آریا بانو

آخرين مطالب

نگاهی به نسل سوم خودروی بی ام و x3 اقتصادي

نگاهی به نسل سوم خودروی بی ام و x3

  بزرگنمايي:

آریا بانو - بی ام و x3 یک خودروی شاسی بلند از نوع کامپکت به شمار می‌رود که برای علاقه‌مندان به خودروهای بزرگ جثه طراحی شده است. در مطلب پیش رو به این خودرو می پردازیم.


سرویس خودرو - بی ام و x3 اکنون حدود یک سال است که ورود به نسل سوم را تجربه می‌کند. از ظواهر امر این گونه به نظر می‌رسد که شرکت بی ام و قصد دارد این خودرو را به نوعی جایگزین خودروی بی ام و X5 نماید. از نسل سوم خودری بی ام و اکس 3 به عنوان هماوردی برای خودروی مدل ای ام جی GLC 43 شرکت رقیب یعنی مرسدس بنز یاد می‌شود.
مدل فول آپشن نسل سوم خودروی بی ام و x3 در ابتدای ورود به بازار با نام M40i شناخته می‌شد. اما در حال حاضر مجهزترین تیپ موجود از این خودرو BMW X3 M است. اصولا مدل‌های M تولید شده از محصولات بی ام و همواره به عنوان مجهزترین مدل‌های موجود از این خودروها به شمار رفته‌اند. در مدل M خودروهای بی ام و به طور عمده از پکیج اسپورت استفاده می‌شود و امکانات و قابلیت ها متعددی نیز در آنها وجود دارد.
پیش از این نیز خودروی بی ام و اکس 3 به عنوان یک خودروی شاسی بلند کامپکت که از خصوصیات اسپورت برخوردار است شناخته می‌شد. با وجود ابعاد بزرگ‌تر نسل سوم این خودرو نسبت به نسل قبل این خصوصیات اسپورت همچنان در آن مشاهده می‌شود. افزون بر آن تلاش طراحان و مهندسان شرکت بی ام و بر آن بوده است تا نسل سوم خودروی بی ام و اکس 3 از ویژگی‌های لوکس بیشتری نسبت به نسل قبل برخوردار گردد.
علاوه بر تمام مواردی که به آنها اشاره شد نسل سوم این خودرو از نظر میزان مصرف سوخت نیز نسبت به نسل گذشته عملکرد بهتر و بهینه‌تری را به نمایش می‌گذارد. با این توضیحات بهتر است به سراغ مشخصات فنی این خودرو برویم و از آنها آگاهی یابیم.

مشخصات فنی خودروی بی ام و x3
مدل پایه خودروی بی ام و x3 که با نام xDrive 30i نیز شناخته می‌شود به یک موتور بنزین سوز چهار سیلندر و 16 سوپاپ مجهز است. این خودرو مبتنی بر خصلت توربو شارژ بوده و از گنجایشی معادل 2 لیتر بهره می‌برد. حداکثر توان خروجی موتور به کار رفته در این محصول معادل 248 اسب بخار است و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز به 350 نیوتن‌متر می‌رسد. با توجه به مشخصات فنی یاد شده، خودروی بی ام و اکس 3 قادر است در مدت زمانی حدود 6 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. رقمی که برای یک خودروی بزرگ جثه با مشخصات محصولات شاسی بلند کاملا مناسب ارزیابی می‌شود.
با این حال در مدل M40i این خودرو که جذاب‌ترین مدل موجود از آن نیز به شمار می‌رود شاهد وجود مشخصات فنی قدرتمندتری هستیم. در این مدل خودرو از وجود یک موتور شش سیلندر استفاده شده است که از گنجایشی برابر با 3 لیتر بهره می‌برد. حداکثر توان تولید شده توسط این موتور شش سیلندر معادل 360 اسب بخار بوده و حداکثر گشتاور خروجی آن نیز حدود 500 نیوتن‌متر براورد شده است. توان تولید شده توسط موتور این خودرو به کمک یک جعبه دنده‌ی 7 سرعته‌ی خودکار از نوع استپ ترونیک به چرخ‌های آن منتقل می‌شود. البته از طریق شیفتر تعبیه شده در کنار فرمان این خودرو می‌توان کنترل بیشتری به شکل مستقیم بر فرایند تعویض دنده داشت. ضمن آن که در خودروی بی ام و اکس 3 شاهد استفاده از سیستم xDrive هستیم.

