آریا بانو

آخرين مطالب

اجرایی متکی بر طراحی همه عناصر / نگاهی به نمایش "ملاقات" اثر فردریش دورنمات با طراحی و کارگردانی پارسا پیروزفر فرهنگي

اجرایی متکی بر طراحی همه عناصر / نگاهی به نمایش "ملاقات" اثر فردریش دورنمات با طراحی و کارگردانی پارسا پیروزفر

  بزرگنمايي:

آریا بانو - حسن پارسائی: نمایش "ملاقات" از نظر محتوا و داشته‌های اجرایی، در کل نمایشی جذاب، محتوادار، قابل تامل و همزمان تاویل‌دار به شمار می‌رود که اساساً مبتنی بر طراحی همه عناصر است.


سرویس تئاتر هنرآنلاین: همیشه انتخاب یک نمایشنامه خوب و ساختارمند که محتوای قابل تاملی هم داشته باشد و بتوان زوایای کم دیده شده شخصیت برخی انسان‌ها را در آن‌ها مشاهده کرد، به تعلیق‌زایی و تاویل‌پذیری نمایش کمک کرده است: در حقیقت، بیان رسا و مضمون‌دار چنین مدیومی را در قالب فرصت‌ها و قابلیت‌هایی برای میزانسن‌دهی و نیز استفاده از شیوه بیان، حرکت، ژست و نهایتاً تحلیلی غایت‌مندانه فراهم کرده است. تماشاگران هم معمولاً چنانچه متن، خوب به اجرا درآید، معمولاً هنگام تماشای آن لذت دیدن یک نمایش تئاتری خوب و هنرمندانه را تجربه می‌کنند و آن را بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی به حساب می‌آورند.
نمایش "ملاقات" (یا ملاقات بانوی سالخورده) اثر فردریش دورنمات با طراحی و کارگردانی پارسا پیروزفر که هم‌اکنون در سالن اصلی تئاتر شهر اجرا می‌شود، عملاً چنین شاخصه‌هایی را به اثبات رسانده است: ابتدا مضمون و محتوایی شخصی و فردی دارد که تدریجاً به موضوعی اجتماعی و تلویحاً سیاسی و مخصوصاً روانشناختی تبدیل می‌شود. زنی که سال‌ها قبل در جوانی با مردی ازدواج کرده و توسط او فریب خورده، برمی‌گردد تا سرانجام انتقام خود را به کمک پول و تطمیع اهالی شهر از مرد مورد نظر بگیرد و...
مضمون نمایش ممکن است در هرجایی و هر زمانی رخ دهد و این یکی از ویژگی‌های اجرا به شمار می‌رود؛ این نمایش به شدت احساس تنهایی، عدم امنیت اجتماعی و سلطه سرمایه را به‌گونه‌ای هنرمندانه به نمایش می‌گذارد؛ ضمن آن‌که در رابطه با آشکارسازی تناقضات بیرونی و درونی آدم‌ها و نشان دادن استفاده ابزاری از آن‌ها، نمونه‌ای برجسته است.
طراحی صحنه با موضوع تناسب دارد و زمینه را برای کاربری انعطاف‌دار دکور فراهم کرده است، طوری که به تناسب محتوای صحنه‌ها و تغییرات مکانی عملاً با تفاوت‌هایی نسبی و قابل قبول در نظر گرفته شده است. در این رابطه فقط صحنه‌های مربوط به جنگل، سهل‌انگارانه و نامناسب طراحی شده‌اند: درختان به طور واژگون از سقف به طرف پائین نشان داده شده‌اند؛ گویی از آسمان به سوی زمین روئیده‌اند(!؟)؛ بجز این موارد، بقیه صحنه‌ها دارای طراحی و دکوری مناسب و نمایشی‌اند؛ طوری که فضا و امکانات لازم برای شکل‌دهی میزانسن‌های گوناگون فراهم شده و عملاً طراحی صحنه به نقشه اجرایی نمایش تبدیل شده است.
در بخش آغازین صحنه بر کمیک‌نمایی صحنه، زیاد تاکید شده و این در ژست‌ها و تغییر حالات بازیگران به هنگام عبور قطار مشهود است؛ تماشاگر در مواجهه با این صحنه‌ها چنین احساس می‌کند که در حال دیدن یک نمایش کاملاً کمیک است؛ در ترفندهای مورد نظر به رغم وجود داشتن بن‌مایه‌های کمیک در کلیت اثر تا اندازه‌ای اغراق و زیاده‌روی شده است: چون این نمایش یک کمدی غیرترکیبی نیست و اساساً "کمدی درام" است، اما بر حسب اختیارمندی مخاطبان مخصوصاً در نوع برداشت و تحلیل اجتماعی اجرا، می‌توان حتی اثر و نمایش را "کمدی تراژدی" به حساب آورد.
لازم به یادآوری است که در چنین ژانرهایی معمولاً ظرفیتی معین برای کمدی در نظر گرفته می‌شود تا توازن محتوایی و اجرایی بن‌مایه‌های جدی و مهم‌تر اثر آسیب نبیند؛ ضمناً نتیجه و ژانر اجرا هم حالت تحمیلی پیدا نکند.
نمایش به تدریج که پیش می‌رود، ریتم و روند اجرایی مطلوبی بخود می‌گیرد و وجوه کمیک نمایش به اعتدال می‌رسد؛ این اعتدال عملاً وجوه کمیک را هم تاویل‌دار می‌کند و همزمان از جدا افتادگی و عمدی بودن نجات می‌دهد؛ ضمن آن‌که جملگی اساساً برآیندی از بن‌مایه‌های جدی، تلخ و انتقادی نمایش می‌شوند. در این قسمت‌ها متن نمایشنامه و نوع دیالوگ‌ها طوری است که راه بر هرگونه اغراق می‌بندد: "گرسنه می‌مانیم، اما دستان خود را به خون‌آلوده نمی‌کنیم"، "همه امیدوارند یکی این کار را بکند و بالاخره یکی این کارو می‌کنه"، "ریشه ترس‌های ما توی قلب‌های ماست، توی گناهان ماست"، "با ثروت می‌شه قانون جدیدی برای دنیا وضع کرد"، "انسانیت حکم می‌کند خودتون شرافتمندانه به زندگیتون خاتمه بدین"، "کل شهر، خانه به خانه، خیابون به خیابون مال منه؛ کل شهر رو خریده‌ام" و....
استفاده از موسیقی آوازین کلیسایی و موسیقی‌های دیگری که بین صحنه‌ها هنگام تغییر دکور اجرا می‌شوند، همگی با در نظرگرفتن موضوع و محتوای اجرا انجام شده و تحمیلی جلوه نمی‌کند. پارسا پیروزفر (که یکی از بازیگران هم است) در شکل‌دهی میزانسن‌های متنوع (خطی، دایره‌ای، انفرادی، جمعی) در ارتباط با مضمون صحنه‌ها و نیز تغییرات طراحی صحنه‌ها که ایجابی و الزامی بوده‌اند، موفق است؛ او در جایگاه کارگردان و در رابطه با هدایت بازیگران، اجرایی قابل قبول و زیبا ارائه داده که ویژگی‌هایش به مراتب بیش از کاستی‌های آن است. برخی از بازیگران آهسته دیالوگ‌های‌شان را می‌گویند و به گوش تماشاگران نمی‌رسد؛ در نتیجه، شیوه بیان آن‌ها زیبایی بازیگری‌شان را زایل کرده است. در کل، دو نفر از بازیگران، رضا بهبودی و سیاوش چراغی‌پور، بازی‌های بسیار زیبا و شاخصی ارائه می‌دهند که عملاً نقش‌شان را شخصیت‌پردازی کرده و به اجرا جذابیتی یگانه داده است. نکته حائز اهمیت دیگری هم در این اجرا برجسته شده: بازیگران از بازی‌های درجایی، ژست‌ها و حالات ایستا هم استفاده می‌کنند که همگی الزامی و مبتنی بر داشته‌های محتوایی صحنه‌هاست. طراحی لباس و کاربری نور نیز در راستای داده‌های دراماتیک موضوع و محتوای نمایش است.
نمایش "ملاقات" با طراحی و کارگردانی پارسا پیروزفر به رغم ضعف‌های محدودش، از نظر محتوا و داشته‌های اجرایی، در کل نمایشی جذاب، محتوادار، قابل تامل و همزمان تاویل‌دار به شمار می‌رود که اساساً مبتنی بر طراحی همه عناصر است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکایت رومن پولانسکی از آکادمی اسکار/ من را به حلقه راه دهید!

ادل از همسرش جدا شد

پخش یک سریال خارجی در شبکه پنج

«پایتخت6» در نوروز 99/ «زیرزمین» به نام خشایار الوند ساخته می‌شود

بهاره رهنما همبازی کامبیز دیرباز در «ماربازی» شد

فرزاد فرخ با هوادارانش دیدار کرد/ملاقات در بام لند

بهترین سایت دانلود آهنگ خارجی

علی شادمان به "شاه‌ ماهی" پیوست

ژوله: گول فالوورهایم را نمی‌خورم/ وضعیت تئاتر از سینما بهتراست

رونمایی از گریم هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»

اکران «سونامی» در نیمه تابستان/ باز هم در ژانر ورزشی فیلم می‌سازم

مهمان‌«ماه عسل»‌در‌«برنده باش»

«متری شیش و نیم» رکورد شکست

کنسرت بهادر قوامی در آمل

"آرسنیک" در سپند به صحنه می‌رود / بهاره رهنما همبازی کامبیز دیرباز در "ماربازی" شد / حضور بیوه سفید در تماشاخانه نوفل‌لوشاتو

نقاشی زهرا متناصری به گالری نجوا آمد

حاشیه های شروع جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور ابراهیم حاتمی کیا

"ترانه‌های زمین" روی صحنه تالار وحدت

پنجمین جشنواره شعر نیاوران برگزار می‌شود

رونمایی از پوستر فراخوان و سایت دوازدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم‌های ورزشی ایران

بهترین فیلم جشنواره وارش از نگاه منتقدان معرفی می‌شود

نخستین اجراهای فرزاد فرخ در راه است

ورود شهرداری شیراز به پروژه ملی تالار مرکزی

حضور هنرمندان استان فارس در جشن نوروز مسقط

جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی برترین‌های خود را شناخت / حسینی: ایران سرزمین فرصت‌های درخشان و استعدادهای شگفت‌آفرین است

جزییات هفته آموزش و پژوهش جشنواره تئاتردانشگاهی اعلام شد/ حضور چند هنرمند خارجی

صرفه‌جویی 4 میلیاردی نمایشگاه کتاب

طرح جمع‌آوری برند‌های محرز قاچاق در کشور آغاز می‌شود / برخورد در مبادی ورودی یا فروشگاه‌های تجاری؟

قباد شیوا: وقتی نقاشان درگیر مکتب هنری بودند جوادی‌پور بدون ادعا مشغول کار بود / عباس مشهدی‌زاده: محمود جوادی‌پور، پایه‌گذار هنر گرافیک در ایران است / کتاب گزیده آثار محمود جوادی‌پور رونمایی شد

سید حسین آملی جانباز دفاع مقدس آسمانی شد

دومین روز سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر (+تصاویر)

بررسی آسیب‌های سیل در حوزه ساختمان و شهرسازی

"متری شیش و نیم " با 17 میلیارد تومان صدرنشین جدول فروش سینماها شد

علی فرح زاد: نمایشگاه "سفر" فلسفه تصویری است که ابداع کردم / فیگورهای من ماهیتی بین جسم و روح دارند و همواره در حال تغییر هستند

نگاهی به لایه‌های درون انسان / روایت آذین رستمی از نمایشگاه "لایه‌های پنهان" در گالری ویستا

همراه با تلویزیون در نیمه شعبان / از "پایتخت 2" و "آپارتمان شماره 13" تا "تاکسی 5" و "لونه زنبور "

تریلوژی اپیزودیک با تم جاه‌طلبی/ روایت حمید خرم از نمایش "دد"

حمید متبسم با "خواب‌های رنگی من" بازمی‌گردد

پرده از رخسار آن سرو خرامان می رود / جدا ز خلق به محراب جمکران بی تو /اشعاری از بنیان‌گذار انقلاب تا رهبر معظم انقلاب در وصف "لیله المبارکه" و ولادت امام زمان(عج)

طراحان "وقتی کبوترها ناپدید شدند" معرفی شدند

احمدی: چالش‌های ستاره‌ساز جذاب‌تر می‌شود/ خداداد اصلاً نمی‎دانست عنایتی مقابلش ایستاده است

رونمایی از پوستر فیلم «لابیرنت» با بازی شهاب حسینی

چهره‌هایی که پس از مرگ معروف شدند

پخش فیلم‌های طنز از شبکه نمایش به مناسبت نیمه شعبان

ادامه «حالا خورشید» پس از ماه رمضان

سه اپیزود از سیل در خوزستان در یک فیلم مستند

نمایش هنر انتزاعی الیوت لوید در گالری دیوید ریچارد / عکس

معرفی فیلم‌های بخش بین‌الملل جشنواره وارش

هوتن شکیبا دانشجوی فوق لیسانس شد/ رونمایی از گریم جدید

ضرورت توجه بیشتر صدا‌و‌سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی