آریا بانو

آخرين مطالب

زمانی ویژه برای شما 2 نفر بدون فرزند! خانواده

زمانی ویژه برای شما 2 نفر بدون فرزند!

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
زمانی ویژه برای شما 2 نفر بدون فرزند!
٢٣
٠
خراسان / زندگی مشترک شما بدون هیجان و فراز و فرود شده است؟ احساس می کنید در کش و قوس مشکلات روزانه، فرصتی برای خلوتی عاشقانه با همسرتان ندارید و روزهای خوب اول ازدواج تکرار نمی شود؟ شاید اهل تفریح و گردش هستید اما حضور فرزندان تان مانع از این می شود که با همسرتان صحبت کنید و رابطه عاطفی تان را تقویت کنید. حتما شما هم اصطلاح طلاق عاطفی را شنیده باشید؛ وضعیتی که همسران رابطه عاطفی و حتی کلامی چندانی با همدیگر ندارند اما به واسطه مسائل دیگری چون وجود بچه، هنوز زیر یک سقف زندگی می‌کنند. متاسفانه این روزها طلاق عاطفی بسیار فراگیرتر از طلاق اتفاق می افتد.
وقتی که در زندگی دچار روزمرگی و تکرار می شوید دیگر حرفی برای گفتن با همسرتان ندارید. زمانی که رابطه ما به همسرمان آن گرمای سابق را ندارد، جز سکوت یا در نهایت، گله و شکایت هیچ کار دیگری از دست ما بر نمی‌آید. در همین راستا، در این پرونده به سراغ یک پیشنهاد برای بهبود رابطه همسران رفته ‌ایم؛ پیشنهادی که مطالعات نشان می‌دهد انجام منظم آن هم در بهبود رابطه همسران موثر است و هم می‌تواند از طلاق عاطفی پیشگیری کند و به زندگی شما رنگ تازه ای بدهد. پس اگر دغدغه رابطه خود و همسرتان را دارید با ما همراه شوید. در این پرونده مروری بر فواید داشتن «تفریح بدون فرزند» را خواهیم داشت. در کنار آن پیشنهادهایی برای برنامه‌ریزی نگهداری از فرزندان را معرفی خواهیم کرد و در نهایت مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی که می‌توانید در این زمان انجام دهید را مرور خواهیم کرد.
اجرایی کردن تفریح دو نفره با همسر، می‌تواند باعث بهبود ابعاد مختلف رابطه همسران شود
تا 14 درصد کاهش میزان طلاق!
شاید با شنیدن این پیشنهاد که بهتر است زمانی را به عنوان زمان اختصاصی با همسرتان در نظر گرفته و دو نفره و بدون حضور بچه‌ها بیرون رفته یا به فعالیت مشترکی بپردازید، احساس کنید که این پیشنهاد حرفی خوب اما غیرعملی است. جدای از بحث چالش‌هایی که در رابطه با نگهداری فرزندان در آن چند ساعت وجود دارد، در بسیاری از مواقع لزوم این قرارهای دو نفره برای افراد مشخص نیست و همین انگیزه همسران را برای این که قدمی به منظور عملی کردن چنین تجربیاتی بردارند، کاهش می‌دهد. اگر شما هم جز این گروه هستید، پس با ما در مروری بر فواید داشتن قرارهای ملاقات همراه باشید. شاید به این ترتیب انگیزه لازم برای عملی کردن این ایده را پیدا کنید.
افزایش کیفیت رابطه
مطالعات در دیگر کشورها نشان داده است یکی از روش‌هایی که می‌تواند در این زمینه یاری ‌رسان باشد، تفریحات دو نفره همسر بدون حضور فرزندان است. به عنوان نمونه مطالعه گسترده‌ای در انگلیس نشان داده است همسرانی که این قرارهای دو نفره را به صورت منظم انجام می‌دهند در مقایسه با همسرانی که چنین برنامه‌ای نداشتند، در یک بازه زمانی 10 ساله، تا 14 درصد کم تر از همدیگر جدا شده‌اند.
احساس آرامش در فرزندان
در شرایطی که برخی والدین از این که فرزندشان را برای چند ساعت از خود دور کنند، احساس گناه می‌کنند، بد نیست بدانید که این کار می‌تواند احساس آرامش را در فرزندتان تقویت کند. بررسی‌ها تایید کرده‌اند همان طور که کودکان با دیدن مشاجره بین والدین، دچار اضطراب می‌شوند، دیدن رفتارهایی که نشان می‌دهد والدین آن ها رابطه عمیقی دارد، می‌تواند آن ها را نسبت به آینده رابطه والدین‌شان خوش بین کرده و برای آن‌ها آرام‌بخش است.
تقویت احساس رضایت
بالا و پایین داشتن در رابطه همسران، امری طبیعی است. در غالب ازدواج‌ها بعد از تولد فرزند، بُعد عاطفی رابطه همسران با چالش‌هایی جدی روبه رو شده و طبق مطالعات در بسیاری از کشورها رضایت از زندگی مشترک بعد از تولد اولین فرزند، کاهش می‌یابد. البته گذر زمان می‌تواند تا حدی به بهبود رابطه کمک کند اما در کنار آن، مطالعات نشان داده که داشتن زمان‌های دونفره می‌تواند سرعت بهبود را افزایش داده و از فشار روی رابطه کم کند. به عنوان مثال مطالعه‌ای در دانشگاه ویرجینیا نشان داده است رضایت از رابطه با همسر، در زوجینی که تفریحات دو نفره داشتند تا نزدیک سه و نیم برابر زوجینی بود که چنین برنامه‌ای نداشتند.
تعهد بیشتر
فاصله گرفتن از بچه‌ها و صرف زمان دو نفره می‌تواند احساس "ما" بودن را بین همسران افزایش دهد. این احساس ما بودن در عین حال می‌تواند به تقویت احساس تعهد همسران به همدیگر نیز منجر شود. برخی مطالعات نشان داده‌اند همسرانی که چنین برنامه‌ای را به صورت منظم پیگیری می‌کنند، تا دو برابر بیشتر احساس تعهد به رابطه مشترک خود را دارند. بعد از خواندن این فواید شاید وسوسه شده باشید که این روش را امتحان کنید، پس بقیه مطلب را بخوانید تا بتوانید برنامه‌ریزی خوبی برای خودتان و البته فرزندتان برای این چند ساعت داشته باشید.
فهرست پیشنهادی برای داشتن زمانی مفرح با همسر
متنوع انتخاب کنید
سعی کنید در قرارهای دو نفره سراغ فعالیت‌هایی بروید که در زمان حضور بچه‌ها یا امکان انجام آن را ندارید (مانند کارتینگ) و یا کیفیت انجام آن به کل متفاوت می‌شود (مانند انتخاب فیلم برای تماشا کردن). البته در کنار آن، هر فعالیتی که بتواند به شما کمک کند تا حس خوبی از صرف وقت با همسرتان پیدا کنید، گزینه خوبی است، پس به ویژه در ابتدای کار، سخت نگیرید و متناسب با زمان و بودجه خود این موارد را انتخاب کنید.
کشف کافه یا رستورانی جدید
لذت بردن از سینما، تئاتر یا موزه
رفتن به شهربازی به منظور بازی‌های مخصوص بزرگ سالان
ورزش‌های مهیج که دو نفره بتوانید شرکت کنید مانند پینت بال یا کارتینگ
انجام بازی رایانه‌ای در خانه
آشپزی دو نفره از روی دستوری جدید
دیدن فیلم در خانه
انجام فعالیتی هنری مانند سفالگری (فعالیت‌هایی با کمی ریخت و پاش)
انجام بازی‌هایی چون بدمینتون یا تنیس روی میز در پارک
کوهنوردی و گردش در خارج از شهر
با مهم‌ترین مانع بر سر قرارهای دو نفره والدین که دور شدن از کودکان است، چه کنیم؟
جدا شدن از کودکان با کم ترین دغدغه
اگر شما فرزند داشته باشید و بخواهید برنامه‌ای اختصاصی با همسرتان داشته باشید، شانس این که بتوانید برنامه‌ریزی منظم و به عنوان مثال ماهانه داشته باشید، بسیار کم تر از زمانی است که فقط خودتان دو نفر هستید. بچه‌ها به ویژه در سال‌های پیش از دبستان، نیاز به مراقبت و همراهی تمام وقت دارند. پیدا کردن افرادی مطمئن برای نگهداری از بچه‌ها همیشه آسان نیست. اما با توجه به تاثیر مثبتی که داشتن زمان‌های اختصاصی با همسر دارد، پیشنهاد ما تلاش برای اجرایی کردن این ایده است. در ادامه می‌توانید ایده‌هایی را با شما در میان می‌گذاریم که می‌تواند به شما کمک کند تا چند ساعتی زمان خالی برای خودتان دست و پا کنید.
خدمات مراکز خرید
این روزها در شهرهای بزرگ، می‌توانید مراکز خریدی را پیدا کنید که در کنار فروشگاه‌های متنوع، خدمات دیگری از قبیل مهد کودک ساعتی هم ارائه می‌دهند. گاهی نیز این مراکز خرید، زمین‌بازی‌هایی دارند که شما می‌توانید فرزندتان را برای چند ساعت به آن ها بسپارید. مزیت این زمین‌های بازی این است که فرزندتان فرصت بازی در فضایی مناسب را دارد.
برای بچه‌های زیر سه سال توصیه نمی‌شود. هم از نظر ایمنی و هم این که فرزند شما با جدا شدن از شما و قرار گرفتن در محیطی جدید ممکن است مضطرب شود.
کودکان مقاومت کمی در مقابل استفاده از این امکان دارند و اطمینان از این که به آن ها خوش می‌گذرد می‌تواند خیال والدین را راحت کند.
کمک گرفتن از اقوام نزدیک
قدیمی‌ترین روش و البته ارزان‌ترین آن ها! خوبی این روش این است که نه فقط شما که فرزندتان نیز فردی را که قرار است از او مراقبت کند، از قبل می‌شناسد. البته اگر فرزندتان زیر سه سال است، شاید بهتر باشد که از کمک خود خواهش کنید که در خانه شما، از فرزندتان مراقبت کند. چرا که تجربه نشان داده به صورت معمول، خانه شما ایمن‌تر و برای کودک بهتر مناسب‌سازی شده است تا خانه اقوام.
وارد شدن اقوام به برنامه‌ریزی‌های شخصی ما، گاهی اوقات با نظر دادن آن‌ها همراه است. تکرار استفاده از این روش می‌تواند به افزایش حتمال دخالت دیگران منجر شود.
در صورت داشتن دو فرزند با فاصله سنی زیاد، این گزینه باز هم مناسب و کارامد است و توجه به آن توصیه می شود.
نگهداری نوبتی از کودکان
اگر چند دوست در نزدیکی خود دارید که کودکانی هم‌سن و سال به فرزندتان‌ دارند، با همدیگر گروهی تشکیل دهید و به عنوان مثال هر جمعه یکی از شما داوطلب نگهداری از بچه‌ها در خانه شود تا بقیه بتوانند زمانی برای خودشان داشته باشند. بهتر است حداکثر سه زوج در این گروه عضو شوند تا تعداد بچه‌ها بیش از حد افزایش نیابد.
مهم‌ترین ایراد این روش این است که شما در عوض استفاده از خدمات دیگران، ناچار از ارائه خدمات به آن ها هستید؛ وضعیتی که شاید خیلی هم راحت نباشد. از همه مهم تر باید به شکل دقیقی از سلامت اخلاقی و روحی و روانی اعضای گروه با خبر باشید.
بچه‌ها در این زمان می‌توانند با دوستان خود مشغول شوند و در نتیجه مقاومت کمتری برای جدا شدن از والدین خواهند داشت.
تجربه دیگر کشورها
در بسیاری از کشورهای جهان دخترهای جوان دانشجو که دنبال کار پاره وقت و ساده هستند با تایید مراجع ذیربط از کودکان و سالمندان مراقبت می کنند. این روش آسیب ها و فوایدی دارد اما به هر حال در کشور ما به دلیل آن که سازوکار برای تایید سلامت روان پرستار موقت وجود ندارد فعلاً قابل اجرا نیست
نویسنده : نرگس عزیزی | کارشناس ارشد مشاوره