به کمک مشخصات فنی یاد شده مجهزترین مدل موجود از خودروی بی ام و x3 قادر است در مدت زمانی حدود 4.6 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت 100 کیلومتر در ساعت دست یابد. علاوه بر آن حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط این خودرو نیز معادل 250 کیلومتر در ساعت خواهد بود. البته این سرعت به شکل الکترونیکی روی رقم مذکور قفل شده است و قابل افزایش نخواهد بود.
همان گونه که در سطور پیشین این متن به آن اشاره شد، نسل سوم خودروی بی ام و اکس 3 به عنوان رقیبی برای خودروی مرسدس ای ام جی GLC 43 شناخته می‌شود. با وجود آن که حداکثر توان خروجی موتور 6 سیلندر و 3 لیتری خودروی مرسدس و حداکثر گشتاور تولیدی آن به ترتیب حدود 7 اسب بخار و 20 نیوتن‌متر از مدل M40i خودروی بی ام و اکس 3 بیشتر است، اما شتاب صفر تا صد نسخه‌ی فول آپشن خودروی BMW X3 حدود یک ثانیه بهینه‌تر از رقیب خود ارزیابی می‌شود. بر این اساس یکی از مهم‌ترین خصلت‌های اسپورت این محصول یعنی شتاب مناسب آن به خوبی خود را نمایان می‌سازد.
خودروی بی ام و x3 به عنوان یک محصول تنومند و بزرگ جثه از میزان مصرف سوخت مناسبی برخوردار است. به گونه‌ای که در صورت حرکت در بزرگراه با سرعتی بیش از رقم صد کیلومتر در ساعت، میزان متوسط مصرف سوخت این خودرو حدود 8.1 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت خواهد بود. البته این رقم در فضای درون شهری به 10.6 لیتر افزایش می‌یابد که همچنان برای یک خودروی شاسی بلند کامپکت مناسب به نظر می‌رسد.
به هر حال در مجموع خودروی بی ام و اکس 3 چه در مدل پایه و چه در مدل فول آپشن خود از مشخصات فنی کاملا مناسبی بهره می‌برد. اما کسانی که قصد خرید یک شاسی بلند کامپکت کاملا اسپورت را دارند بهتر است به سراغ مدل فول آپشن این محصول بروند.

مشخصات فنی خودروی بی ام و x3
نوع موتور مدل پایه خودرو بنزین سوز چهار سیلندر
نوع موتور مدل M40i خودرو بنزین سوز شش سیلندر
گنجایش موتور مدل پایه خودرو 2 لیتر
گنجایش موتور مدل M40i خودرو 3 لیتر
حداکثر توان خروجی موتور در مدل پایه خودرو 248 اسب بخار
حداکثر گشتاور تولیدی موتور در مدل پایه خودرو 350 نیوتن ‌متر
حداکثر توان خروجی موتور در مدل M40i خودرو 360 اسب بخار
حداکثر گشتاور تولیدی موتور در مدل M40i خودرو 500 نیوتن‌ متر


امکانات و قابلیت‌های خودروی بی ام و x3
در طراحی و تولید خودروی بی ام و x3 از معماری مشترکی با خودروهای سری 5 و سری 7 بی ام و استفاده شده است. علاوه بر آن قابلیت‌های به کار رفته در فضای کابین این خودرو نیز از نظر کیفیت و تنوع مانند محصولات سری 5 و سری 7 بی ام بوده و کاملا لوکس، پر و پیمان و جذاب جلوه می کند. در واقع با توجه به تمرکز طراحان نسل سوم این خودرو بر ویژگی‌های لوکس و تا حدی تجملی، مدل فول آپشن این محصول تقریبا از تمام قابلیت‌های مورد انتظار خریداران بهره می‌برد.
به عنوان مثال می‌توان به بهره‌مندی این خودرو از یک نمایشگر لمسی 10 اینچی اشاره کرد. در عمل نمایشگرهایی با این اندازه و ابعاد اغلب در خودروهای لوکس و گران قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تعامل با این نمایشگر و بهره‌مندی از قابلیت‌های چند رسانه‌ای آن نیز می‌توان شیوه‌های مختلفی را به کار گرفت. به عنوان مثال می‌توان علاوه بر شیوه‌ی عادی یا همان لمس کردن صفحه نمایش که در تمام نمایشگرهای لمسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از طریق قابلیت اختصای آی درایو نیز با سیستم سرگرمی این خودرو تعامل برقرار کرد. در کنار آن امکان برقراری ارتباط با سیستم چند رسانه‌ای این خودرو از طریق صدا نیز وجود دارد.
از نظر فضای مخصوص به حمل بار نیز نسل سوم خودروی بی ام و اکس 3 نسبت به نسل پیش از خود پیشرفت محسوسی را نمایان می‌سازد. گنجایش فضای مخصوص به حمل بار در این خودرو حدود 813 لیتر است. اما با تا کردن صندلی‌های ردیف عقب می‌توان این فضا را افزیش داد و گنجایش آن را به 1775 لیتر رساند. هر چند که شاید گنجایش این فضا در قیاس با برخی رقیبان شاسی بلند این خودرو چندان قابل توجه به نظر نیاید.

در مدل فول آپشن نسل سوم خودروی بی ام و اکس 3 یا همان مدل M40i این محصول از سیستم ترمز بهینه‌تر و کارامدتری نسبت به مدل معمولی استفاده شده است که پیوستگی بیشتری با ویژگی‌های اسپورت آن دارد. این موضوع را در سیستم تعلیق طراحی شده برای این خودرو نیز می‌توان مشاهده کرد. در واقع فنرهای جلو و عقب مدل M40i خودروی بی ام و اکس 3 به میزان محسوسی از مدل پایه این خودرو سفت‌تر طراحی شده‌اند. در مجموع می‌توان گفت که مدل اسپورت خودروی بی ام و اکس 3 چسبندگی بسیار مناسبی به سطح جاده دارد. امری که هنگام عبور از پیچ‌های تند مسیر رانندگی به خوبی قابل حس کردن است.
سایر قابلیت‌ها و امکانات موجود در خودروی بی ام و x3 را نیز می‌توانید در قالب لیست زیر مشاهده نمایید.
برخورداری از سیستم دوربین 360 درجه بهره‌مندی از سیستم رهیاب ماهواره‌ای مجهز به قابلیت گرم‌کن فرمان و صندلی‌های جلو و عقب خودرو برخورداری از چراغ‌های ال ای دی مجهز به سان‌روف پانورامیک بهره‌مندی از سیستم پارک خودکار مجهز به امکان شارژ ابزارهای هوشمند به شکل بی‌سیم وجود نسخه‌ی ششم سیستم اختصاصی بی ام و یا iDrive بررخورداری از قابلیت کارپلی اپل (قابلیت اندروید اتو در این خودرو گنجانده نشده است)

