آریا بانو

آخرين مطالب

10 نشانه که می‌گویند دندان‌هایتان آنقدرها که فکر می‌کنید سالم نیستند پزشکي

10 نشانه که می‌گویند دندان‌هایتان آنقدرها که فکر می‌کنید سالم نیستند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
10 نشانه که می‌گویند دندان‌هایتان آنقدرها که فکر می‌کنید سالم نیستند
٧٧
٠
روزیاتو / همه ی ما دوست داریم دندان هایی سالم و لبخندی زیبا داشته باشیم، اما تشخیص سلامت یا عدم سلامت دندان ها همیشه کار ساده ای نیست. پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه ممکن است نشانه هایی که انتظارشان را داریم نداشته باشند. در ادامه به نشانه هایی می پردازیم که می گویند دندان هایتان آنقدرها که فکر می کنید سالم نیستند.
1- دهان تان همیشه بوی بدی می دهد
گرچه بدبویی های گاه و بیگاه دهان امری طبیعی است، اما بدبویی دائمی آن احتمالاً از وجود مشکلی در دهان خبر می دهد.
بدبویی دهان می تواند یکی از نشانه های هشدار دهنده ی بیماری لثه باشد. اهمال در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، می تواند منجر به انباشت پلاک و باکتری روی دندان ها و لثه ها شود که این مسأله منجر به التهاب و خونریزی لثه ها خواهد شد.
بدبویی دهان همچنین می تواند ناشی از مشکلات سینوسی یا حتی مربوط به معده باشد. بنابراین اگر متوجه شده اید که بوی بد دهان تان همیشگی است و از بین نمی رود، به پزشک مراجعه کنید.
2- زبان تان سفید است
مواد غذایی مصرفی ما روی رنگ زبان ما تأثیر می گذارند، اما اگر متوجه شده اید که معمولاً یک لایه ی سفید رنگ روی زبان تان وجود دارد، احتمالاً به این معنی است که دهان شما شرایط چندان سالمی ندارد.
بسیاری از افراد فراموش می کنند هنگام مسواک زدن دندان هایشان، زبان خود را هم مسواک بزنند. این لایه ی سفید رنگ در اثر انباشت باکتری روی زبان به وجود می آید. همین مسأله منجر به بدبو شدن دهان می شود و سلامت عمومی بدن را به خطر می اندازد.
برای جلوگیری از انباشت باکتری ها روی زبان، قسمت مویی مسواک یا پشت دندانه دار آن را کمی روی زبان تان بکشید. استفاده ی منظم از مسواک و نخ دندان هم به کاهش باکتری های مضر در دهان کمک می کند.
3- مواد غذایی همیشه لای دندان هایتان گیر می کنند
اگر متوجه شده اید که بیشتر مواقع درگیر مواد غذایی ای هستید که لای دندان هایتان گیر کرده اند، احتمالاً به این معنی است که دندان هایتان در حال پوسیدن هستند.
اگر به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده می کنید اما باز هم مواد غذایی لای دندان هایتان باقی می مانند، این مسأله احتمالاً نشان دهنده ی پوسیدگی پنهانی در بین دندان های شما است که از سطح دندان ها قابل مشاهده نیست. در حقیقت، مواد غذایی لای همین پوسیدگی ها گیر می کنند.
اگر مشکوک هستید که به خاطر پوسیدگی پنهان، مواد غذایی لای دندان هایتان گیر می کنند، برای اطمینان از علت این مسأله به دندانپزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، استفاده ی منظم از نخ دندان را ادامه دهید تا از رشد بیشتر هر گونه پوسیدگی جزئی ای جلوگیری کنید.
4- وقتی مسواک می زنید یا از نخ دندان استفاده می کنید، از لثه هایتان خون می اید
اگر بعد از استفاده از مسواک یا نخ دندان، متوجه خونی شدن مسواک، نخ دندان یا بزاق دهان تان می شوید، احتمالاً به این معنی است که لثه های شما وضعیت خوبی ندارند.
لثه اگر ملتهب باشد، با هر تماس جزئی ای، حتی با مسواک، شروع به خونریزی می کند. در صورتی که یک لثه ی سالم با یک تماس کوچک خونریزی نمی کند.
قرمزی و التهاب همچنین نشانه های بیماری یا التهاب لثه هستند. اگر لثه هایتان دردناک هستند یا متوجه شده اید که بدون هیچ دلیل مشخصی خونریزی می کنند، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.
5- لکه های سفید رنگی روی دندان هایتان دارید
ظاهر شدن لکه های سفید رنگ روی دندان احتمالآً از اولین نشانه های یک پوسیدگی در شرف وقوع است.
این لکه های سفید رنگ نشان دهنده ی پوسیدگی دندان، تضعیف مینای دندان و به وجود آمدن منافذ در آن هستند.
پوسیدگی دندان اغلب در نقاطی رخ می دهد که قابل مشاهده نیستند، مثل پشت یا بین دندان ها، بنابراین تشخیص آن با چشم غیر مسلح دشوار است. به همین دلیل است که مراجعه ی منظم به دندان پزشک اهمیت زیادی دارد.
6- رنگ یکی از دندان هایتان به مرور تیره شده

گاهی مشکلات دندانی بیشتر قابل مشاهده هستند تا قابل احساس. وقتی رنگ یکی از دندان ها تیره تر از دندان های اطرافش می شود، این مسأله احتمالاً از یک مشکل عصبی حکایت دارد.
اگر دندانی ضربه ببیند (مسأله ای که اغلب در جراحت های ورزشی اتفاق می افتد) عصب درون دندان نمی تواند در برابر آن ضربه دوام بیاورد. در نتیجه، دندان تبدیل به یک بافت مرده می شود و به مرور زمان، رنگ آن نسبت به دندان های کناری اش تیره می شود.
این مشکل اغلب برای دندان های جلویی رخ می دهد. اگر متوجه شده اید که یکی از دندان هایتان در حال تیره شدن است، حتی اگر دردی حس نمی کنید، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر اقدامی نکنید، دندان تان را از دست خواهید داد.
7- مدت زیادی است که دندان درد دارید
دندان ها اگر سالم باشند، هنگام مسواک زدن، استفاده از نخ دندان یا جویدن، نباید هیچگونه احساس ناخوشایندی داشته باشید. احساس درد در هنگام گاز زدن یا خوردن غذا، می تواند نشان دهنده ی یک آسیب دندانی موقت یا صدمه ی جدی تری باشد.
این مسأله گاهی از مشکلی به نام «کوفتگی دندان» (ضرب دیدن دندان) ناشی می شود. برای مثال، اگر در غذایتان سنگ یا استخوان سفتی وجود داشته باشد و بی خبر آن را محکم گاز بزنید، دندان شما می تواند چند روزی حساس شود. مانند هر کوفتگی دیگری در بدن، این مشکل هم در نهایت بهبود پیدا می کند.
با این حال، هر دندان دردی که بعد از یک هفته برطرف نشود، می تواند نشانه ی یک مشکل جدی، مثل شکستگی دندان باشد، که به درمان تخصصی احتیاج دارد.
8- دندان هایتان به نوشیدنی های گرم یا سرد حساس هستند

حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم می تواند نشان دهنده ی پوسیدگی دندان باشد. دندان های سالم معمولاً حساسیت بیش از حد به دماهای سرد و گرم ندارند، اما دندان های آسیب دیده ممکن است با یک جرعه چای داغ یا یک گاز بستنی، درد بگیرند.
در اغلب موارد، با توجه به مدت زمانی که درد به درازا می کشد، می توان به شدت مشکل پی برد. اگر درد فقط چند ثانیه طول بکشد، جای نگرانی نیست چون نوشیدنی های سرد معمولاً چند لحظه ای دندان را حساس می کنند. حساسیت به دماهای سرد و گرم زمانی مشکل محسوب می شود که بیشتر و بیشتر طول بکشد.
حساسیت به دماهای سرد و گرم همچنین ممکن است ناشی از مشکل نامتوازن بودن جویدن باشد. در ابن حالت چون فشار به صورت متوازن بین دندان ها تقسیم نمی شود، از یکی از دندان ها بیشتر کار کشیده می شود و در نتیجه، آن دندان زودتر از بقیه خسته و حساس می شود. اگر از مشکل حساسیت دندانی رنج می برید به دندانپزشک مراجعه کنید.
9- صبح ها بعد از بیدار شدن، فک تان سفت و منقبض است
اگر صبح ها مکرراً با درد فک یا سردرد خفیف، به هم فشردگی فک یا دندان قروچه از خواب بیدار می شوید، به این نشانه ها بی توجه نباشنی. افراد زیادی هستند که شب ها در خواب دندان قروچه می کنند یا هنگام اضطراب فک شان را به هم فشار می دهند.
دندان قروچه یا به هم فشردن دندان ها می تواند آن ها را به سرما، گرما یا حتی فشار حساس کند.
در مواردی هم این رفتارها نشانه ی اختلال در مفصل گیجگاهی فکی است. این اختلال می تواند تأثیری دائمی روی فک داشته باشد.
دندان قروچه می تواند تأثیری منفی روی مفصل فک بگذارد. این مفصل ساختاری شبیه به مفصل زانو یا آرنج دارد و صدمه دیدن آن می تواند منجر به صدا دادن یا متورم شدن این مفصل شود.
استفاده از یک محافظ شبانه که نوعی ابزار دهانی است و توسط دندانپزشک ساخته می شود، می تواند صدمه ی ناشی از دندان قروچه ی شبانه به دندان و فک را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.
10- دندان هایتان بلندتر یا بزرگ تر از قبل به نظر می رسند

دندان ها هم ممکن است گاهی بلندتر یا بزرگ تر به نظر برسند و این مسأله اغلب نشانه ی بیماری لثه یا صدمه دیدن آن است.
لثه ها ممکن است بر اثر بیماری لثه، به تدریج تحلیل بروند، اما از آنجایی که این یک بیماری پیش رونده است و به تدریج رشد می کند، ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید. با ادامه ی روند تحلیل لثه، وقتی لثه به نزدیکی ریشه ی دندان می رسد، نه تنها به بلندتر شدن دندان تان پی می برید، بلکه حساسیت و دندان درد هم شروع می شود.
یک علت دیگر این مسأله می تواند ساییدگی ناشی از مسواک زدن باشد. مسواک زدن بیش از اندازه یا با شدت می تواند به مرور باعث تحلیل رفتن لثه ها شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خونریزی نشانه کمبود کدام ویتامین در بدن است؟

صوت/ به کمک این 10 روش‌ می‌توانید خواب بهتری داشته باشید

9 آجیل کم کربوهیدرات که برای رژیم‌های غذایی مناسب‌اند

چطور از شر جوش‌های سرسفید خلاص شویم؟

فرمول غذایی عالی برای داشتن لثه و دندان سالم

7 نشانه‌ای که می‌گویند آلرژی دارید حتی اگر خودتان اینطور فکر نمی‌کنید!

روش‌های مراقبت از پوست صورت قبل از خواب

فواید «آب لیمو» برای پوست و بیماری‌های پوستی

کاری که «شکلات» با مغز شما می‌کند!

چرا به زانو درد مبتلا می‌شویم؟

ورزش با هورمون‌های ما چه می‌کند؟

داستان قرصی که ادعای افزایش طول عمر دارد

7 خوراکی که قند خون‌تان را تنظیم می‌کند

عکس رنگی جنین برای تهیه آلبوم خاطرات کودک توصیه نمی‌شود!

شیزوفرنی قبل از بروز، تشخیص داده و درمان می شود

بهترین صابون برای پوست های جوش دار چیست؟

پس از جراحی دندان عقل، چه بخوریم و چه نخوریم؟

آیا روغن نارگیل به کاهش وزن کمک می‌کند؟

13 خوراکی ای که زنان نباید مصرف کنند

بر اساس آمار جهانی از هر 59 تولد، یک نفر مبتلا به اوتیسم است

نخوردن صبحانه، منجر به سکته قلبی منجر به مرگ می‌شود

خوردن خربزه و عسل با هم آدم را می کشد؟!| نظر یافته های پزشکی چیست؟

منگوله‌های پوستی را به راحتی آب خوردن درمان کنید

سونوگرافی تیروئید عوارض شناخته شده‌ای ندارد

عاملی که احتمال کور شدن نوزاد نارس را افزایش می‌دهد

آیا در دوران حاملگی میتوانیم چای سبز بنوشیم

عوارض، نحوه مصرف و کاربرد ریتالین را بشناسید

غذا خوردن در این ساعت شبانه روز کاهش حافظه را در پی دارد

راه حلی طلایی برای درمان ریزش مو

هم زمان خربزه و عسل بخورید می میرید؟

رفع موخوره با 6 ماده غذایی

با این دور ریختنی‌ها دندان هایتان را سفید کنید

درمان شوره سر با فرمول‌های طبیعی

با این آشغال دندان هایتان سفید کنید

پوست و مو/ همیشه پوستتان را مرطوب نگه دارید

اختلال‌های خواب و روش‌هایی که به درمان آنها کمک می‌کند

تناسب اندام/ دلایل آب نشدن چربی شکم

تغییر رژیم غذایی به مقابله با یبوست کمک می کند

پر کردن دندان بیشتر از هشت عدد ممنوع

مصرف آبغوره و سرکه بعد از غذا برای چه چیزی خوب است؟

«سالک» در کمین یک سوم جمعیت اصفهان

معرفی سوپرخوراکی‎‌های مفید برای حفظ سلامت

رژیم غذایی مناسب برای بیماران کلیوی

علل و علائم کبد چرب که از آن بی خبر هستید

خود مراقبتی، راه و رسمی برای سالم ماندن

چرا ورزش می‌‎کنم اما لاغر نمی‌شوم؟

راز عمر طولانی و سبک غذا خوردن مسن‌ترین جامعه ژاپن

بیماری‌هایی که از طریق سونوگرافی در جنین قابل شناسایی است

کرم دورچشم گیاهی را در خانه بسازید

نشانه‌های بیماری ام.اس در زنان چیست؟