آریا بانو

آخرين مطالب

کامران تفتی در آغاز 40 سالگی، برای تغییرچهره خود در فیلم و سریال‌ها اعلام آمادگی کرد فرهنگي

کامران تفتی در آغاز 40 سالگی، برای تغییرچهره خود در فیلم و سریال‌ها اعلام آمادگی کرد

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
کامران تفتی امروز 40 ساله می‌شود؛ بازیگری که معمولا او را در نقش‌هایی خشن و مردانه و پر شر و شور و البته با شکل و شمایلی تقریبا ثابت می‌بینیم. دایره فعالیت‌های تفتی، گسترده‌تر از بازیگری است و او را به‌عنوان خواننده و مجری برنامه‌هایی چون «وقتشه» و «دلصدا» هم می‌شناسیم. پاییز سال گذشته بود که تفتی هنگام کار، دچار حمله قلبی شد و کامبیز دیرباز، دوست و همکارش او را تا بیمارستان همراهی کرد. اما خوشبختانه تفتی این روزها حال خوبی دارد و مشغول بازی در سریال «برادر جان» است و با امید و انرژی از اکنون و آینده حرف می‌زند.
40 سالگی، سن رُندی است و درباره آن زیاد گفته‌اند و نوشته‌اند. تا اینجا از زندگی و کارتان رضایت دارید؟ بعد از این قرار است چه کنید؟
سعی خود را کرده‌ام تا جایی که توانایی و استعدادی هست، آن کاری را انجام دهم که در قلبم وجود دارد و مردم و طرفدارانم آن را دوست دارند. 40 سالگی یک لبه تیغ است؛ از این بابت که یا شما را عاشق‌تر و عمیق‌تر یا از آنچه قبل از 40 سالگی انجام دادید، دور می‌کند.
واقعیتش این است که برای من عشق اول 40 سالگی اتفاق افتاده است و عاشق‌تر و عمیق‌تر و پرانگیزه‌تر هستم برای این‌که بتوانم بیشتر کار کنم.
اگر قرار است فردایی نباشد، یادگاری و تصویر و صدای خوبی از من به جا بماند و مردم بگویند او تمام تلاش خود را کرد. اما در روز و روزگاری که مردم من حال و روز خوبی ندارند، چندان دلم با تولد و شادی نیست. دلم خیلی نزدیک و همدرد با آدم‌هایی است که زندگی‌شان را از دست دادند، خیلی سخت است که شما یک زندگی را بسازید، اما با یک اتفاق چه طبیعی چه غیرطبیعی، آن را از دست بدهید. دلم می‌خواهد همه آنچه به عنوان شادی قرار است سهم روز تولد من شود، با کسانی تقسیم شود که الان روزگار خوبی ندارند.
بازیگر بودن پدرتان، آقای اردشیر تفتی هم نقشی در علاقه شما به بازیگری داشت یا نه؟
در ابتدا بله، اما بعد نه. شیرینی و حلاوت آن تئاتری که در دوران کودکی کار کردم، در جان من نشست که تا همین الان هم ادامه پیدا کرده است.
در بیشتر نقش‌ها شما را با همین هیبت و شمایل محکم مردانه و با سبیل دیده‌ایم؛ احیانا در برابر گریم‌های دیگر، مقاومت می‌کنید یا حاضرید به اقتضای نقش و قصه، با شکل و شمایل دیگری در فیلم و سریال‌ها ظاهر شوید؟
بدشانسی من این است کارهایی که برای بازی قبول کردم، با همین چهره و شخصیت و با سبیل بوده، اما فکر می‌کنم بعد از سریال «برادرجان» و حتی «از یادها رفته»، سریال دیگری کار می‌کنم که آنجا شخصیت من شکل دیگری دارد. یعنی امیدوارم. من که خودم خسته شدم، امیدوارم گریمورها هم خسته شوند و یک کار دیگری با چهره من انجام دهند. (می‌خندد)
آخرین نقشی که در سینما بازی کردید، نقش جلال در فیلم «ماهورا» (حمید زرگرنژاد) بود. چرا در سینما کم کار هستید؟ باوجود این‌که چند نقش و بازی خوب در این مدیوم دارید. ممکن است در گروه‌های فیلمسازی و هنگام انتخاب نقش‌ها، شما را به عنوان بازیگری که بیشتر در تلویزیون حضور دارد، لحاظ نکنند و در نظر نگیرند؟ چون گاهی چنین نگاهی هم در انتخاب نقش‌های فیلم‌های سینمایی وجود دارد.
من نمی‌دانم این نگاه در سینما وجود دارد یا نه، اما مدیوم برای من اندازه خودش ارزش دارد و مدیوم تلویزیون همان اندازه برایم با ارزش است که مدیوم سینما، مدیوم تئاتر همانقدر برایم ارزش دارد که مدیوم رادیو و کار صدا که انجام می‌دهم. اصول ابتدایی نقش، کارگردان و گروهی که با آنها کار می‌کنم، بیشترین اهمیت را برایم دارد. مدیوم جزو اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرد. اصولا این کرت‌بندی و تفکیک میان مدیوم‌های مختلف نمایشی را دوست ندارم، من بازیگرم و سعی می‌کنم نقش‌هایی را که می‌پذیرم و کارهایی که به من برای بازی پیشنهاد می‌شود را با تمام جانم انجام دهم.
اما در تلویزیون کارنامه پروپیمانی دارید. جالب این که با سه کارگردان هم بیش از دیگر فیلمسازان کار کرده‌اید؛ مهدی فخیم زاده، سیروس مقدم و فلورا سام. چرا؟ همکاری با این کارگردان‌ها خوشایند و رضایت‌بخش بوده که تکرار شده است؟
بله، خیلی زیاد. هر سه عزیز کارگردان‌های بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای هستند و نقش‌هایی هم که به من پیشنهاد دادند، خیلی متفاوت بوده است. به همین دلیل من هم دلم می‌خواست چالش‌هایی از این دست را بیشتر داشته باشم. مضاف براین‌که وقتی شما با کارگردانی کار می‌کنید که کارش را بلد است، خیلی راحت کارتان را انجام می‌دهید. همین روزها من سر سریال برادرجان، با آقایان محمدرضا آهنج (کارگردان)، سعید نعمت‌ا... (نویسنده) و محمدرضا شفیعی (تهیه‌کننده) کار می‌کنم که باورم این است جزو بی‌نظیرترین کارهای سال 98 خواهد شد، چرا که زیرسایه علی نصیریان، کنار حسن پورشیرازی، کلی بازیگر خوب دیگر و باوجود یک متن بسیار خوب و نویسنده‌ای مثل سعید نعمت‌ا... که متنش ردخور ندارد، نمی‌توان کار بدی ارائه داد. کارگردانی این سریال را شخصی به عهده دارد که با قلبش سریال می‌سازد و این را می‌شود از کارهای پراحساسی که ساخته، دریافت کرد. همین‌طور باید به حضور آقای شفیعی اشاره کرد که تهیه‌کننده بی‌نظیر و بزرگی است. به همین دلیل احساسم این است کار کردن با آدمی که تکلیفش با کارش معلوم است، خیلی حس خوشایندتری است تا کار کردن با کارگردان‌هایی که نمی‌دانند چه می‌خواهند. خدا را شکر با هر کسی کار کردم و دارای این صفت بود، نتیجه‌اش را گرفته‌ام، مثل آقای فخیم‌زاده، آقای سیروس مقدم، خانم فلورا سام، آقای آهنج و کارگردان‌های پیشکسوتی مثل آقای محمدحسین لطیفی که استخوانی در این عرصه خرد کرده‌اند. تجربه‌های گرانقدر این کارگردان‌ها، اجازه علی‌السویه کار کردن به این عزیزان نمی‌دهد. امیدوارم که من هم در ظرف خوش‌صدای این فیلمسازان، صدای مخالفی نداشته باشم.
حالا که صحبت برادرجان شد، بد نیست به حضور حسام منظور هم اشاره کنم که او هم در این سریال حضور دارد. بازیگری که در قامت، چهره و صدا، شباهت‌هایی هم با شما دارد.
حسام، دوست بسیار عزیز و همکار قدیمی من است. ما همدیگر را از تئاتر می‌شناسیم و بعد هم با یکدیگر در یک سریال همکاری کردیم. برادرجان، دومین سریالی است که من و حسام با هم کار می‌کنیم.
با وجود فعالیت مداوم در تلویزیون، تئاتر را هم فراموش نمی‌کنید. هنوز بازی خوبتان در نمایش «یادداشتی برای سهراب» (اصغر خلیلی) را به یاد دارم. برنامه‌ای برای حضور دوباره در تئاتر ندارید؟
سال گذشته، در نمایش «باغ خونی» (امیر بشیری) حضور داشتم که در مشهد روی صحنه رفت. امسال هم اگر جانی باشد، حتما در تئاتر حضور خواهم داشت. نمی‌توانم از تئاتر دور باشم، تئاتر برایم نفس همیشگی است، تئاتر برایم معلم همیشگی است، تئاتر برایم دهخداست، تئاتر برایم مرجع است، تئاتر کلینیک من است، می‌روم آنجا خوب می‌شوم و برمی‌گردم. به شدت از صحنه تئاتر، انرژی می‌گیرم.
چند سال پیش که بحث لغو بخشودگی مالیاتی بازیگران مطرح شده بود، اظهارنظری داشتید و حرف از عدالت زدید و گفتید سنگ بر پایه عدالت می‌چرخد. اما ظاهرا این بار این بحث جدی‌تر شده و قرار است بازیگران پرکار که دستمزدها و درآمدهای بالایی دارند، مالیات بپردازند. الان نظرتان در این زمینه چیست؟
من الان هم نظرم همان است که آن‌موقع گفتم. اگر در کشوری زندگی می‌کنیم که داعیه ما این است که عادل هستیم و عدل علی (ع) را رعایت می‌کنیم، پس باید تاسی و عدالت را آنچنان که باید رعایت کنیم. کیست که حکم عادلانه‌ای به او داده شود و بخواهد سر باز بزند؟
روزنامه جام جم


