آریا بانو

آخرين مطالب

آبروی همسرتان را حفظ کنید! خانواده

آبروی همسرتان را حفظ کنید!

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
با یادآوری خوبی‌های او با همسر بد اخلاقتان مقابله کنید‎
«تو هیچ کاری رو درست انجام نمیدی»، «اخلاق برادرت خیلی از تو بهتره»، «یه ذره آشپزی رو از مادرم یاد بگیر»، «شوهرهای مردم همه کار برای زن‌هاشون انجام میدن ولی تو فقط ادعا داری»، «مامانت خودشو کشت با این جهیزیه‌دادنش» و هزار طعنه و کنایه دیگر میان برخی همسران رد و بدل می‌شود و زندگی شیرینشان را به سمت و سوی تلخی سوق می‌دهد.
درست است که تحمل همسر بد اخلاق بسیار سخت است اما باید گفت این مشکلی نیست که راه‌حلی برایش وجود نداشته باشد. به‌طور قطع چگونگی برخورد با یک همسر بد اخلاق، به میزان شکیبایی شما بستگی دارد. اگر شما نیز در زندگی مشترک با مشکل آزار زبانی و کلامی همسرتان مواجه هستید بهتر است به راهکارهای دکترنیلچی‌زاده برای مقابله با آن توجه کنید.
با همه قوا حریم‌ها را حفظ کنید!
یکی از حقوقی که زن و شوهر باید آن را برای طرف مقابل رعایت کنند، دوری از بدگویی و بدزبانی است؛ چرا که اثر آن زدودن محبت و عشق زن و شوهر نسبت به یکدیگر است و چنین رفتار ناپسندی ریشه محبت را خشک می‌کند اگر زن در برابر شوهر بدزبانی کند، در همان جمله‌ اول احساس مرد را جریحه‌دار می‌کند. اگر مرد چنین رفتاری انجام دهد به محبت همسر خود صدمه وارد کرده است. اگر این تندخویی و بدزبانی از طرف هر دو ادامه پیدا کند قطعا حرمت‌ها شکسته می‌شود و ممکن است محبت به نفرت تبدیل شود؛ درحالی‌که ستون اصلی برپایی خانواده محبت است. بنابراین هم زن و هم شوهر باید همه تلاش خود را به‌کار بگیرند تا اجازه ندهند محبت بین آنها به وسیله این بی‌احترامی‌های کلامی از بین برود.
همسرتان را خلع سلاح کنید!
«آنقدر بدی‌های او مرا اذیت کرده که نمی‌خواهم خوبی‌های او را به چشم بیاورم». دقیقا آنچه خطرناک و سم مهلک زندگی مشترک به‌حساب می‌آید، همین مسئله است. شما می‌توانید با یادآوری خوبی‌های او با همسر بد اخلاقتان مقابله کنید. این یک قاعده کلی است؛ یعنی خوبی‌های کوچک و پیش پا افتاده همسرتان که بد زبان و بد گفتار است را برای خودتان درنظر بگیرید و در مقابل او به بیان آنها بپردازید. با یادآوری خوبی‌ها و نکات مثبت به همسرتان او را یاری کنید تا همسر بد اخلاقتان این رفتار ها را کنار بگذارد؛ به‌طور قطع با ادامه این رفتار از سوی شما او با خود فکر می‌کند که من چرا با وجود این همه خوبی، این رفتار بد را نمی‌توانم کنار بگذارم و دل همسرم را که خوبی‌های مرا می‌بیند با زبانم بلرزانم.

