آریا بانو

آخرين مطالب

پرداخت بخشی ازمطالبات پزشکان درنیمه دوم اسفند اقتصادي

پرداخت بخشی ازمطالبات پزشکان درنیمه دوم اسفند

  بزرگنمايي:

آریا بانو - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت بخشی از مطالبات جامعه پزشکی در نیمه دوم اسفند ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در جلسه هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به برخی اظهارات مطرح شده از سوی حاضرین که در این جلسه مطرح شد، گفت: این گفته‌ها نشان می‌دهد که تلنباری از مشکلات بین دولت به طور عام و جامعه پزشکی کشور به طور خاص وجود دارد، اما وجود این حجم قابل ملاحظه‌ از مطالبات یا اشکالات در عرصه مسائل پزشکی بین دولت و جامعه پزشکی به نظر من قابل قبول نیست.
وی با بیان اینکه طی این ‌سال‌ها بنابر مسئولیت‌هایی که داشتم با جامعه‌های مخاطب مختلفی کار کردم که برخی‌ از آنان میزان تماس‌شان با دولت هم زیاد نبوده است، افزود: به نظر می‌آید وزارت بهداشت وظیفه بزرگی برای ایجاد ارتباط بیشتر میان همه سطوح دولت و جامعه پزشکی کشور بر عهده دارد تا در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... یک رابطه تنظیم‌ شده را بین این جامعه مرجع که مورد اعتماد مردم است، ایجاد کند. جالب است که مرجعیت جامعه پزشکی در این سال‌ها با وجود تبلیغات سوئی که انجام شده است، روند نزولی هم پیدا نکرده و جایگاه مرجعیتش را در بین مردم حفظ کرده است.
شریعتمداری با بیان اینکه مرجعیت جامعه پزشکی سرمایه بی‌بدیل و ارزشمندی است که می‌توان از آن به خوبی استفاده کرد، ادامه داد: آن هم نه فقط برای درمان بیماری‌های جسمی و روحی مردم، بلکه برای سایر مشکلات و بیماری‌های جامعه هم می‌توان از جامعه پزشکی کمک گرفت. وقتی طبیبی در میان دانشجویانش از اخلاق صحبت می‌کند، خیلی بیشتر موثر است تا اینکه یک استاد اخلاق مستیما این مباحث را مطرح کند یا وقتی طبیبی در رابطه‌اش با مردم از عنصر بسیار مهم و تاثیرگذار اخلاق استفاده می‌کند، خیلی موثرتر از این است که این کار را به وسیله یک طبیب صرفا علمی بخواهیم انجام دهیم. بنابراین جامعه پزشکی در حوزه اخلاق می‌تواند بسیار موثرعمل کند. وقتی بیماری دردمند با پزشکی ارتباط برقرار می‌کند، این رابطه غیرقابل تغییر است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رابطه عاطفی بین مریض و طبیب غیرقابل تعریف و بیان است، گفت: به نظر می‌رسد رابطه بین پزشک و بیمار مهم‌ترین عنصری است که مورد غفلت قرار گرفته است. من اگر جای رسانه ملی ایران بودم، از ابزار رسانه و برای بهبود و استحکام رابطه بین مردم و نظام، بیشتر از ظرفیت جامعه پزشکی استفاده می‌کردم، نه اینکه بخواهم این جامعه را در برنامه‌های طنز تلویزیونی هجو کنم تا مردم نسبت به این حرفه بی‌اعتماد شوند.
شریعتمداری با بیان اینکه با چنین برنامه‌هایی مردم هم به تخصص پزشکان و هم به امانت‌داری‌ آنها بی‌اعتماد می‌شوند، اظهار کرد: باید توجه کرد که پزشکان ما سرآمد متخصصین جهان هستند و علوم پزشکی ما در بسیاری از کشورهای دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد و افراد شاخصی از این حوزه از میان ایرانی‌ها در دنیا مشغول خدمت هستند. این درحالیست که در گذشته حجم عظیمی از بیماران‌مان برای اقدامات درمانی ساده به خارج از کشور می‌رفتند، اما جامعه پزشکی ما را نجات داد و فکر می‌کنم در سال خدماتی که از سوی جامعه پزشکی ارائه می‌شود بالای 10 تا 15 میلیارد دلار است. در گذشته یک عمل جراحی ساده در کشور قابل انجام نبود و با صف‌های طولانی از بیمارانی که می‌خواستند برای درمان از کشور خارج شوند، مواجه بودیم و عمدتا هم درمان‌ها شامل اعمال جراحی ساده بود، اما الان اعمال پیچیده‌ای در کشور انجام می‌شود که فوق‌العاده‌ای ارزشمند است.
وی با بیان اینکه یکی از زیربناهای حفظ مرجعیت پزشکان، حضور جدی‌تر نظام پزشکی است، گفت: به طوری که سازمان نظام پزشکی با متخلفین پزشکی برخورد کند و از بیماران و مردمی که دراین زمینه شکایتی دارند حمایت کند. سایر امور این جامعه هم از طریق مسئولیت‌های سازمان نظام پزشکی در عرصه فرهنگی و اجتماعی قابل انجام است و می‌تواند به ارتقاء جایگاه جامعه پزشکی در کشور کمک بیشتری کند. به هر حال ظرفیت‌های فضای مجازی، تلوزیون‌های مجاز و... شکل گرفته و امکان ارتباط با مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی که کارکردشان بیش از صدا و سیما است، وجود دارد و سازمان نظام پزشکی می‌تواند از این ظرفیت برای ارتباط با مردم استفاده کند.
شریعتمداری در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به حوزه‌های همکاری بین نظام پزشکی و وزارت رفاه، بیان کرد: حوزه همکاری ما و سازمان نظام پزشکی عمدتا مربوط به بیمه است که در چند بعد درمان، دارو و تجهیزات دیده می‌شود. باید توجه کرد که حدود 40 درصد از داروی ایران در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و بر اساس 40 درصد سهمی که داریم می‌توانیم در این حوزه کمک کنیم و در سایر بخش‌ها مانند پخش و تولید تاثیرگذار هستیم.
وی با بیان اینکه فکر می‌کنم بهتر است کمیته مشترکی را بین نظام پزشکی و وزارت رفاه ایجاد کنیم، ادامه داد: بر این اساس نماینده‌ای در هر یک از حوزه‌ها از سوی سازمان نظام پزشکی مشخص شود و نقطه‌نظرات را مطرح و مسائل را ریز کنند تا به آن‌ها رسیدگی کنیم. همچنین با کمک یکدیگر در بخش‌هایی که ممکن است، تهاتر انجام شود. به هر حال بدهی‌هایی وجود دارد. طبق قانون باید درمان سبد جداگانه‌ای داشته باشد و شاید بتوان این را اعمال کرد. همانطور که گفتیم، 60 درصد مصوبات جاری ارائه کنندگان خدمات از طریق بانک رفاه قابل پرداخت است که البته با تاخیراتی انجام می‌شود، بر این اساس درباره تهاتر هم می‌توانیم تصمیم بگیریم. این موضوع هم در حوزه بیمه قابل انجام است و هم در حوزه دارو. به نظر من این پیشنهاد قابل طرح است و می‌توان این طرح را در قالب یک پکیج ابلاغ کرد.
شریعتمداری با اشاره به الکترونیک کردن خدمات پزشکی نیز گفت: در حوزه الکترونیک کردن فعالیت‌های پزشکی از نگارش نسخه گرفته تا اموری مانند اجرای سیستم ارجاع و.. هم می‌توانیم قدم برداریم. البته در مجموع ما نزدیک به هفت درصد از خدمات بیمارستانی را به 42.5 میلیون نفر جامعه‌ای که طرف قرار داد ما هستند ارائه می‌کنیم و 93 درصد را از بیرون خرید خدمت می‌کنیم. در حوزه سرپایی هم 25 درصد خدمات از سوی زیرمجموعه‌های ما و در مراکز ملکی‌مان ارائه می‌شود و 75 درصدش را از بیرون خرید خدمت می‌کنیم. باید توجه کرد که کل سیستم سازمان تامین اجتماعی و مراکز ملکی‌اش و هم با مراکز طرف قراردادش به صورت الکترونیکی ارتباط برقرار می‌کنند و اگر امروز اراده کنیم می‌توانیم آن را اجباری کنیم. البته در وزارت بهداشت و درمان هنوز این آمادگی وجود ندارد که بخش‌های مختلف را به صورت الکترونیک با یکدیگر متصل کنند.
وی افزود: مطمئنیم که الکترونیک کردن خدمات پزشکی به شدت هزینه‌هایمان را کاهش می‌دهد. از طرفی پزشکان به اطلاعات درمان بیمار دسترسی دارند و بسیار هم آسان است و پیچیدگی ندارد. همچنین پزشک داروهای تجویزی را در لیستی علامت می‌زند و به محض ثبت آن، نسخه در تمام داروخانه‌ها قابل دسترسی است. حساب و کتابش هم به راحتی قابل کنترل و محاسبه است و همه هم پوشانی‌ها هم رفع می‌شود. در این زمینه هر کمکی از ما خواسته شود، انجام می‌دهیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل سازمان نظام پزشکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به حجم بالای مطالبات معوق جامعه پزشکی از بیمه تامین اجتماعی، گفت: درباره مطالبات هم حق با شماست و ما پاسخی نداریم بدهیم. به هر حال شش تا هفت هزار میلیارد تومان مجموع مطالبه جامعه پزشکی کشور از سازمان تامین اجتماعی بسیار سنگین است، به علاوه اینکه از بیمه سلامت هم مطالباتی دارید. ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که امسال دو برابر سال قبل از سازمان‌های اقتصادی منابع در اختیار تامین اجتماعی قرار دهیم و تلاش می‌کنیم که در نیمه دوم اسفند ماه یک پرداختی در حوزه پزشکی انجام شود.
وی در پایان صحبت‌هایش نیز گفت: از همه خدمات ایثارگرانه جامعه پزشکی سپاسگزارم. جامعه پزشکی در شرایطی که کشور نیاز داشته همراه بودند و من به عنوان یک شهروند از مجموعه خدمات ایثارگران جامعه پزشکی ایران سپاسگزارم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نارضایتی از بیمه‌تکمیلی بازنشستگان علی‌رغم هزینه سالانه 1400 میلیاردی

آخرین پیش بینی از کاهش نرخ طلا در بازار کشور !

خروج 37 هزار خانوار از پوشش کمیته امداد در سال گذشته

بخشودگی سود و جرایم وام های کمتر از 100 میلیون تومان شامل چه کسانی است؟

حذف کارمزد «وام‌»های حمایتی و اضطراری کمیته امداد

مستمری مددجویان به دنبال پرداخت وام اشتغال به آنها قطع نشود

افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارمندان شکاف طبقاتی را در برابر تورم پر می‌کند!؟

وجود 14 هزار «زباله‌گرد» غیررسمی در کشور/89 درصد زباله‌گردان مهاجران غیرقانونی‌اند

آغاز پرداخت مابه‌التفاوت افزایش «حقوق‌» فروردین‌ماه مستمری‌بگیران

سهم میلیاردی شهرداری از گردش مالی «زباله»/سود پیمانکاران از تخلفات زباله‌گردی

آغاز احداث مسکن مددجویان سیل‌زده از هفته آینده

متوسط درآمد زباله‌گردهای چرخی و کتفی/یک سوم زباله‌گردان تهران کودک‌اند

بهره‌مندی 7000 خانوار تهرانی از زکات فطره

اولین نقاشی «تن‌تن» که 1.12 میلیون دلار به فروش رسید

عدم اعلام «شهریه» مهد کودک‌ها و احتمال ورشکستگی مهدها

پرداخت 10 میلیارد ریال فطریه به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان تهران

تسریع و تسهیل بیمه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران

توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت مالی خانواده

پرداخت کلیه یارانه‌های سازمان بهزیستی به شکل الکترونیک طی دو ماه آینده

اولین سوپرمارکت شناور راه اندازی شد

پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت دلار در بازار!

چگونگی محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

آخرین خبر از افزایش حقوق کارمندان در سال 98!+ جزئیات

مبلغ کفاره و زکات فطریه 98 از سوی دفتر رهبر انقلاب اعلام شد

آمادگی پایگاه‌های بهزیستی برای جمع‌آوری فطریه تهرانی‌ها

لزوم تخصیص کامل سهم سلامت از حق بیمه تامین اجتماعی

به اموال بازنشستگان چوب حراج نزده‌ایم

کودکان نیازمند خدمات سفر و اقامت رایگان دریافت‌‌‌‌‌‌ می‌کنند

قیمت کفن و دفن هم لاکچری شد | اگر پول ندارید نمیرید!!

راهکارهای کمیته امداد برای اشتغال‌زایی مددجویان بدنبال شرایط اقتصادی جدید

هک چند ساعته سایت سازمان تامین اجتماعی

مهارت زندگی/ 12 توصیه طلایی برای پیدا کردن شغل مناسب

بودجه «بیمه اعتیاد» دست کیست؟

بهبود معیشت بازنشستگان با پیگیری افزایش همسان‌سازی حقوق‌ها

سونامی «بازنشستگی پیش از موعد» در صندوق تامین‌اجتماعی

مصوبه ستاد تنظیم بازار برای واردات کا‌لاهای ضروری

کاهش ادامه دار قیمت سبد نفتی اوپک

پشت صحنه اقتصادی سایت «سینماتیکت»

ماجرای کسر 400 هزار تومان از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

قیمت شکر در روزهای آینده تغییری خواهد کرد؟

بخشندگی یک میوه فروش را ببینید

حقوق سربازان افزایش یافت

انهدام شرکت هرمی در شهریار

افزایش 18 درصدی حقوق سربازی

برقراری سهمیه مستمری برای 16هزار خانوار سیل‌زده/10هزار نفر پشت نوبت

واریز «وام ازدواج»20 میلیونی به حساب فرزندان بازنشستگان تا عید فطر

علت سقوط ناگهانی قیمت دلار |تحولات نرخ ارز در چند روز آینده + جزئیات

ایده‌های محرومیت زدایی خود را در اختیار کمیته امداد قرار دهید

عواقب حذف پایه بیمه درمان اعتیاد در بودجه 98

برنامه خوب تولیت آستان قدس رضوی برای درآمد حاصل از صرفه‌جویی‌