آریا بانو

آخرين مطالب

دلیل سقوط ارزش ریال در همه دولت ها سياسي

دلیل سقوط ارزش ریال در همه دولت ها

  بزرگنمايي:

آریا بانو - چرا ارزش پول ایران در همه دولت ها حتی سالهایی که تحریم نبودیم سقوط کرده، ولی در برخی کشورهای جنگ زده که اقتصاد ضعیف تری نسبت به ایران دارند، ارزش پولشان سالهای سال بدون تغییر مانده است.

سرویس اخبار - یکی از سوالات رایج این روزها این است که آیا تحریمها می تواند به این میزان اقتصاد یک کشور را با بحران مواجه کند، اگر اینگونه است پس چرا کشورهای جنگ زده مثل سوریه و عراق که شاید بیشتر از ایران تحت تحریم هم بودند، به میزانی که در ایران شاهد تورم هستیم، تورم ندارند و قیمت ها در این کشورها سالهای سال بدون تغییر مانده، ولی در ایران همواره شاهد نرخ بالای تورم بودیم و در همه دولت ها حتی بدون تحریم هم ارزش ریال سقوط کرده است؟ فرق اقتصاد بزرگ ایران با اقتصاد چنین کشورهایی در چیست. در این رابطه گفتگویی با دکتر کامران ندری اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق «ع» صورت گرفته است.
* تحریم به تنهایی هیچ اقتصادی را متاثر نمی کند
کامران ندری با تصریح بر اینکه بخش قابل توجهی از مشکلات کشور به تحریم‌ها مرتبط نمی‌شود و ضعف‌های داخلی سبب شده که تحریم‌ها اثراتش مشهود شود گفت: یعنی اگر این ضعف‌ها وجود نداشت هرگز تحریم‌ها این مقدار اثر بخش نبود.
ندری افزود: تحریم‌ها همچمون میکروبی است که در زمان وجود زخم اثر بخش است و روی زخم سوار می‌شود و بدن را از کار می‌اندازد، اما اگر بدنی مقاوم و بدون زخم باشد هرگز نمی‌تواند به آن صدمه بزند بنابراین تحریم‌ها سوار برضعف‌های اقتصادی شده اند که در اقتصاد کلان کشور وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی با تصریح به اینکه تحریم نوعی شوک در اقتصاد محسوب می‌شود و شوک در اقتصاد جهانی امری اجتناب ناپذیر است گفت: اقتصادی که بخواهد با صلابت بدون خدشه در رفاه عمومی مردمش در مقابل شوک‌های اقتصاد جهانی و منطقه‌ای با مشکلی روبه رو نشود بایستی به فکر تصحیح نقاط ضعف خود باشد تا اثر شوک‌های متناوب اقتصادی در آن برای مردمانش احساس نشود و در واقع اگر شوک اقتصادی زندگی عامه مردم را تحت تأثیر قرار داد قطعا اقتصاد داخلی آن کشور نیاز به اصلاح دارد.
او در پاسخ به این پرسش که اگر بخواهیم مصداقی به چند اشکال اساسی اقتصاد کشور اشاره کنیم به چه مواردی باید اشاره کرد گفت: مثلا در حوزه پولی و بانکی با رشد غیر متعارف نقدینگی اقتصاد کشور دست و پنچه نرم کرده است. اگر چه در این دولت این رشد شتاب گرفته است، اما این افزایش نقدینگی مسأله‌ای بوده است که همواره و در همه دولت‌ها دنبال شده است.
* عامل تورم در کشور؛ بی توجهی دولت ها به تناسب میزان تولید و ارزش افزوده با میزان تزریق حجم نقدینگی
وی افزود: متأسفانه هیچگاه دولت‌های مختلف در دهه‌های گذشته به این مسأله مهم و حیاتی در اقتصاد کشور که "ضرورت دارد رشد نقدینگی به میزان رشد تولید و ارزش افزوده باشد" توجه نداشتند و این دو هیچگاه با هم همخوانی نداشته اند.
این استاد دانشگاه راهکار برون رفت از این مشکل را یعنی نزدیک شدن حجم نقدینگی در جامعه با میزان تولید و ارزش افزوده را رجوع به قانون پولی و بانکی دانست و افزود: یک قانون پولی و بانکی کارآمد زمینه را برای رفع این مشکل تا حدودی می‌توانست فراهم کند.
* عدم استقلال بانک مرکزی یک مشکل اساسی
کامران ندری با اظهار تأسف از اینکه چنین اتفاقی رخ نداد گفت: مشکل عدم استقلال بانک مرکزی است؛ زیرا همواره در همه دولت‌ها سیاست‌های مالی دولت‌ها بر سیاست‌های پولی آن‌ها تسلط و چیرگی داشته است و این سبب شده که سیاست گذاری پولی تحت تأثیر ملاحظات مالی دولت قرار بگیرد و به نوعی مغلوب مسائل مالی در بودجه دولت شود.
وی با استقبال از قانون جدید گفت: اگر این طرح جدید بانکداری اسلامی بتواند یک استقلال نسبی نیز برای بانک مرکزی ایجاد کند این مشکل تا حدودی می‌تواند کاهش پیدا کند.
این کارشناس اقتصادی با تصریح بر اینکه استقلال بانک مرکزی صرفا در حرف نباید مطرح باشد بلکه در در عمل به معنای واقعی کلمه نیز باید تحقق پیدا کند گفت: اگر قانون جدید بانکداری اسلامی بتواند تا حدودی زمنیه استقلال بانک مرکزی را فراهم کند می‌توانیم امیدوار شویم که بر مسأله تورم تا حدی غلبه پیدا کنیم.
ندری با اشاره به اینکه در کشور ما سیر کاهش ارزش پول به صورت متناوب در هر دولتی وجود دارد گفت: علت این مسأله چیرگی سیاست‌های مالی دولت بر سیاست‌های پولی و بانکی است که به علت عدم استقلال بانک مرکزی شاهد آن هستیم.
*بی ضابطه بانک خصوصی تاسیس کردیم
کارشناس اقتصادی با تذکر اینکه بایستی به تعاقب استقلال بانک مرکزی به مسأله ساماندهی شبکه بانکی تا حد امکان نیز توجه شود گفت: از ابتدای دهه 80 به دنبال ایجاد بانک‌های خصوصی رفتیم بدون اینکه بتوانیم چهارچوب لازم برای کنترل فعالیت بانک‌ها را فراهم و اعمال کنیم که این کار سبب یک سری بی انظباتی‌ها در شبکه بانکی شد و مشکلات زیادی را به وجود آورد.
این استاد دانشگاه با هشدار به اینکه قبل از اینکه کشور نیازمند قوانین خوب باشد ضرورت دارد برای حل معضل بانک‌های ناسالم در اقصاد کشور فکری کرد گفت: اکنون کشور دچار بحران بانکی است و ابتدایی‌ترین کار پیدا کردن راهکار برون رفت از این بحران است چراکه قانون به ما کمک می‌کند که بعد از سامان دادن به وضعیت فعلی از وقوع مشکلات و بحران‌های بعدی جلوگیری شود.
وی افزود: قانون زمانی به ما کمک می‌کند که از وضعیت فعلی با کمترین هزینه خارج شویم و آنگاه با قانون خوب و قوی بعد از سامان دادن به وضعیت فعلی بتوانیم از وقوع مشکلات و بحران‌های بعدی جلوگیری کنیم؛ بنابراین سامان دهی وضعیت بانک‌ها و زمینه سازی برای اینکه دیگر با این مشکل روبه رو نشویم به ما کمک می‌کند اقتصاد قوی‌تر و مقاوم تری داشته باشیم و در برابر هر شکی مقاوم خواهد بود.
ندری با تصریح بر اینکه سیاستگذاری پولی در ایران متوزان با پیشرفت سیاست‌های پولی دنیا پیشرفت نکرده است گفت: با آنچه اکنون در دنیا وجود دارد فاصله داریم و عقب‌تر هستیم و ضرورت دارد چهارچوب سیاست‌های پولی کشور را متناسب با آنچه در دنیا است به روز کنیم.
این استاد دانشگاه با ابراز اینکه بانک مرکزی بعد از اینکه توانست استقلال خود را به دست بیاورد بایستی از چهارچوب و ابزار‌های جدید سیاستگذاری پولی استفاده کند و نهاد‌های لازم را برای اعمال سیاست‌های پولی جدید فراهم کند گفت: مجموع این اقدامات کمک کننده در مقابل شوک‌های بیرونی از جمله تحریم است که اکنون اقصاد ما را تحت شعاع قرار داده است.
ندری با ابراز اینکه هرچه قدر اقتصاد کشوری مقاوم‌تر باشد کمتر از شوک‌های اقتصادی آسیب می‌بیند گفت: تحریم‌ها حتی در شرایطی که ساختار قدرتمندی نیز داشته باشیم اثرگذار است، اما وقتی بتوانیم مخصوصا در حوزه پولی و بانکی اصلاحاتی را انجام بدهیم تأثیر این تحریم‌ها به مراتب کاهش پیدا می‌کند.
منبع: تنسیم

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درآمد ایوانکا و همسرش بعد از ریاست‌ جمهوری دونالد ترامپ

برملا شدن راز ترور خاشقچی توسط سازمان ملل

سرنوشت عجیب فرزندان شهید چمران پس از جدایی از پدر و رفتن به آمریکا

سرنگونی پهپاد گلوبال متعلق به آمریکایی ها در هرمزگان

تشنج آنگلا مرکل پر ابهت در مراسم استقبال از رئیس جمهور اوکراین

زمان برگزاری جلسه محاکمه محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران

شوخی‌ کاربران با ساعت خواب محسن هاشمی رئیس شورای شهر

مصاحبه با پویه نوریان مسافر جنجالی اسنپ

کامنت حسرت‌ بار کاربر ژاپنی زیر توئیت رهبر انقلاب

دیدار رهبر انقلاب و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در ایران

اولین واکنش آمریکا به سفر نخست‌ وزیر ژاپن به ایران!

جدیدترین جزئیات و تصاویر از حمله به دو نفتکش در دریای عمان!

جزئیات حمله به دو نفتکش در دریای عمان!!

روحانی در جلسه هیأت دولت :مردم نسبت به یک سال قبل امیدوارترند!!

باز هم پارتی مختلط, این بار در سفارت ایتالیات در تهران!! + تصاویر

توضیحات اردکانیان وزیر نیرو در باره مصاحبه جنجالی اش!!

ترامپ به هدف قرار دادن وضعیت معیشت مردم ایران اعتراف کرد!!

پاسخ علی مطهری به انتقادات برادر میترا استاد درباره پرستو!!

ادعا‌های جدید و جنجالی برادر میترا استاد علیه شهردار سابق تهران نجفی!

واکنش متفاوت کیهان به قتل میترا استاد همسر دوم نجفی!

واکنش به سخن یک نماینده درباره عدم حضور زنان در هیات رئیسه مجلس

مجازات اسیدپاشی توسط نمایندگان مجلس تعیین شد!!

حضور احمدی نژاد در افطاری جامعه مهندسین و شرکت او در انتخابات آینده!؟

حواشی دیدار ترامپ و ملکه الیزابت | ترامپ: با ملکه ذاتا صمیمی هستم!

زندانی شدن ترامپ رئیس جمهور آمریکا؟!

درخواست ترامپ برای مذاکره با حسن روحانی!

واکنش به اقدامات ضد ایرانی عربستان | تصمیم شوک آور و جدید تهران!

خواهر رهبر کره شمالی برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شد!

در حاشیه قتل میترا استاد | نقش پرستو در سیاست ایران!؟

ماجرای تعویض کفن امام خمینی (ره) در روز تشییع پیکرش!

واکنش تند نویسنده مطرح به سخنان رضا پهلوی درباره ایران!

جشن فارغ التحصیلی دانشجویان نیروی هوایی با حضور ترامپ! + تصاویر

4 درس آموزنده از پرونده «نجفی» و «استاد»!

حاشیه های راهپیمایی روز قدس در تهران + تصاویر

هدیه ویژه ترامپ برای نتانیاهو نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در روز قدس!!

گفت‌وگوی منتشر نشده با میترا استاد درباره حواشی زندگی اش با نجفی!!

ناگفته های عجیب همسر اول نجفی و دخترش از رابطه میترا و محمدعلی!!

گزینه‌های سیاسی برای مدیرعاملی تأمین اجتماعی

همسر دوم شهردار سابق تهران به قتل رسید

ذوالقدر: صداوسیما درباره تبدیل 2 استودیوی تلویزیون به مزرعه استخراج ارز دیجیتال شفاف‌سازی کند

گاف جدید دونالد ترامپ که سوژه خنده کاربران شد!

تلاش دشمن برای درگیرکردن کشور در جنگ روانی و مقابله نظامی

علی لاریجانی باز هم رئیس مجلس شد!

صدور قرار منع تعقیب برای یک فعال کارگری

هنرپیشه آمریکایی: انتخاب مجدد ترامپ پایان دموکراسی است

ماجرای دستگیری دانشمند ایرانی در آمریکا از زبان برادرش

توضیحات وزیر علوم درباره وضعیت استاد ایرانی دستگیر شده در آمریکا

گلایه رهبر انقلاب از ترانه برخی سریال‌های تلویزیون

تصمیم مهم مجلس درباره مجازات اسید پاشی: "تخفیف ندارد"

حاشیه های مراسم دیدار شاعران با رهبر انقلاب + تصاویر