آریا بانو

آخرين مطالب

استعلام و پیگیری کارت سوخت به چه ترتیبی است؟ اقتصادي

استعلام و پیگیری کارت سوخت به چه ترتیبی است؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - استعلام و پیگیری کارت سوخت خودرو و روش‌های مختلف انجام این کار موضوعی است که در مطلب پیش رو به آن خواهیم پرداخت. موضوعی که پس از مدت‌ها دوباره داغ شده ست.


سرویس عمومی - استعلام و پیگیری کارت سوخت با توجه به وضعیتی که این روزها در آن به سر می‌بریم بار دیگر اهمیت یافته است. در واقع این روزها دوباره صحبت‌هایی در رابطه با سهمیه‌بندی یا بهتر است بگوییم جیره‌بندی بنزین و گازوییل از محافل مختلف به گوش می‌رسد. بنابراین احتمالا پس از مدتی وقفه دوباره استفاده از کارت‌های سوخت در پمپ بنزین‌ها رواج خواهد یافت.
فارغ از این بحث که چنین عقب‌گردی به چه معنی است و اصولا چرا باید صورت بگیرد، به سراغ توضیحات مربوط به بحث استعلام و پیگیری کارت سوخت می‌رویم تا افراد علاقه‌مند به این موضوع بتوانند از روش‌های انجام این کار باخبر شوند.
در مجموع استعلام و پیگیری کارت سوخت از طریق دو روش کلی انجام می‌گیرد. به این معنی که اگر در طول یکی دو سال اخیر هیچ استفاده‌ای از کارت سوخت خود نکرده‌اید و اکنون قصد دارید از وضعیت آن با خبر شوید، می‌توانید ازطریق یکی از دو روشی که در ادامه‌ی متن پیش رو به آنها اشاره خواهیم نمود به استعلام و پیگیری کارت سوخت خودروی خود بپردازید و از وضعیت کنونی آن آگاه شوید.

روش نخست استعلام و پیگیری کارت سوخت
نخستین روش برای استعلام و پیگیری کارت سوخت خودرو انجام این کار از طریق آنلاین است. از طریق روش آنلاین شما می‌توانید برای استعلام و پیگیری کارت سوخت خودروی خود به وب‌سایت http://sokht.epolice.ir:7001/index.jsp# مراجعه کنید. با مراجعه به وب‌سایت مذکور صفحه‌ای مشابه با آن‌چه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در کادر کشویی نخست می‌توانید با توجه به نوع پلاک خودروی خود از میان دو گزینه‌ی «منطقه‌ای» و مناطق آزاد یکی را انتخاب نمایید.
در چهار کادر بعدی که در پایین کادر نخست قرار گرفته است نیز می‌توان سایر اطلاعات مربوط به پلاک خودرو را وارد کرد. در میان این چهار کادر یک کارد کشویی وجود دارد که در آن باید از میان هجده حرف الفبایی که در پلاک خودروها مشاهده می‌شود، یکی را انتخاب کنید. در واقع همان حرف الفبایی که در پلاک خودروی شما نیز مشاهده می‌شود. پس از وارد کردن اطلاعات مربوط به پلاک خودرو در کادر مربوطه با انتخاب گزینه‌ی پیگیری کرت سوخت می‌توانید به استعلام و پیگیری کارت سوخت خودروی خود پرداخته و از وضعیت کنونی آن با خبر شوید.
همان گونه که مشاهده می‌شود استفاده از روش آنلاین برای استعلام و پیگیری کارت سوخت دردسر چندانی به همراه ندارد و تنها می‌توان با وارد کردن اطلاعات مربوط به پلاک خودرو از وضعیت کارت سوخت مربوط به آن با خبر شد. با این حال شاید عده‌ای به اینترنت دسترسی نداشته باشند و نتوانند از طریق روش یاد شده به استعلام و پیگیری کارت سوخت خودروی خود بپردازند. این دسته از افراد می‌توانند از روش دوم استفاده کنند که انجام آن هیچ نیازی به اینترنت نخواهد داشت.

روش دوم استعلام و پیگیری کارت سوخت
روش دوم استعلام و پیگیری کارت سوخت از طریق ارسال و دریافت پیامک انجام می‌گیرد. به این ترتیب که ابتدا شما مشخصات خودرویی که قصد اطلاع یافتن از آخرین وضعیت کارت سوخت آن را دارید به سامانه‌ی مربوط به استعلام و پیگیری کارت سوخت خودروها ارسال می‌کنید و پس از آن وضعیت فعلی کارت سوخت خودروی شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن از طریق پیامک به اطلاعتان خواهد رسید.
شیوه‌ی انجام این کار به این ترتیب است که شما باید شماره وی آی ان (VIN) خودرویی که قصد استعلام و پیگیری کارت سوخت آن را دارید از طریق پیام کوتاه به شماره‌ی 1101202040 ارسال کنید. پس از انجام این کار آخرین وضعیت کارت سوخت خودروی مذکور از طریق پیام کوتاه برای شما ارسال خواهد شد. البته برای کسب آگاهی از آخرین وضعیت کارت سوخت خودروی خود باید اطلاعات وی آی ان آن را بر طبق الگوی خاصی به شماره‌ی یاد شده ارسال نمایید. پیش از توضیح در رابطه با این الگوی خاص بد نیست اشاره‌ی مختصری به شماره وی آی ان (VIN) خودرو و ماهیت آن داشته باشیم.

اطلاعات وی آی ان (VIN) خودرو چیست؟
اطلاعات وی آی ان یا شماره‌ وی آی ان که گاه با نام شماره شاسی نیز شناخته می‌شود یک کد 17 رقمی است که شامل اعداد و حروف انگلیسی به شکل مختلط بوده و برای شناسایی وسایل نقلیه مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. شماره وی آی ان را می‌توان همان کد ملی وسایل نقلیه موتوری دانست که مختص به همان وسیله نقلیه بوده و با سایر خودروها یا موتور سیکلت‌ها کاملا متفاوت است. بنابراین امکان این که دو خودرو از شماره VIN یکسانی برخوردار باشند وجود ندارد. پس توسط این کد 17 رقمی می‌توان آنها را شناسایی کرد و به طور کامل از یکدیگر تشخیص داد.
این کد 17 رقمی همچنین اطلاعات قابل توجهی را در مورد خودروی مورد نظر به شکل فشرده در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان مواردی نظیر برخی از قابلیت‌های به کار رفته در خودرو یا سایر مشخصات مهم آن و همچنین اطلاعاتی مانند مدل دقیق خودرو، مشخصات شرکت سازنده‌ی خودرو، نام کشور سازنده‌ی خودرو‌، محل تولید خودرو، سال تولید خودرو، مشخصات موتور خودرو و مواردی از این دست را از طریق شماره VIN آن خودرو به دست آورد.
به دلیل آن که شماره وی آی ان هر خودرو یک کد منحصر به فرد محسوب می‌شود، امکان اشتباه گرفتن آن با شماره وی آی ان سایر خودروها وجود ندارد. از همین رو این کد 17 رقمی بهترین گزینه‌ی ممکن برای تفکیک خودروهای مختلف از یکدیگر و اطلاع یافتن از وضعیت فعلی کارت سوخت آنها است. به منظور یافتن شماره وی آی ان یک خودرو می‌توانید به چارچوب در خروجی سمت راننده، دریچه‌ی دیوار آتشین محفظه‌ی موتور یا فضای زیر شیشه‌ی سمت راننده مراجعه کنید. به طور کل شماره VIN خودروهای مختلف معمولا در یکی از این سه مکان یا روی هر سه آنها حک شده است. البته در اغلب موارد این کد 17 رقمی در کارت خودروها نیز به ثبت رسیده است.
حال که با شماره VIN خودروها بیشتر آشنا شدیم بهتر است به سراغ بحث اصلی خود برویم و به توضیح چگونگی استعلام و پیگیری کارت سوخت خودرو از طریق آفلاین و از راه ارسال پیامک بپردازیم.

استعلام و پیگیری کارت سوخت از طریق پیامک
همان گونه که به آن شاره شد برای آگاه شدن از وضعیت فعلی کارت سوخت هوشمند وسیله‌ نقلیه خود باید شماره وی آی ان وسیله نقلیه مذکور را به شماره‌ی 1101202040 ارسال کنید. البته باید پیش از نوشتن شماره VIN خودروی مورد نظر عبارت V* را نیز به ابتدای آن اضافه کنید. به عنوان مثال اگر شماره وی آی ان خودروی شما IRHG16OM5N2137589 باشد باید عبارت V* IRHG16OM5N2137589 را به شماره‌ی 1101202040 ارسال کنید.
البته این شیوه تنها به خودروها اختصاص دارد. به این معنی که اگر شما قصد استعلام و پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت خود را داشته باشید باید به جای عبارت V* عبرت M* را به ابتدای شماره وی آی ان موتور سیکلت خود اضافه کنید. از همین رو با فرض این که کد 17 رقمی اشاره شده در سطور بالا به موتور سیکلت شما اختصاص داشته باشد برای کسب آگاهی از آخرین وضعیت کارت سوخت آن باید عبارت M* IRHG16OM5N2137589 را به شماره‌ی 1101202040 ارسال کرد.
از طریق این دو روش یعنی روش اینترنتی و روش پیامکی می‌توان بدون مواجه شدن با مشکل خاصی به استعلام و پیگیری کارت سوخت وسایل نقلیه مختلف پرداخت و از آخرین وضعیت آنها باخبر شد.
در کنار زمزمه‌هایی که این اواخر در رابطه با احیا شدن مجدد کارت سوخت شنیده می‌شود سخنانی نیز در مورد تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت مطرح شده است. حال که بحث استعلام وضعیت کارت سوخت به میان آمد بد نیست اشاره‌ای هم به چگونگی تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت صورت گیرد.

چگونگی تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت
بر طبق اعلام رسمی صورت گرفته آن دسته از کسانی که از داشتن کارت سوخت هوشمند خودرو بی‌بهره هستند تا پایان آذر ماه امسال می‌توانند نسبت به ثبت‌نام و دریافت آن اقدام کنند. با این حال این موضوع نیز اعلام شده است که افراد علاقه‌مند از این امکان برخوردار خواهند بود تا به جای دریافت کارت سوخت جدید همان کارت بانکی تحت اختیار خود را به عنوان کارت سوخت مورد استفاده قرار دهند.
بنابر اعلام صورت گرفته مهم‌ترین مزیت انجام این کار رایگان بودن آن است. این در حالی است که برای دریافت کارت سوخت جدید باید هزینه‌ای معادل 33 هزار تومان را متحمل شد. علاوه بر آن افرادی که کارت بانکی خود را به کارت سوخت تبدیل می‌کنند می‌توانند در زمان خود نیز صرفه‌جویی نمایند. به این دلیل که فرایند تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت هوشمند تنها در مدت چند دقیقه از طریق اینترنت قابل انجام است. در حالی که برای دریافت کارت سوخت جدید باید به پلیس به علاوه 10 مراجعه کرد و پس از آن منتظر صادر شدن کارت سوخت و دریافت آن از طریق پست باقی ماند.
از دیگر مزایای استفاده از کارت سوخت مبتنی بر کارت بانکی می‌توان به ترکیب شدن خدمات مختلف در کارت بانکی اشاره کرد. به این معنی که دیگر نیاز نیست برای انجام کارهای روزمره‌ی خود چندین کارت هوشمند ریز و درشت را با خود حمل کنید و تمام امورات شما از طریق همان کارت بانکی تحت اختیارتان انجام خواهد شد. علاوه بر آن هزینه‌ی سوخت مصرفی نیز از طریق تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت به آسانی هر چه تمام‌تر قابل پرداخت خواهد بود. همچنین پس از انجام این کار می‌توانید کاملا راحت و بی‌دردسر از موجودی سهمیه سوخت خود باخبر شوید.
مسلما این مزایا دلیل موجهی برای برخی از افراد خواهد بود که بخواهند به جای ثبت‌نام برای دریافت کارت سوخت جدید، از کارت بانکی خود به عنوان کارت سوخت استفاده کنند. برای انجام این کار باید به درگاه ملی خدمات دولت به آدرس https://mob.gov.ir/ مراجعه کرد. پس از مراجعه به این آدرس در گوشه‌ی سمت چپ وب‌سایت به گزینه‌ای با نام «ثبت نام کارت سوخت بانکی» مطابق با تصویر زیر بر می‌خورید.

پس از انتخاب این گزینه به صفحه‌ی دیگری منتقل می‌شوید که اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت نام برای کارت سوخت مبتنی بر کارت بانکی را برای شما به نمایش در می‌آورد. ضمن آن که توضیحاتی هم در رابطه با چگونگی ثبت این اطلاعات و تقاضا برای استفاده از کارت سوخت مبتنی بر کارت بانکی ارائه می‌گردد. این اطلاعات و توضیحات عبارت است از:
ثبت شماره تلفن همراهی که به نام مالک خودرو یا وسیله نقلیه مورد نظر باشد. باید به این نکته توجه داشت که شماره تلفن همراه باید حتما با نام و کد ملی فرد متقاضی یا همان مالک وسیله نقلیه ثبت شده باشد. در غیر این صورت ثبت نام برای استفاده از کارت سوخت مبتنی بر کارت بانکی انجام نخواهد شد. درج کد ملی و تاریخ تولد متقاضی که باید در بخش مورد نظر ثبت شود. لازم به توضیح است که با ثبت کد ملی و تاریخ تولد مالک خودرو سایر اطلاعات شناسنامه‌ای او مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر و شماره شناسنامه او نیز به صورت خودکار نمایش داده خواهد شد. ثبت اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه که شامل شماره هشت رقمی مندرج در ذیل بارکد پستی پشت کارت خودرو متقاضی می‌شود یا این که می‌توان شماره وی آی ان(VIN) وسیله نقلیه را نیز ثبت کرد. انتخاب یکی از شماره‌های کارت بانکی متقاضی که به صورت خودکار در پنجره‌ی ثبت اطلاعات این بخش به نمایش در می‌آید. پس از ورود اطلاعات، پیامی مبنی بر تایید عملیات ثبت نام به اطلاع متقاضی خواهد رسید که تنها به منزله پایان مراحل ثبت نام خواهد بود. زمان استفاده از کارت بانکی به عنوان کارت سوخت در جایگاه‌های سوخت کشور متعاقبا در اطلاعیه‌های آتی به اطلاع عموم خواهد رسید.

گفتنی است تمام مراحلی که در سطور فوق به آنها اشاره شد به ترتیب همان شماره‌ای که با آن درج شده‌اند انجام می‌گیرد. به این معنی که ابتدا فرد متقاضی شمار تلفن همراه خود را وارد وب‌سایت می‌کند و در صورت تایید آن، سایر مراحل اشاره شده یعنی ثبت کد ملی، تاریخ تولد، اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه و سایر اطلاعات مورد نیاز برای استفاده از کارت سوخت مبتنی بر کارت بانکی انجام می‌شود. در این میان نکاتی هم وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. پس با ذکر این نکات مطلب خود را به پایان می‌بریم.
آن دسته از مالکان وسایل نقلیه که دارای بیش از یک دستگاه خودرو و موتور سیکلت فاقد کارت سوخت هستند، برای ثبت نام کارت المثنی باید دوباره مراحل ثبت نام را به ازای هر دستگاه خودرو یا موتورسیکلت، با یک کارت بانکی جداگانه تکرار کنند یا از اپلیکیشن دولت همراه استفاده نمایند. آن دسته از مالکان محترم وسایل نقلیه که به هر دلیلی نتوانند اطلاعات خود را ارسال نمایند یا تمایلی به ثبت‌نام اینترنتی و غیر حضوری ندارند می‌توانند با مراجعه حضوری به دفاتر خدمات مشترکین پلیس به علاوه 10 بر طبق ضوابط پیشین و با ارائه دادن مدارک قانونی مورد نیاز نسبت به اعلام و ثبت تقاضای خود برای صدور کارت المثنی سوخت اقدام نمایند. مالکان خودروهای عمومی و دولتی اعم از خودروهای سواری، وانت باربری و موتور سیکلت به منظور دریافت کلیه خدمات مربوط به کارت سوخت از جمله درخواست صدور کارت المثنی، باید مانند گذشته فقط و تنها فقط با مراجعه به دفاتر خدمات مشترکین پلیس به علاوه 10 نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام نمایند. در پایان ذکر این نکته هم ضروری است که اگر شما در عین داشتن کارت سوخت اقدام به ثبت نام برای استفاده از کارت سوخت مبتنی بر کارت بانکی نمایید، پس از پایان مراحل ثبت نام و تایید نهایی، کارت سوخت شما باطل خواهد گردید و کارت بانکی شما جای آن را خواهد گرفت.
رضا حسینی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گوشت یخ زده سر سفره های مردمی با عنوان گوشت گرم

کارت سوخت خودرو ها دوباره زنده شدند

نارضایتی از بیمه‌تکمیلی بازنشستگان علی‌رغم هزینه سالانه 1400 میلیاردی

آخرین پیش بینی از کاهش نرخ طلا در بازار کشور !

خروج 37 هزار خانوار از پوشش کمیته امداد در سال گذشته

بخشودگی سود و جرایم وام های کمتر از 100 میلیون تومان شامل چه کسانی است؟

حذف کارمزد «وام‌»های حمایتی و اضطراری کمیته امداد

مستمری مددجویان به دنبال پرداخت وام اشتغال به آنها قطع نشود

افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارمندان شکاف طبقاتی را در برابر تورم پر می‌کند!؟

وجود 14 هزار «زباله‌گرد» غیررسمی در کشور/89 درصد زباله‌گردان مهاجران غیرقانونی‌اند

آغاز پرداخت مابه‌التفاوت افزایش «حقوق‌» فروردین‌ماه مستمری‌بگیران

سهم میلیاردی شهرداری از گردش مالی «زباله»/سود پیمانکاران از تخلفات زباله‌گردی

آغاز احداث مسکن مددجویان سیل‌زده از هفته آینده

متوسط درآمد زباله‌گردهای چرخی و کتفی/یک سوم زباله‌گردان تهران کودک‌اند

بهره‌مندی 7000 خانوار تهرانی از زکات فطره

اولین نقاشی «تن‌تن» که 1.12 میلیون دلار به فروش رسید

عدم اعلام «شهریه» مهد کودک‌ها و احتمال ورشکستگی مهدها

پرداخت 10 میلیارد ریال فطریه به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان تهران

تسریع و تسهیل بیمه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران

توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت مالی خانواده

پرداخت کلیه یارانه‌های سازمان بهزیستی به شکل الکترونیک طی دو ماه آینده

اولین سوپرمارکت شناور راه اندازی شد

پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت دلار در بازار!

چگونگی محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

آخرین خبر از افزایش حقوق کارمندان در سال 98!+ جزئیات

مبلغ کفاره و زکات فطریه 98 از سوی دفتر رهبر انقلاب اعلام شد

آمادگی پایگاه‌های بهزیستی برای جمع‌آوری فطریه تهرانی‌ها

لزوم تخصیص کامل سهم سلامت از حق بیمه تامین اجتماعی

به اموال بازنشستگان چوب حراج نزده‌ایم

کودکان نیازمند خدمات سفر و اقامت رایگان دریافت‌‌‌‌‌‌ می‌کنند

قیمت کفن و دفن هم لاکچری شد | اگر پول ندارید نمیرید!!

راهکارهای کمیته امداد برای اشتغال‌زایی مددجویان بدنبال شرایط اقتصادی جدید

هک چند ساعته سایت سازمان تامین اجتماعی

مهارت زندگی/ 12 توصیه طلایی برای پیدا کردن شغل مناسب

بودجه «بیمه اعتیاد» دست کیست؟

بهبود معیشت بازنشستگان با پیگیری افزایش همسان‌سازی حقوق‌ها

سونامی «بازنشستگی پیش از موعد» در صندوق تامین‌اجتماعی

مصوبه ستاد تنظیم بازار برای واردات کا‌لاهای ضروری

کاهش ادامه دار قیمت سبد نفتی اوپک

پشت صحنه اقتصادی سایت «سینماتیکت»

ماجرای کسر 400 هزار تومان از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

قیمت شکر در روزهای آینده تغییری خواهد کرد؟

بخشندگی یک میوه فروش را ببینید

حقوق سربازان افزایش یافت

انهدام شرکت هرمی در شهریار

افزایش 18 درصدی حقوق سربازی

برقراری سهمیه مستمری برای 16هزار خانوار سیل‌زده/10هزار نفر پشت نوبت

واریز «وام ازدواج»20 میلیونی به حساب فرزندان بازنشستگان تا عید فطر

علت سقوط ناگهانی قیمت دلار |تحولات نرخ ارز در چند روز آینده + جزئیات

ایده‌های محرومیت زدایی خود را در اختیار کمیته امداد قرار دهید