آریا بانو

آخرين مطالب

اشرف بروجردی: یکی از اهداف کتابخانه ملی قراردادن منابع کتابی و سندی در اختیار همگان است گفتگو

اشرف بروجردی: یکی از اهداف کتابخانه ملی قراردادن منابع کتابی و سندی در اختیار همگان است

  بزرگنمايي:

آریا بانو - رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: یکی از اهداف در سازمان اسناد و کتابخانه ملی این است که منابع کتابی و سندی را در اختیار همه مراکز فرهنگی و پژوهشی که نیازمند آن هستند قرار دهیم و متقابلا بتوانیم از منابع، مراکز دیگر استفاده کنیم.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ظهر امروز دوشنبه 24دی ماه، تفاهم‌نامه همکاری را با هدف توسعه فعالیت‌ها و همکاری‌های علمی، پژوهش و آموزش و استفاده از ظرفیت‌های مشترک به امضا رساندند.
در این نشست که به میزبانی دفتر ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد، اشرف بروجردی ضمن خیرمقدم به هیات فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، اظهارداشت:‌ یکی از اهداف در سازمان اسناد و کتابخانه ملی این است که منابع کتابی و سندی را در اختیار همه مراکز فرهنگی و پژوهشی که نیازمند آن‌ها هستند قرار دهیم و متقابلا هم بتوانیم از منابع، مراکز دیگر استفاده کنیم.
او ادامه داد: در بخش فرهنگ و ادب، فرهنگستان منبعی برای این داشته‌ها و دانسته‌ها است. سازمان اسناد و کتابخانه ملی طبق وظیفه خود باید آنچه که مربوط به منابع ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی است جمع‌آوری کند که ادبیات نیز یک بخش عمده‌ای از این مبحث است. به همین منظور تصمیم گرفتیم که تعاملی با فرهنگستان زبان و ادب داشته باشیم و تبادلاتی را در زمینه کتاب و اسناد انجام دهیم.
بروجردی افزود: یکی از کارهایی که ما در سازمان آغاز کرده‌ایم تمرکز بر روی مباحث علمی است، می‌خواهیم مباحث علمی را از حالت روتین خارج کنیم و با جمع‌آوری داشته‌های استادان و نویسندگان مختلف، مباحث را به بحث بگذاریم و در نهایت از آن ها دیدگاه های جدیدی استخراج کنیم. به عبارتی می‌خواهیم موزه اندیشه‌ای در کتابخانه ملی بنا کنیم. در بخش ادبیات این فعالیت، فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌تواند کمک‌های فراوانی داشته باشد.
حدادعادل: سازمان اسناد و کتابخانه ملی یکی از سرمایه های انقلاب اسلامی است
غلامعلی حدادعادل نیز در این نشست اظهارداشت: این محوطه کتاب خانه ملی و اطراف آن یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌های انقلاب اسلامی در این 40 سال است. سازمان اسناد و کتابخانه ملی اولین بنای فرهنگی بود که در اینجا بنا و بعد به تعداد مراکز فرهنگی در اطراف اینجا افزوده شد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: همه فرهنگستان‌ها از جهتی نیازمند همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستند، فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز از آن‌جایی که با تالیف سروکار دارد نیازمند همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی است. مجموع کتاب‌هایی که اعضای فرهنگستان ما در در مدت تالیف کرده‌اند از هزار مجلد تجاوز می‌کند.
او افزود:‌ ما به این همکاری خیلی امیدواریم و این تفاهم‌نامه‌ها را هم یک تشریفات نمادین می‌دانیم، مهم این است که این اقدامات پیوست اجرایی داشته باشد. در کتابخانه فرهنگستان که شاید غنی‌ترین کتابخانه ادبیات کشور باشد حدود 20 هزار جلد کتاب داریم. در زمینه اسناد نیز یکی از سنت‌هایی که در فرهنگستان باب کرده‌ایم این است که بسیاری از اعضا موافقت کرده‌اند که بعد از فوت، کتابخانه شخصی آن‌ها به فرهنگستان منتقل شود. این کتابخانه‌ها را به همان شکلی که بوده‌اند در فرهنگستان نگه داشته‌ایم و علاوه بر کتاب و سند حالت موزه‌ای هم پیدا کرده است.
حدادعادل گفت: همیشه از محبت‌های کتابخانه ملی بهره‌مند بوده‌ایم و پیش از این نیز با این سازمان همکاری داشته‌ایم به طوری که تفاهم‌نامه قبلی ما با این سازمان که امروز تجدید می‌شود یکی از بالفعل‌ترین تفاهم‌نامه‌ها بود و ما هرگاه در فرهنگستان دست نیاز به سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی دراز کرده‌ایم به بهترین شکل به نیاز ما پاسخ داده‌اند.
او ادامه داد: اما باید این همکاری‌ها را گسترش دهیم. بهتر است دو نفر از دو طرف مسوول پی‌گیری و اجرایی مفاد تفاهم‌نامه باشند تا بدنه‌های دو مرکز بهتر بتوانند با یکدیگر ارتباط بگیرند.
حداد عادل افزود: سال‌ها پیش در سازمان پژوهش کتابخانه‌ای در زمینه کتاب‌های درسی ترتیب دادیم که قدیمی‌ترین کتاب‌های از زمان دارالفنون تا به حال در آن موجود است. حالا می‌خواهیم که در فرهنگستان مجموعه‌ای از کتاب‌های فارسی درسی را جمع کنیم که در این زمینه از کتابخانه ملی می‌خواهیم که کمک‌های خود را از ما دریغ نکند.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچنین از اشرف بروجردی برای بازدید و شرکت در جلسه شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی دعوت کرد و پیشنهاد داد اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی یک از اسناد و کتابخانه ملی بازدید داشته باشند و یک بار هم جلسه شورای فرهنگستان در کتاب خانه ملی برگزار شود.
این تفاهم‌نامه شامل پنج ماده است که با بهره‌گیری مقابل طرفین از منابع اطلاعاتی، همکاری‌های مشترک، تعهدات سازمان اسناد و کتابخانه ملی، تعهدات فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و نحوه اجرای تفاهم‌نامه از مفاد آن است.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی یکی از چهار فرهنگستان کشور است که با اهداف حفظ قوت و اصالت زبان فارسى، پروردن زبانى مهذب و رسا براى بیان اندیشه‌هاى علمى و ادبى، رواج زبان و ادب فارسى و گسترش حوزه و قلمرو آن در داخل و خارج از کشور و ایجاد نشاط و بالندگى در زبان فارسى، به ‌تناسب مقتضیات زمان و زندگى و پیشرفت علوم و فنون بشرى با حفظ اصالت آن‌ فعالیت می‌کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سریال‌هایی که در جذب مخاطب موفق نیستند / نگاهی به سریال‌های شبکه نمایش خانگی

تهیه‌کننده «رنگین کمان»، اظهارات خاله نرگس را تکذیب کرد

کارگردان سریال «دلدار»: نقش‌فروشی میلیون‌ها سال نوری با من فاصله دارد

شدت افزایش طلاق نداریم

آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال 1430

کمال یوسف‌پور: مسابقات معماری در چهره شهرهای امروزی تأثیر چندانی ندارند / آثار برنده اغلب ساخته نمی‌شوند

"تولدت مبارک" فیلمی است با موضوعی جهانی/ فیلم از تمام مراحل ارشاد سربلند بیرون آمد اما مورد حمایت واقع نشد / گلایه انسیه جهان آرا از وضعیت اکران فیلمش

مرضیه ابراهیمی قربانی معروف اسیدپاشی: اعدام نمی‌خواهیم، چرخه خشونت باید متوقف شود

نسل دوبلورهای قدیمی ما دیگر تکرار نمی‌شود / محدودیت‌ها در رادیو زیاد و متن‌ها شبیه همدیگر شده است / وقتی یک کار انیمیشن را دوبله می‌کنم، اصلاً خسته نمی‌شوم / روایت تورج نصر از سال‌ها فعالیت در دوبله و بازیگری

ویژگی‌های موسیقی کودک از نگاه اردشیر کامکار

محمدمهدی فخری‌زاده: انتشار کتاب سینمایی مقبولیت عمومی ندارد / در اتحادیه ناشران می‌توانیم جلوی فعالیت‌های مخرب را بگیریم / "راهنمای فیلم‌های سینمای ایران" در دست تدوین است

مهران نائل: "دل‌دار" روایتی متفاوت از عشق است

حسینی: نمایشگاه عکس افغانستان در نیاوران بستر مناسبی برای همدلی است

دوست دارم آرام آرام بیایم و ماندگار شوم / پژمان جمشیدی اول باید بازیگر می‌شد بعد فوتبالیست / گفت‌و‌گو با علی شمس الهی خواننده پاپ

کلیشه شدن در یک نقش خطرناک است / حسام محمودی از بازی در سریال "دل‌دار" می‌گوید

مهسا علامیر: حقوق استادان گرایش‌های هنری در دانشگاه‌های ایران پایین است / اغلب طراحان لباس توان پرزنت آثارشان را ندارند

بهترین راه لاغری شکم | جراحی‌هایی که فقط جیبتان را خالی می‌کند!

بهمن کیارستمی: منیر فرمانفرماییان تا آخرین روز تصویربرداری مقابل دوربین راحت نبود / نمایش مستند "منیر" در خانه سینما

مستر کیتون شخصیتی است که تعریف مشخص دارد / روایت یوسف مرادیان از بازی در سریال "از یادها رفته"

عباس مجیدی: در دوسالانه مجسمه شهری مشهد هنرمندان براساس فضای تعریف شده مجسمه می‌سازند

علی نصیریان:لزوم تجدیدنظر تلویزیون در سریال‌سازی/ قصه‌هایی که درد مردم نیست

از سوءاستفاده تا قاچاق‌فروشی کودکان کار

نمایشی که 30 سال پیش اجرای آن در تئاترشهر متوقف شد / روایت حسن انصاریان از اجرای نمایش "شاپرک خانوم" با بازیگران حرفه‌ای

خوشحالم که بخشی از خاطرات دهه شصتی‌ها هستم

ضبط «برادرجان» ادامه دارد/80 درصد تصویربرداری سریال به انجام رسید

کامبیز دیرباز : برایم مهم است نقشی که بازی می‌کنم توده مردم را نمایندگی کند

ندا لهردی: در ترجمه "همسران تابستانی" به سبک و لحن نویسنده وفادار بودم / شخصیت‌های واقعی لارنس الیویه و ویوین لی در رمان بئاتریز ویلیامز

شریعتمداری: موضوعی برای پنهان کردن از مردم نداریم

حسینی: به مدد اساتید می‌شود بر دشواری‌های حوزه آموزش پیروز شد / رونمایی از سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاه‌های آزاد هنری

حسینی: خلیج فارس دُر و مروارید علم و هنر را برآورده است / معاون هنری وزیر ارشاد در روز ملی خلیج فارس به بوشهر رفت

«کودک‌شو» به لرستان، خوزستان و زاهدان می‌رود/ بازغی: هیچ خداحافظی در کار نبود؛ گلایه‌ام را فریاد کردم

علی شیرازی: هنر خوشنویسی وارد دوران طلایی خود شده است

هادی حاجتمند: "مدیترانه" قصه آب و دفاع از مرزهاست / بازخوردها در جشنواره جهانی فیلم فجر زلال‌تر است

طراحان، تولید‌کنندگان و هنرمندان هستند که تعیین می‌کنند بازار چگونه باشد نه مردم / روایت حسامی از کیف و کفش‌های برند "ویزلند"

تأکیدی بر سنتی یا مدرن بودن کار نداشتم / روایت شریف لطفی از آلبوم "آوای ایران (محلی‌ها)"

فرزندتان در چه زمینه‌ای استعداد دارد؟

بیماری مادرم عظیم‌ترین حادثه سخت زندگی ما بود / کارمان در گیشه بسیار سخت است / روایت کارگردان فیلم "شکستن همزمان بیست استخوان" از حضور در جشنواره جهانی فجر

احمد مسجدجامعی: عکاسان در سطح شهر با مشکلات متعددی روبرو هستند / برگزیدگان مسابقه عکس مترو معرفی شدند

محمدرضا علیمردانی: ترجیح دادم نه به فرش قرمز "غلامرضا تختی" بروم نه مصاحبه‌ای کنم / سه بار قرار بود با مهران مدیری همکاری کنم اما نشد

گفت وگوی خراسان با عکاس مبتکر آمریکایی درباره پروژه «حذف شده»

با خنده به استقبال مردها بروید

انتظامی: وارش مصداق ایفای نقش مسئولیت اجتماعی سینما است

پیمان سلطانی: رپرتورا ارکستر ملی مضمون ملی، میهنی، عاشقانه دارد / انتشار یک اثر ملی بعد از 10 سال

عموهایی که در آینده تنها یک اسم از آنها باقی است

شریعتمداری: تامین اجتماعی از دولت 180هزار میلیارد تومان طلب دارد

سرمربی تیم فوتسال دانشجویان دختر: شناختی کافی از حریفان نداریم

باور به دختران دنیای IT

رضا کیانیان: به ما سنگ می‌زنند چون در حال پیشرفت هستیم

نقش نظام آموزشی و تربیتی در ایجاد آسیب‌های اجتماعی

در بند فروشندگی در خیابان...