آریا بانو

آخرين مطالب

مهارت زندگي/ نگاهي به رهبري زنان و مقايسه آن با رهبري مردان مقالات

مهارت زندگي/ نگاهي به رهبري زنان و مقايسه آن با رهبري مردان

  بزرگنمايي:

بانو نيوز -

چطور/ درمورد رهبري زنان 3 عقيده‌ي متداول وجود دارد: 1. زنان ناتوان‌اند؛ 2. زنان علاقه‌اي به رهبري ندارند؛ 3. زنان، هم توانمندند و هم علاقه‌مند به رهبري، ولي سقف‌هاي شيشه‌اي، يعني موانع نامرئيِ حرفه‌اي و شغلي و تبعيض‌هاي کليشه‌اي از رشدشان جلوگيري مي‌کند.
ميهن‌شيفتگان (شوونيست‌ها) و محافظه‌کاران، طرف‌دار عقيده‌ي نخست هستند، فمينيست‌ها از عقيده‌ي سوم استقبال مي‌کنند و ميانه‌روها گزينه‌ي 2 را ترجيح مي‌دهند. اما واقعيت امر چيست؟ کدام بُعد، از نظر همه‌ي اين افراد جا مانده است؟ با ما همراه باشيد تا رهبري زنان را از زواياي مختلف بيشتر و بهتر بررسي کنيم.

رهبري زنان و نابرابري جنسيتي
دليل اصلي نابرابري جنسيتي در بحث مديريت زنان، ناتواني در تمايزبخشي ميان اعتماد‌به‌نفس و شايستگي است. به‌طور کلي همه‌ي ما با اشتباه‌گرفتن اعتماد‌به‌نفس با شايستگي و لياقت، اين‌طور مي‌پنداريم که مردان مديران و رهبران بهتري هستند. وقتي بحث توانمندي در مديريت و رهبري پيش کشيده مي‌شود، معمولا برتري مردان نسبت‌به زنان، صرفا در غرور و جلوه‌ي اعتماد‌به‌نفس آنها در مديريت است.
اين ويژگي‌ها بعضا «کاريزما» يا «جذابيت» معرفي مي‌شود و اين مسئله باعث اشتباه‌گرفته‌شدن چنين اموري با ظرفيت‌هاي رهبري و توانمندي واقعي مي‌گردد. اين تفکرِ اشتباه و سوءتفاهم نه غرب و شرق مي‌شناسد و نه اروپا و آسيا و متأسفانه در سراسر دنيا رايج است.
مطالعات نشان مي‌دهند گروه‌ها براي برگزيدن رهبر، گرايشي طبيعي به انتخاب فردي بااعتماد‌به‌نفس، متکي‌به‌خود و خودشيفته دارند. البته ميزان اين ويژگي‌ها در زنان و مردان متفاوت است. فرويد معتقد است اعضاي هر گروه، به اين دليل فرايند انتخاب رهبر را دنبال مي‌کنند که ويژگي‌هاي خودشيفتگي پنهانِ درون خود را در رهبر منتخب، متجلي مي‌بينند.
ازاين‌رو اعضاي گروه با ابراز شيفتگي به رهبر برگزيده، درحقيقت به‌طور غيرمستقيم، نوعي شيفتگي به خود را بروز مي‌دهند. اين ستايشگران معمولا کساني هستند که حس خودشيفتگي در آنها زياد مورد توجه قرار نگرفته است و به‌خاطر سعادتمندي، به نمونه‌هاي ايدئال خود، يعني رهبران غبطه مي‌خورند.

رهبري زنان در برابر رهبري مردان
واقعيت اين است که در سراسر دنيا مردان بر اين باورند که از زن‌ها برتر و باهوش ترند. درحقيقت رابطه‌ي ميان «اعتمادبه‌نفس مفرط و استبداد» با «توانايي رهبري، يعني توانايي ايجاد و حمايت از تيمي کارا، و الهام‌بخشي به پيروان براي کنارگذاشتن خودخواهي و تلاش براي کسب منافع گروهي» رابطه‌اي معکوس است.
در ورزش، سياست يا کسب‌و‌کار، فروتني مهم‌ترين ويژگي مدير و رهبر گروه تلقي مي‌شود و جالب است که بنابه طبيعت يا تربيت، اين ويژگي در زنان بسيار بيشتر از مردان است. براي مثال، هوشِ احساسي که موتور محرکه‌ي رفتارهاي فروتنانه است، در زنان بيشتر از مردان ديده مي‌شود.
پژوهشي کمّي روي 23هزار نفر با 26 فرهنگ مختلف با هدف بررسي تفاوت‌هاي جنسيتي در شخصيت نشان داد زنان حساس‌تر، باملاحظه‌تر و فروتن‌تر از مردان‌اند. اين پژوهش نتايجي خلاف تصور عمومي داشته است. ساير مطالعات نيز نشان مي‌دهند که مردان در نقاط مختلف دنيا، مستبدتر، خطرپذيرتر و خودبين‌تر از زنان هستند.
نکته‌ي متناقضي نيز درمورد ويژگي‌هاي مردان وجود دارد: همان ويژگي‌هايي که باعث صعود مردان به رده‌هاي بالاي مديريت و رهبري مي‌شوند، عاملي براي سقوط آنها نيز هستند. درحقيقت آنچه موجب رسيدن به جايگاه رهبري و مديريت مي‌شود، براي حفظ آن مفيد نخواهد بود. البته براساس اين روند، افراد شايسته‌تر از رسيدن به موقعيت‌هاي بهتر جا مي‌مانند.
بااين‌اوصاف جاي شگفتي و غافلگيري نيست که تصوير افسانه‌اي از رهبران، تصوير فردي است با اختلالات شخصيتي مانند خودشيفتگي (نمونه‌ي آن پوتين و استيو جابز است) يا فردي داراي شخصيت نمايشگر (مانند ريچار برانسون يا استيو بالمر) يا ويژگي‌هاي ماکياوليستي مانند رهبران در سطوح فدرال. نکته‌ي قابل‌تأمل و ناراحت‌کننده در اينجاست که اين ويژگي‌ها نماينده‌ي ويژگي‌هاي لازم براي مديريت و رهبري نيستند و وجودشان مانع از موفقيت مديران عادي خواهد شد.
درواقع بيشترِ رهبران سياسي يا اقتصادي محکوم به شکست‌اند. بيشترِ ملت‌ها، شرکت‌ها و جوامع و سازمان‌ها با ضعف مديريت رو‌به‌رو هستند و اين ضعف در درآمد آنها، مشروعيت‌شان نزد مردم و مدت‌زمان مديريت‌شان نمود مي‌يابد و شهروندان، مردم و وابستگان به حيطه‌ي رهبريِ آنها را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
حال با تمام اين تفاسير به اين نکته دقت کنيد: در شرايطي که وضعيت مديريت و رهبري به‌دست چنين افرادي است و دست زنان از رسيدن به چنين جايگاهي کوتاه است، چه کساني براي رهبري و مديريت، شايسته‌ترند؟ بيشترِ ويژگي‌هاي رفتاري‌اي که براي رهبريِ مؤثر مورد نياز است، در افرادي ديده مي‌شود که نمي‌توانند ديگران را با استعداد مديريتيِ خود تحت تأثير قرار دهند. اين مسئله در زنان بيشتر رخ مي‌دهد.
مطالعات مختلف نشان مي‌دهند که زنان بيشتر از مردان از استراتژي‌هاي رهبري مؤثر بهره مي‌گيرند. در بررسي‌هاي کلي و پژوهش‌ها مشخص شده است که زنانْ بيشتر، از پيروان خود غرور و احترام کسب مي‌کنند، ديدگاه‌هاي آنها را به‌طور مؤثر بررسي مي‌کنند، زيردستان را تقويت و بر کارشان نظارت مي‌کنند و حل مسئله را به‌شکلي منعطف‌تر و خلاق‌تر پيش مي‌برند. (تمام اين ويژگي‌ها متعلق به شيوه‌ي رهبري است.)
در مقابل، مردان ارتباط کمتري با زيردستان برقرار مي‌کنند و آنها را کمتر به‌خاطر عملکرد خوبشان تشويق مي‌کنند. به‌هرحال اين مطالعات از قطعيت صددرصد برخوردار نيستند و تنها با رسيدن به صحت کامل مي‌توان به آنها استناد کرد.

کلام آخر
واقعيت اين است که بسياري از موانع رشد زنان از ميان برداشته شده است، اما مشکل بزرگ‌تر فقدان سدها و موانع حرفه‌اي براي مردان نالايق است. واقعيت اين است که ما به‌دنبال برابري رهبري با استفاده از اصول روان‌شناسي هستيم، اصولي که در مقايسه‌ ميان زنان و مردان، زنان را به‌خاطر شايستگي هاي‌شان نقد مي‌کند و به مردان مجال رشد و رهبري مي‌دهد. درواقع توزيع سهم رهبري و مديريت نيازمند حفظ برابري و عدالت در نگاه است و نبايد با علم و قانون خاصي پيگيري و سنجيده شود. هدف بايد انتخاب افرادي باشد که تواناتر و شايسته‌ترند، يعني نگاهي فراجنسيتي که در آن افراد لايق ارج نهاده مي‌شوند. اگر چنين نباشد، اين وضع نهايتا به ضرر همه تمام خواهد شد.
٠ ٠

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مخالفت بی‌جهت «ولی» با نکاح دختر مجردش

٨ راهکار برای لذت بخش کردن سفر

که عیــد آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

ویژگی‌هایی که جلوی پشیمانی را می‌گیرند

مرهمی بر دردهای موسپیدان

سنت دیرینه بانوان شهر تاریخی مُجِن برای نوروز

راه حل آیت‌الله بهجت برای درمان عصبانیت

بازگشت به خشخاش‌زار ؟

فضیلت لیله الرغائب | شب آرزو‌ها چه شبی است؟

کدام استان سرزمین آبشارهای خروشان است؟

روشهایی جهت باز شدن زبان کودک

برزخ بی‌هویتی در سرزمین مادری...

مهارت زندگی/ حرف‌هایی که نباید در محل کار درباره خودتان بزنید

حمام عمومی، آغازگر بازگشت به زندگی اجتماعی

پسرم مدام مدل موهایش را شبیه بازیکنان و بازیگران خارجی می زند!

مردانگی در آمریکا خوب است یا بد

شادمانه پیر شوید

محبت به سالمندان و اهمیت آن

کی میگه قیافه برای مردها مهمه؟

چالش پروژه پن؛ مصرف لوازم آرایشی تا قطره آخر

دلیل تمایل مردان به زنان بزرگ‌تر از خودشان چیست؟

7 واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد زنان که خود نیز از آن بی اطلاعند

نوزاد شبیه مادر سالم تر است یا نوزاد شبیه پدر؟

چگونه ابلیس که از آتش است با آتش جهنم عذاب می شود؟

آشنایی با مخرب ترین شیوه های تشویق کودکان و دانش آموزان!

هشت مولفه‌ای که زمینه ساز طلاق است

بهترین جراحی بینی یعنی این!

کودک همسری چه پیامدهایی برای دختران دارد؟

تحلیل جامعه شناختی کودک همسری

غیبت و انواع آن

کودکان نشسته بر سفره سیاه شوربختی

هر بوسه فرزند درجه‌ای است در بهشت

غلبه واقع‌گرایی بر انتزاع / نگاهی به بخش نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

ده دلیل جالب دروغ گفتن زنان به مردان

سئو | آموزش سئو و بهینه سازی سایت

تختی بر تخت عزت سینمای ایران

قضاوت میکنم، پس هستم!

خلاقیت چیست؟ چگونه می‌توان خلاق‌تر بود؟

تفاوت های زنان و مردان از نظر طرز فکر

خلاقیت کودکان و 15 روش طلائی برای پرورش آن

اسلام و نظام اسلامی

با مهمترین زنان شاهنامه آشنا شوید

وقتی ولنتاین جای روز عشق ایرانی را می‌گیرد...

10 ترفند طلایی که به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد

نقدی بر رویکرد مدیریت شهری در نمای ساختمان‌ها

شناخت و بررسی معیارهای معماری سنتی ایران

انتشار کتابی مطالعاتی درباره علل گرایش مخاطب به موسیقی مصرفی

با چشم دیگران انتخاب نکنید

گرفتن مهریه به چه صورتی انجام می شود ودر چه مواردی مهریه به زن تعلق نمی گیرد

افزایش کودک آزاری‌های روانی در قاب «اینستاگرام»