آریا بانو

آخرين مطالب

اشرف بروجردی: یکی از اهداف کتابخانه ملی قراردادن منابع کتابی و سندی در اختیار همگان است گفتگو

اشرف بروجردی: یکی از اهداف کتابخانه ملی قراردادن منابع کتابی و سندی در اختیار همگان است

  بزرگنمايي:

آریا بانو - رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: یکی از اهداف در سازمان اسناد و کتابخانه ملی این است که منابع کتابی و سندی را در اختیار همه مراکز فرهنگی و پژوهشی که نیازمند آن هستند قرار دهیم و متقابلا بتوانیم از منابع، مراکز دیگر استفاده کنیم.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ظهر امروز دوشنبه 24دی ماه، تفاهم‌نامه همکاری را با هدف توسعه فعالیت‌ها و همکاری‌های علمی، پژوهش و آموزش و استفاده از ظرفیت‌های مشترک به امضا رساندند.
در این نشست که به میزبانی دفتر ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد، اشرف بروجردی ضمن خیرمقدم به هیات فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، اظهارداشت:‌ یکی از اهداف در سازمان اسناد و کتابخانه ملی این است که منابع کتابی و سندی را در اختیار همه مراکز فرهنگی و پژوهشی که نیازمند آن‌ها هستند قرار دهیم و متقابلا هم بتوانیم از منابع، مراکز دیگر استفاده کنیم.
او ادامه داد: در بخش فرهنگ و ادب، فرهنگستان منبعی برای این داشته‌ها و دانسته‌ها است. سازمان اسناد و کتابخانه ملی طبق وظیفه خود باید آنچه که مربوط به منابع ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی است جمع‌آوری کند که ادبیات نیز یک بخش عمده‌ای از این مبحث است. به همین منظور تصمیم گرفتیم که تعاملی با فرهنگستان زبان و ادب داشته باشیم و تبادلاتی را در زمینه کتاب و اسناد انجام دهیم.
بروجردی افزود: یکی از کارهایی که ما در سازمان آغاز کرده‌ایم تمرکز بر روی مباحث علمی است، می‌خواهیم مباحث علمی را از حالت روتین خارج کنیم و با جمع‌آوری داشته‌های استادان و نویسندگان مختلف، مباحث را به بحث بگذاریم و در نهایت از آن ها دیدگاه های جدیدی استخراج کنیم. به عبارتی می‌خواهیم موزه اندیشه‌ای در کتابخانه ملی بنا کنیم. در بخش ادبیات این فعالیت، فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌تواند کمک‌های فراوانی داشته باشد.
حدادعادل: سازمان اسناد و کتابخانه ملی یکی از سرمایه های انقلاب اسلامی است
غلامعلی حدادعادل نیز در این نشست اظهارداشت: این محوطه کتاب خانه ملی و اطراف آن یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌های انقلاب اسلامی در این 40 سال است. سازمان اسناد و کتابخانه ملی اولین بنای فرهنگی بود که در اینجا بنا و بعد به تعداد مراکز فرهنگی در اطراف اینجا افزوده شد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: همه فرهنگستان‌ها از جهتی نیازمند همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستند، فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز از آن‌جایی که با تالیف سروکار دارد نیازمند همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی است. مجموع کتاب‌هایی که اعضای فرهنگستان ما در در مدت تالیف کرده‌اند از هزار مجلد تجاوز می‌کند.
او افزود:‌ ما به این همکاری خیلی امیدواریم و این تفاهم‌نامه‌ها را هم یک تشریفات نمادین می‌دانیم، مهم این است که این اقدامات پیوست اجرایی داشته باشد. در کتابخانه فرهنگستان که شاید غنی‌ترین کتابخانه ادبیات کشور باشد حدود 20 هزار جلد کتاب داریم. در زمینه اسناد نیز یکی از سنت‌هایی که در فرهنگستان باب کرده‌ایم این است که بسیاری از اعضا موافقت کرده‌اند که بعد از فوت، کتابخانه شخصی آن‌ها به فرهنگستان منتقل شود. این کتابخانه‌ها را به همان شکلی که بوده‌اند در فرهنگستان نگه داشته‌ایم و علاوه بر کتاب و سند حالت موزه‌ای هم پیدا کرده است.
حدادعادل گفت: همیشه از محبت‌های کتابخانه ملی بهره‌مند بوده‌ایم و پیش از این نیز با این سازمان همکاری داشته‌ایم به طوری که تفاهم‌نامه قبلی ما با این سازمان که امروز تجدید می‌شود یکی از بالفعل‌ترین تفاهم‌نامه‌ها بود و ما هرگاه در فرهنگستان دست نیاز به سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی دراز کرده‌ایم به بهترین شکل به نیاز ما پاسخ داده‌اند.
او ادامه داد: اما باید این همکاری‌ها را گسترش دهیم. بهتر است دو نفر از دو طرف مسوول پی‌گیری و اجرایی مفاد تفاهم‌نامه باشند تا بدنه‌های دو مرکز بهتر بتوانند با یکدیگر ارتباط بگیرند.
حداد عادل افزود: سال‌ها پیش در سازمان پژوهش کتابخانه‌ای در زمینه کتاب‌های درسی ترتیب دادیم که قدیمی‌ترین کتاب‌های از زمان دارالفنون تا به حال در آن موجود است. حالا می‌خواهیم که در فرهنگستان مجموعه‌ای از کتاب‌های فارسی درسی را جمع کنیم که در این زمینه از کتابخانه ملی می‌خواهیم که کمک‌های خود را از ما دریغ نکند.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچنین از اشرف بروجردی برای بازدید و شرکت در جلسه شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی دعوت کرد و پیشنهاد داد اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی یک از اسناد و کتابخانه ملی بازدید داشته باشند و یک بار هم جلسه شورای فرهنگستان در کتاب خانه ملی برگزار شود.
این تفاهم‌نامه شامل پنج ماده است که با بهره‌گیری مقابل طرفین از منابع اطلاعاتی، همکاری‌های مشترک، تعهدات سازمان اسناد و کتابخانه ملی، تعهدات فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و نحوه اجرای تفاهم‌نامه از مفاد آن است.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی یکی از چهار فرهنگستان کشور است که با اهداف حفظ قوت و اصالت زبان فارسى، پروردن زبانى مهذب و رسا براى بیان اندیشه‌هاى علمى و ادبى، رواج زبان و ادب فارسى و گسترش حوزه و قلمرو آن در داخل و خارج از کشور و ایجاد نشاط و بالندگى در زبان فارسى، به ‌تناسب مقتضیات زمان و زندگى و پیشرفت علوم و فنون بشرى با حفظ اصالت آن‌ فعالیت می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محمد بحرانی: مهران مدیری بخشی از کمدی ایران را جابه جا کرد

عده ای درصدد کمرنگ کردن حضور زنان در آینده سیاسی کشور هستند

وزیر کشور: کمتر از 10 درصد بانوان جامعه بد حجاب هستند

سیده فاطمه ذوالقدر: دولت در مسیر مدیریت بیمه و مالیات فعالان هنر صنعت مد و لباس گام بردارد

شایع‌ترین علت مرگ کودکان در کشور چیست؟

زنان عاشورایی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی شدند

وزیر آموزش و پرورش: مشکل کمبود معلم تا ابتدای مهر حل خواهد شد

کارگردان «داش آکل»: بازخورد مثبت مخاطبان نشان از درستی راهم بود

سیدجواد هاشمی: ما باعث می‌شویم مردم ماهواره نگاه کنند

لباس تعزیه مستند تاریخی ندارد / مراقب تحریف اصول و مبانی تعزیه باشیم / روایت داوود فتحعلی‌بیگی از اصول پوشش در هنری نمایشی و مملو از نشانه

داریوش ارجمند: من کی گفتم تلویزیون پول کثیف دارد

خون بندناف چند سال قابل نگهداری است؟

سیاست های کلی خانواده جدی گرفته نشده است

حسینی: برای اول مهر کلاس بدون معلم نخواهیم داشت

کودکان را تنبیه و‌تهدید نکنید!

کامران: دولت باید در دو سال پایانی «موضوع آب» و «اصلاح نظام بانکی» را در اولویت بگذارد

صنایع دستی نیروی پیشران در اقتصاد کشور خواهد بود

واکسن چهار ظرفیتی آنفولانزا بزنیم یا سه ظرفیتی؟ +بهترین زمان تزریق

فرمانده نیروی انتظامی تهران هم که باشی بازم توی خونه فرمانده یکی دیگه‌س!

گفتگو با 2زن شیرازی که مسافران مترو را بیچاره کردند

جلیلی شیوانی: میلیون‌ها دختر ایرانی در آستانه تجرد قطعی قرار دارند

زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان

حناچی: هوای دستفروشان را داریم

میوه ای که صد برابر مرکبات ویتامین سی دارد

هشدار وزیر بهداشت در مورد آمار تصادفات جاده ای

حمید سوری: امروزه عنوان از ضروریات اثر هنری شناخته می‌شود / در نخستین روز جشنواره تجسمی جوان چه گذشت؟

نرگس اصغری: بازار تبریز نیازمند همراهی طراحان حرفه‌ای است

دستمزد ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد باید پس داده شود !!!

دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

دوچرخه‌ سواری زنان و موضع قوه قضائیه درباره آن!

جامعه نسبت به فرزندان طلاق سوگیری غلطی دارد

18 تا 25 درصد بیماران با خطای پزشکی مواجه می‌شوند

چه کسانی گرفتار شانه های یخ زده می شوند؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون: 4 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است

کشور در تامین داروهای اساسی کمبودی ندارد

امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد / تقدیر از حسین ملکی / معتمدآریا: بهتر است حرکت عکاسان سینما در پیگیری امنیت شغلی را با جان و دل بپذیریم

رد پای موسیقی‌ خاطره‌انگیز دهه‌های پیشین در یک اجرا / روایت سهراب کاشف و بهرام دهقانیار از کنسرت "شب خاطره‌ها برای بچه‌های ایران‌زمین"

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

اجرایی بسیار زیبا و دراماتیک / نگاهی به نمایش "کریم لوژی" به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و به کارگردانی رضا بهرامی

آغاز بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما / دارابی: اقبال مخاطبان به شبکه‌های استانی رو به افزایش است

فرزاد فرجی: تعدادی از هنرمندان نقش سفال و سرامیک را در هنرهای تجسمی پررنگ کرده‌اند / نمایشگاه پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران سالانه برگزار می‌شود

فرار احمدشاه به رخت‌شورخانه دربار / روایت علی یدالهی از نمایش "رخت‌شور شاه" در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

رهگذر: نوجوانان در سینمای ما نادیده گرفته شده‌اند / "آخرین داستان" پاییز اکران می‌شود

متامدرن نه مبهم است و نه جدید / دیدگاه انتقادی محمد آزرم نسبت به مانیفست "متامدرنیسم"

"بی‌سر" در مراحل پایانی تولید است / "زالاوا" به دنبال جذب سرمایه

مرضیه برومند: متولی سینمای کودک باید کانون پرورش فکری کودکان باشد

راضیه ابراهیمیان: حمایت از برندسازی یا کارآفرینی به شکل اصولی و حرفه‌ای انجام نمی‌شود

سیدحسین ملکی: خط تحریری در زندگی روزمره مردم قابل استفاده است / از ابداع خط ترنم تا اقتصاد هنر خوشنویسی

سعید خاقانی: معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست