آریا بانو

آخرين مطالب

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ! خانواده

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!
٢٢٢
٠
کودکت / شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دیدن یک کودک در خیابان دستی بر سرش می‌کشید یا گونه‌اش را می‌بوسید و… . اگر این طور است، باید چند کلمه‌ای با شما صحبت کنیم. همه دوست دارند که کنترل رابطه خود با دیگران را در دست داشته باشند. هیچ‌کس دوست ندارد که دیگران در برخورد با او، گستاخ باشند یا پا را از حد خود فراتر بگذارند. اما احتمالا می‌دانید که گوشزد کردن این نکته به دیگران کمی سخت است. ریشه این ناتوانی در مشخص کردن حد و حدود روابط خود با دیگران تا حد زیادی در گروی عادت‌هایی است که در کودکی شکل گرفته‌اند. بوسیدن کودک و در آغوش کشیدن او بدون رضایتش یکی از رفتارهایی است که کنترل مقوله حریم شخصی را در آینده کودک دشوار می‌کند.
حریم شخصی و بوسیدن کودک
عبارت «یه بوس به خاله بده… عمو رو بوس کن» و…، عبارت‌های آشنایی هستند که بزرگ‌ترها معمولا به کودکان خود می‌گویند. اما نمی‌دانند که این دستورها، نوعی روش تربیتی برای توسعه توانایی‌های معاشرتی کودک نیستند. بلکه دیکته کردن دستوراتی هستند که حق انتخاب کودک را مخدوش می‌کند. پس بهتر است به جای اینکه کودک خود را تحت فشار قرار بدهید و از همین دوران باعث شوید که مهارت کنترل شخصی او بر روابطش خدشه‌دار شود به او حق انتخاب و کنترل کردن را یاد بدهید.
مثلا به جای به دیگران اجازه بوسیدن کودک را بدهید یا از کودک بخواهید که خاله ایکس یا عمو ایگرگ را ببوسد، بهتر است به او حق انتخاب کنترل روابطش را بدهید. برای مثال وقتی به آشنایی می‌رسید به کودک بگویید که: «یا دست تکون بده، یا بای-بای کن یا سلام بده». مرحله بعدی این است که به کودک یاد بدهید که از طرف مقابل هم درباره شیوه‌ای که قرار است با او معاشرت کند، اجازه بگیرد. مثلا وقتی کودک تصمیم می‌گیرد که فرد مقابل را در آغوش بکشد باید به او یاد بدهید که بگوید: «خاله/عمو و…! می‌تونم بغلتون کنم؟». با این کار به کودک یاد می‌دهید که می‌تواند درباره مدیریت روابطش تصمیم بگیرد و علاوه بر آن باید به تصمیمات دیگران درباره مدیریت حریم شخصی‌شان هم احترام بگذارد. به همین سادگی!
مدیریت بدن و روابط کودک
بسیاری از مشکلاتی که افراد در روابط بزرگسالی خود تجربه می‌کنند، ریشه در کودکی‌شان دارد. بوسیدن کودک و در آغوش کشیدن او بدون رضایت و میلش یا بدون اینکه یاد بگیرد خودش باید این موضوع را مدیریت کند اصلا و ابدا کار درستی نیست. آموزش کنترل بدن کودک، یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید از همان سنین پایین در روش تربیتی خود در نظر داشته باشید.
بعضی از افراد معتقدند که کودکان ناز و دوست‌داشتنی هستند و طبیعی است که همه به بوسیدن و در آغوش گرفتن آنها علاقه دارند. احتمالا این دسته از افراد، حساسیت‌تان نسبت به اینکه بوسیدن کودک را برای دیگران قدغن می‌کنید، واکنش نشان می‌دهند. در مقابل آنها کوتاه نیایید و بدانید که هیچ‌کس حق ندارد به حریم خصوصی فرد دیگر، هر چقدر هم که کوچک باشد، تجاوز کند. کودک هم یک انسان است و دارای احساسات و عقایدی نسبت به بدن خود است. پس جایز نیست بدون میل و اجازه او ببوسیدش.
مدیریت بدن و اثرات آن در آینده
باید به کودک خود از همان سنین پایین یاد بدهید که دیگران حق و اجازه بوسیدن و در آغوش کشیدن او را بدون اجازه مستقیم خودش ندارند. این آموزش باعث می‌شود که کودکتان به مهارت بسیار حیاتی و حساس «نه گفتن» هم مجهز شود. بسیاری از بزرگسالان توانایی ایستادن در مقابل دیگران و مخالفت کردن با خواسته‌های آنها را در بزرگسالی ندارند. آموزش این مهارت از همان سنین پایین و با یاد دادن این نکته که هر کس باید روابط خود را با دیگران مدیریت کند، شروع می‌شود.
بسیاری از افراد نمی‌دانند که بوسیدن کودک بدون اجازه گرفتن از او کار درستی نیست. پس شما به عنوان مادر یا پدر یا سرپرست کودک خود شروع به توسعه این رفتار کنید و از اینکه به دیگران اجازه بوسیدن کودک بدون جلب رضایت او را نمی‌دهید اصلا خجالت نکشید. بعضی از افراد از دیدن چنین واکنشی از شما در قبال فرزندشان ناراحت می‌شوند اما عقب‌نشینی نکنید و بدانید که کارتان کاملا درست است.
در آخر
کودک هم مانند آدم‌های دیگر دارای حق و حقوقی است. او هم باید فضای شخصی مربوط به خود را داشته باشد. پس به حریم شخصی و فضای خصوصی او احترام بگذارید و اجازه ندهید که از همان دوران نوزادی و کودکی برای معاشرت با دیگران تحت فشار قرار بگیرد. بوسیدن کودک بدون خواست و رضایت او، علاوه بر اینکه ابعاد روانی و معنوی دارد، از نظر بهداشتی هم کار صحیحی نیست. پس حواس‌تان باشد، این بار که به یک دوست یا آشنا برخورد کردید با اعتماد به نفس کافی اجازه ندهید که بدون اجازه گرفتن از فرزندتان با او معاشرت فیزیکی داشته باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه دختران مجرد را تشخیص دهیم؟!

6 راه برای خوشحالی در زندگی اگر هنوز ازدواج نکرده اید

عروس ها و مادر شوهر ها

انواع روش های بغل کردن همسر و تکنیک های آن

زنان استرسی دختردار می شوند یا پسردار؟!

10 راه برای داشتن یک زندگی با دوام

زیبایی مرد چقدر در ازدواج مهم است؟

ارتباط کلامی غلط و جایگزین صحیح آن با کودک

12 اشتباه دخترانه در زمان ازدواج!

ایده‌هایی جذاب برای توانمندسازی مادران جوان به بهانه اکران یک مستند موفق

اصولی‌ترین شیوه رفتار با کودک کار به بهانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان

4 اشتباه رایج زنان در برابر خشونت همسرانشان

بایدها و نبایدهای ازدواج در دوران سالمندی

افراد قرمز در ازدواج را بشناسید

جدا خوابیدن زن و شوهر

5 عامل طلاق‌زا!

مراسم عقد و عروسی ایرانیان

به جای امر و نهی، هوشمندانه حق انتخاب دهید

5 توصیه به مادران برای چگونگی کنار آمدن با بی نظمی کودک

بسته حقوقی برای پایان دادن به یک دعوای خانوادگی

چطور به عنوان پدر یا مادر بین زندگی و کارتان تعادل برقرار کنید؟

پیامدهای اختلاف نظر والدین و مشاجره آنها در حضور فرزند

چگونه با خانواده همسر ارتباط خوب داشته باشیم؟

چند راهکار برای پرورش مسئولیت‌پذیری در کودکان

معیارهای زنان برای ازدواج در سنین متفاوت

مهریه‌ام را ببخشم، حق طلاق بگیرم؟

رایج ترین اشتباهات در برنامه ریزی های روزانه

چگونه همسرتان در خانه کمک شما باشد؟

ازدواج با فامیل یا غریبه ؟ مسئله این است !

آیا افراد مبتلا به سندرم داون نیاز و احساس جنسی دارند؟

ازدواج در سالمندی مانع افسردگی می‌شود

می‌دانم مناسب یکدیگر نیستیم ولی به او قول ازدواج داده‌ام!

13 عادت یک خانواده موفق

سریال جایگزین برادر جان مشخص شد

شیوه‌های صحیح فرزندپروری

چگونه در 40 سالگی، به تلخی هایمان مثبت نگاه کنیم؟

چطور از همسرتان درباره رفتارهای مشکوک بپرسید؟

صفر تا صد فرزندخواندگی؛ به بهانه شروع به کار سایت فرزندخواندگی

شوهرم من را فقط برای کلفتی می‌خواهد!

چگونه کودکان را از تصمیم طلاق آگاه کنیم؟

حسرت دوران مجردی بعد از ازدواج

چگونه بعد از طلاق از کودکم حمایت کنم؟

آشنایی و ازدواج بعد از 35 سالگی

حفظ احترام سالمندان

رابطه‌ی شما با والدینتان چه اثری بر زندگیتان می‌گذارد؟

شکایت از پدرومادر به خاطر منتشر کردن عکس در فضای مجازی

با بیکاری و ورشکستگی همسرمان چطور برخورد کنیم؟

نکات مهمی که خانم‌ها باید درباره همسرشان بدانند

بهترین های بازی کودکانه برای اوقات فراغت بچه ها

ابرازگرهای خانواده دوست در خانواده!