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هفته گرافیک و سالانه "شهروند:نقاش" تا نمایشگاه آثار جدید عباس اخوین / 33 افتتاحیه و 48 فرصت گالری گردی

رونمایی 12 جلد کتاب جدید انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در نمایشگاه کتاب / از آثار بهرام بیضایی تا "ونسا و ویرجینیا" سوزان سلرز

بهشتی: تجربه و شناخت معماران ما از باغ ایرانی اندک است / کامرانی: نیازمند بازخوانی مفهوم باغ ایرانی هستیم / نظری: مفهوم و معرفت باغ ایرانی را گم کرده‌ایم

از "کفش‌های میرزا نوروز" و"مهریه بی بی" تا "سگ را بجنبان" / آخر هفته با فیلم‌های تلویزیون

"جوان روس" و "گرگ نما" برگزیدگان حلقه منتقدان شدند

دیگر از طریق سینما نمی‌توان امرار معاش کرد / انتظار داشتم با جشنواره کوچک‌تری مواجه شوم / پل شریدر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد

انتشار اثر جدید حمیدرضا شاه‌آبادی

فیلم‌نامه نویس برجسته آمریکایی: از ابتدای خلقت از زنان سوء‌استفاده جنسی می‌شده است

عضو فراکسیون ورزش مجلس: حذف برنامه نود توجیه منطقی ندارد

کلانتر 2 به آنتن برگشت!

آغاز ساخت موسیقی سریال «برادر جان»

میزبانی تئاتر مولوی از بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی/ فراخوان رپرتوار نمایشنامه‌خوانی در تئاتر مان

گالری ژاله میزبان نمایشگاه گروهی پناهگاه می‌شود

فرشاد فزونی برای بیوه سیاه می‌نوازد/ فیلم

نمایشگاه "جزیره‌ای در سرزمین من" در میکا گالری کیش

مبارزه آنجلینا جولی علیه خشونت‌های جنسی در مناطق جنگی (+تصاویر)

«بن افلک» فیلم «ارتش ارواح» را بازی و کارگردانی می‌کند

افزایش تعاملات کارگروه مدولباس با پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا

برگزاری بزرگداشت مسعود دلخواه و کامران سپهران در اختتامیه/ جشنواره تئاتر دانشگاهی اعتباری برگزار می‌شود/ گزارش نشست رسانه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی

به غریبه‌ها لبخند بزن... / نگاهی به فیلم "جوئل" ساخته کارلوس سورین

نشست "عصر شعر و ترانه" با حضور عبدالجبار کاکایی/ "عصر شعر و ترانه" در ارسبارن/ حضور اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در نمایشگاه کتاب

چند خبر از نخستین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به برگزاری برخی مسابقات در رسانه ملی

وعده دیدار نقاشان و شهروندان در پل طبیعت/ اسامی هنرمندان اعلام شد

"یک ساعت آرامش" در میان استقبال مخاطبان به جمشید مشایخی تقدیم شد

خانه هنرمندان ایران میزبان آثار "ابراهیم معمارزاده" می‌شود

موسیقی یک اثر نمایشی آلبوم شد/ "تبرئه" در خانه موزه بتهوون

افتتاح غرفه چین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد

نمایشگاه نقش خط‌ها و خروس‌های حسین نوروزی

بازدیدکنندگان و مخاطبان کتاب چه مؤلفه هایی را برای خرید از نمایشگاه باید در نظر بگیرند

رقابت باهوش‌ها در تلویزیون

اتفاقات "شهر ما" در تماشاخانه ایرانشهر روایت می‌شود / فراخوان کارگاه‌های تولید هنرهای نمایشی منتشر شد / حکایت عاشقی اصلی و کرم در نیاوران روی صحنه می‎رود

بازدید میهمانان خارجی چهاردهمین جشنواره رادیو از رادیو نمایش/ برگزاری جشن "ارمغان اردیبهشت" همزمان با 79 سالگی رادیو

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی آبان ماه برگزار می شود

جنجال قماربودن برنامه برنده باش گلزار | آیا این برنامه تعطیل می شود؟!!

عکس های نهال سلطانی سوپر مدل ایرانی و زیباترین دختر خاورمیانه!

حمله کیهان این بار به سید جواد هاشمی!

واکنش علیفر به شعری که اخیرا در گزارش بازی‌اش سرود!

شهردار تهران: منافع مردم همراه با اقتصاد مبتنی بر فرهنگ است / لاله‌زار ظرفیت‌های نهفته بسیاری دارد

افتتاح نگارخانه‌ لنا با نمایشگاهی به نفع سیل‌زدگان

استقبال از کنسرت علیرضا قربانی / تمدید "با من بخوان" در روزهای 20 و 21 اردیبهشت

اختتامیه چهارمین جشنواره ژکال در دانشگاه هنر

آغاز پیش ثبت‌نام برای حضور در بخش عفاف و حجاب بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

کارگاه‌های آفرینش یک ایده به سبک باوهاوس برگزار می‌شود

فیلم‌های امیر نادری حدیث نفس اوست / ماجرای "کات، چابهار" چه بود؟!

باشگاه مهارتِ "عصر جدید" استارت خورد / محمد اصفهانی در میان گروه آموزش‌دهندگان

رونمایی از پشت صحنه فیلم "گاو" با حضور علی نصیریان و عزت‌الله رمضانی‌فر

تئاتر لاکچری در تمام دنیا هم وجود ندارد / اگر متن فلوریان زلر را جدی اجرا می‌کردیم مرگ این کار فرا می‌رسید / نمایش "یک ساعت آرامش" به روایت سیدجواد روشن و وحید نفر

حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر امروز تبدیل به یک امتیاز مثبت برای آثار شده است / روایت جواد نوروزبیگی از "مهمانخانه ماه نو " تولید مشترک ایران و ژاپن

سعی کردم لبخند شاعری که حزن یک ملت را در سینه دارد با عکس نشان دهم / روایت کوروش ادیم از پروژه "لبخند شاعر" که به نمایشگاه کتاب تهران رسید