبیعت وجود داشته است. در آن زمان موسیقی چیزی نبوده جز صدای پرندگان، صدای جوی آب، صدای وزش باد از میان درختان و ... که همین دلیلی شد تا اقدام به ساخت صدا‌های موسیقی دست ساز کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با تاریخچه و زمان پیدایش موسیقی آشنا شوید.
تاریخچه موسیقی
برای شناختن ماهیت موسیقی باید یک مبدا و منشائی برای موسیقی وجود داشته باشد. به همین دلیل فیلسوفان و دانشمندان نظریات و فرضیات بسیاری در این زمینه ارائه دادند. افرادی، چون افلاطون، نیچه، هردر، ابن سینا و .... ژان ژاک روسو در سال 1767 و پس از آن دلابور در تالیفات خود موضوع موسیقی را مورد بحث قرار دادند. مردم فرانسه و انگلیس و پس از آن‌ها آلمانی‌ها جزو نخستین کسانی بودند که به تحقیق در این زمینه پرداختند.

شواهد و مستنداتی مبنی بر اینکه انسان‌های نئاندرتال (گونه‌ای از انسان‌های اولیه) با موسیقی آشنا بودند یا خیر، در دسترس نیست. ولی باستان‌شناسان و تاریخ‌دانان، مبدا پیدایش ساز‌هایی مثل طبل و نی را به اندوگونس‌ها نسبت داده‌اند. در آن زمان اندوگونس‌ها در مناطقی زندگی می‌کردند که درختان نی و میان تهی رشد می‌کرد، در هنگام وزش باد صدایی خوشایند از میان نی‌ها می‌گذشت و این امر توجه آن‌ها را به خود جلب کرد و موجب شد که برای اولین بار ساز نی را به عنوان یک آلت موسیقی مورد استفاده قرار دهند.
پس از آن وقتی پرندگانی مانند دارکوب منقار خود را به درخت می‌کوبیدند باعث شد که توجه انسان‌های آن زمان را جلب کند و ساز‌هایی مثل طبل را اختراع کنند. در آن زمان از این ساز‌ها به خصوص ساز‌های کوبه‌ای در زمان شکار و موارد اضطراری استفاده می‌کردند. رفته رفته پیشرفت کردند و نی و دف را با رقص و آواز برای شادی همراه کردند و پس از گذشت 50 الی 70 هزار سال آن موسیقی تبدیل به موسیقی امروزی شد.
تاریخچه‌ موسیقی در برخی کشور‌ها
تاریخچه موسیقی در ایران
با نگاهی به مهرنگاری‌ها و آثار برجای مانده در چوغامیش خوزستان که در سال‌های 1961 تا 1966 یافت شده است، می‌توان به قدمت موسیقی در ایران پی برد. این مهرنگاری‌ها تصویری از یک بزم را نشان می‌دهد که دسته‌ای نوازنده هر کدام به نواختن سازی مشغول هستند. بی شک آن‌ها را می‌توان از نخستین گروه‌های ارکستر جهان دانست. در این تصاویر ساز‌هایی مانند چنگ، شیپور، تمبک دیده می‌شود.
موسیقی در ایران از زمان آمدن نژاد آریایی به سرزمین ایران، پس از آن در زمان هخامنشیان قبل از اسلام و پس از اسلام تا به امروز به شکل‌های گوناگون وجود داشته است.

تاریخچه موسیقی در غرب
موسیقی در غرب را می‌توان به دوران‌های مختلف تقسیم کرده که در هر دوران ویژگی‌های خاص خود را داشته است. موسیقی غرب در دوران‌های مختلف عبارتند از:
موسیقی قرون وسطی
موسیقی قرون وسطی تا سال 1450 را شامل می‌شود و قدیمی‌ترین موسیقی است که می‌شناسیم. اعم از موسیقی مذهبی یا غیر مذهبی.
موسیقی رنسانس
رنسانس از سال‌های 1450 تا 1600 را شامل می‌شود. رنسانس به معنی تولد دوباره است. مهم‌ترین ویژگی موسیقی در این دوران تمایل شدید به فرهنگ و مسئله‌ی آموزش است.

