آریا بانو

آخرين مطالب

نوربخش: اقدامات متعددی در حوزه کپی‌رایت انجام شده است / در نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری چه گذشت؟ گفتگو

نوربخش: اقدامات متعددی در حوزه کپی‌رایت انجام شده است / در نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری چه گذشت؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تقدیر از تهیه‌کنندگان پیشکسوت موسیقی، اعلام جزئیات راه‌اندازی سایت مجمع و تجلیل از علی مرادخانی، از برنامه‌های نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری بود.


سرویس موسیقی هنرآنلاین: نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری دوشنبه 24 دی‌ماه در سالن آمفی‌تئاتر موزه موسیقی برگزار شد.
این برنامه با حضور حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، علی مرادخانی مدیرعامل موزه موسیقی، محسن رجب‌پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری و امیرعباس ستایشگر رئیس هیئت مدیره مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری و تعدادی دیگر از ناشران سرشناس حوزه موسیقی برگزار شد.
تا آنجا شنوایی داریم که حرف حق باشد و متین
در ابتدای این نشست، امیرعباس ستایشگر مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری متنی را قرائت کرد که به شرح زیر است:
"وقتی به این جمع محترم نگاه می‌اندازیم، مصداق آن فرموده‌ای می‌شویم که آورده بود: از دست و زبان که برآید/ کز عهده شکرش به درآید. شکر از موهبت همجواری این گروه صمیمی و سپاس خداوندی را که همواره، یکدست بودن را گوشزد می‌کند. ما را یادآور می‌شود که در کنارِ هم بودن، پیامدهای خوشگواری به همراه دارد. هرچند اختلاف نظر و سلیقه‌های متفاوت، رنگین‌کمان ما را خوش‌رنگ‌تر می‌کند اما باید هشیار بود که نقشمان را بد نکشیم.
پیام اصلی مجمع صنفی ناشران موسیقی همدلی و هموار کردن راهی است که از گذشته تا به امروز مسیر آرام و مستقیمی را طی نکرده است. در این راه نیازمند کمک‌رسانی تمام نیروهای موسیقایی هستیم تا بتوانیم، موسیقی، این دُردانه هنر ایران را به سرمنزل مقصود برسانیم و کسی جز این جمع متخصص و همراه نمی‌تواند، سایبان آرامش خود باشد. در یک کلام، مجمع ما آمده است تا بازوی پرتوانی برای دولت و مددرسانی سخت‌کوش برای جامعه موسیقی باشد. این صنف نوظهور به‌واسطه تلاش‌های مدیرعاملش که با تمام ناهمواری‌ها، این راه هیچ‌وقت تجربه نشده را با موفقیت می‌پیماید، آماده است تجربیات خود را در اختیار دولت و مسئولان قرار دهد اما ما گوش تا آنجا شنوایی داریم که حرف حق باشد و متین.
در پایان ضمن تشکر از حضور گرم شما عزیزان، امید بر آن داریم که با تلاش، همدلی و یکدستی می‌توانیم نادیده‌ها را ببینیم و ناکرده‌ها را انجام دهیم. به امید روزی که نغمه‌ها سربلندی ما را، جار بزنند که تلاش ما تا آن روز مُدام است برای آنچه عشق ماست، ایمان ماست، ایران ماست."
مجمع صنفی ناشران عضو یونسکو شده است
سپس محسن رجب‌پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری رون سن آمد و گفت: پیش از هر چیزی باید از دو ناشر قدیمی این حوزه یعنی محمدرضا شجریان و کریم چمن‌آرا یاد کنم که در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی در حوزه نشر به انجام رساندند. من هم از حیث تجربه یکی از پیشکسوتان این عرصه و نسل نو موسیقی هستم، اما همچنان خود را یک شاگرد می‌دانم.
