آریا بانو

آخرين مطالب

9 دسامبر؛ روز جهانی مبارزه با فساد مقالات

9 دسامبر؛ روز جهانی مبارزه با فساد

  بزرگنمايي:

آریا بانو - از سال 2003 که «دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد» ایجاد شد روز 9 دسامبر به عنوان روز جهانی مبارزه با فساد نامگذاری گردید. بسیاری از کشور‌های دنیا از جمله ایران به این کنوانسیون پیوسته اند.


روز جهانی مبارزه با فساد
تاریخ 9 دسامبر برابر با 18 آذر
علت نامگذاری روزی به عنوان همکاری بین‌المللی در پیشگیری و مبارزه با فساد

سرویس عمومی - تعریف شما از فساد چیست؟ تبعات فساد در جامعه و در دنیا چیست؟ 9 دسامبر به چه هدفی روز مبارزه با فساد نامگذاری شده و در این روز چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟ برای آگاهی از این امور با ما همراه باشید.
تاریخچه روز بین المللی مبارزه با فساد
سازمان ملل متحد در 31 اکتبر 2003 از زمان تصویب «دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم»، 9 دسامبر را روز جهانی مبارزه با فساد (International Anti-Corruption Day) اعلام کرد و هر ساله در این تاریخ جشنی به همین نام گرفته می‌شود.
این معاهده جهانی بطور مختصر بیان می‌کند که «سازمان ملل متحد نسبت به مشکلات وخیم و تهدیداتی که به دلیل فساد بر روی ثبات و امنیت جوامع اعمال می‌شود، تحلیل رفتن عرف‌ها و ارزش‌های دمکراسی، ارزش‌های اخلاقی و عدالت وتوسعه پایدار و حاکمیت قانون، نگران است و این اختیارات را به کنوانسیون‌ می‌دهد تا برای جلوگیری و مبارزه مؤثر و کارامد با فساد اقداماتی را ترویج و تقویت کند … همکاری بین‌المللی و کمک‌های فنی در پیشگیری و مبارزه با فساد را ترویج، تسهیل و حمایت کند… و مدیریت مناسب امور عمومی و مالکیت عمومی را با یکپارچگی و پاسخگویی ارتقا دهد…»
سازمان ملل بر این اساس از دولت‌های عضو خواست که با وسائل موثر به فساد اداری و سوء استفاده از اموال عمومی، رشوه در هر شکل آن، نپوتیسم (رعایت فامیل)، اعمال نفوذ و تبعیض که زاینده جرائم دیگر و ناامنی است پایان دهند. این کنوانسیون همچنین از دولت‌های عضو خواست که به یکدیگر برای کشف و دستگیری و استرداد مفسدین، با استفاده از همه تکنیک‌ها و وسائل کمک کنند. جالب است بدانید: نحوه مجازات مفسدان اقتصادی در کشورهای مختلف جمهوری اسلامی ایران نیز با پیوستن به کنوانسیون مبارزه با فساد و اقدامات موثر و مستمر همواره در تلاش است تا ضمن تقویت اقدامات ملی ضد فساد، چهره ضدفساد نظام اسلامی را به تصویر بکشد و در این مسیر با مشارکت کارآمد در فعالیت‌ها و ماموریت‌های ضدفساد در دنیا حضوری موثر داشته است.

تعریفی از اصطلاح فساد
فساد در لغت فارسی به معنی تباهی و نابودی است. همچنین Corruption عمدتا به مفهوم فساد عمومی بویژه «فساد اداری ـ دولتی ـ اقتصادی» است.
فساد در واقع یک نوع خلافکاری است که توسط فردی که مسئولیت و اقتدار دارد، اغلب برای به دست آوردن منافع شخصی به انجام می‌رسد. فساد ممکن است شامل فعالیت‌های بسیاری از جمله پولشویی ، رشوه خواری و اختلاس و یا قاچاق مواد مخدر باشد، همچنین ممکن است شامل مواردی باشد که در بسیاری از کشورها قانونی هستند! فساد سیاسی زمانی است که یک مسئول دولتی یا یکی از کارکنان دولت که از موقعیت رسمی اش برای رسیدن به منافع شخصی خود سوء استفاده کند.
فساد بطور جدی نقشی منفی و بازدارنده در سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و در نتیجه پایین آمدن رشد اقتصادی ایفا می‌کند، و همچنین سود دهی فعالیت‌های تولیدی را کاهش می‌دهد. اگر سوددهی فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی نسبت به سود آوری فعالیت‌های فاسد کاهش یابد، در بلند مدت و به تدریج سرمایه‌ها بسوی بخش فاسد هدایت خواهند شد. این سبب می‌گردد که از حجم سرمایه‌ها و سرمایه گذاری‌های مفید از جمله نیروی‌های انسانی کارآمد، در ممالک دچار فساد کاسته شود.
فساد سبب افزایش نابرابری‌ها، کاهش سوددهی تولید و در نتیجه افزایش اقتصاد دلالی می‌گردد. افزایش نابرابری‌ها نه تنها باعث ایجاد ناامیدی و سرخوردگی قشرهای محروم می‌شود بلکه سطح تولید، رشد اقتصادی و اشتغال زایی را نیز پایین می‌آورد.

هدف روز جهانی مبارزه با فساد
هدف مجمع عمومی سازمان ملل از برگزیدن روز 9 دسامبر به عنوان روز جهانی مبارزه با فساد؛ افزایش آگاهی در رابطه با فساد و تاثیر آن بر جامعه و بسیج دولت‌ها برای مقابله با این مشکل به عنوان یکی از بزرگترین موانع دستیابی به اهداف توسعه پایدار و در واقع تهدیدی برای توسعه اقتصادی، دموکراسی و ثبات اجتماعی است.
در آستانه این روز، بنیاد‌ها و سازمان‌های غیر انتفاعی ازجمله Transparency International که چگونگی ارتکاب فساد، حجم فساد و سطح مبارزه با فساد را در کشور‌های مختلف دنبال می‌کنند آمار‌های مقایسه‌ای خودرا منتشر می‌سازند و کشورهارا طبق این آمار‌ها [که برآورد خودشان است]ردیف بندی می‌کنند.
امید است با اتحاد و تلاش صادقانه دولت‌ها، ارگان‌ها و همه مردم، جهانی عاری از فساد و تباهی در هر نوعی داشته باشیم.
حمید قارایی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنان قوی از درون زودتر می شکنند، ولی چرا؟

مهریه یا شروط ضمن عقد، کدام بهتر است؟

سیر تا پیاز عروسی‌های لاکچری آن هم از نوع «چشم‌درآر»!

در امتداد تاریکی؛ ماجرای ازدواج غیررسمی!

کجای جهان ایستاده‌ایم؟

در امتداد تاریکی؛ دختر بدنام!

در امتداد تاریکی؛ هدیه سیاه!

تغذیه سالم زندگی سالم

چرا زنان کمتر به مشارکت سیاسی علاقه دارند؟

گیوه‌بافی؛ هنر زنان کُرد

گزینه‌های پر خطر روی میز ازدواج!

هشدار موسسه سوییسی؛ تغییر دمای شدید در انتظار ایران

شنیدن صدای هیچ!

«اشتغال زنان» تاثیری در آمار طلاق و فرزندآوری دارد؟

ضرورت تبلیغ "حجاب" با تأکید بر ابعاد حیات‌بخش و روح‌بخش

روابط پیچیده انسانی؛ از عشق تا تنهایی / بازآفرینی نمایشنامه‌ای که چخوف معتقد بود نیاز به تغییرات دارد / نمایش "مرغ دریایی من" به روایت کیومرث مرادی، شبنم مقدمی و امیرحسین فتحی

جهان‌های موازی موسیقی و شیوه‌ نگارش واژگان تخصصی در یک کتاب

آموزش تکنیک زیر لعابی در مرکز معماری اسلامی

کودک آزاری یا مدلینگ؟

ویژگی های همسر از نگاه قرآن و عترت

در صورت مفقود شدن مدارک چه کنیم؟

چگونه درباره مرگ با کودکان حرف بزنیم؟

انتخاب همسر از بین چند خواستگار خوب

قانون آینه چیست و چطور در رفتار با اطرافیان به ما کمک می کند

زوج‌ درمانی چیست و چه زمانی به زوج درمانی نیاز هست؟

عناوین روزنامه های امروز شنبه 98/4/15

آسیب‌های تک فرزندی چیست؟

به این خواسته‌های همسرتان «نه» بگویید

5 عادت که جلوی پیشرفت زنان در کار را می‎گیرد

پاگشا کردن عروس و داماد بعد از ازدواج چیست و چگونه برگزار می شود؟

خانم‌ها همیشه نگران خوب نیفتادن‌ عکس هایشان هستند!

بچه هایی که شبیه عروسک شان هستند

5 تابلویی که دنیای هنـــر رابه هم ریخت!

تاراج گیسو؛ موهایی که برای گذران زندگی کوتاه می‌شوند

می پرسی خوشبختی چیست؟

حبس‌زدایی با «مهریه» زنان؟

تاراج گیسو؛ موهایی که برای گذران زندگی کوتاه می‌شوند!

حکم مراجعه زنان به پزشک مرد چیست؟

پیشنهاداتی برای تابستان بچه ها تا از تکنولوژی دور شوند

"سلفیِ کمتر، واقعیتِ بیشتر"

چطور دختر 5 ساله‌ام را مهیای آمدن بچه جدید کنم؟

دختر یا پسر؟ انتخاب با شماست!

با چشمان بسته این نمایش را تماشا کنید / نگاهی به نمایش "است" به کارگردانی پرنیا شمس

همه چیز درباره فرش ماشینی

سه عامل «خشن شدن» یک جامعه را بشناسید

سنت های قبل از ازدواج در ایران

کیمونو و تاریخچه آن

سنگینی سایه طلاق آسان بر ازدواج دشوار

دلایل "واپس زدگی" ازدواج در جوانان

با این ترفندها سیگار را ترک کنید