مشخصات ظاهری خودروی بی ام و x3
نسل سوم خودروی بی ام و x3 در حالت کلی از ابعاد بزرگ‌تری نسبت به نسل پیشین خود بهره می‌برد. با این وجود بدنه‌ی آن به گونه ای طراحی شده که وزن کلی این خودرو کمتر از محصولات نسل قبل است. با توجه به ابعاد بزرگ‌تر این خودرو نسبت به نسل گذشته مسلما فضای فراهم شده برای نشستن سرنشینان یا حمل بار نیز بیشتر از خودروهای نسل پیشین بی ام و اکس 3 است. هم طول و هم فاصله‌ی موجود میان دو محور این خودرو حداقل به اندازه‌ی 5 سانتی‌متر نسبت به مدل‌های نسل قبل این محصول افزایش داشته است. البته میزان افزایش عرض این خودرو کمتر از رقم یاد شده بوده و اندکی بیش از یک سانتی‌متر اندازه‌گیری می‌شود.
مسلما مدل اسپورت این خودرو یا همان مدل M40i علاوه بر بهره‌مندی از امکانات بیشتر، از نظر ظاهر نیز تا حدی با نسخه‌ی معمولی این محصول متفاوت بوده و تا اندازه‌ای جذاب‌تر از آن به نظر می‌رسد.

بخشی از این موضوع در وجود رینگ‌های 19 اینچی این مدل از خودرو خلاصه می‌شود. حال آن که در نسخه‌ی معمولی‌ خودروی بی ام و اکس 3 شاهد وجود رینگ 18 اینچی هستیم. بخش دیگری از این تفاوت هم در رکاب‌های جانبی طراحی شده برای مدل M40i این خودرو مشاهده می‌شود.
از آن‌جایی که فاصله‌ی موجود میان دو محور جلو و عقب خودروی بی ام و x3 در نسل سوم این محصول بیش از نسل پیشین است، فضای داخلی این خودرو اندکی جادارتر از محصولات نسل قبل به نظر می‌رسد. از نظر نوع طراحی نیز شاهد پیشرفت‌هایی نسبت به نسل قبل هستیم. در فضای داخلی نسل سوم خودروی بی ام و x3 ویژگی‌های تجملی و لوکس بیشتری را می‌توان نسبت به محصولات نسل قبل مشاهده کرد. کیفیت اجزای مختلف تشکیل دهنده‌ی فضای کابین نیز به همان نسبت افزایش یافته است.
در مجموع نسل سوم خودروی BMW X3 چه در فضای بیرونی و چه در فضای داخلی خود بازتاب دهنده‌ی خصلت‌های لوکس است. افزون بر آن که ویژگی‌های اسپورت نیز تا حدی در مشخصات ظاهری این خودرو مشاهده می‌شود.

قیمت خودروی بی ام و x3
نسل سوم خودروی بی ام و x3 هنوز راهی به بازار خودروی ایران نیافته است و با توجه به شرایط فعلی بازار هیچ دورنمای واضحی هم از ورود احتمالی آن به بازار داخل کشور وجود ندارد. با این حال مدل xDrive28i از نسل پیشین این خودرو چندی پیش به بازار خودروی ایران هم وارد شده بود. این مدل از خودروی بی ام و اکس 3 در صورت یافت شدن در بازار هم اکنون از متوسط قیمتی حول و حوش یک میلیارد تومان برخوردار است. در حالی که درست دو سال قبل در همین زمان قیمت این خودرو از رقم 400 میلیون تومان فراتر نمی‌رفت. نمونه‌های دست دوم این خودروی شاسی بلند نیز در حال حاضر با متوسط قیمتی حول و حوش 700 میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شوند.
با توجه به این که نسل سوم خودروی بی ام و x3 هنوز راهی به بازار خودروی ایران نیافته است مسلما امکان خرید آن نیز برای علاقه‌مندان وجود ندارد. مشتریان مدل‌های قدیمی این خودرو هم در حال حاضر مردم عادی نیستند. با این حال در ابتدای ورود این خودرو به بازار ایران میزان استقبال از آن نسبتا قابل توجه بود. در پایان این مطلب شما را به مشاهده‌ی ویدیویی از این خودرو دعوت می‌کنیم.


رضا حسینی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واریز حقوق فروردین بازنشستگان | زمان واریز 400 هزار تومان افزایش حقوق!؟

نرخ بیکاری زنان همچنان بیش‌از مردان

28 هزار خانوار مددجوی بهزیستی از سیل آسیب دیدند

علت گرانی پیاز و سیب زمینی و گوجه فرنگی در بازار چیست!؟

متوقف شدن عرضه گوشت تنظیم بازاری و ارزان قیمت!

