آریا بانو

آخرين مطالب

روند کاهشی «نرخ بارداری کودکان»10 تا 18 ساله اجتماعي

روند کاهشی «نرخ بارداری کودکان»10 تا 18 ساله

  بزرگنمايي:

آریا بانو - مدیرکل برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه نرخ دانش‌آموختگان دانشگاهی در حوزه زنان با روند خوبی همراه بوده است، گفت: از هر هزار زن 18 ساله و بالاتر در سال 55، 9 نفر دانش آموخته دانشگاهی بودند که در سال 95 این رقم به 162 نفر رسیده است، یعنی در حوزه زنان 17 برابر و در حوزه مردان 7 برابر رشد کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، بهناز موحدی در نشست خبری که امروز صبح به مناسبت دهه فجر در ساختمان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد به ارائه گزارش از روند 40 شاخص در 40 سال بعد از انقلاب پرداخت و گفت: در حوزه آموزش و پژوهش در سال 55 از هر صد زن 35 نفر باسواد بوده‌اند اما این روند با سیر صعودی در سال 95 به نرخ 84.2 رسیده است. در حوزه‌ی روستایی نیز از هر 100 نفر زن روستایی 72 نفر باسواد هستند.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت "بازماندگی از تحصیل" گفت: در سال 55 از هر 100 زن 38 نفر بازمانده از تحصیل بودند که در سال 95 بر اساس آخرین سرشماری فقط 3 نفر از هر 100 زن بی سواد هستند. قصد داریم تا پایان برنامه ششم این رقم را به صفر برسانیم.
موحدی با اشاره به موضوع "امید به تحصیل" که از عوامل نشان دهنده ایجاد به انگیزه در جامعه است، گفت: در سال 79 میزان امید به تحصیل 11.2 درصد بوده که این رقم در سال 92 به 15 رسیده است.
مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به نرخ دانش‌آموختگان دانشگاهی افزود: از هر هزار زن 18 ساله و بالاتر در سال 55، 9 نفر دانش آموخته دانشگاهی بودند که در سال 95 این رقم به 162 نفر رسیده است، یعنی در حوزه زنان 17 برابر و در حوزه مردان 7 برابر رشد کرده‌ایم. در حوزه سلامت نیز در سال 55 امید به زندگی در زنان 52.6 سال بوده که در سال 95 این رقم به 72.5 سال رسیده است. سهم مرگ و میر زنان به دلیل عوارض حاملگی نیز نشان داده که در سال 67 میزان مرگ و میر مادران سیر نزولی داشته و در سال 95 این نرخ به 18.1 رسیده است. میزان مرگ و میر کودکان در سال 85 در هر هزار تولد زنده 22.8 کودکان زیر 5 سال بوده که در سال 95 این رقم به 11.2 کاهش پیدا کرده است.
به گفته موحدی در "نرخ بارداری کودکان" که سن 10 تا 18 سال در این شاخص‌ها ملاک قرار دارد، از سال 83 روند کاهشی داشته است بطوری که در سال 95 این رقم به شدت کاهش داشته است. درصد زایمان‌های انجام شده همراه با مراقبان تحصیل کرده به 95 درصد رسیده و میزان پزشکان متخصص در کشور روند صعودی داشته است.
وی با اشاره به حوزه امور اقتصادی که تحت عنوان مشارکت اقتصادی پرداخته شده است گفت: در سال 55 مشارکت اقتصادی نرخ 12.9 داشته که در سال 95 این رقم به 13.1 رسیده است. در سال 55 از هر صد زن شاغل 12 نفر دارای بیمه بودند که در سال 95 این رقم به 77.4 نفر رسیده است. همچنین در سال 55 از هر 100 زن شاغل پنج نفر دارای تحصیلات عالیه بودند که در سال 95 این رقم به 46.9 زن رسیده است.
موحدی با اشاره به توزیع درصد شاغلان عالی رتبه که در رده قانون‌گذاران و مقامات عالی رتبه بررسی می‌شود، خاطرنشان کرد: 13.3 درصد از مناصب تصمیم‌گیری در سال 95 در اختیار زنان بوده که در سال 55 این رقم 3.3 درصد بوده است.
وی با اشاره حوزه "اشتغال" نیز افزود: در سال 76، 19.9 دهم درصد از زنان شاغل در بخش کشاورزی، 42.3 درصد در بخش صنعت و 37.5 درصد در بخش خدمات فعالیت کردند که در سال 95 این رقم در بخش صنعت 25 درصد، در بخش کشاورزی 22 درصد و در بخش خدمات 52 درصد بوده است. همچنین در سال 75، 41 درصد زنان در حوزه عمومی و 57 درصد زنان در بخش خصوصی شاغل بودند که این رقم در سال 95 در بخش خصوصی 74.2 و در بخش عمومی 25 بوده است.
مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به "تعداد زنان دارای همسر" افزود: در سال 55 حدود 58،5 درصد زنان دارای همسر و در سال 95 64،4 درصد بوده است.
موحدی با بیان اینکه تعداد قضات زن 594 دادیار و معاون رئیس کل دادگستری‌ها 18 نفر است، تصریح کرد: در بحث مشارکت سیاسی و مدنی 50،9 درصد مربوط به حوزه زنان است. همچنین سهم منتخبان زن در مجلس شورای اسلامی در سال 58 از هر 100 نفر 1،3 درصد زن بودند که در سال 94 این آمار به 5، 9 درصد از زنان رسیده است.
موحدی با اشاره به تعداد سازمان‌های مردم نهاد ادامه داد: تعداد سازمان‌های مردم نهاد در حوزه زنان در سال 75، 55 سازمان بوده که اکنون به 2 هزار و 722 سازمان مردم نهاد در حوزه زنان رسیده است. در حوزه ورزش زنان نیز در سال 59 تنها یک فدراسیون فعال ورزشی در حوزه زنان وجود داشته که در سال 97 تعداد فدراسیون‌های زنان به 49 رسیده است. مربیان زن نیز از 32 مربی در سال 55 به 115 هزار و 455 مربی در سال 95 رسیده؛ همچنین تعداد رشته‌های ورزشی زنان در اوایل انقلاب 10 رشته بود و اکنون 49 رشته است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ژلیش ناخن چیست؟

توضیح وزیر علوم درباره ضرب و شتم دانشجو توسط استادش

7 ایده ناب برای سورپرایز سالگرد ازدواج

دلیل گرایش زنان ایرانی به قلیان چیست؟

بدون دردسر کودکتان را از شیر بگیرید

غرق‌شدن جوان 30ساله در یکی از سدهای شهرستان طارم

آقای وزیر حاضری فرزندت یک روز در این مدرسه درس بخواند؟!

حرکات نمایشی کاروان عروسی فاجعه به بار آورد!

نکات طلایی برای داشتن یک مراسم عقد بی‌نظیر

این وسایل را حتما از حمام حذف نمایید!

وضعیت مصدومان تصادف مرگبار اتوبوس و تریلی

امکان نوبت گیری پزشکی با موبایل در کشور

نگاهی به حسینیه شیعیان در مدینه

وضعیت وخیم متروی نیویورک پس از بارش باران!

آتن لرزید

چه عواملی مانع ازدواج می‌شود؟

پاک کردن لکه‌های لباس کودکان در یک چشم بر هم زدن

معروفترین خواهران جهان

وضعیت قرمز در هند

تصاویری از برگزاری دعای کمیل در مدینه

حکایت دوربین‌های کنترل سرعت در جاده های کشور

روایت یک عضو شورای شهر از آتش‌سوزی حسن‌آباد

آماری از وضعیت سلامت حجاج در عربستان

وضعیت مصدومان تصادف مرگبار کامیون و تریلی

زمین‌گیر شدن یک فروند هواپیمای حجاج

انفجاری مهیب در یکی از تأسیسات گازی مرکز چین

پسر تک چرخ زد مادر زیر اتوبوس لِه شد!

نویسنده‌ معروفی که در دادگاه نجفی حاضر بود

عطش ایرانیان برای رفتن به زیرتیغ جراحان زیبایی

چگونه شخصیتی باوقار و متین داشته باشیم؟

روش‌هایی آسان برای داشتن گونه‌های برجسته و صورت تپل

احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد

ماجرای خلبانِ ایرانی‌ که دنیا را شگفت‌زده کرد

دعوای خانوادگی در رستوران

خبر خوب برای زلزله‌ زده‌های مسجد سلیمان

بی‌احتیاطی پرخون در جاده‌های گلستان

چرا آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟

تب کریمه کنگو جان 5 نفر را گرفت؛ مردم از ذبح خانگی احشام پرهیز کنند

16 کشته و زخمی با ریزش ساختمانی در نیجریه

دستگیری عامل آتش‌سوزی اراضی ملی

٥ نفر زیر چرخ‌های پراید دیوانه

میزان خسارات آتش سوزی در میدان حسن آباد به بافت تاریخی

حرفهای درد آور منتظر المهدی؛ از لزوم "بغل درمانی" تا رواج "پدیده پدران غایب"

فرود اضطراری هواپیمای حاجیان استان گلستان

حمید مشکی به دام افتاد

آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها

مسکن مهر در ترکیه

سرعت زیاد کار دست عروس و داماد داد

پدیده عجیب در تاکسیرانی

برخورد وحشتناک اتوبوس با تریلر