آریا بانو

آخرين مطالب

حکم ترمیم پرده بکارت در اسلام چیست؟ مقالات

حکم ترمیم پرده بکارت در اسلام چیست؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - حکم ترمیم پرده بکارت با توجه به شرایط مختلف تفاوت می‌کند. اما در حالت پیشفرض می‌توان گفت فریب همسر آینده و دروغ گویی درباره باکره بودن حرام است. ترمیم پرده بکارت از لحاظ قانونی نیز موانعی دارد.


سرویس مذهبی – ترمیم پرده بکارت می‌تواند برای فریب دادن همسر یا حفظ آبروی خانوادگی باشد. در ادامه حکم شرعی حالت‌های مختلف‌ ترمیم پرده بکارت را بررسی می‌کنیم.
با وجود اینکه علم پزشکی با هدف کمک به سلامت انسان‌ها و درمان بیماری‌ها شکل گرفته است، اما با پیشرفت علم و در هم آمیختن علوم، مواردی هستند که باید دست از عمل برداشت و نگاهی دوباره به هدف انجام این کار‌ها انداخت.
در سال‌های اخیر علم پزشکی توانایی‌ ترمیم پرده بکارت را به دست آورده است. ترمیم پرده بکارتی که از دست رفته است به منظور‌های مختلفی انجام می‌شود. اهمیت باکره بودن در زمان ازدواج در کشور ایران و کشور‌های مسلمان دیگر سبب شده است افرادی که به خاطر حوادث یا روابط غیرشرعی پرده بکارتشان را از دست می‌دهند به دنبال راه کار‌هایی برای ترمیم آن باشند. یکی از راه‌های بر طرف کردن این مسئله ترمیم پرده بکارت است که توسط پزشکان متخصص انجام می‌شود.
حکم شرعی‌ ترمیم پرده بکارت
بیان حکم‌ ترمیم پرده بکارت برای علما اسلام کار ساده‌ای نیست. این عمل به تازگی امکان پذیر شده است و هیچ منبعی در این باره وجود ندارد که نظر اسلام را بیان کند. اما قواعدی هستند که حرمت یا جواز ترمیم پرده بکارت را مشخص می‌کنند.
دلایل جواز ترمیم
قاعده تسلیط، جواز انسان بر تصرف بر بدنش: بر اساس یک اصل پیشفرض در اسلام، هر انسانی بر بدن خودش تسلط کامل دارد و می‌تواند در چارچوب‌های مشخص شده (که البته از این بحث هم خارج هستند) به دخل و تصرف در بدنش بپردازد و ترمیم پرده بکارت نیز مصداق همین تصرف است. اصل اباحه: حکم وجوب یا حرمت برای برای این عمل ذکر نشده است، پس بنا بر اصل اباحه این کار مباح است و انجام دادنش نه حرام است نه واجب. مثل اینکه در مورد راه رفتن نه حکم وجوبی ذکر شده نه حکم حرمت، پس مباح است. قاعده لاضرر: طبق قاعده لاضرر و لاضرار فی الاسلام، هر کاری که موجب ضرر رساندن شود در اسلام حرام است. این کار اگر موجب ضرر نشود پس از این جهت حرام نیست. قاعده عسر و حرج (عسر و حرج فرد برای حفظ آبرو و حیثیت خانوادگی): طبق این قاعده اگر به خاطر ترمیم نکردن پرده بکارت مؤمنی به عسر و حرج بیفتد و آبرو خانوادگی‌اش از بین برود باید از ریختن آبرو جلوگیری کند. اما دلایل دیگری نیز هست که با تحقق پیدا کردنشان حکم‌ ترمیم پرده بکارت حرام می‌شود و دیگر نمی‌توان حکم جواز برای این کار داد. دلایل حرمت
حفظ فروج: طبق نظر اسلام نگاه و یا لمس کردن عورت و فرج دیگران حرام است. اگر عمل مستلزم چنین فعل حرامی شود ترمیم پرده بکارت حرام است. بسیاری از فقها به همین دلیل این کار را حرام اعلام کرده‌اند. قاعده حرمت اعانت بر اثم: طبق شرع اسلام کمک رساندن به انجام یک فعل حرام نیز حرام است. وقتی فردی به خاطر روابط نامشروع پرده بکارتش را از دست می‌دهد و قصد ترمیم آن‌ را دارد تا در هنگام ازدواج تظاهر به باکره بودن کند کمک کردن به او در چنین امری حرام است. زیرا هم زنا گناه کبیره است و هم دادن اطلاعات نادرست به همسر آینده حرام است و اصطلاحاً در فقه به آن تدلیس می‌گویند. فقها در چنین موضعی تصمیم‌گیری را با سنجیدن مصالح و منافع انجام می‌دهند و به همین سبب نظر مراجع تقلید درباره حکم ترمیم پرده بکارت متفاوت است و در بعضی از موارد متناسب با مصداق، حکم شرعی نیز تفاوت دارد.
در ادامه پاسخ چند تن از مراجع عظام تقلید به پرسش‌های مربوط به حکم ترمیم پرده بکارت را ذکر می‌کنیم:
حضرت آیه الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی): در صورتی که مستلزم لمس و نظر حرام باشد، جایز نیست. حضرت آیه الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): این عمل جراحی حرام است، چون مستلزم نگاه به عورت و احیاناً لمس آن است؛ و همچنین فریب دادن و معرفی خود به خواستگار به عنوان باکره جایز نیست. حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی): چنانچه مستلزم لمس و یا نظر به عورت او باشد جایز نیست. بیشتر بخوانید: ترمیم پرده بکارت به چه صورت انجام می شود؟
حکم قانونی‌ ترمیم پرده بکارت
ترمیم پرده بکارت فقط از لحاظ شرعی نیست که مورد بحث و نظر است. در ماده‌های قانونی نیز این بحث به میان کشیده شده و تبصره‌های خاص خود را دارد.
طبق ماده 647 تعزیرات:
" چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل: داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود، مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می‌گردد. ".
اما در مواردی که مصلحت خاصی در میان است و از جانب مرجع تقلید کسب اجازه شده است قوانین پیچیده‌ای وجود دارد که ذکر آن‌ها در این مقاله به علت تخصصی بودن عملاً راه به جایی نمی‌برد. در این موارد صحبت با مشاورین حقوقی بهترین راه کار است. حکم شرعی لمس و نگاه به عورت را مرجع تقلید مشخص می‌کند و متناسب با مصالحی که شرایط ویژه افراد به وجود می‌آورند تشخیص داده می‌شود که این کار از لحاظ شرعی حرام است یا جائز، اما تشخیص اینکه آیا این کار تدلیس و فریب شوهر است یا نیست بر عهده مراجع قانونی است و مراجعه به مشاورین حقوقی تشخیص این امر را آسان می‌کند.
نظر شما در این رابطه چیست؟ دیدگاه‌های خود را در انتهای این مطلب در قسمت "ارسال نظر" با ما و سایر مخاطبان ستاره به اشتراک بگذارید.
محمد میرلوحی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بالا رفتن سن ازدواج و تبعات تجردگرایی

از قوانین حضانت فرزندان بعد از طلاق اطلاع دارید؟

نگاهی به فمینیسم و آثار فمینیستی در سینمای ایران

آرایش مو و صورت زنان از صفویه تا قاجار

21 شغل‌ رو به افول!

صحبت‌های یک معلم با والدین دانش‌آموزان

ای دوش تا دوش پیمبر تا همیشه / تو در میان خیل زنان بهترین شدی / اشعاری در رثای وفات حضرت خدیجه(س)

راز طلاق های سه سوته این دهه هفتادی ها چیست؟

مامان بزرگ یا من؟

شما چه تیپی هستید؟

شنبه جدید،بشقاب جدید

نمک می خوریم به قیمت آجیل

لوازم آرایشی یا لوازم مرگبار!

چگونه از ریا دوری کنیم؟

مشاهدات عجیب مردی درباره خروج روح از بدن!!!

ابهامات مجازات «والدین سهل‌انگار»

بحران هویت در کمین خانواده ها

رنج بیماری، درد بی کسی

گوناگون/ 10 فرهنگ غذایی عجیب از سراسر جهان

تازیانه تعصب بر پیکر زنان سرپرست خانواده

انتخاب همسری با فرهنگ

نقش پُر رنگ پدر در تربیت فرزندان

مهارت زندگی/ چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟

فواید و قواعد پیاده روی سالمندان

به مناسبت روز معلم: از قدیم تا جدید

سیلی خشونت بر پیکر نحیف

چگونه می توان در مصرف آب در آشپزخانه صرفه جویی کرد؟

سونامی سالمندی و ضرورت حفظ سرمایه اجتماعی

ما انسان‌ها چه بلایی بر سر جنگل‌های دنیا آورده ایم؟

اصول‌ معاشرت‌ صحیح

حکمت غیبت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف چه میباشد؟

آغاز هفته گرافیک؛ زنان طراح از گذشته تا امروز

همسر هستید یا مادر؟

نان در روغن ترجمه های تکراری!

طنز/ با 440 هزار تومان چه می شود کرد؟

استفتائات رهبری درباره اذن شوهر برای فعالیت زن در فضای مجازی تا دف زدن در جشنها

دختران مجازی!- امیر ناظمی *

شناخت حجت خدا و گمراهی از دین

چه کسانی موفق به توبه می‌شوند؟

بن‌مایه‌های فرهنگ "مهدویت" در تفکر شیعی / 10 کتاب درباره صاحب الزمان (ع)

پیش نیاز سبک زندگی مهدوی به مناسبت نیمه شعبان

زوج های جوان و هفت خان هزینه های عروسی!

جوانان بی خرد در آرزوی ازدواج!

مهارت زندگی/ چگونه اهداف واقع‌گرایانه برای کسب و کار خود تعیین کنیم؟

لب‌های ورقلمبیده و گونه‌های برآمده؛ چرایی اوج گرفتن جراحی‌های زیبایی

چگونه سفر دونفره عاشقانه داشته باشیم؟

به گِل نشسته ایم- مهناز بیرانوند

چرا نمی‌توانیم از این شنبه شروع کنیم؟

مخالفت بی‌جهت «ولی» با نکاح دختر مجردش

٨ راهکار برای لذت بخش کردن سفر