جاماندگان دریافت بسته های حمایتی دولت چه کنند؟!

پرداخت «کمک هزینه معیشت» به کودکان بی‌سرپرست سیل‌زده/ فعالیت مهدهای سیار

تکذیب شایعه از بین رفتن پرونده مددجویان سیل‌زده بهزیستی در لرستان

کمک 150میلیونی مردم سرپل ذهاب به سیل‌زدگان گلستان

سوژه شدن وعده غذایی ارزان قیمت در هواپیمای ایرانی!!

آخرین جزئیات از میزان افزایش حقوق کارگران در سال 98 !

کوچکترین فعال شناخته شده صنایع دستی کشور کیست؟

کمیته نظارت وارزیابی عملکرد ، آمار واطلاعات آماده رسیدگی به شکایات درنوروز98

"شریعتمداری" توزیع هدایا با هزینه صندوق‌ها، شرکت‌ها و بانک‌ها در ایام عید را ممنوع کرد

اعلام نتایج ثبت‌نام مرحله دوم «وام ضروری» بازنشستگان

عیدانه مستمری بگیران کمیته امداد تهران پرداخت شد

«عیدی» مددجویان بهزیستی واریز شد

آخرین قیمت ها در بازار شب عید |میوه گران، شیرینی و آجیل گران‌تر!!

«عیدی» مددجویان فردا به حساب‌ها واریز می‌شود

زنان چهره بازار کار را تغییر می دهند؟

چگونه فروردین را بی پول نمانیم؟

توزیع «گوشت» و «سبد ارزاق» بین مددجویان بهزیستی تهران

معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان زن سرپرست خانوار

پیش‌بینی افزایش بدهی دولت به تامین اجتماعی /اموال سازمان حق‌الناس است

اینفوگرافی / بهترین کشورهای جهان برای اشتغال زنان

تندیس زنان کارآفرین اجتماعی اهدا شد

خرید لباس عید خانم‌ها امسال چقدر هزینه دارد!؟

میزان و جزئیات افزایش حقوق معلمان در سال 98

مردهای آرام و مخارج شب عید!

قیمت طلا , سکه و ارز امروز دوشنبه 96/12/21

مدت بازپرداخت «وام ازدواج» 60 ماهه شد

اختصاص بودجه خاص به مناسب‌سازی معابر برای معلولان و کم‌توانان

از سقوط بالگرد اورژانس تا تخصیص 300 میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار

15 هزار میلیارد تومان وام ازدواج تا پایان سال پرداخت می شود

کودکان کار تهران و البرز تا نوروز ساماندهی می شوند

میزان افزایش قیمت‌ ها از پارسال تا امسال + اینفوگرافیک

از بی‌مهری به حقوق زنان شاغل تا رهاشدگی زنان سرپرست خانوار

پرداخت بخشی ازمطالبات پزشکان درنیمه دوم اسفند

خیران در صندوق امداد ولایت تهران چقدر سپرده‌گذاری کردند؟

احتمال تعطیلی برخی مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان در سال 98

اختصاص 300 میلیارد تومان از درآمد هدفمندی برای بیمه زنان سرپرست خانوار

تلاش برای یکسان‌سازی «حقوق‌» مددجویان/ احتمال توزیع «بسته حمایتی» تا پایان سال

استخدام فرزندان بازنشستگان واقعیت دارد؟

ساز و کار مجلس برای پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد

قیمت شیرینی های نوروزی و نرخ هتل ها اعلام شد!

19500 یتیم وکودک زیر پوشش کمیته امداد تهران هستند

شغل‌های پولساز برای زنان

فروش 22 میلیون دلاری فیلم کودکی که پادشاه خواهد شد

از دستمزد سال آیندۀ کارگران چه خبر؟

42 میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند