آریا بانو

آخرين مطالب

نوربخش: اقدامات متعددی در حوزه کپی‌رایت انجام شده است / در نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری چه گذشت؟ گفتگو

نوربخش: اقدامات متعددی در حوزه کپی‌رایت انجام شده است / در نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری چه گذشت؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تقدیر از تهیه‌کنندگان پیشکسوت موسیقی، اعلام جزئیات راه‌اندازی سایت مجمع و تجلیل از علی مرادخانی، از برنامه‌های نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری بود.


سرویس موسیقی هنرآنلاین: نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری دوشنبه 24 دی‌ماه در سالن آمفی‌تئاتر موزه موسیقی برگزار شد.
این برنامه با حضور حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، علی مرادخانی مدیرعامل موزه موسیقی، محسن رجب‌پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری و امیرعباس ستایشگر رئیس هیئت مدیره مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری و تعدادی دیگر از ناشران سرشناس حوزه موسیقی برگزار شد.
تا آنجا شنوایی داریم که حرف حق باشد و متین
در ابتدای این نشست، امیرعباس ستایشگر مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری متنی را قرائت کرد که به شرح زیر است:
"وقتی به این جمع محترم نگاه می‌اندازیم، مصداق آن فرموده‌ای می‌شویم که آورده بود: از دست و زبان که برآید/ کز عهده شکرش به درآید. شکر از موهبت همجواری این گروه صمیمی و سپاس خداوندی را که همواره، یکدست بودن را گوشزد می‌کند. ما را یادآور می‌شود که در کنارِ هم بودن، پیامدهای خوشگواری به همراه دارد. هرچند اختلاف نظر و سلیقه‌های متفاوت، رنگین‌کمان ما را خوش‌رنگ‌تر می‌کند اما باید هشیار بود که نقشمان را بد نکشیم.
پیام اصلی مجمع صنفی ناشران موسیقی همدلی و هموار کردن راهی است که از گذشته تا به امروز مسیر آرام و مستقیمی را طی نکرده است. در این راه نیازمند کمک‌رسانی تمام نیروهای موسیقایی هستیم تا بتوانیم، موسیقی، این دُردانه هنر ایران را به سرمنزل مقصود برسانیم و کسی جز این جمع متخصص و همراه نمی‌تواند، سایبان آرامش خود باشد. در یک کلام، مجمع ما آمده است تا بازوی پرتوانی برای دولت و مددرسانی سخت‌کوش برای جامعه موسیقی باشد. این صنف نوظهور به‌واسطه تلاش‌های مدیرعاملش که با تمام ناهمواری‌ها، این راه هیچ‌وقت تجربه نشده را با موفقیت می‌پیماید، آماده است تجربیات خود را در اختیار دولت و مسئولان قرار دهد اما ما گوش تا آنجا شنوایی داریم که حرف حق باشد و متین.
در پایان ضمن تشکر از حضور گرم شما عزیزان، امید بر آن داریم که با تلاش، همدلی و یکدستی می‌توانیم نادیده‌ها را ببینیم و ناکرده‌ها را انجام دهیم. به امید روزی که نغمه‌ها سربلندی ما را، جار بزنند که تلاش ما تا آن روز مُدام است برای آنچه عشق ماست، ایمان ماست، ایران ماست."
مجمع صنفی ناشران عضو یونسکو شده است
سپس محسن رجب‌پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری رون سن آمد و گفت: پیش از هر چیزی باید از دو ناشر قدیمی این حوزه یعنی محمدرضا شجریان و کریم چمن‌آرا یاد کنم که در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی در حوزه نشر به انجام رساندند. من هم از حیث تجربه یکی از پیشکسوتان این عرصه و نسل نو موسیقی هستم، اما همچنان خود را یک شاگرد می‌دانم.
