آریا بانو

آخرين مطالب

سانس‌های اختصاص‌یافته به فیلم «رحمان 1400» در اکران نوروز به اندازه مجموع 4 فیلم دیگر است فرهنگي

سانس‌های اختصاص‌یافته به فیلم «رحمان 1400» در اکران نوروز به اندازه مجموع 4 فیلم دیگر است

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
سانس‌های اختصاص‌یافته به فیلم «رحمان 1400» در اکران نوروز به اندازه مجموع 4 فیلم دیگر است
اکران نوروزی امسال برخلاف اکران‌‌های آرام این بازه طلایی، حواشی بسیاری را به خود دید. از همان ابتدای مسجل شدن گزینه‌‌های نمایش عید، مشخص بود یک دوقطبی میان «متری شیش‌و‌نیم» و «رحمان 1400» به وجود خواهد آمد؛ همین‌طور هم شد اما از دیگر سو شاهد آن بودیم که بیشترین میزان حواشی نیز مختص به این دو فیلم پرمخاطب بود. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به حواشی مهم اکران نوروزی در سه هفته اخیر.
1 نخستین حاشیه اکران نوروزی به مانند هر سال، انتشار لیست‌‌هایی بود که براساس برخی گمانه‌زنی‌‌ها، رسانه‌ای می‌شد. در ابتدا این شایعه مطرح شد که احتمال می‌‌رود تعداد سرگروه‌‌های سینمایی به هشت سرگروه افزایش یابد که البته این‌گونه نشد. در ادامه، برخی فیلم‌‌ها با جوسازی‌‌هایی از قطعیت اکران در ایام نوروز سخن به میان آورده و به این ترتیب، تبلیغات رسانه‌‌ای را برای خود دست و پا کردند. اما آنچه سبب طولانی شدن این پروسه در سکوت کارگروه اکران شده بود، تعلل این کارگروه در اعلام اسامی فیلم‌‌های اکران نوروزی بود. فیلم‌‌هایی که قرار بود از 22 اسفند 97 روی پرده بروند درنهایت از شنبه 25 اسفند روی پرده رفتند و دو فیلم هم با یک روز تاخیر، از یکشنبه اکران خود را آغاز کردند. اما آنچه سبب این تاخیر چند روزه در اعلام فیلم‌‌های نهایی اکران نوروز شده بود، گویا مهلتی بود که سازمان سینمایی به «متری شیش‌و‌نیم» برای گرفتن رضایت یک نهاد داده بود. هر چند هیچ نهاد رسمی‌ای، دلیلی برای این تاخیر ذکر نکرد، اما شواهد و حرف‌‌های بیرون آمده از داخل سازمان و کارگروه اکران، موید همین اتفاق بود تا جایی که آنها حتی فیلم جایگزین «متری شیش‌و‌نیم» را برای اکران نوروزی انتخاب کرده بودند.
2 اتفاق عجیب دیگری که در نخستین روزهای سال 98 رسانه‌‌ای شد، عدم رعایت شنبه‌‌ها و سه‌‌شنبه‌‌های نیم‌‌بها از سوی سینماها بود. چندین رسانه نسبت به این اتفاق اعتراض کردند و حتی کار به پاسخگویی سخنگوی کارگروه اکران کشید که این اقدام را کاملا طبیعی و طبق رویه هر ساله سینماها عنوان کرد. البته که در این زمینه، حق با کارگروه اکران است. شنبه‌‌ها طبق اعلام و تمایل خود سینماهای تهران و سه‌‌شنبه‌‌ها به شکلی اجباری در تمام کشور نیم‌بهاست؛ این قاعده تنها مختص روزهای عادی سال است و نه تعطیلات.
البته آنچه رسانه‌‌ها باید نسبت به آن واکنش شدیدتری نشان می‌‌دادند، تخطی سینماهای ممتاز و درجه یک تهران و برخی سینماهای کلانشهرها بود که قیمت بلیت خود را همپای سینماهای مدرن تهران، 20 هزار تومان فروختند. این درحالی است که سینماهای ممتاز باید بلیت خود را 15 هزار و سینماهای درجه یک نیز 12 هزار تومان می‌‌فروختند، اما متاسفانه در تعطیلی نوروز و نبود نظارت کافی، برخی سینماهای پایتخت با سوءاستفاده، بلیت‌‌های خود را 20 هزار تومان فروختند. هر چند اخبار منتشره از برخی سینماهای کلانشهرها به‌گونه دیگری بود‌؛ آنها نیز با سوءاستفاده از این وضعیت، بلیت‌‌های خود را گران‌تر از نرخ مصوب به فروش رساندند.
3 وقتی «سیدجمال ساداتیان» در برنامه‌‌ای رادیویی از جذب پنج تا 6 میلیون مخاطب و شکستن رکورد «هزارپا» توسط «متری شیش‌و‌نیم» سخن گفت، عوامل «رحمان 1400» عزم خود را بر یک اکران قوی‌‌تر جزم کردند. وقتی «منوچهر هادی» و تیمش از همان ابتدای کلید‌زدن پروژه «رحمان 1400» در سودای شکستن رکورد فروش سینمای ایران بودند، تمام مهره‌‌چینی‌‌های لازم را با هوشمندی تعیین کردند.
با سخاوت از کنار موقعیت‌‌های گاه و بی‌گاه اکران نیمه دوم 97 گذشتند تا اکران عید را با سرگروهی کورش در چنته داشته باشند. البته فکرش را هم نمی‌‌کردند که کورش، سرگروهی خود را از دست داده و به رقیب چغری همچون فیلم «سعید روستایی» با آن تبلیغات ایده‌‌آل رسانه‌‌ای در ایام جشنواره بربخورند. اما همین تقابل سبب شد تا خیلی زود، با یک جرقه، عوامل دو فیلم روبه‌روی یکدیگر قرار گیرند.
جرقه این تقابل، رسانه‌‌ای‌شدن بلیت بازارسیاه «متری شیش‌ونیم» و فروش بلیت‌‌های 20 هزار تومانی این فیلم در پردیس کورش به قیمت 200 هزار تومان در اپلیکیشن دیوار بود. بلافاصله پس از این اتفاق، «سعید روستایی» و «نوید محمدزاده» واکنش نشان داده و از رقابت نابرابر «رحمان 1400» حداقل در پردیس کورش سخن گفتند. مدیریت پردیس کورش، علی سرتیپی تهیه‌‌کننده «رحمان 1400» است و این فیلم در کورش، سانس‌‌های بیشتری به نسبت «متری شیش‌و‌نیم» داشت.
روستایی و محمدزاده، راه افتادن بازارسیاه را نشانه نبود سانس کافی برای فیلم آنها با وجود مخاطب دانستند. هر چند پس از این اتفاق، «منوچهر هادی» در نوشته‌ای، ضمن تحسین فیلم روستایی، زمان بیش از 130 دقیقه‌‌ای فیلم آنها را دلیلی برای سانس کمتر فیلم دانست. البته پردیس کورش نیز پس از این اعتراض، بر تعداد سانس‌های فیلم روستایی افزود تا این غائله در ظاهر ختم به خیر شود.
4 دیگر حاشیه پررنگ اکران نوروزی امسال، ممیزی‌های حوزه هنری برای دو فیلم «رحمان 1400» و «چهار انگشت» بود. ابتدا موضوع «چهار انگشت» پیش آمد که رسانه‌‌ها خبر از صدای بوق روی برخی دیالوگ‌‌های این فیلم نوشتند. این در حالی است که «منوچهر محمدی»؛ تهیه‌‌کننده فیلم «چهار انگشت»، خود از نیروهای نزدیک به حوزه هنری است اما پس از آنکه حوزه، نمایش فیلم قبلی او (اکسیدان) را در سینماهای خود با محدودیت‌‌هایی مواجه کرد، حالا هم چنین رویه‌‌ای را برای فیلم جدید این تهیه‌‌کننده در پیش گرفته است.
چند روز بعد از این اتفاق، «منوچهر هادی» هم در یادداشتی از مخاطبان فیلم خود خواست که «رحمان 1400» را در سینماهایی غیر از سالن‌‌های حوزه هنری به تماشا بنشینند. دلیل آن هم ادعایی مبنی‌بر سانسور بخش‌هایی از این فیلم توسط حوزه هنری بود. البته در مواجهه با این دوشکل ممیزی حوزه هنری و مسئولان ارشاد سکوت کردند.
برخی از رسانه‌ها در واکنش به این اقدام خودسرانه حوزه هنری ادعا کردند درحالی که اگر این قبیل حرکات، تبدیل به عرف شود، محوریت ارشاد و سازمان سینمایی و البته کارگروه اکران در استقلال تصمیم‌‌گیری را به مخاطره خواهد انداخت.
5‌ نفروختن «ژن خوک» یکی از عجایب اکران نوروز امسال بود. فیلم درحالی طی 20 روز توانست به زحمت فروش خود را از مرز یک میلیارد تومان عبور دهد که فیلم‌‌های قبلی «سعید سهیلی» به‌راحتی جزء پرفروش‌‌ترین آثار سالانه محسوب می‌‌شدند. هر چند تهیه‌کننده فیلم، نداشتن تیزرهای تلویزیونی را دلیلی برای این کم بودن فروش اعلام کرد.
قطعا پذیرفته نشدن فیلم در بخش مسابقه جشنواره فجر، یکی از دلایلی بود که مخاطبان پیگیر سینما، تمایلی به تماشای این فیلم نشان ندهند. هر چند سهیلی پس از رد صلاحیت این فیلم در جشنواره فجر، ترجیح داد سکوت کند و حرفی در این باره نزند، اما در نخستین روز اکران فیلمش در یکی از سینماها حضور یافت و حسابی از خجالت هیات انتخاب درآمد. وی در این اکران مردمی گفت: «اول فکر کردم فیلم را به احمد امینی؛ عضو هیات انتخاب جشنواره تقدیم کنم چون پنج، 6 فیلم ساخته که فروش‌شان اندازه یک شب فیلم من نبوده است. ولی بعدش گفتم فیلم را به بهروز شعیبی دیگر عضو هیات انتخاب تقدیم کنم که با پول بیت‌‌المال فیلم می‌سازد ولی نگذاشت فیلم من وارد جشنواره شود.»
«ساعد سهیلی» نیز در یکی از اکران‌‌های مردمی این فیلم با بیان اینکه بسیاری از مسئولان، الان با وجود سیل مهیب در خارج از کشور هستند یا امیدوارم یک سیل بزرگ بیاید که برخی از آقازاده‌‌هایی که از موقعیت خود سوءاستفاده می‌‌کنند را با خود ببرد، حاشیه‌هایی را در دنیای مجازی رقم زد.
6 فروش دور از انتظار «زندانی‌‌ها» نیز از دیگر موارد عجیب اکران نوروزی امسال بود. ده‌‌نمکی که اکثر فیلم‌‌هایش در نوروز اکران شده و جزء آثار پرفروش سینمای ایران است، حالا با «زندانی‌‌ها»، چهره‌‌های کمتر شناخته شده‌‌ای را برای کارش انتخاب کرده و از فروش کمتری نیز برخوردار شده است به‌طوری که در 20 روز نخست، تنها کمی بیشتر از دو میلیارد تومان فروخت. در ابتدای نوروز، برخی با انتقاد از فیلم، نوشته‌‌هایی را علیه آن منتشر کردند که ‌‌ده‌‌نمکی لااقل در پاسخ به یکی از آنها (المیرا شریفی‌‌مقدم؛ مجری سیما) پاسخ داد که فیلم وی با مفهوم «انتظار» ساخته شده و اگر کسانی با چیپس و پفک، در نمایش این فیلم می‌‌خوابند، همان بهتر که بخوابند.
7 اکران «غلام‌‌رضا تختی» در ایام نوروز، به یک چالش بزرگ تبدیل شد. فروش مایوسانه 700 میلیونی در سه هفته و قرار گرفتن در آخرین جایگاه گیشه نوروزی سینماها، سوالاتی را برای همه به وجود آورد. عده بسیاری در یادداشت‌‌هایی، موضع‌گیری‌‌های فیلم در قبال نشان دادن خودکشی تختی را دلیل نفروختن آن دانستند و در مقابل آنها که موافق این تصمیم‌‌گیری صریح فیلم بودند، از تنها گذاشتن و مظلومیت تختی حتی در اکران فیلمش و البته زمان نه‌چندان مطلوب برای نمایش سخن به میان آوردند و بحث را از مقوله خودکشی دور کردند.
نکته جالب آنکه در تمام مدتی که مخاطبان فیلم، منتقدان، هنرمندان و ورزشکارانی که درباره چرایی نفروختن «تختی» سخن می‌‌گفتند، «بهرام توکلی» و «سعید ملکان» هیچ سخنی به زبان نیاوردند. وگرنه با توجه به جنجال‌‌های فیلم در ایام جشنواره که می‌‌توانست حکم تبلیغاتی عالی برای فیلم داشته باشد، تیزرهای تلویزیونی، چهره‌‌های بسیاری که در این سه هفته به تماشای فیلم رفتند و تبلیغات پی‌‌درپی فیلم در فضای مجازی، این فیلم باید به یک فروش حداقل معقول در بهترین زمان اکران دست می‌یافت. اما شاید جدول زیر بتواند توضیح بهتری را درخصوص تغییرات فروش در سینمای نوروز 98 دهد.روزنامه فرهیختگان

