آریا بانو

آخرين مطالب

ریشه های اجتماعی بستر ساز خشونت مقالات

ریشه های اجتماعی بستر ساز خشونت

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- خشونت به عنوان یک رفتار ناپسند همواره می تواند آثار جبران ناپذیر روحی و روانی بر افراد جامعه داشته باشد و از این رو برای دوری از این عارضه اجتماعی و حرکت به سمت پویایی باید به دنبال راهکارهایی موثر برای برون رفت از آن بود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، خشونت کلمه ای عربی است که در لغت به معنای خشن شدن است. رسانیدن هر نوع ضرر به دیگران را خشونت می گویند. اساس خشونت را صدمه رسانیدن به دیگران تشکیل می دهد. خواه صدمه های مادی باشد یا صدمه های معنوی.
اگرچه خشونت به اشکال مختلف در جامعه و در میان گروه های سنی مختلف دیده می شود و عوامل اجتماعی، روان شناختی و محیطی مختلفی بستر ساز این امر می باشد، اما ارائه راهکاری موثر و عملی برای برون رفت از این وضعیت لازم و ضروری است. در این خصوص پژوهشگر ایرنا با ناهید بابایی محقق و کارشناس رشته جامعه شناسی به گفت و گو نشست.
** چیستی خشونت
بابایی گفت: خشونت استفاده از زور فیزیکی به منظور قراردادن دیگران در وضعیتی برخلاف خواست شان است که می تواند به عنوان ابزاری جهت کنترل مورد استفاده قرار گیرد. خشونت هم می تواند در اثر خشم اتفاق بیافتد و هم با هدف وارد نمودن آسیب به یک یا بیش از یک پدیده صورت گیرد که این می تواند هم اگاهانه و هم نااگاهانه باشد. از نظر کیفیتی نیز، خشونت می تواند هم جسمی و هم روانی باشد. البته، هیچگاه مرز مشخصی بین این دو نوع خشونت وجود ندارد.
** خشونت می تواند زمینه نزاع و درگیری را ایجاد کند
بابایی در پاسخ به این سوال که خشونت چگونه می تواند زمینه نزاع و درگیری را ایجاد کند، گفت: خشونت کلامی غالبا محرک و مقدمه خشونت فیزیکی خطرناک است.خشونت کلامی موجب آسیب روانی، محرک آسیب جسمی، عامل انتقام گیری و ایجاد دور تسلسل خشونت و جرم و جنایت در جامعه است. خشونت؛ آسیب اصلی کشور به حساب می آید و متاسفانه اگر خشونت و خشم در جامعه افزایش پیدا کند، به تبع؛ میزان نزاع و درگیری بین مردم نیز افزایش پیدا می کند. در این میان خشونت بیانی مقدم بر سایر انواع خشونت است. گرچه خود از عوامل متعدد فردی، خانوادگی، و اجتماعی ناشی می شود، اما زمینه ساز انواع خشونت فیزیکی و جرائم و جنایات است و سلامت روانی و امنیت جامعه را تهدید می کند.
بابایی در خصوص علت های زمینه ساز خشونت گفت: خشونت در نوع بشر، ذاتی است. خشونت اغلب پادزهری برای شرم و تحقیر است و استفاده از خشونت منبع غرور و دفاع از افتخار است. مخصوصا بین مردانی که خشونت را نشانه مردانگی می دانند.
وی افزود: اما در کل، علل خشونت و پرخاشگری می تواند مختلف باشد. از جمله عوامل اجتماعی فقر است. شرایط اجتماعی و اقتصادی نابسامانی و وضعیت آشفته زندگی افراد، منجر به ایجاد و شکل گیری فضای نومیدی و یاس در میان مردم می شود. در چنین شرایطی افراد خشونت را تنها راه رسیدن به خواسته ها و مطالباتشان می دانند.
"یکی دیگر از عوامل بیکاری است. با بروز رکود اقتصادی میزان جرایم و جنایت های خشونت آمیز افزایش می یابد. همچنین تاثیر و نفوذ پدر و مادر تا حدی است در محیط هایی که کودکانی رشد می کنند که در آنها دعوا، داد و بیداد، زد و خورد و دیگر اشکال خشونت رایج و شایع است در بزرگسالی هم تمایل بیشتری برای بروز رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان می دهند."
این محقق اضافه کرد: باورهای فرهنگی از دیگر عوامل رفتارهای خشونت آمیز است. در فرهنگ هایی که زنان را موجوداتی مفعول، ضعیف و مردان را موجوداتی قدرتمند، سرسخت و تهاجمی معرفی می کنند بیشترین میزان خشونت خانوادگی دیده می شود. همچنین نمایش خشونت در تلویزیون، اینترنت، فیلم های سینمایی، بازی های کامپیوتری احتمال وقوع خشونت را در میان گروه های خاصی از افراد افزایش می دهد.
"تبعیض و سرکوب نیز می تواند بذرهای نارضایتی را در میان افراد بپاشد. هر گاه افراد ببینند مورد تبعیض و نادیده شدن قرار می گیرند سعی می کنند آنچنان که باید دیده نشوند. افرادی که در بحران و یا تحت استرس و تنش هستند هم احتمال اینکه رفتارهای واکنشی از خود نشان دهند، دیگران را مورد ضرب و شتم قرار دهند و یا رفتارهای نامعقول از خود نشان دهند، بسیار بیشتر است."
وی افزود: استعمال مشروبات الکلی و مواد مخدر هم نقش تسریع کننده ای در ایجاد خشونت دارند و در گروه عوامل ریسک زای خشونت های خانگی و دیگر اشکال جرم و جنایت به شمار می آیند.
از جمله عوامل روانشناختی، عوامل اجتماعی مانند ناکامی، تحریک مستقیم مثلا به وسیله خشونت تصویری ، عوامل محیطی مانند آلودگی و شلوغی و ..، عوامل موقعیتی (برانگیختگی جنسی، درد)، عوامل شناختی ( انتظارات، مسولیت پذیری و ..) ، عوامل زیستی (تاثیر هورمونی و داروها). که هر کدام از اینها به صورت جداگانه بایستی مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرند.
**راهکارهایی برای بهبود شرایط و دوری از خشونت
بابایی در خصوص راهکارهایی برای بهبود شرایط و دوری از خشونت گفت: برای بهبود شرایط می توان به تقویت مهارتهای ارتباطی افراد از راه های مختلف پرداخت. مانند آموزش دادن به افراد برای اجتناب از برقراری ارتباط با افرادی که پرخاشگری دارند، رعایت ادب و نزاکت در برخوردها، تعریف مشکل مورد بحث و نزاع، آگاهی از موقعیت ها و رفتارهایی که پرخاشگری را تحریک می کند و توقف بحث و ترک موقعیت. که در این میان رسانه ملی می تواند مدیریت سازنده ای در تشویق و ترویج الگوهای اخلاقی؛ برای کاهش خشونت نقش موثری داشته باشد.
پژوهشم**م-ا**1552

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آرایش مو و صورت زنان از صفویه تا قاجار

21 شغل‌ رو به افول!

صحبت‌های یک معلم با والدین دانش‌آموزان

ای دوش تا دوش پیمبر تا همیشه / تو در میان خیل زنان بهترین شدی / اشعاری در رثای وفات حضرت خدیجه(س)

راز طلاق های سه سوته این دهه هفتادی ها چیست؟

مامان بزرگ یا من؟

شما چه تیپی هستید؟

شنبه جدید،بشقاب جدید

نمک می خوریم به قیمت آجیل

لوازم آرایشی یا لوازم مرگبار!

چگونه از ریا دوری کنیم؟

مشاهدات عجیب مردی درباره خروج روح از بدن!!!

ابهامات مجازات «والدین سهل‌انگار»

بحران هویت در کمین خانواده ها

رنج بیماری، درد بی کسی

گوناگون/ 10 فرهنگ غذایی عجیب از سراسر جهان

تازیانه تعصب بر پیکر زنان سرپرست خانواده

انتخاب همسری با فرهنگ

نقش پُر رنگ پدر در تربیت فرزندان

مهارت زندگی/ چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟

فواید و قواعد پیاده روی سالمندان

به مناسبت روز معلم: از قدیم تا جدید

سیلی خشونت بر پیکر نحیف

چگونه می توان در مصرف آب در آشپزخانه صرفه جویی کرد؟

سونامی سالمندی و ضرورت حفظ سرمایه اجتماعی

ما انسان‌ها چه بلایی بر سر جنگل‌های دنیا آورده ایم؟

اصول‌ معاشرت‌ صحیح

حکمت غیبت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف چه میباشد؟

آغاز هفته گرافیک؛ زنان طراح از گذشته تا امروز

همسر هستید یا مادر؟

نان در روغن ترجمه های تکراری!

طنز/ با 440 هزار تومان چه می شود کرد؟

استفتائات رهبری درباره اذن شوهر برای فعالیت زن در فضای مجازی تا دف زدن در جشنها

دختران مجازی!- امیر ناظمی *

شناخت حجت خدا و گمراهی از دین

چه کسانی موفق به توبه می‌شوند؟

بن‌مایه‌های فرهنگ "مهدویت" در تفکر شیعی / 10 کتاب درباره صاحب الزمان (ع)

پیش نیاز سبک زندگی مهدوی به مناسبت نیمه شعبان

زوج های جوان و هفت خان هزینه های عروسی!

جوانان بی خرد در آرزوی ازدواج!

مهارت زندگی/ چگونه اهداف واقع‌گرایانه برای کسب و کار خود تعیین کنیم؟

لب‌های ورقلمبیده و گونه‌های برآمده؛ چرایی اوج گرفتن جراحی‌های زیبایی

چگونه سفر دونفره عاشقانه داشته باشیم؟

به گِل نشسته ایم- مهناز بیرانوند

چرا نمی‌توانیم از این شنبه شروع کنیم؟

مخالفت بی‌جهت «ولی» با نکاح دختر مجردش

٨ راهکار برای لذت بخش کردن سفر

که عیــد آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

ویژگی‌هایی که جلوی پشیمانی را می‌گیرند

مرهمی بر دردهای موسپیدان