آریا بانو

آخرين مطالب

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ! خانواده

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!
٢٢٢
٠
کودکت / شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دیدن یک کودک در خیابان دستی بر سرش می‌کشید یا گونه‌اش را می‌بوسید و… . اگر این طور است، باید چند کلمه‌ای با شما صحبت کنیم. همه دوست دارند که کنترل رابطه خود با دیگران را در دست داشته باشند. هیچ‌کس دوست ندارد که دیگران در برخورد با او، گستاخ باشند یا پا را از حد خود فراتر بگذارند. اما احتمالا می‌دانید که گوشزد کردن این نکته به دیگران کمی سخت است. ریشه این ناتوانی در مشخص کردن حد و حدود روابط خود با دیگران تا حد زیادی در گروی عادت‌هایی است که در کودکی شکل گرفته‌اند. بوسیدن کودک و در آغوش کشیدن او بدون رضایتش یکی از رفتارهایی است که کنترل مقوله حریم شخصی را در آینده کودک دشوار می‌کند.
حریم شخصی و بوسیدن کودک
عبارت «یه بوس به خاله بده… عمو رو بوس کن» و…، عبارت‌های آشنایی هستند که بزرگ‌ترها معمولا به کودکان خود می‌گویند. اما نمی‌دانند که این دستورها، نوعی روش تربیتی برای توسعه توانایی‌های معاشرتی کودک نیستند. بلکه دیکته کردن دستوراتی هستند که حق انتخاب کودک را مخدوش می‌کند. پس بهتر است به جای اینکه کودک خود را تحت فشار قرار بدهید و از همین دوران باعث شوید که مهارت کنترل شخصی او بر روابطش خدشه‌دار شود به او حق انتخاب و کنترل کردن را یاد بدهید.
مثلا به جای به دیگران اجازه بوسیدن کودک را بدهید یا از کودک بخواهید که خاله ایکس یا عمو ایگرگ را ببوسد، بهتر است به او حق انتخاب کنترل روابطش را بدهید. برای مثال وقتی به آشنایی می‌رسید به کودک بگویید که: «یا دست تکون بده، یا بای-بای کن یا سلام بده». مرحله بعدی این است که به کودک یاد بدهید که از طرف مقابل هم درباره شیوه‌ای که قرار است با او معاشرت کند، اجازه بگیرد. مثلا وقتی کودک تصمیم می‌گیرد که فرد مقابل را در آغوش بکشد باید به او یاد بدهید که بگوید: «خاله/عمو و…! می‌تونم بغلتون کنم؟». با این کار به کودک یاد می‌دهید که می‌تواند درباره مدیریت روابطش تصمیم بگیرد و علاوه بر آن باید به تصمیمات دیگران درباره مدیریت حریم شخصی‌شان هم احترام بگذارد. به همین سادگی!
مدیریت بدن و روابط کودک
بسیاری از مشکلاتی که افراد در روابط بزرگسالی خود تجربه می‌کنند، ریشه در کودکی‌شان دارد. بوسیدن کودک و در آغوش کشیدن او بدون رضایت و میلش یا بدون اینکه یاد بگیرد خودش باید این موضوع را مدیریت کند اصلا و ابدا کار درستی نیست. آموزش کنترل بدن کودک، یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید از همان سنین پایین در روش تربیتی خود در نظر داشته باشید.
بعضی از افراد معتقدند که کودکان ناز و دوست‌داشتنی هستند و طبیعی است که همه به بوسیدن و در آغوش گرفتن آنها علاقه دارند. احتمالا این دسته از افراد، حساسیت‌تان نسبت به اینکه بوسیدن کودک را برای دیگران قدغن می‌کنید، واکنش نشان می‌دهند. در مقابل آنها کوتاه نیایید و بدانید که هیچ‌کس حق ندارد به حریم خصوصی فرد دیگر، هر چقدر هم که کوچک باشد، تجاوز کند. کودک هم یک انسان است و دارای احساسات و عقایدی نسبت به بدن خود است. پس جایز نیست بدون میل و اجازه او ببوسیدش.
مدیریت بدن و اثرات آن در آینده
باید به کودک خود از همان سنین پایین یاد بدهید که دیگران حق و اجازه بوسیدن و در آغوش کشیدن او را بدون اجازه مستقیم خودش ندارند. این آموزش باعث می‌شود که کودکتان به مهارت بسیار حیاتی و حساس «نه گفتن» هم مجهز شود. بسیاری از بزرگسالان توانایی ایستادن در مقابل دیگران و مخالفت کردن با خواسته‌های آنها را در بزرگسالی ندارند. آموزش این مهارت از همان سنین پایین و با یاد دادن این نکته که هر کس باید روابط خود را با دیگران مدیریت کند، شروع می‌شود.
بسیاری از افراد نمی‌دانند که بوسیدن کودک بدون اجازه گرفتن از او کار درستی نیست. پس شما به عنوان مادر یا پدر یا سرپرست کودک خود شروع به توسعه این رفتار کنید و از اینکه به دیگران اجازه بوسیدن کودک بدون جلب رضایت او را نمی‌دهید اصلا خجالت نکشید. بعضی از افراد از دیدن چنین واکنشی از شما در قبال فرزندشان ناراحت می‌شوند اما عقب‌نشینی نکنید و بدانید که کارتان کاملا درست است.
در آخر
کودک هم مانند آدم‌های دیگر دارای حق و حقوقی است. او هم باید فضای شخصی مربوط به خود را داشته باشد. پس به حریم شخصی و فضای خصوصی او احترام بگذارید و اجازه ندهید که از همان دوران نوزادی و کودکی برای معاشرت با دیگران تحت فشار قرار بگیرد. بوسیدن کودک بدون خواست و رضایت او، علاوه بر اینکه ابعاد روانی و معنوی دارد، از نظر بهداشتی هم کار صحیحی نیست. پس حواس‌تان باشد، این بار که به یک دوست یا آشنا برخورد کردید با اعتماد به نفس کافی اجازه ندهید که بدون اجازه گرفتن از فرزندتان با او معاشرت فیزیکی داشته باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روش های مدیریت درگیری در رابطه

نکاتی که شما را خوشبخت می کند

از ازدواج سنتی تا وصلت‌های تلگرامی

چرا مادر‌ها احساس تنهایی می‌کنند؟

چگونه به کودکان آموزش دهیم که به دیگران احترام گذارند؟

شوهر کشی به خاطر بد زبانی!

خواهر داشتن یعنی خوشبختی!

راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن با سالمندان

افکاری که باعث نابودی زندگی مشترک می‌شود!

بهترین سن باروری در خانم ها و آقایان

سیاست های زنانه ی یک عروس باهوش که معجزه می کند

با این ایده ها مدرسه را برای بچه ها جذاب تر کنید

زنان توانمند و قوی این 4 کار را انجام می‌دهند

راهکارهای کلیدی برای ازدواج مجدد خانم ها

با این ویژگی ها برترین و قوی ترین زن شوید

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!

چگونه بد دلی شوهر را از بین ببریم؟

چطور بعد از طلاق به زندگی عادی برگردیم؟

با دشمنان زندگی زناشویی آشنا شوید

عادات مخرب ازدواج‌ها

غم‌انگیز مثل بدون اجازه بزرگ‌ترها

برنامه ریزی و مدیریت زمان در ایام نوروز

پسرعمویم تمایلی به ازدواج فامیلی ندارد!

نحوه‌ی برخورد با سالمند پرخاشگر| علل و درمان پرخاشگری سالمندان

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای شروع یک روز خوب

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای دور شدن از فشار روانی در تعطیلات

می‌ترسم همیشه مجرد بمانم!

آموزش ارزش های اخلاقی به کودکان امکان پذیر است؟

چگونه برای همسرمان جشن تولد سورپرایزی بگیریم و عاشقانه تبریک بگوییم؟

چرا از نظر مردها زنان مسن تر قوی تر هستند؟

عشق های خیابانی، اشک های پشیمانی

آیا لازم است روابط پیش از ازدواج را با همسر در میان گذاشت؟

چگونه رابطه بهتری با خانواده همسرمان داشته باشیم؟

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

لذت بردن بامزه کودک!

شجاعت پدر در بزرگ‌ترین تصمیم زندگی

چرا نباید برای فرزندتان ساعت هوشمند بخرید؟

نظم در خانه را از کجا شروع کنم؟

چطور همسر اجباری خود را دوست داشتنی کنید؟

می خواهید از همسرتان جدا شوید؟دست نگه دارید!

عشق‌تان را این گونه به آقایان نشان دهید

با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟

زمانی ویژه برای شما 2 نفر بدون فرزند!

فواید سلامتی رابطه جنسی چیست؟

نکات طلایی برای تربیت کودک شاد

اهمیت ویتامین برای تغذیه کودکان

رفتار‌های اشتباه والدین و تاثیر آن‌ها در بزرگسالی کودک!

8 راهکار برای افزایش «نشاط» در زندگی که با شادی متفاوت است!

زن و شوهرها از هم چه می خواهند؟

شوهرم مثل نقل و نبات فحش می دهد!