موسیقی باروک
موسیقی این دوران شامل سال‌های 1600 تا 1750 است. باروک از واژه‌ی پرتغالی باروکو به معنی مروارید است. این اصطلاح در ارتباط با سبک بسیار آراسته و پر زینت و زیور معماری و هنر قرن هفدهم بوده است. پس از آن موسیقی‌دانان از این اصطلاح در پیدایش اپرا و ... استفاده کردند.
موسیقی کلاسیک
این دوران از سال‌های 1750 تا 1810 را در بر می‌گیرد. کلاسیک در آن دوران متعلق به عالی‌ترین درجات بوده است.
موسیقی رمانتیسم قرن 19
واژه‌ی رمانتیسم ابتدا برای توصیف نخستین نشانه‌های اندیشه‌های جدید در نقاشی و ادبیات استفاده می‌شد و بعد‌ها توسط موسیقی‌دانان به کار گرفته شد. موسیقی رمانتیسم از سال 1810 تا 1910 وجود داشت.
موسیقی قرن بیستم
در تاریخچه موسیقی از سال‌های 1910 تا 1980 متعلق به موسیقی قرن بیستم است که در این دوران تکنیک‌های جدید موسیقی آن را به یکی از مهیج‌ترین موسیقی‌های تاریخ تبدیل کرد.

تاریخچه موسیقی در یونان
مردم یونان، هرمس را که خدای بازرگانی و بازرگانان در یونان بوده است، به شکرانه‌ی بخشیدن موسیقی، ستایش می‌کردند. او در هنگام گردش در سواحل دریای مدیترانه پوست گاوی را که از برادرش (به نام آپولون) به سرقت برده بود، بر روی لاک لاک پشت می‌کشد، شاخ‌های گاو را در محل دست‌های لاک پشت نصب کرده و شروع به سا زدن می‌کند. نام این ساز را لیر گذاشته بودند.
تاریخچه موسیقی در چین
قدمت موسیقی در چین به 4500 سال پیش برمی‌گردد. در آن زمان پادشاهی به نام هائونک تی دستور داد تا صدای مرغان و جویباران را سرمشق قرار دهند و موسیقی را اختراع کنند.
قدمت موسیقی در ژاپن
می‌گویند که روزی در ژاپن الهه خورشید قهر کرد و به پناهگاه خود رفت. تنها تشویق آن به بیرون آمدن این بود که شروع به خواندن سرود کنند. حتی هنوز هم در ژاپن هنگام وقوع کسوف مردم ژاپن به این رسم قدیمی متوسل می‌شوند و آواز‌های قدیمی را سر می‌دهند.

پیدایش موسیقی در آمریکای شمالی
در یکی از قبایل آمریکای شمالی معتقدند که موسیقی از طرف یکی از خدایان با نام تسکانی-پوکا آمده است و می‌گویند که وی پلی از لاک پشت‌ها و نهنگ‌ها ساخته است که در هنگام آواز خوانی و نوازندگی با کمک آن خورشید صعود می‌کند.
پیدایش موسیقی در حبشه
حبشی‌ها خدایی به صورت کبوتر داشتند و معتقد بودند که او موسیقی و خواندن و نوشتن را به آن‌ها آموخته است.

زبان موسیقی
کارل شتومیف از اساتید سابق فلسفه دانشگاه برلین معتقد است که تاریخ شروع و آغاز موسیقی زمانی است که مردم برای تفهیم بهتر و بیان احساسات خود به اصوات متوسل شدند و این زمینه‌ای شد برای پیشرفت موسیقی. در واقع در ابتدا موسیقی را همان سخن گفتن می‌دانستند و این که هر صدایی کشش خاص خود را دارد.
ابتدا سرودها برای راز و نیاز با خدا ساخته می‌شد اما کم کم متوجه شدند که انسان‌ها فقط به خاطر راز و نیاز با خدا سرود نمی‌خوانند بلکه به خاطر عشق و علاقه به یکدیگر و جلب توجه جنس مخالف شروع به سرودن می‌کنند. چارلز داروین می‌گفت: مردم برای مهر ورزی باید دست خود را به سمت موسیقی دراز کنند و از این وسیله معجزه آسا برای برآوردن حاجت خود کمک بگیرند. با این حال در زمان‌های گذشته استفاده از موسیقی برای هر کسی مجاز نبوده و بیشتر مختص به کاهنان و جادوگران بود. با اینکه آواز خواندن و نواختن ساز برای این افراد مجاز بود، دیگران حتی اجازه‌ی دسترسی به ساز‌ها را هم نداشتند.
بیشتر بدانید: الفبای موسیقی چیست؟
پیدایش ساز‌ها و آلات موسیقی
یکی از اولین و طبیعی‌ترین وسیله‌ی موسیقایی حنجره انسان‌ها برای آواز خواندن و دست زدن انسان برای ریتم بوده است. انسان‌ها با دست زدن آهنگ‌ها و آواز‌ها را دنبال می‌کردند. با گذشت زمان بشر از شاخ حیوانات و گیاهانی مثل نی، ساز‌های بادی را اختراع کردد. پس از آن، نوای دلنشین و جذابی که از این ساز‌های اولیه به گوش می‌رسید، انسان را وادار کرد که همواره برای کامل‌تر کردن این ساز‌ها تلاش کند.
ساغر شفیعی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضرورت های پیش از بارداری را بخوانید

قبل از اینکه باردار شوید،به این نکات توجه کنید!

قبل از انتخاب نوع زایمان، این مطلب را بخوانید

چگونه ارتباط احساسی برقرار کنیم؟

آقای عزیز، خانم خانه را فراموش نکن!

6 اتفاقی که بعد از رابطه جنسی در بدن رخ می دهد

چگونه با شکست ها کنار بیاییم؟

اما و اگرهای ازدواج فامیلی

پله پله تا خوشبختی

دردسرهای زندگی با همسر «خاص»

نشانه‌های یک رابطه شاد و سالم در زندگی

جاهای دیدنی تهران، از موزه های تاریخی تا معماری مدرن

پیام تبریک ولادت حضرت رسول

تعقیبات مشترکه نماز - ذکرها و سوره ها

بیوگرافی داریوش اسدزاده؛ بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران

فال روزانه دوشنبه 28 آبان 1397

معرفی کتاب اتحادیه ابلهان به همراه اسامی ابله‌ها و دیگر جزئیات آن

شرح کامل تعقیبات نماز ظهر

تبدیل حیاط سنتی به مهدکودکی بینظیر! / تصاویر

تزیین موز برای شب یلدا

کلیپ زیبای شیلا خداداد برای تولد پسرش سامیار (فیلم)

دابسمش امیر مقاره در ماشین (فیلم)

خاطره آزاده نامداری از سوتی‌اش در برنامه زنده (فیلم)

آیا شنود تلگرام ممکن است؟

حیوانات زیبایی از نژاد آلبینو

تماشای زمین از بالا (+تصاویر)

کشف بزرگترین هشت پا روی زمین/ تصاویر

بزرگترین شهربازی دنیا؛ هیجان انگیزترین و پرسرعت ترین شهربازی ها

عجیب ترین کفش‌ های پاشنه بلند دنیا + عکس

18 حقیقت شگفت انگیز زندگی دلفین ها!

کدام اپلیکیشن ها بیشتر باطری موبایل را مصرف می کنند؟

تست شخصیت اقتدارطلب؛ آیا یک فاشیست هستید؟!

توصیه پژمان بازغی به ساشا سبحانی (فیلم)

شماره پیامک سبد کالای 97

کشف یک گور متعلق به عصر آهن در اردبیل!

نحوه ساخت ظروف سفالی و چینی در یزد و همدان

ویترین مغازه، راز و رمز فروش بیشتر!

تعقیبات مشترکه نماز از معصومین (ع)

فال روزانه یکشنبه 27 آبان 1397

تعطیلی های آذرماه 97

طالع بینی هفتگی عشق (بیست و ششم آبان تا سوم آذر)

گردشگری عمودی در ارتفاعات شگفت آور چین

آزمون کنکور در کره جنوبی (+تصاویر)

کمپ آموزش های نظامی برای کودکان در اوکراین (+تصاویر)

برج تقطیر در پالایشگاه چگونه کار می‌کند؟

شرح کامل تعقیبات نماز صبح

خبر بد برای پرسپولیس / دژاگه خیال تراکتور را راحت کرد!

جزئیات پرونده تجاوز به چند نوجوان در شوشتر

گزارش زلزله 5.1 ریشتری مردهک کرمان

معرفی ساز باغلاما؛ ساز ملی ترکیه