او ادامه داد: ما پس از معرفی هیئت مدیره مجمع و آغاز فعالیت‌های این مجموعه تلاش کردیم تا با ارتباط و تعاملی که با دفتر موسیقی وزارت ارشاد داریم بتوانیم برخی از موانع را از سر راه برداریم. در این راه تعدادی از مشکلات مرتفع شده، اما مشکلات دیگری هم وجود دارد که هنوز لازم است برای آن پیگیری‌های لازم صورت گیرد. یکی از این مشکلات در حوزه شعر است که به‌تازگی رایزنی‌هایی در این زمینه انجام شده است. ما در حوزه ادارات کل شهرستان‌ها مشکلاتی داریم. پس از تفویض اختیارات دفتر موسیقی وزارت ارشاد به اداره کل ارشاد شهرستان‌‎ها در ابتدا اتفاقات خوبی افتاد، اما به دلیل فقدان دانش صدور مجوز در اغلب شهرستان‌ها ما طی ماه‌های اخیر با مشکلات بی‌شماری مواجه شدیم که امیدوارم جناب آقای صالحی در مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حل این موضوع اقدام کنند.
رجب‌پور اضافه کرد: طی پیگیری‌هایی که بعد از تأسیس مجمع انجام شد، مکاتباتی با هر دو وزیر اقتصاد دولت‌های یازدهم و دوازدهم داشتیم و بنا شد علاوه بر معافیت "مالیات بر عملکرد" بتوانیم در حوزه "مالیات بر ارزش افزوده" نیز اقداماتی انجام دهیم. در این راه کارهایی انجام شده که به‌زودی جزییات آن به‌صورت کامل اطلاع‌رسانی می‌شود. جا دارد در جلسه امروز از اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی و پلیس امنیت تهران در حوزه صدور مجوز تالارهای کنسرت نهایت قدردانی را داشته باشم و امیدوارم این موضوع قدردانی هر چه زودتر این موضوع هرچه زودتر در حوزه شهرستان‌ها نیز اتفاق بیفتد. این نکته را هم بدانید که مجمع صنفی ناشران چند روزی هست که عضو یونسکو شده و این اتفاق خوبی است که می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی برای اهداف مجمع باشد.
او تأکید کرد: یکی دیگر از کارهایی که با تصمیم اعضای هیئت مدیره مجمع تصمیم به انجام آن گرفتیم تشکیل شورایی به نام شورای عالی پیشکسوتان مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری است. این اقدام به‌واسطه قدردانی و استفاده از تجربیات تهیه‌کنندگان و ناشرانی است که قبل از ما سالیان سال تلاش کردند تا بتوانند مجوز صنف دریافت کنند. این دوستان حتی در مقطعی با پلمپ دفاترشان مواجه شدند، اما خوب به خاطر دارم که آن‌ها ایستادگی کردند تا ما امروز بتوانیم صاحب یک مجمع صنفی باشیم. ما امروز به‌پاس همین تلاش‌ها و زحمات ضمن قدردانی از آن‌ها تصمیم گرفتیم که هشت نفر از دوستان را به‌عنوان اعضای شورای عالی مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری انتخاب کنیم.
بعد از اتمام صحبت‌های مدیرعامل "ترانه شرقی"، از علی رستمیان، محمدعلی چاوشی، حق‌بین، حبیب‌الله قدمی، غلامرضا ترابی، منوچهر آزادی، غلام علمشاهی و محمد موسوی مدیر نشر "ماهور" به‌عنوان تهیه‌کنندگان پیشکسوت موسیقی قدردانی صورت گرفت.
جزئیات راه‌اندازی سایت مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری
سپس اردوان جعفریان تهیه‌کننده و مدیر سایت مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری روی سن حاضر شد و در سخنانی کوتاه گفت: مشورت در حوزه مالکیت معنوی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی حرفه‌ای، نحوه حضور ناشران در بخش بین‌الملل، چگونگی ارتباط مجمع با حوزه‌های تصمیم‌ساز دولتی، بخش‌های مختلف خبری و معرفی اعضای هیئت مدیره مجمع از نکاتی است که ما در فاز اول بارگذاری سایت روی آن تمرکز داشتیم.
در حوزه کپی‌رایت اقدامات متعددی انجام شده است
حمیدرضا نوربخش دیگر سخنران این مراسم بعد از خوشامدگویی به حضار توضیح داد: بسیار واضح و روشن است که اگر حوزه نشر موسیقی موجودیت نداشته باشد کلیت موسیقی لنگ می‌شود. البته از دیرباز که خانه موسیقی در حال تکمیل و تشکیل بود بیش از بیست سال می‌گذرد. ما در این مدت تلاش کردیم بتوانیم چنین جمعی از اهالی موسیقی را کنار هم داشته باشیم تا بتوانیم با این مجموعه منافع صنفی را مطالبه کنیم. خوشبختانه این اتفاق افتاد و بخشی از ناشران موسیقی با کمی تأخیر کانون ناشران و تهیه‌کنندگان را تأسیس کردند. جالب است که همین جمعی که در این سال‌ها مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری را تشکیل داده‌اند اعضای کانون ناشران هم هستند، اما من معتقدم که حوزه نشر موسیقی با مشکلات زیادی مواجه شده و می‌توان گفت این بخش ورشکسته است. البته مسائل زیادی به این قضیه دامن زده است، اما بر این باورم بزرگ‌ترین دغدغه ما و شما باید این باشد که مسئله کپی‌رایت را واقعاً پیگیری کنیم.
