آریا بانو

آخرين مطالب

بهترین شیوه تنبیه کودک با 4 گام موثر خانواده

بهترین شیوه تنبیه کودک با 4 گام موثر

  بزرگنمايي:

آریا بانو - بهترین شیوه تنبیه کودک، آموزش رفتار درست، آگاه سازی او و ایجاد ارتباط همدلانه والد و فرزندی است. در 4 گام ساده، می‌توان رفتار صحیح را به کودک آموزش داد و او را راهنمایی کرد.


سرویس مادر و کودک - بهترین شیوه تنبیه کودک، موضوعی بسیار پیچیده و دشوار است. ما می‌خواهیم از وجود کودکمان لذت ببریم، دوست نداریم به خاطر چیز‌های بی اهمیت دچار استرس شویم، دوست داریم کودکمان بهترین رفتار را داشته باشد و می‌خواهیم در مورد خودمان و کودکمان با گذشت‌تر باشیم.
با این وجود چیز‌های بسیار زیادی وجود دارد که ما باید کودکمان را به انجام آن وادار کنیم و یا از انجام آن بازداریم. کار‌های روزانه زیادی هست که باید تکمیل شوند. کودکان همیشه به حرف‌های ما گوش نمی‌دهند، همیشه کار‌های مورد علاقه ما را انجام نمی‌دهند و از دانش و احاطه عاطفی محدودی برخوردارند.
بهترین شیوه تنبیه کودک
بهترین شیوه تنبیه کودک در جهت منضبط کردن او چهار مرحله دارد:
تصحیح کردن آنی رفتار درس آموختن دادن ابزار‌های لازم برای ایجاد خود انضباطی و کنترل عاطفی ایجاد ارتباط بین والدین و کودک در ادامه روش به کار بستن این چهار بخش را در چند وضعیت رایج مورد بررسی قرار می‌دهیم تا دریابید چگونه این چهار هدف تقریبا در هر شرایطی قابل دستیابی است.
موقعیت اول
وضعیت:
کودکتان به این دلیل که برای او اسباب بازی جدیدی نخریده‌اید، در مغازه قشقرق به راه انداخته و شروع به کج خلقی و بد رفتاری می‌کند.
راهکار:
بلافاصله رفتار را تصحیح کنید. کودک خود را به دستشویی و یا گوشه خلوت مغازه ببرید و منتظر بمانید تا کج خلقی خود را پایان دهد. درس بدهید. به او بگویید: تو نمی‌توانی هر چیزی را که دوست داری، داشته باشی. تو باید احساسات و عواطف خود را به شکل شایسته و قابل قبولی ابراز کنی. ابزار‌های لازم برای ایجاد خود انضباطی و احاطه عاطفی را در اختیار او قرار دهید. به کودک کمک کنید فهرستی از اسباب بازی‌های مورد علاقه خود را که در حال حاضر نمی‌تواند داشته باشد، یادداشت کند. ارتباط برقرار کنید. از خود رهبری، فهم و صبر و حوصله نشان دهید. بیشتر بخوانید: چطور با لجبازی کودک برخورد کنیم؟

موقعیت دوم
وضعیت:
دو فرزندتان بر سر یک اسباب بازی دعوا می‌کنند.
راهکار:
بلافاصله رفتار را تصحیح کنید. اسباب بازی را از دست آن‌ها بگیرید و بالای کمد بگذارید. در همان حال هر دو کودک را وادار کنید، دعوا را متوقف کرده و به شما توجه کنند. درس بدهید. کودکان نیاز دارند که چگونگی شریک شدن در اسباب بازی و رعایت نوبت در بازی کردن را یاد بگیرند. ابزار‌های لازم برای ایجاد خود انضباطی و احاطه عاطفی را در اختیار او قرار دهید. با تنظیم یک زمان سنج به کودکان‌تان کمک کنید که هر یک بتوانند به نوبت 5 دقیقه بازی کنند. به آن‌ها نشان دهید که چگونه در آینده بدون کمک شما، این کار را انجام دهند. ارتباط برقرار کنید. برایشان توضیح دهید که چگونه با یکدیگر بازی کرده و اختلافاتشان را حل کنند. به آن‌ها نشان دهید که می‌توانند برای حل مشکلاتشان به شما اتکا کنند.
موقعیت سوم
وضعیت:
کودک شما از دست هم بازی خود ناراحت شده و بازوی او را گاز گرفته است.
راهکار:
بلافاصله رفتار را تصحیح کنید. کودکان را از هم جدا کنید. به کودکی که گاز گرفته شده است توجه و محبت نشان دهید. درس بدهید. به اندازه کودکتان خم شده یا روی پا بنشینید و دستان خود را بر شانه‌های او قرار دهید. سپس به چشمان کودک نگاه کنید و بگویید: گاز گرفتن درد داره. ما نباید کسی رو گاز بگیریم. دوستت رو بغل کن. شاید حالش خوب بشه. ابزار‌های لازم برای ایجاد خود انضباطی و احاطه عاطفی را در اختیار او قرار دهید. کودکتان را درباره اینکه دفعه بعد چگونه بر احساس ناکامی خود غلبه کند، راهنمایی کنید. مثلا بگویید: اگه اسباب بازی می‌خوای، می‌تونی با مهربونی اونو درخواست کنی یا اینکه برای کمک گرفتن بیای سراغ مامان. ارتباط برقرار کنید. به کودک خود نشان دهید حتی زمانی که مرتکب اشتباه می‌شود باز هم حامی او هستید. به او نشان دهید که می‌تواند روی آموزش شما درباره چگونگی مهار عواطف قدرتمند خود حساب کند. بیشتر بخوانید: دروغگویی کودکان، دلایل و راهکار‌ها

سخنی با پدر و مادر‌ها
منضبط کردن به معنای آموزش دادن است و به ندرت درسی وجود دارد که در یک جلسه آموخته شود. افزون بر آن، کودکان خردسال قادر نیستند به آسانی آنچه را در یک وضعیت یاد گرفته‌اند، در وضعیت دیگری به کار برند؛ بنابراین حتی تغییرات کوچک نیز شرایط کاملا جدیدی ایجاد می‌کند. برای نمونه، یادگیری شریک شدن اسباب بازی با خواهر خود، به آسانی قابل انتقال به شریک شدن وسایل بازی پارک با دوست خود نخواهد بود.
سونجا مادر دو دختر 3 و 1 ساله می‌گوید: بیشتر ما در گفتن و تکرار عبارت "چند بار بهت گفتم" گرفتار می‌شویم. ما فراموش می‌کنیم که کودکان برای یادگیری به آموزش‌های پیوسته نیاز دارند.
منظور از تمام این بحث‌ها این است که شما باید همان درس‌ها یا درس‌های مشابه را بار‌ها و بار‌ها به شیوه‌های مختلف آموزش دهید، تا کودکتان در آن مهارت یافته و آن را درونی سازد. حتی در این صورت نیز، صرف اینکه کودک از کار درست خبر دارد بدین معنا نخواهد بود که همیشه کار درست را انجام خواهد داد. آیا شما همیشه مطابق با تابلوی محدودیت سرعت رانندگی می‌کنید؟
وظیفه ما به عنوان والدین این است که به کودکان مان کمک کنیم درست را از غلط تشخیص داده و بیاموزند که چگونه در زندگی خود، تصمیم‌های درستی بگیرند. این بدان معناست که باید هر روز از بسیاری جهات کودکان را راهنمایی کرده و به آن‌ها آموزش دهیم.
جمع بندی
بهترین شیوه تنبیه کودک، آگاه سازی و آموزش رفتار صحیح به کودک است. زمانی که در مورد نقش خود به عنوان والدین می‌اندیشید، به اهداف بلند مدت چشم دوخته و مهارت‌های تربیتی که دقیقا برنامه ریزی شده را استفاده کنید. بدین ترتیب نیازی به ابراز خشم و تنبیه بدنی کودک ندارید. با اجرای این روش، به عنوان پدر و مادر، احساس خشنودی، رضایت و آرامش بیشتری را تجربه می‌کنید.

اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را از طریق بخش "ارسال نظر" با ما و سایر کاربران ستاره در میان بگذارید.
برگرفته از: انضباط بدون گریه / الیزابت پنتلی
لیدا محمودی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نیازهای عاطفی سالمندان را چگونه بر طرف کنیم؟

سه باور غلط که باعث می‌شود همسرتان از شما فاصله بگیرد

چگونه دختران مجرد را تشخیص دهیم؟!

6 راه برای خوشحالی در زندگی اگر هنوز ازدواج نکرده اید

عروس ها و مادر شوهر ها

انواع روش های بغل کردن همسر و تکنیک های آن

زنان استرسی دختردار می شوند یا پسردار؟!

10 راه برای داشتن یک زندگی با دوام

زیبایی مرد چقدر در ازدواج مهم است؟

ارتباط کلامی غلط و جایگزین صحیح آن با کودک

12 اشتباه دخترانه در زمان ازدواج!

ایده‌هایی جذاب برای توانمندسازی مادران جوان به بهانه اکران یک مستند موفق

اصولی‌ترین شیوه رفتار با کودک کار به بهانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان

4 اشتباه رایج زنان در برابر خشونت همسرانشان

بایدها و نبایدهای ازدواج در دوران سالمندی

افراد قرمز در ازدواج را بشناسید

جدا خوابیدن زن و شوهر

5 عامل طلاق‌زا!

مراسم عقد و عروسی ایرانیان

به جای امر و نهی، هوشمندانه حق انتخاب دهید

5 توصیه به مادران برای چگونگی کنار آمدن با بی نظمی کودک

بسته حقوقی برای پایان دادن به یک دعوای خانوادگی

چطور به عنوان پدر یا مادر بین زندگی و کارتان تعادل برقرار کنید؟

پیامدهای اختلاف نظر والدین و مشاجره آنها در حضور فرزند

چگونه با خانواده همسر ارتباط خوب داشته باشیم؟

چند راهکار برای پرورش مسئولیت‌پذیری در کودکان

معیارهای زنان برای ازدواج در سنین متفاوت

مهریه‌ام را ببخشم، حق طلاق بگیرم؟

رایج ترین اشتباهات در برنامه ریزی های روزانه

چگونه همسرتان در خانه کمک شما باشد؟

ازدواج با فامیل یا غریبه ؟ مسئله این است !

آیا افراد مبتلا به سندرم داون نیاز و احساس جنسی دارند؟

ازدواج در سالمندی مانع افسردگی می‌شود

می‌دانم مناسب یکدیگر نیستیم ولی به او قول ازدواج داده‌ام!

13 عادت یک خانواده موفق

سریال جایگزین برادر جان مشخص شد

شیوه‌های صحیح فرزندپروری

چگونه در 40 سالگی، به تلخی هایمان مثبت نگاه کنیم؟

چطور از همسرتان درباره رفتارهای مشکوک بپرسید؟

صفر تا صد فرزندخواندگی؛ به بهانه شروع به کار سایت فرزندخواندگی

شوهرم من را فقط برای کلفتی می‌خواهد!

چگونه کودکان را از تصمیم طلاق آگاه کنیم؟

حسرت دوران مجردی بعد از ازدواج

چگونه بعد از طلاق از کودکم حمایت کنم؟

آشنایی و ازدواج بعد از 35 سالگی

حفظ احترام سالمندان

رابطه‌ی شما با والدینتان چه اثری بر زندگیتان می‌گذارد؟

شکایت از پدرومادر به خاطر منتشر کردن عکس در فضای مجازی

با بیکاری و ورشکستگی همسرمان چطور برخورد کنیم؟

بهترین های بازی کودکانه برای اوقات فراغت بچه ها