آریا بانو

آخرين مطالب

چگونه در اینستاگرام حسادت نکنیم؟ خانواده

چگونه در اینستاگرام حسادت نکنیم؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
چگونه در اینستاگرام حسادت نکنیم؟
k ١.٤
٢
هاو کن یو / حسادت در اینستاگرام و یا غبطه خوردن به جایگاه، شرایط و مخصوصا وضعیت مالی افراد در پست های اینستاگرامی این روز ها شاید بیش تر از هر چیز دیگری شما و ذهن شما را درگیر کند. موضوعی که در اینستاگرام بیش تر از هر شبکه اجتماعی دیگری به چشم میاید. از یک طرف شاید ترک اینستاگرام برای شما ممکن نباشد و از طرف دیگر دوری جستن از این عکس ها و ویدئو هایی که بیشتر جنیه فخر فروشی دارند، چه توسط آشنایان و دوستان و چه افراد معروف و سلبریتی ها. اما چاره چیست؟ با هاو کن یو همراه باشید.
شاید ندانید ولی بخش اعظمی از حال ناخوشایند، حسادت، اما، چرا و چگونه های روزانه تان ریشه در شبکه های اجتماعی دارد، بدون آنکه متوجه آن باشید. بله شبکه های اجتماعی
اگر بعد از جستجو در اینستاگرام، اسنپ چت، توییتر یا فیس بوک و.. احساس ناخوشایندی داشتید بدانید که تنها نیستید. تحقیقات به چاپ رسیده در سال 2018 در مجلۀ روانشناسی بالینی و اجتماعی، کاربرد رسانه های اجتماعی و احساس افزایش یافتۀ افسردگی و تنهایی را به هم مرتبط دانسته اند.
1چرا رسانه های اجتماعی ما را افسرده می کنند؟
ملیس جی. هانت، روانشناس و مجری مطالعات مربوطه می گوید احساس افراد ناخشنود موقعی که در رسانه های اجتماعی وقت می گذرانند، تا حد زیادی به مقایسه های اجتماعی مربوط می شود. احساسی که چرا فلان فرد آشنا و یا غیر آشنا در این شرایط است و من …..
او می گوید وقتی شما به زندگی دیگران، به ویژه در پست های اینستاگرام که بیشتر بصری و تصویری هستند، نگاه می کنید رسیدن به این نتیجه که زندگی هر شخص دیگری جذاب و بهتر از زندگی خودتان است کار راحتی است.
این به این خاطر است که طبق نظریۀ مقایسۀ اجتماعی، افراد ارزش هایشان را بر پایۀ اینکه چگونه با دیگران مقایسه می شوند قرار می دهند. و قدمت این تمایل به مقایسه به مدت ها قبل از اینکه حتی رسانه های اجتماعی وجود داشته باشند بر می گردد. مدت ها قبل این مقایسه کلید اساسی برای بقا بود: بشر نیاز داشت تا قدرت رقیب را سریعاً بسنجد و تهدیدات را ارزیابی کند. این روزها افراد به جای اینکه دیگران را به عنوان رقیبانی برای غذا و منابع ببینند، جذابیت، موفقیت، پوشش، ظاهر، هوش و شرایط مطلوب دیگران را می بینند تا ببینند در کجا درجه بندی می شوند.
از آنجایی که مقایسه یک چیز ذاتی است، هیچ راه آسانی برای اجتناب از آن وجود ندارد مگر اینکه کاملا شبکه های اجتماعی را ترک کنید، در غیر این صورت سم زدایی کامل این شبکه ها غیر ممکن است. اگرچه ممکن است نتوانید مدار خودتان را تغییر دهید یا از هر پستی که باعث می شود احساس بدی داشته باشید فرار کنید، اما می توانید یاد بگیرید چگونه طعمۀ دام مقایسه کردن نشوید.
2محرک های رسانه های اجتماعی تان را مشخص کنید
اولین گام برای حفظ سلامت روانتان در شبکه های اجتماعی این است که بدانید چه مجموعه ای را شروع می کنید. وقتی شبکه های اجتماعی را بالا و پایین می کنید آیا پست ها و افراد خاصی هستند که همیشه احساس بی کفایتی و افسردگی در شما ایجاد می کنند؟
دکتر سونیا لوبومیرسکی، استاد روانشناسی در دانشگاه یو سی ریورساید و نویسندۀ کتاب اسطورۀ شادی می گوید برای مشخص کردن اینکه کدام شبکۀ اجتماعی همیشه محکم ترین ضربه را به شما میزند، سعی کنید یک آزمایش شخصی اجرا کنید. استفاده تان از شبکه های اجتماعی و حالاتتان را، با تمرکز خاصی روی عزت نفس تان، 8 تا 12 بار در روز پیگیری کنید.
با در نظر گرفتن فرهنگ سرشار از سلبریتی ها، احتمالا حدس می زنید که مقایسه هایی که با ستاره های مورد علاقه تان، با وجود لباس های پر زرق و برقشان، بدن های عضلانی و تراشیده شان و ولخرجی هایشان صورت می گیرد بیش از هر چیزی آزار دهنده است. اما به قول دکتر ارین ووگل، فوق دکترای روان درمانی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، همیشه مسئله این نیست. او می گوید “وقتی مقایسه ها با افرادی شبیه به خودمان صورت می گیرد قوی تر عمل می کنند.” بله. این حس نسبت به افرادی که آن ها را می شناسسید و یا با آن ها در تعامل هستید بسیار بیشتر از افراد معروف و مشهور است.
طبق این طرز فکر، وقتی زندگی شخص دیگری برای شما دست یافتنی تر به نظر برسد احتمالا سعی می کنید آن را به تملک خود در بیاورید- مسیر زندگی که شما هم می توانسته اید به دست بیاورید اما این کار را نکرده اید. به همین خاطر است که سر و صدای معمولی در فیس بوک می تواند شما را در یک هراس هیجانی غیر منتظره قرار دهد. دکتر ووگل می گوید، “وقتی دوست یا آشنایی را می بینیم که ظاهراً بهتر از ما عمل می کند، جلوگیری از تأثیر منفی که روی ما می گذارد امر دشواری است.”
3ذهن آگاهی را تمرین کنید
خب، تا اینجا فهمیدید که کدام شبکۀ اجتماعی حس بی کفایتی و حسادت را در شما ایجاد می کند. و حالا؟
دکتر ووگل می گوید، “ذهن آگاهی یک تمرین فوق العاده برای قرار دادن چیزها در دور نما و کمک به ما در خنثی کردن اثرات منفی رسانه های اجتماعی است.” با تمرین کردن می توانید یاد بگیرید که این هیجانات را بدون سر در گم شدن و گیر کردن در آنها به صورت آگاهانه مشاهده کنید.
این کار را چگونه انجام می دهید؟ طبق گفتۀ Mindful.org در ابتدا در برابر احساسات ناراحت کننده مقاومت نکنید و از آنها اجتناب نکنید. به این توجه کنید که حسادت در بدنتان چگونه احساس می شود. آیا فک تان منقبض می شود؟ گونه هایتان برافروخته می شود؟ علاوه بر یادگیری این علائم فیزیکی به افکارتان هم توجه کنید. صدای درونی تان چه می گوید؟ این افکار را از دور و به عنوان یک تماشاچی بی طرف ببینید.
وقتی پاسخ های واکنشی خود، یعنی اینکه افکار و احساساتی که خود به خود از طریق رسانه های اجتماعی به ذهنتان خطور می کنند، را می بینید می توانید چرخۀ ناخودآگاهتان را بشکنید. به جای تجربۀ منفعلانۀ احساس حسادت به صورت خودکار، می توانید یک انتخاب آگاهانه برای رها کردن خودتان از آن داشته باشید. سعی کنید نفس عمیق بکشید و بگویید”من از این حسادت آگاهم (دم)، از این حسادت رها می شوم (بازدم).”
4یک بررسی واقعیت روی خودتان انجام دهید
اکثر افراد شکست های شاهکارشان را در رسانه های اجتماعی به اشتراک نمی گذارند. طبق گفتۀ دکتر ووگل “افراد تمایل دارند نقاط برجستۀ زندگی هایشان را نشان دهند. پس وقتی خودتان را با دیگران در شبکه های اجتماعی مقایسه می کنید، این یک مقایسۀ عادلانه نیست.”
حتما شما کاربران هاو کن یو متوجه شده اید که وقتی فردی از خود و یا شرایطش در اینستاگرام و … تصویر و یا ویدئویی منتشر می کند، اگر فرض را بر این بگیریم که همه چیز تحت مالکیت و کنترل فرد است که عموما اینگونه نیست، این عکس یا ویدئو ماکسیمم تلاش و امکانات فرد برای نشان دادن خود بوده است که مایل به اشتراک گذاری آن با شما ست.
با این حال، گاهی اوقات ذهن های منطقی تر در مواجهه با عکس های نفس گیری که همزمان خیره کننده و ناامید کننده هستند غالب نمی آیند. حتی معقول ترین افراد هم خیلی راحت فراموش می کنند که رسانه های اجتماعی یک نسخۀ تحریف شده و فیلتر شده از زندگی است.
دکتر مایلی استیرز، فوق دکترای روانشناسی در دانشگاه هاستون می گوید برای بررسی واقعیت پست های اینستاگرام خودتان را بررسی کنید. آیا این پست ها کاملا زندگی تان را منعکس می کنند؟ شاید نه.
او می گوید اگر پست هایتان تصویر واقعی کشمکش های زندگی تان را نشان نمی دهند، در مورد پست های دیگران هم همینطور است. به یاد داشتن اینکه همۀ ما رسانه های اجتماعی مان را با تصاویر برجستۀ شخصی، نه خطاها و اشتباهاتمان، سازماندهی می کنیم، می تواند وقتی در کنار شخص دیگری که زندگی به ظاهر شگفت آوری دارد احساس کمتر بودن به شما دست می دهد، دید شما را باز کند.
5دیدگاهتان را بازسازی کنید
درست همانطور که رسانه های اجتماعی واقعیت های تحریف شده را شرح می دهد، افکار ناشی از بالا و پایین کردن صفحات شبکه های اجتماعی هم می توانند تحریف شده باشند. به عنوان مثال وقتی دوستتان تصویری از فرزند مؤدب و وظیفه شناس دبستانی اش را به اشتراک می گذارد، ممکن است در لحظه به این نتیجه برسید که پدر یا مادر خیلی بدی بوده اید چون بچه های شما همیشه مانند یک فرشته رفتار نمی کنند. این چیزی است که تحریف شناختی نامیده می شود- یک تفکر یا باور غیر منطقی، غلط و نادرست، و اگر خودتان اجازه بدهید می تواند شما را تا مرز دیوانگی برساند.
دکتر استیر برای مقابله با این الگوهای فکری تباه کننده پیشنهاد می کند که به بازسازی شناختی بپردازید، یعنی سعی کنید موقعیت ها را متفاوت ببینید. “به عنوان مثال اگر زمانی که کودک نوپایتان دائما بدخلق است در حالیکه کودکان دیگران در شبکه های اجتماعی فرشته وار به نظر می رسند احساس بدی پیدا می کنید، می توانید به این تشخیص برسید که این مرحله از نظر رشدی برای کودکتان مناسب است و باید از استقلالش حمایت کند و به این ترتیب از نظر شناختی احساساتان را بازسازی کنید.
افزایش آگاهی شما دربارۀ انحرافات شناختی نیازمند تمرین است، اما با گذر زمان شما یک ردیاب شخصی را ایجاد خواهید کرد و یاد می گیرید باورهای ناهنجارتان را به شکل افکار واقعی و سالم ترمیم کنید.
6روی خوبی های زندگی تان تمرکز کنید
در میان خیل عظیم پست هایی که نداشته هایتان را به شما یادآوری می کنند، به یاد آوری چیزهای خوبی که دارید کار سختی است. انعکاس خوبی هایی که در زندگی تان دارید و شکرگزاری برای آنها برای خنثی کردن اثرات منفی رسانه های اجتماعی ضروری است. کمی قدردانی تأثیرات فوق العاده ای دارد.
در حقیقت مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد مشخص شد که قدردانی استرس و احساس افسردگی را کاهش داده و رضایتمندی، خشنودی، بهزیستی و انگیزۀ تقویت خود را به طور کلی افزایش می دهد. به همین خاطر است که شما باید هر روزه نعمت هایتان را بشمارید. سعی کنید نامۀ تشکری برای دوستی که از شما حمایت می کند بنویسید یا یک دفترچۀ تشکرهای روزانه درست کنید.
7حسادت را به انگیزه تبدیل کنید
وقتی خودتان را به عنوان کسی که در مرتبۀ خوبی قرار دارد قضاوت می کنید، مقایسه کردن می تواند دزد لذت هایتان باشد، اما نباید اینگونه باشد. در واقع کمی حسادت می تواند همان چیزی باشد که برای اهداف ارتقاء شخصی تان برای رسیدن به مدارج بالاتر نیاز دارید.
طبق گفتۀ ووگل “مقایسه های اجتماعی زمانی که به عنوان انگیزه استفاده می شوند مفید ترین وسیله هستند.” دکتر استیر می افزاید که “در برخی از موارد مقایسه خودتان با دیگران می تواند انگیزه بخش باشد. به عنوان مثال باید پیگیر تیم باشید و عملکرد خودتان را با دیگر اعضای تیم مقایسه کنید. در انجام این کار شما انگیزۀ تقویت عملکرد خودتان را پیدا می کنید.
پس دفعۀ بعد که از حسادت سرخ شدید، آن انرژی را به ارتعاشات مثبتی که شما را تحریک می کنند تبدیل کنید.
8بذر ارتباطات قابل اعتماد (آنلاین یا آفلاین) را بکارید
علی رغم شواهد موجود، کاملا امکان پذیر است که روابط قابل اعتمادی را در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید. گاهی پایین آوردن گاردتان و به اشتراک گذاشتن نقص هایتان پادزهری است روی تمامی خود نمایی ها و پز دادن ها.
دکتر ووگل می گوید،”اگر در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلی هستید خوب است در رسانه های اجتماعی درخواست کمک و حمایت کنید. افراد اغلب از دیدن صداقت و آسیب پذیری از سوی شبکه های اجتماعی شان قدردانی می کنند.” به عبارت دیگر وقتی خودتان را به شکل اصیلی به نمایش می گذارید دیگران را تشویق می کنید تا این سلسله مراتب را دنبال کنند و راه را برای ایجاد مکالمات صادقانه و صمیمی هموار کنند.
ایجاد روابط با معنی تر به خصوص برای خنثی کردن اثرات منفی رسانه های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. لوبومیرسکی می گوید، “زمانی که وقتتان را صرف مکالمات عمیق و رودررو می کنید، دربارۀ چالش ها و مشکلات دیگران و همچنین خبرهای خوبشان یاد می گیرید.”
ساخت ارتباطات اصیل نه تنها به ما یاد آوری می کند که زندگی برای همۀ افراد چقدر پیچیده است بلکه تصریح می کند که حمایت، همدلی و مهربانی در مورد تمامی تعاملات، چه مجازی و چه حقیقی، تا چه حد ضروری است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روش های مدیریت درگیری در رابطه

نکاتی که شما را خوشبخت می کند

از ازدواج سنتی تا وصلت‌های تلگرامی

چرا مادر‌ها احساس تنهایی می‌کنند؟

چگونه به کودکان آموزش دهیم که به دیگران احترام گذارند؟

شوهر کشی به خاطر بد زبانی!

خواهر داشتن یعنی خوشبختی!

راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن با سالمندان

افکاری که باعث نابودی زندگی مشترک می‌شود!

بهترین سن باروری در خانم ها و آقایان

سیاست های زنانه ی یک عروس باهوش که معجزه می کند

با این ایده ها مدرسه را برای بچه ها جذاب تر کنید

زنان توانمند و قوی این 4 کار را انجام می‌دهند

راهکارهای کلیدی برای ازدواج مجدد خانم ها

با این ویژگی ها برترین و قوی ترین زن شوید

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!

چگونه بد دلی شوهر را از بین ببریم؟

چطور بعد از طلاق به زندگی عادی برگردیم؟

با دشمنان زندگی زناشویی آشنا شوید

عادات مخرب ازدواج‌ها

غم‌انگیز مثل بدون اجازه بزرگ‌ترها

برنامه ریزی و مدیریت زمان در ایام نوروز

پسرعمویم تمایلی به ازدواج فامیلی ندارد!

نحوه‌ی برخورد با سالمند پرخاشگر| علل و درمان پرخاشگری سالمندان

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای شروع یک روز خوب

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای دور شدن از فشار روانی در تعطیلات

می‌ترسم همیشه مجرد بمانم!

آموزش ارزش های اخلاقی به کودکان امکان پذیر است؟

چگونه برای همسرمان جشن تولد سورپرایزی بگیریم و عاشقانه تبریک بگوییم؟

چرا از نظر مردها زنان مسن تر قوی تر هستند؟

عشق های خیابانی، اشک های پشیمانی

آیا لازم است روابط پیش از ازدواج را با همسر در میان گذاشت؟

چگونه رابطه بهتری با خانواده همسرمان داشته باشیم؟

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

لذت بردن بامزه کودک!

شجاعت پدر در بزرگ‌ترین تصمیم زندگی

چرا نباید برای فرزندتان ساعت هوشمند بخرید؟

نظم در خانه را از کجا شروع کنم؟

چطور همسر اجباری خود را دوست داشتنی کنید؟

می خواهید از همسرتان جدا شوید؟دست نگه دارید!

عشق‌تان را این گونه به آقایان نشان دهید

با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟

زمانی ویژه برای شما 2 نفر بدون فرزند!

فواید سلامتی رابطه جنسی چیست؟

نکات طلایی برای تربیت کودک شاد

اهمیت ویتامین برای تغذیه کودکان

رفتار‌های اشتباه والدین و تاثیر آن‌ها در بزرگسالی کودک!

8 راهکار برای افزایش «نشاط» در زندگی که با شادی متفاوت است!

زن و شوهرها از هم چه می خواهند؟

شوهرم مثل نقل و نبات فحش می دهد!