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معرفی هیئت داوران بخش صحنه بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی

آثاری از هنرمندان کلاسیک در حراج ساتبیز لندن / عکس

قباد شیوا: گرافیک ما در عرصه بین‌المللی حرف‌هایی برای گفتن دارد / نشست خبری نمایشگاه و کتاب پوسترهای موسیقی ایران برگزار شد

لیلا حاتمی؛ افول یک ستاره و انتظار یک بازگشت رویایی

همکاری ناتالی پورتمن با کمپانی دیزنی

اظهارات داغ سیدجواد هاشمی درباره گلشیفته فراهانی، تتلو و رحمان 1400 در برنامه زنده

گفت‌و‌گو با فهیمه عابدینی کارگردان نمایش عروسکی «سیمین و فرزان»

توضیح روابط عمومی مسابقه «برنده باش» درباره یک استفتاء

طراح «رالی ایرانی2»: فرزاد حسنی جاسوس می‌فرستاد تا بفهمد چه خبر است!

کنسرت پازل بند برای کمک به سیل زدگان برگزار شد

سعید اسدی: تئاترشهر از عرضه آثار نمایشی به تولید خواهد رسید / سالن اصلی تئاترشهر برای بازسازی تا نیمه دوم سال تعطیل می‌شود

دیدار با اهل قلم در نشر چشمه/ حضور انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در نمایشگاه کتاب

برپایی دهمین فرهنگ‌سرای کتاب/ عرضه 200 عنوان کتاب جدید انتشارات مدرسه/ 24 اثر تازه منتشر شده فرهنگستان هنر در نمایشگاه کتاب

عواید فروش کنسرت "شیراز بوستان مهر" به سیل زدگان / کنسرت خوانندگان مطرح کشوری در تالا حافظ

سینما هنر در شیراز گشایش یافت

نمایشگاه کتاب تهران میزبان روز شیراز

الناز حبیبی با "شاه ماهی" به صحنه می‌رود / بازیگران نمایش "وقتی کبوترها ناپدید شدند" معرفی شدند / "چیزی شبیه زندگی" در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود / نمایش "ملاقات" اواخر هفته در دو نوبت به صحنه می‌رود

رونمایی از کتاب "سامان عشق" روایتی از شهید مدافع حرم سعید سامانلو

«پارازیت» نخل طلای جشنواره فیلم کن را به خانه نمی‌برد

فرصتی برای دیده شدن سینمای اعتراضی

پاسخ آیت‌الله مکارم به استفتایی در مورد برنامه «برنده‌باش»: این کار قمار است؛ کسانی که شرکت می‌کنند مالک آن جوایز نمی‌شوند

سروش صحت بخواهد برای «فوق‌لیسانسه‌ها» می‌خوانم/ آلبوم جدید پالت در فضایی متفاوت

حضور "زنانی با گوشواره‌های باروتی" در بروکسل

سرامیک در کنار رنگ و قلمو/ ونگوگ به گالری نگر می‌آید

از مستند مردم نگارانه تا جامعه شناسی فیلم عامه پسند / کارگاه­‌ها تخصصی نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش اعلام شد

گفتگوی بی‌واسطه هنرمندان و اندیشمندان ایرانی با مردم اروپا

تجلیل از سه زن تاثیرگذار در هفته گرافیک

آثار بخش ایده در مرحله تولید قرار گرفت

تبریک معاون هنری به هنرمندان خوشنویس برای موفقیت در مسابقه ارسیکا ترکیه

تأمین اعتبار 20 استان برگزار کننده جشنواره استانی مد و لباس

محمدرضا اصلانی: "کتاب مصائب برادرم" اکسپرسیونیسم وحشى و جسور است

درباره حضور پل شریدر فیلم نامه‌نویس نامزد اسکار در جشنواره جهانی فجر

آمار فروش تماشاخانه‌های اداره کل هنرهای نمایشی در آخرین هفته فروردین 98

ششمین سالانه تبادل چاپ دستی در نگارخانه لاله

"گل یانیما" با صدای آیهان منتشر شد

هشت مستند، سیمای گیلان را به تصویر می‌کشند

لو رفتن قسمت دوم سریال بازی تاج و تخت !!

شهاب حسینی با «لابیرنت» در اکران فطر/ قصه تلخی که هشدار می‌دهد

کپی‌برداری به شیوه نویسندگان مشهور

شیرازی : تولید داخلی انبار می‌شود / خطر ورشکستگی تولید پوشاک

صادقی میراث‌دار برحق هنر اساطیر قدیمی ایران است / سیمرغ سیمین جشنواره جهانی فجر به علی‌اکبر صادقی تقدیم شد

"شرایط خاص" امشب روی آنتن نمی‌رود

نمایش "باشگاه حیوانات" در جشنواره مستندهای مردم‌شناسی اتریش

سیدعباس صالحی: در دنیا ایران را با کتاب‌هایش می‌شناسند / در سال رونق تولید نباید صنعت نشر را نادیده گرفت / سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتتاح شد

فستیوال بین‌المللی "کر" در فیلیپین برگزار می‌شود / فراخوان مرکز موسیقی برای گروه‌های کر ایرانی

نمایش سی اثر از یدالله رویایی/ نقاشی‌های شاعر حجم در گالری کاما

مراسم اکران "رالی ایرانی2" برگزار شد/ مجالی برای محک زدن سلبریتی‌ها

هومن برق نورد از نقش های تکراری در فیلم ها و سریال ها می گوید

پاتوق «خسرو آواز ایران» تخریب می‌شود؟

علیرضا افتخاری برای سیل‌زدگان می‌خواند / اگر میراث خوبی در حوزه موسیقی برای آیندگان باقی بماند به آرزویم رسیده‌ام