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

میل جنسی زنان بیشتر است یا مردان؟

ابتکار: اجرای 9 ماه مرخصی زایمان زنان اجباری است

انواع دوست داشتن عشق؛ ساده‌ لوحانه و خالی یا رمانتیک و آرمانی؟!

زن‌ها از یک رابطه عاطفی چه می‌خواهند؟

چطور والدینم را برای رسیدن به خواسته ام راضی کنم؟

نکات مهم برای سفر خانوادگی با همسفرانی از نسل‌های مختلف

ذائقه ها/ غذایی کم کالری و سرشار از مواد مغذی برای خوش اندام شدن

«کلاس اول»؛ بحرانی برای همه کودکان

راهکارهایی برای مسئولیت پذیری کودک

اهمیت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

نشانه های مهم نزدیک بودن وقت زایمان

آموزش محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟

معلومات کودکی مهارت‌های بزرگ‌سالی

چطور بین فرزندان عادلانه رفتار کنیم؟

چگونه عاشق شوید و چه کسی را برای ازدواج انتخاب کنید؟

چگونه از یک رابطه مسموم خارج شویم؟

رایج ترین دلایل جدایی زوج ها از هم چیست؟

آیا اهدای خون در بارداری خطرناک است؟

آیا اعتیاد به روابط جنسی واقعا بیماری است؟

با کودکی که از مدرسه می‌ترسد، چه کنیم؟

شوهر 60 ساله‌ام در خانه فقط سودوکو حل می‌کند!

ساده‌لوحانه و خالی یا رمانتیک و آرمانی؟!

سوء تفاهمی درباره ازدواج و بچه دار شدن افراد معلول

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

کارهایی که همه کودکان می بایست قبل از 12 سالگی امتحانش کنند

نکات مهم کودکان و روابط زناشویی والدین

همه آنچه باید درباره ازدواج موفق بدانیم .

شوهرم در خانه حرف نمی‌زند، فقط سرش به روزنامه گرم است!

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیست؟

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیستند؟

دوری از همسر در زندگی مشترک چه تاثیراتی دارد؟

مشکلاتِ پدرانی که به تنهایی بچه بزرگ می‌کنند، چیستند؟

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که وابسته به مادرش است

راهکارهایی برای کاهش درد زایمان

برنامه ریزی برای خورد و خوراک دانش آموزان

با شوهرهای وابسته به مادر چه کنیم؟

علائم تنگی نفس در بارداری

چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟

 قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟

خوشگل نبودن شوهرم شادی را از زندگی‌مان گرفته!

اگر زن درآمد مستقل داشته باشد آیا باز هم باید نفقه بگیرد؟

پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن

وقتی بی توجهی های شوهرمو دیدم با مشاورم رابطه برقرار کردم

آیا زوج می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟

فرزند پروری بدون جنگ قدرت در خانواده امکان پذیر است؟

مادرشوهرم خیلی کینه ایه

آیا ازدواج کردن نشانه موفقیت و خوشبختی است؟

چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می اندازیم؟

کودکان این زنان دچار اختلال شخصیت می‌شوند