آریا بانو

آخرين مطالب

آغاز اجراهای نمایش "مکبث" در پردیس تئاتر شهرزاد/ "اکتورز استودیو" در تماشاخانه ملک به روى صحنه مى‌رود فرهنگي

آغاز اجراهای نمایش "مکبث" در پردیس تئاتر شهرزاد/ "اکتورز استودیو" در تماشاخانه ملک به روى صحنه مى‌رود

  بزرگنمايي:

آریا بانو - خبرهایی از تئاتر.


به گزارش هنرآنلاین ، شب گذشته نمایش "مکبث" به نویسندگی و کارگردانی امیر دژاکام، با استقبال کم‌نظیری از سوی تماشاگران اجرای خود را در سالن یک تماشاخانه شهرزاد آغاز کرد.
امیر دژاکام (نویسنده و کارگردان تئاتر) قبل از شروع اجرا در سخنانی اظهار داشت: این طور معمول شده که در شروع هر نمایش، برای آن افتتاحیه‌ای برگزار می‌کنند. دلم می‌خواست این نمایش را کلمه افتتاح کند. دلم می‌خواست واژگانی درخور کنار هم بنشینند و این واژگان نمایش را افتتاح کنند. امروز دلم می‌خواست درباره این صحبت کنیم، که ما به طور کل چرا نمایش یا تئاتر کار می‌کنیم. تئاتر هنری برای سرگرمی، آموزش، اندیشیدن و یا مواردی دیگر است؟ چرا شما به عنوان تماشاگر به سالن نمایش می‌آیید. از ما چه انتظاری دارید و ما چه باید بکنیم.
وی افزود: اگر قرار باشد که من برای شما سرگرمی درست کنم، شما در سیرک، جدول حل کردن، شطرنج و هزار جای دیگر هم می‌توانید این سرگرمی را پیدا کنید. پس چرا من این کار را در تئاتر انجام دهم. اگر قرار بر اندیشیدن باشد، دانشگاه‌ها، سخنرانی‌ها، مقاله‌ها، کنفرانس‌ها و... برای اندیشیدن است. در نهایت من قرار است چه کاری انجام دهم؟ چرا اساسا هنر تئاتر وجود دارد و ضرورت آن چیست؟
دژاکام در ادامه توضیح داد: ما انسان‌ها همواره هنگامی که یک تجربه به دست می‌آوریم، می‌فهمیم. یعنی فهم ما حاصل تجربه‌های ماست که می‌تواند با واسطه یا بدون واسطه ایجاد شده باشد. اکثر ما به تجربه‌های علمی با واسطه و بدون واسطه باور داریم. به نوعی از این طریق به فهم می‌رسیم و چون تجربه‌هایمان از پدیده‌های مختلف متفاوت بوده، فهم ما نیز متفاوت می‌شود. به عنوان مثال فهم ما از مادر متفاوت است. چراکه معنی کلمه مادر برای بچه‌ای که مادرش او را سر راه گذاشته با بچه‌ای که مادرش سالیان سال او را در آغوش گرفته متفاوت است. در نهایت می‌توان این طور نتیجه گرفت که فهم ما از دانش و هنر متفاوت است و به همین دلیل تعارض، درگیری و جنگ داریم.
وی افزود: اگر به فهم مشترک دست پیدا کنیم، صلح، آرامش بر قرار شده و از میزان ناهنجاری‌های اجتماعی کاسته می‌شود. در واقع به زعم بنده هنر تئاتر به این دلیل وجود دارد که ما به فهم مشترک برسیم. همه فاکتورهای قبلی را هم می‌تواند در خودش داشته باشد، اما آن چیزی که در تئاتر استثنا بوده، فهم مشترک است. چراکه یک تجربه خیالی را در اختیار تماشاگران قرار می‌دهد. رمان و سینما هم همین کار را انجام می‌دهند. اما آنها زنده نیستند. در صورتی که هنر تئاتر چهره در چهره و زنده است و این اصلی‌ترین ارزشی است که در تئاتر وجود دارد و در هیچ هنر و اتفاق دیگری وجود ندارد.
دژاکام ادامه داد: تئاتر تجربه خیالی را در اختیار یک ملت قرار می‌دهد و به این صورت یک ملت 20 ساله، 50 ساله می‌شود. اما ما آن را از دست دادیم و در حال حاضر آن را نداریم. در واقع اکنون ما سرگرمی داریم.
این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: دلم نیامد که در افتتاحیه نمایش مکبث از شرایط کشورم و غمی که روی دل‌هایمان وجود دارد، حرف نزنم. دلم نیامد درباره روح سخت و سنگینی که بر همه ما حکومت می‌کند و وجود دارد حرف نزنم. سیل دردناکی که همه ما دربرگرفته است. چه آنهایی که به صورت مستقیم و چه افرادی که به صورت غیر مستقیم با آن مواجه هستند. ما اگر از سیل فهم مشترک داشتیم، امروز این اتفاق نمی‌افتاد. ما فهم مشترک از سیل نداریم و هرکدام یک چیز می‌گوییم. نتیجتا حتی کارهای درست در میان کارهای دیگر باطل می‌شود.
وی افزود: دلم نیامد امروز درباره گرانی‌ها و بیکاری حرف نزنم. خیلی گشتم تا امروز یک کارگر بیکار نمایش را افتتاح کند، چند نفری را پیدا کردم ولی روی آمدن به صحنه را نداشتند و گفتند که آقای دژکام بیاییم روی صحنه تا چه بگوییم. بگوییم بیکاریم و می‌خواهیم نمایش شما را افتتاح کنیم. گفتم حداقل بیایید و بگویید تا ما بدانیم که کسانی هستند که در این جامعه کار ندارند ولی نشد و من ترجیح دادم تا این نمایش را با کلمه افتتاح کنم. کلمه فهم مشترک.
نمایش "مکبث" هرشب ساعت 19:30 در سالن یک تماشاخانه شهرزاد به صحنه می‌رود.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: مکبث به روایت امیر دژاکام با بهره‌گیری از زبان بدن و به همراهی دیالوگ، به نقل روایتی جدید از داستان مکبث شکسپیر می‌پردازد. اثری که طی آن برای اولین بار جدا از روایت مکبث، صدای کاراکترهای دیگر همچون انسان‌های عادی که روایتشان در طی رویداد بزرگ داستان مکبث همیشه به فراموشی سپرده شده نیز شنیده خواهد شد... .
الناز تاریخی، آناهیتا صفی خانی، پروا محزون، پریا سلامی، مریم یوسف، شقایق خاکی پور، الناز ملکی، شایان یزدان شناس، احمد داوودی، مصطفی غیاثی، محمد آقا علی اکبری، ابوالفضل جمشیدی، حامد پور محمد، ناصر عزتی، عارف عباسی، طاها عابدی، ماهان عابدی بازیگرانی هستند که در این نمایش 60 دقیقه‌ای به ایفای نقش می‌پردازند.
از دیگر عوامل این اثر می‌توان به تهیه کننده: امیر دژاکام، مدیر تولید: فاطمه نیشابوری، جانشین تهیه کننده: ابوالفضل جمشیدی، دستیار کارگردان: حسین شهبازی وغزاله جهان بین، موسیقی: احسان تارخ، ساکسفون: گلنوش حمیدی، فلوت: پوریا حصارکی، طراح لباس: مژگان عیوضی، طراح پوستر: امیر رجبی، کاس: مصطفی فرج زاده، دستیاران حرکت نگاری: الناز تاریخی، آناهیتا صفی خانی، مدیر صحنه: عارف عباسی، دستیار لباس: فاطمه محمدی، دوخت لباس: زهرا بهرامی، طراح گریم: علی فرزامی، طراح ویدیو: امسن جعفری و دستیار ویدیو: بهرام حاج جعفری زاده اشاره کرد.
علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند برای خرید بلیت به سایت tik8.com مراجعه کنند.
نمایش "اکتورز استودیو" در تماشاخانه ملک به روى صحنه مى‌رود
نمایش "اکتورز استودیو" به نویسندگى و کارگردانی افشین واعظی از ١٨ فروردین ماه در تماشاخانه ملک به روی صحنه می‌رود.
‌‎در خلاصه این نمایش آمده است: رسیده و نرسیده می‌میریم.
عباس خداوردیان، سعید عظیمی، محمدرضا فوج، وهاب امین الرعایا، سپیده بیگلری، محمدرضا علیپور، سیاوش قلعه وردی، کامران هوشمندیان، مهتاب کیان، حامدشریفپور، پروین صائبی، نسترن محمدی، امید رضایی، پوریا دژپور، علی پسیان، محمد تیموری، عاطفه غلامپور، الهه اقدام، امیر بشیره نژاد، یاسمن آریانی، آرزو ایرانخواه، سوسن برومند، آذین دشتی، شادی مهدی خانی، رضا طالبی، محمد علی بهداد، محمد‌کرمی، نازنین دیده ور، محمد سپهری، پریساجلالی، پانی افشاری، مهدیه مقدم، صدف علینژاد، لیلی خاقانی، محمد رضا حسینی کرم، ا بوالفضل حمزه‌ای، حواانصاری، شایان حاج اسماعیلی، آرمینا کریمی، صباابریشمی، مهسا اسلامی، آنیتا فرج زاده، دریا دستخوش، آرمینا محمودی، آرینا محمودی، میثم محمد خانی، علی ایزدی، سیما خالقی، ابوالفضل صفری ،فرنگیس وزیری، کیمیا آهنگران، دلارام ابوحمزه، اشکان علیزاده، مبینا تحتا، مسعود عابدی، حسین نجفی، رزیتا زراعتی، عطا حسینی، احمد ریگی، آرمان علیرضایی، رویا دانشجو و افشین واعظی از جمله بازیگران این نمایش هستند.
دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: تهیه کننده: نسترن محمدی، مدیران تولید: سید عماد عامری و امیرسپهر تقی لو، دستیار تولید: امید رضایی، دستیار کارگردان: نگین لاجوردی، منشی صحنه : روژان نیکوزاد، موسیقی: امیر سلطان مرادی، طراح لباس: پگاه آذرکمان، طراح دکور: پگاه آذرکمان، طراح گرافیک: سینا افشار، طراح نور: وهاب امین الرعایا، مدیر تبلیغات: مریم شریعتی، روابط عمومی و تبلیغات مجازی: گروه هنری پژواک، عکاس: رضا جاویدی.
این نمایش تا 18 اردیبهشت ماه هر شب به جز شنبه ها ساعت 19:30 در تماشاخانه ملک به روی صحنه خواهد رفت.
علاقمندان براى خرید بلیت مى‌توانند به سایت تیکت مراجعه کرده و یا از ساعت ١٠ صبح تا ٩ شب با شماره ٠٢١٦٦٤٦٤٩٠٠ تماس بگیرند.‎

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکایت رومن پولانسکی از آکادمی اسکار/ من را به حلقه راه دهید!

ادل از همسرش جدا شد

پخش یک سریال خارجی در شبکه پنج

«پایتخت6» در نوروز 99/ «زیرزمین» به نام خشایار الوند ساخته می‌شود

بهاره رهنما همبازی کامبیز دیرباز در «ماربازی» شد

فرزاد فرخ با هوادارانش دیدار کرد/ملاقات در بام لند

بهترین سایت دانلود آهنگ خارجی

علی شادمان به "شاه‌ ماهی" پیوست

ژوله: گول فالوورهایم را نمی‌خورم/ وضعیت تئاتر از سینما بهتراست

رونمایی از گریم هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»

اکران «سونامی» در نیمه تابستان/ باز هم در ژانر ورزشی فیلم می‌سازم

مهمان‌«ماه عسل»‌در‌«برنده باش»

«متری شیش و نیم» رکورد شکست

کنسرت بهادر قوامی در آمل

"آرسنیک" در سپند به صحنه می‌رود / بهاره رهنما همبازی کامبیز دیرباز در "ماربازی" شد / حضور بیوه سفید در تماشاخانه نوفل‌لوشاتو

نقاشی زهرا متناصری به گالری نجوا آمد

حاشیه های شروع جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور ابراهیم حاتمی کیا

"ترانه‌های زمین" روی صحنه تالار وحدت

پنجمین جشنواره شعر نیاوران برگزار می‌شود

رونمایی از پوستر فراخوان و سایت دوازدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم‌های ورزشی ایران

بهترین فیلم جشنواره وارش از نگاه منتقدان معرفی می‌شود

نخستین اجراهای فرزاد فرخ در راه است

ورود شهرداری شیراز به پروژه ملی تالار مرکزی

حضور هنرمندان استان فارس در جشن نوروز مسقط

جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی برترین‌های خود را شناخت / حسینی: ایران سرزمین فرصت‌های درخشان و استعدادهای شگفت‌آفرین است

جزییات هفته آموزش و پژوهش جشنواره تئاتردانشگاهی اعلام شد/ حضور چند هنرمند خارجی

صرفه‌جویی 4 میلیاردی نمایشگاه کتاب

طرح جمع‌آوری برند‌های محرز قاچاق در کشور آغاز می‌شود / برخورد در مبادی ورودی یا فروشگاه‌های تجاری؟

قباد شیوا: وقتی نقاشان درگیر مکتب هنری بودند جوادی‌پور بدون ادعا مشغول کار بود / عباس مشهدی‌زاده: محمود جوادی‌پور، پایه‌گذار هنر گرافیک در ایران است / کتاب گزیده آثار محمود جوادی‌پور رونمایی شد

سید حسین آملی جانباز دفاع مقدس آسمانی شد

دومین روز سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر (+تصاویر)

بررسی آسیب‌های سیل در حوزه ساختمان و شهرسازی

"متری شیش و نیم " با 17 میلیارد تومان صدرنشین جدول فروش سینماها شد

علی فرح زاد: نمایشگاه "سفر" فلسفه تصویری است که ابداع کردم / فیگورهای من ماهیتی بین جسم و روح دارند و همواره در حال تغییر هستند

نگاهی به لایه‌های درون انسان / روایت آذین رستمی از نمایشگاه "لایه‌های پنهان" در گالری ویستا

همراه با تلویزیون در نیمه شعبان / از "پایتخت 2" و "آپارتمان شماره 13" تا "تاکسی 5" و "لونه زنبور "

تریلوژی اپیزودیک با تم جاه‌طلبی/ روایت حمید خرم از نمایش "دد"

حمید متبسم با "خواب‌های رنگی من" بازمی‌گردد

پرده از رخسار آن سرو خرامان می رود / جدا ز خلق به محراب جمکران بی تو /اشعاری از بنیان‌گذار انقلاب تا رهبر معظم انقلاب در وصف "لیله المبارکه" و ولادت امام زمان(عج)

طراحان "وقتی کبوترها ناپدید شدند" معرفی شدند

احمدی: چالش‌های ستاره‌ساز جذاب‌تر می‌شود/ خداداد اصلاً نمی‎دانست عنایتی مقابلش ایستاده است

رونمایی از پوستر فیلم «لابیرنت» با بازی شهاب حسینی

چهره‌هایی که پس از مرگ معروف شدند

پخش فیلم‌های طنز از شبکه نمایش به مناسبت نیمه شعبان

ادامه «حالا خورشید» پس از ماه رمضان

سه اپیزود از سیل در خوزستان در یک فیلم مستند

نمایش هنر انتزاعی الیوت لوید در گالری دیوید ریچارد / عکس

معرفی فیلم‌های بخش بین‌الملل جشنواره وارش

هوتن شکیبا دانشجوی فوق لیسانس شد/ رونمایی از گریم جدید

ضرورت توجه بیشتر صدا‌و‌سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی