آریا بانو

آخرين مطالب

شغل‌های پولساز برای زنان اقتصادي

شغل‌های پولساز برای زنان

  بزرگنمايي:

آریا بانو - با وجود آن که بیکاری یکی ازچالش‌های دولت یازدهم از زمان فعالیت تاکنون بوده اما صندوق کارآفرینی امید به عنوان بزرگترین نهاد حامی کسب و کارهای خرد و کوچک و خانگی تلاش کرده با حمایت مالی و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از کسب و کارهای خرد و کوچک بازار محور حمایت و نقش موثری در تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال ایفا کند.

به گزارش ایسنا، حمایت مالی از ساماندهی تولید انبوه در قالب کسب و کارهای خرد و کوچک اصلی‌ترین استراتژی صندوق کارآفرینی امید بوده است؛ به نحوی که با اعطای وام‌های ارزان قیمت به مشاغل خانگی و روستایی زمینه اشتغال و درآمدزایی در روستاها را فراهم کرده و در جهت تحقق شعار "هر خانه یک کارخانه هر روستا یک محصول " گام برداشته است.
حمایت از توسعه اشتغال و کسب و کارهای خانگی بانوان از سال 1392 به بعد در صندوق کارآفرینی امید رونق بسیاری گرفته و صندوق علاوه بر پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانوار و بانوانی که زندگیشان با درآمد همسر تأمین نمی‌شود از گروه‌های مختلف بانوان که در تشکلهای رسمی و غیر رسمی برای ایجاد و رونق کسب و کارهای مولد تلاش می‌کنند نیز حمایت کرده است.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، کسب و کارهای خانگی یکی از بهترین راه‌های ایجاد فرصت شغلی و کاهش بیکاری است که با کمترین هزینه، بیش‌ترین سودآوری و درآمدزایی را به دنبال دارد. مشاغل خانگی به آن دسته کسب و کارهایی گفته می‌شود که در آن فرد یا تمام اعضای خانواده او به تولید یا ارائه خدمات اشتغال در منزل می‌پردازند.
در همین راستا، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در گفت‌وگو با ایسنا، از امضای تفاهم‌نامه همکاری با بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون بانو نیوز داده و می‌گوید: بر اساس این تفاهم‌نامه که در روزهای آخر سال 1392 با بنیاد امضا کردیم هر دو طرف موظف شدند از کسب و کارهای خانگی و خویش فرمایی زنان حمایت کنند.

او می‌گوید: بنیاد موظف شده بخشی از گردش مالی حساب‌های خود را به صندوق منتقل کند و بانوان عضو تعاونی‌های بنیاد هم گردش حساب‌های خود را در صندوق انجام دهند. همچنین بنیاد موظف شده برای بانوان نیازمند فعالیت‌های خود اشتغالی و اشتغال خانگی در صندوق کارآفرینی امید افتتاح حساب کند.
وی درباره تعهدات صندوق می‌گوید: ما متعهد شدیم به میزان دو برابر سرجمع موجودی حساب‌های بنیاد در صندوق به افراد معرفی شده این بنیاد تسهیلات پرداخت کنیم. ضوابط پرداخت تسهیلات به افراد معرفی شده هم مطابق با تمام دستورالعمل‌های صندوق است. همه بانوان معرفی شده از سوی بنیاد مکلف‌اند بعد از افتتاح حساب حداقل 1.5 میلیون ریال در صندوق سپرده‌گذاری کنند و صندوق هم حداکثر بیست میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال با کارمزد چهار درصد به این افراد پرداخت کند.
به گفته مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، تعهدات بنیاد علاوه بر شناسایی و معرفی افراد مستعد کسب‌وکار در کشور، توزیع استانی صحیح و آموزش و توانمندسازی بانوانی است که به صندوق معرفی می‌شوند.
در حال حاضر یکی از مشکلات پیش روی اشتغال بانوان، بازاریابی و نبود بازار فروش محصولات است که بنیاد توسعه کارآفرینی زنان با کمک به شناسایی و یافتن بازار فروش محصولات زنان و اخذ مجوزهای لازم از دستگاه‌های مرتبط تلاش کرده تا این مشکل تا حد زیادی برطرف شود؛ همچنین مشاوره به بانوان برای برند سازی محصولات و همکاری با صندوق برای بازپرداخت تسهیلات اعطایی را در دستور کار قرار داده است.
به موجب تفاهم‌نامه صندوق کارآفرینی امید و بنیاد توسعه کارآفرینی زنان حمایت از بانوان در 9 استان مورد تفاهم قرار گرفته و در یک نمونه، شهرستان زواره اصفهان با اجرای طرح زنان روستایی از طریق تولید نان سنتی و صنایع دستی برای حدود 100 نفر اشتغالزایی شده است.
ایجاد تشکلهای چندنفره در قالب کارگاه‌های شیرینی‌پزی، بسته بندی حبوبات، روغن‌گیری، تولید قارچ، عروسک سازی، تولید تابلو فرش، بسته‌بندی گیاهان دارویی، آموزش صنایع دستی، تولید پوشاک، سرمه‌دوزی، تولید عرقیات گیاهی و نانوایی‌های سنتی از جمله مواردی است که زمینه اشتغال به کار بسیاری از زنان را فراهم کرده است.
مسلم خانی استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اهمیت توسعه مشاغل خانگی در دنیا، می‌گوید: طبق آمار و اطلاعات موجود، مشاغل خانگی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه سهم قابل ملاحظه‌ای در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و حتی صادرات به خود اختصاص داده‌اند و افزایش اشتغال از طریق کسب و کارهای خرد و کوچک و متوسط در تمام دنیا در حال انجام است.
وی با بیان اینکه کار در منزل کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد، معتقد است: زنان ضمن آنکه وقت بیش‌تری را در منزل برای پرورش فرزندان می‌گذرانند، بدون ترک اجباری منزل می‌توانند ساعت‌ها در خانه بمانند و با خیالی آسوده و بی دغدغه به فعالیت اقتصادی در خانه بپردازند و از این راه کسب درآمد کنند.
به اعتقاد خانی ، مشاغل خانگی علاوه بر منافع مادی که متوجه اقتصاد خانواده می‌کند، در حل مشکل بیکاری نقش بسزایی دارد و با توسعه کسب و کارهای خانگی افراد بیشتری مشغول به کار می‌شوند.

با نگاهی گذرا به اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه می‌توان به اهمیت کسب و کارهای بومی و خانگی بازار محور پی‌برد. انگلستان و چین از جمله کشورهای موفق در زمینه توسعه کسب و کار خانگی و کارآفرینی خانوادگی به شمار می‌روند که تلاش کرده‌اند تا از این طریق اقتصاد خود را به شکوفایی برسانند.
پیش از این، طرح ملی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی به عنوان یکی از طرح‌های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر با نقش آفرینی سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل‌گر و با هدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات، در هشت استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان، آغاز شده که در الگوی جدید، افراد پس از ثبت نام می‌توانند از خدمات و امکاناتی نظیر آموزش، مشاوره و فروش محصولات بهره مند شوند.
به گزارش ایسنا، امروز راه‌اندازی کسب و کارهای خرد و خانگی نقش مؤثری در اقتصاد خانواده‌ها و امرار معاش آنها دارد و مشاغل خانگی در ایران در زمینه‌ها و گرایش‌های مختلفی از جمله صنایع دستی، فرش، تهیه و توزیع پوشاک و مواد غذایی و کشت زعفران در حال گسترش است. در برخی شهرها، تعاونی‌های روستایی به ایجاد اشتغال خانگی در تولید و کشت گیاهان دارویی، برداشت پسته و چای، بسته‌بندی سبزیجات و میوه‌های خشک، تهیه رب خانگی و راه اندازی کارگاه‌های تولید و بسته‌بندی اقدام کرده و فرصت‌های شغلی بسیاری در اختیار بانوان قرار داده‌اند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نارضایتی از بیمه‌تکمیلی بازنشستگان علی‌رغم هزینه سالانه 1400 میلیاردی

آخرین پیش بینی از کاهش نرخ طلا در بازار کشور !

خروج 37 هزار خانوار از پوشش کمیته امداد در سال گذشته

بخشودگی سود و جرایم وام های کمتر از 100 میلیون تومان شامل چه کسانی است؟

حذف کارمزد «وام‌»های حمایتی و اضطراری کمیته امداد

مستمری مددجویان به دنبال پرداخت وام اشتغال به آنها قطع نشود

افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارمندان شکاف طبقاتی را در برابر تورم پر می‌کند!؟

وجود 14 هزار «زباله‌گرد» غیررسمی در کشور/89 درصد زباله‌گردان مهاجران غیرقانونی‌اند

آغاز پرداخت مابه‌التفاوت افزایش «حقوق‌» فروردین‌ماه مستمری‌بگیران

سهم میلیاردی شهرداری از گردش مالی «زباله»/سود پیمانکاران از تخلفات زباله‌گردی

متوسط درآمد زباله‌گردهای چرخی و کتفی/یک سوم زباله‌گردان تهران کودک‌اند

آغاز احداث مسکن مددجویان سیل‌زده از هفته آینده

بهره‌مندی 7000 خانوار تهرانی از زکات فطره

اولین نقاشی «تن‌تن» که 1.12 میلیون دلار به فروش رسید

عدم اعلام «شهریه» مهد کودک‌ها و احتمال ورشکستگی مهدها

پرداخت 10 میلیارد ریال فطریه به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان تهران

تسریع و تسهیل بیمه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران

توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت مالی خانواده

پرداخت کلیه یارانه‌های سازمان بهزیستی به شکل الکترونیک طی دو ماه آینده

اولین سوپرمارکت شناور راه اندازی شد

پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت دلار در بازار!

چگونگی محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

آخرین خبر از افزایش حقوق کارمندان در سال 98!+ جزئیات

مبلغ کفاره و زکات فطریه 98 از سوی دفتر رهبر انقلاب اعلام شد

آمادگی پایگاه‌های بهزیستی برای جمع‌آوری فطریه تهرانی‌ها

لزوم تخصیص کامل سهم سلامت از حق بیمه تامین اجتماعی

به اموال بازنشستگان چوب حراج نزده‌ایم

کودکان نیازمند خدمات سفر و اقامت رایگان دریافت‌‌‌‌‌‌ می‌کنند

قیمت کفن و دفن هم لاکچری شد | اگر پول ندارید نمیرید!!

راهکارهای کمیته امداد برای اشتغال‌زایی مددجویان بدنبال شرایط اقتصادی جدید

هک چند ساعته سایت سازمان تامین اجتماعی

مهارت زندگی/ 12 توصیه طلایی برای پیدا کردن شغل مناسب

بودجه «بیمه اعتیاد» دست کیست؟

بهبود معیشت بازنشستگان با پیگیری افزایش همسان‌سازی حقوق‌ها

سونامی «بازنشستگی پیش از موعد» در صندوق تامین‌اجتماعی

مصوبه ستاد تنظیم بازار برای واردات کا‌لاهای ضروری

کاهش ادامه دار قیمت سبد نفتی اوپک

پشت صحنه اقتصادی سایت «سینماتیکت»

ماجرای کسر 400 هزار تومان از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

قیمت شکر در روزهای آینده تغییری خواهد کرد؟

حقوق سربازان افزایش یافت

بخشندگی یک میوه فروش را ببینید

انهدام شرکت هرمی در شهریار

افزایش 18 درصدی حقوق سربازی

برقراری سهمیه مستمری برای 16هزار خانوار سیل‌زده/10هزار نفر پشت نوبت

واریز «وام ازدواج»20 میلیونی به حساب فرزندان بازنشستگان تا عید فطر

علت سقوط ناگهانی قیمت دلار |تحولات نرخ ارز در چند روز آینده + جزئیات

ایده‌های محرومیت زدایی خود را در اختیار کمیته امداد قرار دهید

عواقب حذف پایه بیمه درمان اعتیاد در بودجه 98

برنامه خوب تولیت آستان قدس رضوی برای درآمد حاصل از صرفه‌جویی‌