آرامش به همسر بد اخلاقتان کمک خواهید کرد که خشمش را تخلیه کند‎
به ظرفیت خود رسیدگی کنید!
طبیعی است که هر آدمی ممکن است در مقابل همسر بد اخلاق هنگام خشونت و آزارهای کلامی و طعنه و نیش و کنایه کم بیاورد و خشمگین شود و احساسات پرخاشگرایانه از خود بروز بدهد. مخصوصا اگر این آزارها از طرف نزدیک‌ترین فرد زندگی آدم باشد دردناک‌تر و غیرقابل تحمل‌تر است. برای پیشگیری و حتی درمان این خلق و خو در مقابل همسر بد اخلاقتان بهتر است قدرت مدیریت جریان‌ها را مهربانانه و عاشقانه به‌عهده بگیرید؛ یعنی وقتی که همسر بد اخلاقتان به هر دلیلی با بهانه یا بی‌بهانه اقدام به آزار کلامی و بدگفتاری می‌کند باید آنقدر ظرفیت امنیت عاطفی خود را با عبادت، روش‌های معنوی، ورزش و تغذیه‌های سالم بالا ببرید که بتوانید فشار عصبی خود را در این مواقع به حداقل ممکن برسانید. با این رفتارتان در نهایت آرامش به همسر بد اخلاقتان کمک خواهید کرد که خشمش را تخلیه کند.
مادر و پدر و خواهر و برادر شما به این علت که به شما وابستگی عاطفی دارند، خیلی دوست‌تان دارند. بنابراین طبیعی است که با کوچک‌ترین اذیت و آزاری که برای شما پیش بیاید فوق العاده ناراحت می‌شوند و اگر آدم‌های خیلی عاقل و مدبری نباشند این مشکل را بیشتر می‌کنند. اگر آدم‌های مدبری هم باشند این مشکل را حل می‌کنند اما در گوشه ذهن آنها تلخی رفتار این آدم باقی می‌ماند و سخت می‌توانند آن را از ذهن خود دور کنند.شما به‌عنوان یک همسر، از همسر بد اخلاقتان تلخ‌کامی و تلخ رفتاری را دیده‌اید و هم روابط خوب و عاشقانه او را. آن خوشی‌ها می‌تواند این بدی‌ها را از بین ببرد ولی در مورد مادر و خواهر و برادر شما این مسئله اتفاق نمی‌افتد.
ابزار سکوت را دریابید!
بدزبانی و آزار کلامی همسر بد اخلاق شما با پاسخ گفتن شما قطعا بیشتر می‌شود؛ چون خشم به‌دنبال طعمه می‌رود. اکثر همسران وقتی که طرف مقابلشان به خانواده آنها بد می‌گوید سکوت نمی‌کنند بلکه متأسفانه مقابله به مثل می‌کنند و با این رفتار غلط آتش کینه و دعوا بیشتر می‌شود. این یک قاعده کلی در سبک زندگی اسلامی است که هر موقع کسی به شما ده‌ها حرف ناروا زد به او بگویید که اگر 10حرف ناروای دیگر بزنی یک‌بار هم جواب تو را نمی‌دهم. زندگی ائمه بزرگوار به ما یاد داده است که هرگاه حرف بیخود و بیهوده‌ای از سوی کسی به شما گفته شد از کنار آن عبور کنید. درست مثل یک ماهی که در دست کسی به راحتی نمی‌ماند و سُر می‌خورد.
محبت بهترین راه پیشگیری است
همسر بد اخلاقی که اقدام به آزار کلامی می‌کند شروع‌کننده یک بازی غلط است. این افراد اصلا ابایی ندارند که مدام همسرشان را از خود ناراحت کنند. با خود فکر کنید که با این رفتار می‌خواهید چه چیزی را به‌دست آورید؟ آیا می‌خواهید در زندگی مشترک قدرت‌تان را به رخ همسرتان بکشید یا می‌خواهید او را از خودتان بترسانید. خب اگر شما چنین قدرت‌هایی دارید آن را در راستای بهتر شدن زندگیتان به‌کار ببرید؛ مثلا به جای اینکه این همه انرژی صرف کنید که همسرتان را آزار دهید به او بگویید که اگر همه دنیا را هم به من بدهند من به زن دیگری غیر از تو نگاه نمی‌کنم یا تو بهترین مرد دنیا هستی. یکی از اصول مهم زندگی مودت و رحمت است که خدا در بین زن و شوهر پس از عقد جاری می‌کند پس همواره به این اصل توجه کنید و ملاحظه یکدیگر را بکنید.
ریشه‌یاب خوبی باشید
اگر احساس می‌کنید که آزارها و خشونت‌های کلامی و زبانی و طعنه‌ها و کنایه‌های همسر بد اخلاقتان هر روز بیشتر می‌شود و ادامه‌دار شده حتما با خودتان فکر کنید که این رفتار او چه علت‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ ریشه‌یابی کنید تا بتوانید مشکل را حل کنید اما برای این ریشه‌یابی با خودتان صادق باشید. قرار نیست همیشه او مقصر باشد و شما مظلوم. رفتار خود را نیز مرور کنید و با خودتان بگویید شاید من رفتاری در زندگی مشترک از خود نشان داده‌ام که باعث شده همسرم دست به چنین رفتاری بزند. حتما در این حالت ریشه موضوع و مشکل را پیدا خواهید کرد. در این صورت حتما آن را با همسر بد اخلاقتان در میان بگذارید و با او به‌صورت آرام و ملایم صحبت کنید تا با کمک یکدیگر بتوانید این مشکل را حل کنید.

همسر بد اخلاقی که اقدام به آزار کلامی می‌کند شروع‌کننده یک بازی غلط است‎
خانه را محل آرامش بسازید!
همانگونه که شما دلتان می‌خواهد در خانه بیشترین آرامش را داشته باشید، باید بتوانید این آرامش را برای همسر خود نیز فراهم کنید. در حقیقت آن فردی که از رفتار همسر خود و یا خانواده او ناراضی است یقین بداند که با بدرفتاری خود، محبت را در زندگی از بین می‌برد. بهترین راه درمان این است که یادتان باشد وقتی که بدرفتاری می‌کنید خداوند این بدرفتاری شما را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. به‌خصوص در مقابل همسری که نمی‌خواهد جدا شود و قصد دارد زندگی مشترک خودش را با شما بسازد. هر زمان احساس کردید که دارید به نفس خود اجازه می‌دهید که همسرتان را با رفتارها و کلام خود آزار بدهید، استغفار کنید و از خدا کمک بخواهید و سر خود را به کاری مشغول کنید تا ذهنتان از این موضوع منحرف شود.
سوال: خانمی بیست‌و‌پنج ساله هستم که چند‌ماه بیشتر از زندگی مشترکم نمی‌گذرد. همسر من قبل از ازدواج با خانم دیگری رابطه عاطفه داشته که البته منتهی به ازدواج نشده ولی او نمی‌خواهد این موضوع را فراموش کند و شب‌ها به یاد او می‌افتد و گریه می‌کند. از رفتار او خسته شده‌ام. بارها خانواده همسرم را مورد سرزنش قرار داده‌ام که چرا با وجود اینکه می‌دانستند او به شخص دیگری هنوز فکر می‌کند برایش زن گرفته‌اند. مدتی است فکر جدایی به سرم افتاده ولی همسرم را دوست دارم. لطفا مرا در این زمینه راهنمایی کنید؟
دکتر ایمانی؛
پاسخ: یکی از مشکلاتی که متأسفانه در زندگی مشترک وجود دارد این است که زمانی که دخترها و پسرها ازدواج می‌کنند و وارد یک زندگی مشترک می‌شوند همچنان به یاد کسی هستند که قبلا با او یک رابطه عاشقانه را تجربه کرده‌اند. وقتی این اتفاق پس از زندگی مشترک رخ می‌دهد خیلی کار برای ادامه زندگی سخت می‌شود. مدام در زندگی مشترک بهانه‌گیر می‌شوند. احساس سردی دارند. به همسرشان تمایلی ندارند. همیشه دوست دارند تنها باشند. حتی ممکن است به ایجاد رابطه با این شخص پس از زندگی مشترک فکر کنند و هزاران آسیب دیگر که زندگی مشترک را با این روش مورد تهدید قرار می‌دهد.
این خانم بزرگوار عنوان کرده‌اند که همسرشان هنوز به‌خاطر نرسیدن به فردی که به او علاقه داشته گریه می‌کند و احتمالا زندگی گرمی بین او و همسرش وجود ندارد. به‌احتمال خیلی زیاد خانواده این فرد برای فرار او از گذشته تصمیم گرفته‌اند که پسرشان زندگی مشترک را تجربه کند با این امید که این فرد را فراموش می‌کند اما باید بدانیم که این روش خوبی برای فراموش کردن طرف مقابل نیست.
بنده توصیه می‌کنم که در مرحله اول همسرتان را درک کنید. البته همین که به‌دنبال راه‌حلی برای رفع این مشکل هستید خود نشان از درک بالای شما دارد. سعی کنید احساس او را بفهمید و بدانید این طبیعت عشق است که به راحتی نمی‌توان آن را فراموش کرد.
سعی کنید فقط خودتان این مشکل را حل کنید. مطرح کردن اینگونه مسائل با خانواده خودتان یا همسرتان و سرزنش کردن آنها حس اعتماد همسرتان را نسبت به شما در شرایطی که نیاز است به شما تکیه کند از بین می‌برد.
اگر همسرتان درباره او حرفی زد عصبانی نشوید. اجازه بدهید احساسش را بیان کند. سریع در مقابل حرف‌های او جبهه نگیرید و از کوره در نروید. اصلا شوهرتان را تحقیر نکنید. تحقیر کردن او در این زمینه و در چنین شرایطی فقط شما را از هم دورتر می‌کند. سعی کنید یک دوست صمیمی برای او باشید. برای شناخت نیازها و چیزهایی که دوست دارد تلاش کنید. برای این موضوع می‌توانید از خانواده همسرتان به‌صورت غیرمستقیم کمک بگیرید.
کاملا قاطعانه و جدی به همسرتان بگویید که این رفتار او اعتماد شما را مورد خدشه قرار داده است. از او بخواهید که خودش را جای شما بگذارد ببیند آیا می‌تواند یک لحظه در کنار زنی زندگی کند که مدام به فرد دیگری فکر می‌کند. البته به این فکر هم نباشید که اشتباه شوهرتان را با یک اشتباه بزرگ‌تر پاسخ بدهید. مثلا او را تهدید کنید که من هم به‌دنبال شخصی دیگری می‌روم تا به این طریق از تو انتقام بگیرم. به او بگویید همانطور که نبود این فرد در زندگی‌اش او را آزرده شما نیز از نبود او در زندگی‌اش رنج می‌برید. سعی کنید به این طریق کمی او را دچار عذاب وجدان کنید.
اصلا همسرتان را در این شرایط کنترل نکنید. موبایل یا دیگر وسایل شخصی‌اش را چک نکنید بلکه فقط تلاش کنید اعتمادش را جلب کنید و او را به‌خاطر این موضوع تحقیر نکنید.
در برخی از موارد که افراد به آن شخصی که می‌خواهند نمی‌رسند، سعی می‌کنند داشته‌های آن زن را به رخ همسرشان بکشند. شما نیز احتمالا در این زمینه مورد مقایسه قرار گرفته‌اید. ممکن است به شما بگوید که اگر من با آن شخص ازدواج کرده بودم الان زندگی‌ام به‌گونه‌ای بهتر بود ولی شما در مقابل به‌گونه‌ای رفتار کنید که این افکار از ذهن همسرتان نگذرد و او نتواند شما را با شخص دیگری مقایسه کند.
منبع:همشهری آنلایننظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دغدغه امروز؛ کاهش نرخ باروری و افزایش سن ازدواج است

مهارت زندگی/ چگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟

بچه‌دار نمی‌شویم و شوهرم از دکتر رفتن خوشش نمی‌آید!

باید و نباید اولین ملاقات با والدین نامزدتان

میل جنسی زنان بیشتر است یا مردان؟

ابتکار: اجرای 9 ماه مرخصی زایمان زنان اجباری است

انواع دوست داشتن عشق؛ ساده‌ لوحانه و خالی یا رمانتیک و آرمانی؟!

زن‌ها از یک رابطه عاطفی چه می‌خواهند؟

چطور والدینم را برای رسیدن به خواسته ام راضی کنم؟

نکات مهم برای سفر خانوادگی با همسفرانی از نسل‌های مختلف

ذائقه ها/ غذایی کم کالری و سرشار از مواد مغذی برای خوش اندام شدن

«کلاس اول»؛ بحرانی برای همه کودکان

راهکارهایی برای مسئولیت پذیری کودک

اهمیت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

نشانه های مهم نزدیک بودن وقت زایمان

آموزش محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟

معلومات کودکی مهارت‌های بزرگ‌سالی

چطور بین فرزندان عادلانه رفتار کنیم؟

چگونه عاشق شوید و چه کسی را برای ازدواج انتخاب کنید؟

چگونه از یک رابطه مسموم خارج شویم؟

رایج ترین دلایل جدایی زوج ها از هم چیست؟

آیا اهدای خون در بارداری خطرناک است؟

آیا اعتیاد به روابط جنسی واقعا بیماری است؟

با کودکی که از مدرسه می‌ترسد، چه کنیم؟

شوهر 60 ساله‌ام در خانه فقط سودوکو حل می‌کند!

ساده‌لوحانه و خالی یا رمانتیک و آرمانی؟!

سوء تفاهمی درباره ازدواج و بچه دار شدن افراد معلول

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

کارهایی که همه کودکان می بایست قبل از 12 سالگی امتحانش کنند

نکات مهم کودکان و روابط زناشویی والدین

همه آنچه باید درباره ازدواج موفق بدانیم .

شوهرم در خانه حرف نمی‌زند، فقط سرش به روزنامه گرم است!

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیست؟

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیستند؟

دوری از همسر در زندگی مشترک چه تاثیراتی دارد؟

مشکلاتِ پدرانی که به تنهایی بچه بزرگ می‌کنند، چیستند؟

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که وابسته به مادرش است

راهکارهایی برای کاهش درد زایمان

برنامه ریزی برای خورد و خوراک دانش آموزان

با شوهرهای وابسته به مادر چه کنیم؟

علائم تنگی نفس در بارداری

چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟

 قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟

خوشگل نبودن شوهرم شادی را از زندگی‌مان گرفته!

پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟

اگر زن درآمد مستقل داشته باشد آیا باز هم باید نفقه بگیرد؟

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن

وقتی بی توجهی های شوهرمو دیدم با مشاورم رابطه برقرار کردم

آیا زوج می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟

فرزند پروری بدون جنگ قدرت در خانواده امکان پذیر است؟