او ادامه داد: ما پس از معرفی هیئت مدیره مجمع و آغاز فعالیت‌های این مجموعه تلاش کردیم تا با ارتباط و تعاملی که با دفتر موسیقی وزارت ارشاد داریم بتوانیم برخی از موانع را از سر راه برداریم. در این راه تعدادی از مشکلات مرتفع شده، اما مشکلات دیگری هم وجود دارد که هنوز لازم است برای آن پیگیری‌های لازم صورت گیرد. یکی از این مشکلات در حوزه شعر است که به‌تازگی رایزنی‌هایی در این زمینه انجام شده است. ما در حوزه ادارات کل شهرستان‌ها مشکلاتی داریم. پس از تفویض اختیارات دفتر موسیقی وزارت ارشاد به اداره کل ارشاد شهرستان‌‎ها در ابتدا اتفاقات خوبی افتاد، اما به دلیل فقدان دانش صدور مجوز در اغلب شهرستان‌ها ما طی ماه‌های اخیر با مشکلات بی‌شماری مواجه شدیم که امیدوارم جناب آقای صالحی در مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حل این موضوع اقدام کنند.
رجب‌پور اضافه کرد: طی پیگیری‌هایی که بعد از تأسیس مجمع انجام شد، مکاتباتی با هر دو وزیر اقتصاد دولت‌های یازدهم و دوازدهم داشتیم و بنا شد علاوه بر معافیت "مالیات بر عملکرد" بتوانیم در حوزه "مالیات بر ارزش افزوده" نیز اقداماتی انجام دهیم. در این راه کارهایی انجام شده که به‌زودی جزییات آن به‌صورت کامل اطلاع‌رسانی می‌شود. جا دارد در جلسه امروز از اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی و پلیس امنیت تهران در حوزه صدور مجوز تالارهای کنسرت نهایت قدردانی را داشته باشم و امیدوارم این موضوع قدردانی هر چه زودتر این موضوع هرچه زودتر در حوزه شهرستان‌ها نیز اتفاق بیفتد. این نکته را هم بدانید که مجمع صنفی ناشران چند روزی هست که عضو یونسکو شده و این اتفاق خوبی است که می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی برای اهداف مجمع باشد.
او تأکید کرد: یکی دیگر از کارهایی که با تصمیم اعضای هیئت مدیره مجمع تصمیم به انجام آن گرفتیم تشکیل شورایی به نام شورای عالی پیشکسوتان مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری است. این اقدام به‌واسطه قدردانی و استفاده از تجربیات تهیه‌کنندگان و ناشرانی است که قبل از ما سالیان سال تلاش کردند تا بتوانند مجوز صنف دریافت کنند. این دوستان حتی در مقطعی با پلمپ دفاترشان مواجه شدند، اما خوب به خاطر دارم که آن‌ها ایستادگی کردند تا ما امروز بتوانیم صاحب یک مجمع صنفی باشیم. ما امروز به‌پاس همین تلاش‌ها و زحمات ضمن قدردانی از آن‌ها تصمیم گرفتیم که هشت نفر از دوستان را به‌عنوان اعضای شورای عالی مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری انتخاب کنیم.
بعد از اتمام صحبت‌های مدیرعامل "ترانه شرقی"، از علی رستمیان، محمدعلی چاوشی، حق‌بین، حبیب‌الله قدمی، غلامرضا ترابی، منوچهر آزادی، غلام علمشاهی و محمد موسوی مدیر نشر "ماهور" به‌عنوان تهیه‌کنندگان پیشکسوت موسیقی قدردانی صورت گرفت.
جزئیات راه‌اندازی سایت مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری
سپس اردوان جعفریان تهیه‌کننده و مدیر سایت مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری روی سن حاضر شد و در سخنانی کوتاه گفت: مشورت در حوزه مالکیت معنوی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی حرفه‌ای، نحوه حضور ناشران در بخش بین‌الملل، چگونگی ارتباط مجمع با حوزه‌های تصمیم‌ساز دولتی، بخش‌های مختلف خبری و معرفی اعضای هیئت مدیره مجمع از نکاتی است که ما در فاز اول بارگذاری سایت روی آن تمرکز داشتیم.
در حوزه کپی‌رایت اقدامات متعددی انجام شده است
حمیدرضا نوربخش دیگر سخنران این مراسم بعد از خوشامدگویی به حضار توضیح داد: بسیار واضح و روشن است که اگر حوزه نشر موسیقی موجودیت نداشته باشد کلیت موسیقی لنگ می‌شود. البته از دیرباز که خانه موسیقی در حال تکمیل و تشکیل بود بیش از بیست سال می‌گذرد. ما در این مدت تلاش کردیم بتوانیم چنین جمعی از اهالی موسیقی را کنار هم داشته باشیم تا بتوانیم با این مجموعه منافع صنفی را مطالبه کنیم. خوشبختانه این اتفاق افتاد و بخشی از ناشران موسیقی با کمی تأخیر کانون ناشران و تهیه‌کنندگان را تأسیس کردند. جالب است که همین جمعی که در این سال‌ها مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری را تشکیل داده‌اند اعضای کانون ناشران هم هستند، اما من معتقدم که حوزه نشر موسیقی با مشکلات زیادی مواجه شده و می‌توان گفت این بخش ورشکسته است. البته مسائل زیادی به این قضیه دامن زده است، اما بر این باورم بزرگ‌ترین دغدغه ما و شما باید این باشد که مسئله کپی‌رایت را واقعاً پیگیری کنیم.
او ادامه داد: خوشبختانه در حوزه کپی‌رایت اقدامات متعددی انجام گرفته، اما تا الان دستاورد زیادی حاصل نشده است. به همین جهت لازم است هم خانه موسیقی و مجمع در این حوزه تلاش‌هایی را برای ارائه ساز و کارهای مناسب و چرخش مناسب اقتصاد موسیقی انجام دهند. خیلی از عزیزانی که امروز از آن‌ها قدردانی شد امروز متأسفانه حضور پررنگی در حوزه موسیقی ندارند. چرا این اتفاق افتاده است؟ پاسخ به این سؤال هم برای شما ناشران نسل نو موسیقی باید به‌عنوان یک دغدغه مطرح شود. به‌طور حتم نهایت این توجه به بیشتر شدن منافع موسیقی منجر می‌شود. احساس می‌کنم هم کانون ناشران خانه موسیقی و مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری بیشتر با هم باشند تا موسیقی رونق بیشتری بگیرد.
قدردانی و اهدای کارت افتخاری عضویت به علی مرادخانی
در انتهای مراسم رجب‌پور پشت تربیون قرار گرفت و ضمن دعوت از علی مرادخانی مدیرعامل موزه موسیقی، معاون هنری سابق وزیر ارشاد و مدیر اسبق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی سن به پاس یک عمر زحمت و حمایت از تولیدکنندگان و ناشران موسیقی به او کارت افتخاری عضویت در مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری به‌عنوان اولین عضو افتخاری را اهدا کرده و توسط حضار مورد تشویق قرار گرفت.
مرادخانی نیز بعد از تشکر از اعضای مجمع گفت: هر کاری کردم اول برای دل خودم بود و دوم وظیفه‌ای بود که به عهده من گذاشته شد، اما جا دارد در اینجا به چند نکته اشاره کنم. از روزی که بنده و دیگر دوستان شروع به تأسیس خانه موسیقی کردیم تلاش برای حضور مؤثر اصناف مختلف حوزه موسیقی از مهم‌ترین دغدغه‌ها بود. خوشبختانه بعد از اینکه خانه موسیقی تشکیل شد با تمام فراز و نشیب‌ها اتفاقات خوبی افتاد. جا دارد همین جا با پیشکسوتان حوزه نشر و تهیه‌کنندگی قدردانی کنم که واقعاً برای تحقق اهداف صنفی تلاش کردند.
او ادامه داد: یک تهیه‌کننده مهم‌ترین ویژگی‌اش شناخت اجتماعی و مدیریت اقتصادی است. او باید با در نظر گرفتن این دو مؤلفه کاری کند که هرگز متوسل به جریان قدرت نشود. کاری که من در این سال‌ها برای تحقق آن تلاش کردم تشکیل یک مثلث هنرمند، تهیه‌کننده و مدیر دولتی بود که تهیه‌کننده بتواند بعد از مدتی به‌صورت کامل در حوزه‌های اقتصادی موسیقی قدم بگذارد. خوشحالم تنها بخش موفق حوزه هنر در مواردی که به آن اشاره کردم، حوزه موسیقی بوده است. فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که شما انجام داده‌اید انسجام است. ضمن اینکه من می‌دانم در این راه با چالش‌های زیادی چون کپی‌رایت و موضوعاتی در حوزه فرهنگ عمومی مواجه هستید. اما به هر حال باید در این راه استمرار را تقویت کنید.
مرادخانی همچنین گفت: پیشنهاد می‌کنم که دوستان رابطه خود را با خانه موسیقی به‌صورت قدرتمند و مستمر ادامه دهند. در عین حال بخش‌هایی که در حوزه‌های دولتی حضور دارند قطعاً با انسجام شما می‌تواند مسیر برای بهبود کارها هموار کند. در این راه توجه به ارتقا سطح شنیداری مخاطبان با حضور اصناف و آسیب‌شناسی در این زمینه یکی دیگر از مهم‌ترین کارهاست که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. به هر حال وقتی پشت میز باشید و حتی وقتی پشت میز نباشید می‌توانید مفید بوده و منشأ اتفاقات مثبتی باشید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مطالعه را فقط کتاب خواندن نمی‌دانیم / روایت محمدرضا رضاییان از فصل چهارم برنامه "کتاب باز"

نگاهی سایکودرام به نمایش تنسی ویلیامز / روایت کامبیز بنان از نمایش "نمی‌دونم فردا چی میشه؟"

مهم‌ترین معضلات عرصه مد و لباس از نگاه یک استاد دانشگاه

رواج پدیده شبه کودک همسری برای دریافت مستمری

‍‍ ‍‍پیروز حناچی: مهم‌ترین هدف سمپوزیوم مجسمه‌سازی کشف استعدادهای جوان است / برزین ضرغامی: شورای شهر تهران ما را در تصویب لایحه ایجاد حریم برای مجسمه‌های شهری همراهی کند

گفت و گویی با یک‌راننده زن تاکسی‌های اینترنتی

تاجبخش فنائیان: لازمه‌ تئاتر ملّی بازشناسی ریشه‌های فرهنگی است / استعداد جهانی شدن تئاتر ما کمتر از سایر کشورهای نیست

یکتاناصر:نقش خوب پیشنهاد شود، بازی می‌کنم

محمدپور: "دختر شیطان" در پاییز می‌توانست 15 میلیارد بفروشد / اشتباه کردیم اکران عید فطر را پذیرفتیم

پایان کار هفتمین جشنواره ملی نقش تن‌پوش بدون برگزیده در بخش هنری / فاطمی: کپی نقش‌های گذشته ارزشی ندارد

ظلم تاریخی و هدیه‌های مدرنیته / روایت ابوالفضل رفیعی از نمایشگاه "ساکنان مویه" در گالری سیحون

سید محمد بهشتی: توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است

بیوک میرزایی از نمایش "نویی تضاد منافع" تا سریال "افسانه هزارپایان"

تأکید بر موسیقی آوازی و تجلیل از دستاوردهای هنرمندان و ذاکران فرهنگ رضوی / همه چیز درباره چهارمین جشنواره سراسری آواها و نواهای رضوی

امیر سرتیپ کیومرث حیدری: کسانی که در مسیر صراط قرار می‌گیرند رستگار می‌شوند / از یادداشت تجلیل مقام معظم رهبری بر کتاب شهید مجتبی ذوالفقارنسب و کتاب شهدای مدافع حرم و تازه‌های نشر نیروی زمینی ارتش رونمایی شد

زمان اعلام نتایج کنکور 98 +ظرفیت دانشگاه‌های سراسری

ابوالفضل صفری گفت: سرنوشت «سلام صبح بخیر» با برگشت «حالا خورشید»/ عصرگاهی می‌شویم

توحید معصومی خبر داد؛ «مگس» از 23 تیرماه به تالار سایه می‌آید/ یک اقتباس گروتسک

"الف دزفول" همچنان در انتظار / مرجان اشرفی‌زاده: با حذف پروانه‌ها به تسریع جریان فیلمسازی کمک می‌شود

احسان دانش فرید: نه از کسی تقلید کرده‌ام و نه الگوبرداری

آرش قاسمی : تمرکزم بر صداگذاری «نهنگ آبی» است/ همکاری در چند فیلم کوتاه

چرا کودک آزاری رخ می‌دهد؟/ پدر و مادر را به زندان بیندازیم، آسیب به کودکان کم نمی‌شود/ قصور جامعه را نادیده نگیریم

نمایش "یک زن و یک مرد" یک کار تمام آناهیتایی است / وجه درمانگری تئاتر باید حفظ شود تا حال مردم بهتر شود / روایت هوشمند هنرکار، کاظم هژیرآزاد و ناهید مسلمی از نمایش "یک زن و یک مرد"

یک کمدی سیاه با پایانی متفاوت / محسن قصابیان از "نیوکاسل" می‌گوید

حلقه مفقوده تولیدات فرهنگی و هنری نوجوانان هستند / حسین بختیاری و نگارش سه‌گانه‌ای آمیخته از وحشت و فانتزی برای نوجوانان

عروسی‌های 600میلیونی!

ماهان پوریان: فضای کنونی مناسب انتشار آلبوم نیست

آزاده عسگری: تنها 20 درصد موفقیت برند حوزه مد و لباس وابسته به طراحی است

امیر جعفری: من کارگرزاده هستم و هیچوقت از جایی رانت نگرفتم/ عذرخواهی می‌کنم

حماقتی که منجر به عذاب وجدان می‌شود / روایت صالح علوی‌زاده از نمایش "تایم لپس"

بهزاد فراهانی: شریف‌تر از ستاره اسکندری چه کسی را می‌توان نام برد/ غبطه می‌خورم برای آنها که هنوز خود را با معیارهای قرن 21 تطبیق نداده‌اند

آرا صلاحی: با «زهرمار» به حقم رسیدم

مهدی کوشکی: تصمیم گرفتم بنویسم تا بتوانم بازی کنم / تئاتر ایران دچار خلأ جادو و تعلیق است / آموزش بازیگری در سالن تئاتر اتفاق می‌افتد

کتابخانه‌ای مغفول‌مانده در دل تئاتر شهر / جواد تولمی: می‌توان با آثار کتابخانه و مرکز اسناد هنرهای نمایشی تئاتر کشور را آباد کرد

سعیده سروش‌فر: قیمت پارچه هر دو هفته بالا می‌رود

"وانهاده" اجرا نخواهد شد / رویا میرعلمی بازیگر نمایش"مثبت فکر کن" شد / سیامک صفری با "گورخواب‌ها" به نوفل‌لوشاتو می‌رود

اجرایی که نشانگر یک ناتورالیسم آمریکائی است / نگاهی به نمایش "نفرین قحطی‌زدگان" اثر سام شپارد به کارگردانی اشکان خطیبی

غلامحسین لطفی: دعوت به کار با دستمزد ٣٠ سال پیش توهین به هنرمند است

علاقمند بودم درباره کارگران روزمزد کار کنم / کارهایم متکی به دیالوگ و زبان است / نمایش اجتماعی به نوعی مردم‌نگاری است / نمایش "کمیته نان" به روایت لیلی عاج، شاهرخ استخری و الهام شعبانی

اشرف‌زاده: تک‌آهنگ‌ بیشتر شنیده می‌شود / آغاز تور کنسرت‌های خواننده "ماه و ماهی" از لاهیجان

منشأ هنر همیشه بیرون از هنر است/ هنر ایران بیش از حد درگیر تکنیک است / شیفتگی به توانایی گاهی یک هنرمند را منحرف می‌کند / روایت مسعود سعدالدین از نمایشگاه "حیرت در آن" تا زندگی هنری در آلمان

محمد آزرم: جشنواره‌های ادبی زمانی تاثیرگذار هستند که تداوم داشته باشند / روایت در شعر باید به چگونه بیان کردن و فرم‌سازی روایی منجر شود

رونمایی کتاب "پارتیتور دست‌نویس نی‌نوا" در فرهنگسرای نیاوران / حسین علیزاده: موسیقی با وجود محدودیت‎ها جنب‌وجوش دارد

اجرای نمایش "وانیک" با بازی بهاره رهنما و علی اوجی در تماشاخانه سپند/ "حضار قیام کنند" در تماشاخانه استاد مشایخی/ تخفیف ویژه "عاشقانه‌های خیابان" به دانشجویان

صابر سهرابی: جشنواره‌های فجر به شهرستان‌های استان فارس می‌روند

محمدرضا خاکی: روند فاصله‌گیری از مقولات اجتماعی در تئاتر کشور به وجود آمده / تئاتر ما نیاز به گفتمان میان مدیران، تئاتر حرفه‌ای، محققین و مترجمین دارد / الان زمانی است که تئاتر ما نیازمند تمرکززدایی است

سینمای ایران دیگر مشتی‌گری ندارد چون آدم‌هایش کم‌لطف شده‌اند / با حسن رضایی از کشتی کج تا "شبح کژدم"

علی مسعودی: "آخر خط" یک سریال طنز به معنای واقعی است / منتظر تصمیم مدیران شبکه سه هستیم

در این تراس کمدی بولوار اجرا می‌شود / نگاهی به نمایش "تراس" نوشته ژان کلود کریر و کارگردانی مسعود کرامتی

لزوم همراهی فعالان عرصه مد و لباس با جریان اعطای نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی