آریا بانو

آخرين مطالب

هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟ مقالات

هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - هدف گذاری به روش اسمارت دارای اصول و روش هایی مانند قابلیت اندازه گیری و زمان بندی است که در صورت رعایت آنها، دستیابی به اهداف امکانپذیرتر می‌شود. در این مقاله به بیان ویژگی های هدف گذاری اسمارت یا هوشمند پرداخته ایم.


‌ سرویس روانشناسی - می‌توان گفت که تمام زندگی و تلاش آدمی در راستای هدف گذاری و دستیابی به اهداف است. اهداف در همه‌ی ابعاد و جنبه‌های زندگی وجود دارند؛ در نحوه‌ی عملکردتان در روابط، دستیابی به پیشرفت شغلی، استفاده از اوقات فراغت و .... همه چیز به اولویت‌ها و آنچه که می‌خواهید در هر جنبه از زندگی به آن دست پیدا کنید بستگی دارد.
بدون هدف و هدف گذاری، زندگی تبدیل به یک سری اتفاق نامشخص می‌شود. شما تبدیل به بازیچه‌ی یک سری تصادفات می‌شوید. دستاورد‌هایی مثل فرستادن انسان به کره ماه، اختراع iPod و ... همه نتیجه‌ی هدف گذاری هاییست که زمانی تنظیم شده بودند؛ چشم اندازی برنامه ریزی و محقق شده.
برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف باید به گونه‌ای انجام شود که به شما انگیزه‌ی حرکت بدهد. شما باید بتوانید با چالش‌های پیش رو در مسیر رسیدن به اهداف روبرو شوید. اما چگونه؟ چگونه باید برنامه ریزی کنیم تا اهدافمان واقع گرایانه باشند و درنهایت به آن‌ها دست پیدا کنیم؟
هدف گذاری به روش هوشمند یا S.M.A.R.T شیوه‌ای است که به شما در این مسیر کمک می‌کند. با ما همراه باشید...
هدف گذاری به روش اسمارت چیست؟
هدف گذاری به روش اسمارت مدلی است که براساس آن دستیابی به اهداف محتمل‌تر می‌شود. در این مدل اهداف باید به گونه‌ای تنظیم شوند که ویژگی‌های زیر را داشته باشند:
Specific (مشخص) : هدف گذاری به روش اسمارت باید کاملا مشخص باشد. هدف شما باید به گونه‌ای تنظیم شود که دقیقا بدانید چه زمانی، در چه مکانی، چه کسی به چه چیزی دست پیدا می‌کند؟ برای مثال اگر می‌خواهید در عرض شش ماه وزن کم کنید، نباید بگویید «می‌خواهم لاغر شوم!». باید دقیقا مشخص کنید در طول شش ماه چند کیلو می‌خواهید وزن کم کنید؟

Measurable (قابل اندازه گیری): هدفتان چه مشخصاتی دارید؟ زمانی که موعد رسیدن به هدف فرارسید، چگونه عملکردتان را ارزیابی خواهید کرد؟ اگر در یک مسابقه پس از ساعت‌ها تلاش، نتیجه‌ی رقابت محاسبه نشود! آیا دیگر کسی در چنین رقابتی شرکت خواهد کرد؟ آیا اصلا جذابیتی دارد؟
شما باید معیاری برای اندازه گیری و سنجش دستیابی به اهدافتان مشخص کنید. برای مثال برای هدف لاغر شدن، باید تعیین کنید که هر روز چه کاری باید در راستای کاهش وزن انجام دهید؟ چند کیلو در هر ماه باید کم کنید؟ آیا باید ورزشی را دنبال کنید یا فقط رژیم غذایی بگیرید؟
Achievable (قابل دستیابی): هدف گذاری به روش اسمارت باید منطقی باشد. اهدافتان را به گونه‌ای تعیین کنید که اگر برای کسی آن‌ها را بازگو کردید به شما نخندد. شما مسلما قادر نخواهید بود در طول شش ماه 50 کیلو وزن کم کنید! هیچ کس نمی‌تواند. اگر اهداف غیرمنطقی داشته باشید، در پایان راه، از آنجا که به آن‌ها دست پیدا نمی‌کنید ناامید و بی انگیزه خواهید شد؛ بنابراین دقت کنید که خود را دلسرد نکنید.
Realistic (واقع بینانه): سعی کنید واقعیت را ببینید. بله کم کردن 20 کیلو وزن در شش ماه امکان پذیر است، اما آیا شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید؟ آیا شما هم وقت دارید هر روز 2 ساعت ورزش کنید؟ اگر نه، می‌توانید مدت زمان هدف گذاری را طولانی‌تر کنید. رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود. در هدف گذاری به روش اسمارت نباید خودتان را خسته و ناامید کنید.
Timeline (زمان بندی): حتما برای رسیدن به اهدافتان مهلت مشخصی تعیین کنید. اگر در طول سه سال 20 کیلو وزن کم کنید، هنر نکرده اید! با مشخص کردن نقطه‌ی پایان برای برنامه‌هایتان، می‌توانید موفقیت‌ های خود را ببینید و آن‌ها را جشن بگیرید. همچنین با تعیین زمان بندی، انگیزه‌ی شما برای دنبال کردن مسیر هدف گذاری بیشتر خواهد بود. بیشتر بدانید: مدیریت زمان چیست؟ (نکات مهم در مدیریت زمان)

سخن آخر
هدف گذاری به روش اسمارت، در همه‌ی کار‌ها و فعالیت‌های شما موثر است. اگر مدیر یک مجموعه هستید، اگر سرپرست خانوار هستید، اگر مربی ورزشی هستید، اگر کنکور داشته یا قصد ادامه تحصیل دارید، اگر می خواهید وزن کم کنید، اگر اهدف و آرزوهای مالی دارید و ... می‌توانید از این اصول برای هدف گذاری کمک بگیرید. پس کاغذ و قلمتان را بردارید و با یک برنامه ریزی اساسی شروع کنید. به یاد داشته باشید مسیر رسیدن به اهداف مسیری چالش برانگیز است که قبل از حرکت به سوی این اهداف باید این چالش‌ها را پیش بینی کنید و بپذیرید.
آیا شما تا به حال از این اصول برای هدف گذاری استفاده کرده‌اید؟ آیا روش خاص دیگری برای هدف گذاری دارید؟ اگر تجربه، سوال یا پیشنهادی در یان زمینه دارید آن را از طریق بخش "ارسال نظر" با ما و سایر کاربران ستاره در میان بگذارید.
زهرا روشنایی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عوارض شب بیداری و تاثیرات منفی آن بر سلامتی

تاریخ کریسمس 2019 چه روزی است؟

11 دسامبر؛ روز جهانی کوهستان

10 دسامبر؛ روز جهانی حقوق بشر

ترامپ و تحریم و تریاک

هویت چیست و چرا اهمیت دارد؟

احکام زناشویی در اسلام

9 دسامبر؛ روز جهانی مبارزه با فساد

آشغال‌های دوست‌داشتنی بچه‌های امروز

نانومتر چیست و یک نانومتر چقدر است؟

حکم ترمیم پرده بکارت در اسلام چیست؟

دعای افتتاح کدام است و موضوع آن چیست؟

علت خوابیدن باتری ماشین چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد؟

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ (کک و مک، رنگ لب، گونه و چشم)

زیارت عاشورا غیر معروفه چیست؟

تلاش برای رد شدن از دیـوار!

هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

سینما و دیگر هیچ

‌زندگی کودکانه زیر سقف‌های اجباری!

9 راهکار موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری

هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

حکم رابطه با زن متاهل چیست؟

عشق و درهم تنیدگی کوآنتومی

جرم خیانت در امانت و جزییات مربوط به آن

ثواب رابطه زناشویی در اسلام

شما مهم ترید یا سن شما؟!

اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»

چرا زوجین یک رابطه شکست خورده را تمام نمی کنند؟

نشوز چیست و چه پیامد‌هایی دارد؟

حوالی شعار

زندان سلیمان؛ تجربه یک سفر ترسناک!

غار نشینی مدرن!

میزانسن در سینما و تئاتر چیست و چه اجزایی دارد؟

معایب و مزایای ازدواج دانشجویی

شما هم یکی مثل همه هستید!

تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد کمک به دیگران هستید؟

انسانیت را مشق می کنند

روش "رفتار درمانی شناختی" عوارض جانبی دارد

راهکارهای طلایی برای سوزاندن کالری

زوج درمانی چیست؟ آیا شما به آن نیاز دارید؟

احزاب زنان در ایران چه می‌کنند/ بی‌تاثیر یا واقعی؟

ندانم گرایی یا آگنوستیک چیست؟

سلبریتی هایی که به جای بچه، گربه بزرگ می کنند!

مهریه قابل جایگزینی به‌وسیله شرط ضمن عقد نیست

مجموعه انشا درمورد اربعین

نظریه بهداشت و تندرستی در پوشاک از منظر مکتب طب ایرانی

آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟

وقف در قانون مدنی

بچه ها به صف؛ اینجا تفاوت بی‌ تفاوت!

همسایگی مذهب و طبیعت در سرزمینی با نماد سلامت سیب و عسل/حسینیه‌هایی مشهور به چنار + تصاویر