او ادامه داد: خوشبختانه در حوزه کپی‌رایت اقدامات متعددی انجام گرفته، اما تا الان دستاورد زیادی حاصل نشده است. به همین جهت لازم است هم خانه موسیقی و مجمع در این حوزه تلاش‌هایی را برای ارائه ساز و کارهای مناسب و چرخش مناسب اقتصاد موسیقی انجام دهند. خیلی از عزیزانی که امروز از آن‌ها قدردانی شد امروز متأسفانه حضور پررنگی در حوزه موسیقی ندارند. چرا این اتفاق افتاده است؟ پاسخ به این سؤال هم برای شما ناشران نسل نو موسیقی باید به‌عنوان یک دغدغه مطرح شود. به‌طور حتم نهایت این توجه به بیشتر شدن منافع موسیقی منجر می‌شود. احساس می‌کنم هم کانون ناشران خانه موسیقی و مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری بیشتر با هم باشند تا موسیقی رونق بیشتری بگیرد.
قدردانی و اهدای کارت افتخاری عضویت به علی مرادخانی
در انتهای مراسم رجب‌پور پشت تربیون قرار گرفت و ضمن دعوت از علی مرادخانی مدیرعامل موزه موسیقی، معاون هنری سابق وزیر ارشاد و مدیر اسبق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی سن به پاس یک عمر زحمت و حمایت از تولیدکنندگان و ناشران موسیقی به او کارت افتخاری عضویت در مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری به‌عنوان اولین عضو افتخاری را اهدا کرده و توسط حضار مورد تشویق قرار گرفت.
مرادخانی نیز بعد از تشکر از اعضای مجمع گفت: هر کاری کردم اول برای دل خودم بود و دوم وظیفه‌ای بود که به عهده من گذاشته شد، اما جا دارد در اینجا به چند نکته اشاره کنم. از روزی که بنده و دیگر دوستان شروع به تأسیس خانه موسیقی کردیم تلاش برای حضور مؤثر اصناف مختلف حوزه موسیقی از مهم‌ترین دغدغه‌ها بود. خوشبختانه بعد از اینکه خانه موسیقی تشکیل شد با تمام فراز و نشیب‌ها اتفاقات خوبی افتاد. جا دارد همین جا با پیشکسوتان حوزه نشر و تهیه‌کنندگی قدردانی کنم که واقعاً برای تحقق اهداف صنفی تلاش کردند.
او ادامه داد: یک تهیه‌کننده مهم‌ترین ویژگی‌اش شناخت اجتماعی و مدیریت اقتصادی است. او باید با در نظر گرفتن این دو مؤلفه کاری کند که هرگز متوسل به جریان قدرت نشود. کاری که من در این سال‌ها برای تحقق آن تلاش کردم تشکیل یک مثلث هنرمند، تهیه‌کننده و مدیر دولتی بود که تهیه‌کننده بتواند بعد از مدتی به‌صورت کامل در حوزه‌های اقتصادی موسیقی قدم بگذارد. خوشحالم تنها بخش موفق حوزه هنر در مواردی که به آن اشاره کردم، حوزه موسیقی بوده است. فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که شما انجام داده‌اید انسجام است. ضمن اینکه من می‌دانم در این راه با چالش‌های زیادی چون کپی‌رایت و موضوعاتی در حوزه فرهنگ عمومی مواجه هستید. اما به هر حال باید در این راه استمرار را تقویت کنید.
مرادخانی همچنین گفت: پیشنهاد می‌کنم که دوستان رابطه خود را با خانه موسیقی به‌صورت قدرتمند و مستمر ادامه دهند. در عین حال بخش‌هایی که در حوزه‌های دولتی حضور دارند قطعاً با انسجام شما می‌تواند مسیر برای بهبود کارها هموار کند. در این راه توجه به ارتقا سطح شنیداری مخاطبان با حضور اصناف و آسیب‌شناسی در این زمینه یکی دیگر از مهم‌ترین کارهاست که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. به هر حال وقتی پشت میز باشید و حتی وقتی پشت میز نباشید می‌توانید مفید بوده و منشأ اتفاقات مثبتی باشید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محمد بحرانی: مهران مدیری بخشی از کمدی ایران را جابه جا کرد

عده ای درصدد کمرنگ کردن حضور زنان در آینده سیاسی کشور هستند

وزیر کشور: کمتر از 10 درصد بانوان جامعه بد حجاب هستند

سیده فاطمه ذوالقدر: دولت در مسیر مدیریت بیمه و مالیات فعالان هنر صنعت مد و لباس گام بردارد

شایع‌ترین علت مرگ کودکان در کشور چیست؟

زنان عاشورایی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی شدند

وزیر آموزش و پرورش: مشکل کمبود معلم تا ابتدای مهر حل خواهد شد

کارگردان «داش آکل»: بازخورد مثبت مخاطبان نشان از درستی راهم بود

سیدجواد هاشمی: ما باعث می‌شویم مردم ماهواره نگاه کنند

لباس تعزیه مستند تاریخی ندارد / مراقب تحریف اصول و مبانی تعزیه باشیم / روایت داوود فتحعلی‌بیگی از اصول پوشش در هنری نمایشی و مملو از نشانه

داریوش ارجمند: من کی گفتم تلویزیون پول کثیف دارد

خون بندناف چند سال قابل نگهداری است؟

سیاست های کلی خانواده جدی گرفته نشده است

حسینی: برای اول مهر کلاس بدون معلم نخواهیم داشت

کودکان را تنبیه و‌تهدید نکنید!

کامران: دولت باید در دو سال پایانی «موضوع آب» و «اصلاح نظام بانکی» را در اولویت بگذارد

صنایع دستی نیروی پیشران در اقتصاد کشور خواهد بود

واکسن چهار ظرفیتی آنفولانزا بزنیم یا سه ظرفیتی؟ +بهترین زمان تزریق

فرمانده نیروی انتظامی تهران هم که باشی بازم توی خونه فرمانده یکی دیگه‌س!

گفتگو با 2زن شیرازی که مسافران مترو را بیچاره کردند

جلیلی شیوانی: میلیون‌ها دختر ایرانی در آستانه تجرد قطعی قرار دارند

زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان

حناچی: هوای دستفروشان را داریم

میوه ای که صد برابر مرکبات ویتامین سی دارد

هشدار وزیر بهداشت در مورد آمار تصادفات جاده ای

حمید سوری: امروزه عنوان از ضروریات اثر هنری شناخته می‌شود / در نخستین روز جشنواره تجسمی جوان چه گذشت؟

نرگس اصغری: بازار تبریز نیازمند همراهی طراحان حرفه‌ای است

دستمزد ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد باید پس داده شود !!!

دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

دوچرخه‌ سواری زنان و موضع قوه قضائیه درباره آن!

جامعه نسبت به فرزندان طلاق سوگیری غلطی دارد

18 تا 25 درصد بیماران با خطای پزشکی مواجه می‌شوند

چه کسانی گرفتار شانه های یخ زده می شوند؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون: 4 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است

کشور در تامین داروهای اساسی کمبودی ندارد

امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد / تقدیر از حسین ملکی / معتمدآریا: بهتر است حرکت عکاسان سینما در پیگیری امنیت شغلی را با جان و دل بپذیریم

رد پای موسیقی‌ خاطره‌انگیز دهه‌های پیشین در یک اجرا / روایت سهراب کاشف و بهرام دهقانیار از کنسرت "شب خاطره‌ها برای بچه‌های ایران‌زمین"

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

اجرایی بسیار زیبا و دراماتیک / نگاهی به نمایش "کریم لوژی" به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و به کارگردانی رضا بهرامی

آغاز بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما / دارابی: اقبال مخاطبان به شبکه‌های استانی رو به افزایش است

فرزاد فرجی: تعدادی از هنرمندان نقش سفال و سرامیک را در هنرهای تجسمی پررنگ کرده‌اند / نمایشگاه پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران سالانه برگزار می‌شود

فرار احمدشاه به رخت‌شورخانه دربار / روایت علی یدالهی از نمایش "رخت‌شور شاه" در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

رهگذر: نوجوانان در سینمای ما نادیده گرفته شده‌اند / "آخرین داستان" پاییز اکران می‌شود

متامدرن نه مبهم است و نه جدید / دیدگاه انتقادی محمد آزرم نسبت به مانیفست "متامدرنیسم"

"بی‌سر" در مراحل پایانی تولید است / "زالاوا" به دنبال جذب سرمایه

مرضیه برومند: متولی سینمای کودک باید کانون پرورش فکری کودکان باشد

راضیه ابراهیمیان: حمایت از برندسازی یا کارآفرینی به شکل اصولی و حرفه‌ای انجام نمی‌شود

سیدحسین ملکی: خط تحریری در زندگی روزمره مردم قابل استفاده است / از ابداع خط ترنم تا اقتصاد هنر خوشنویسی

سعید خاقانی: معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست