آریا بانو

آخرين مطالب

مسعود رجوی روند دموکراسی را در کشور سال‌ها به تاخیر انداخت/ مردم هنوز از جنایت‌های سازمان مجاهدین خلق کینه دارند فرهنگی هنری

مسعود رجوی روند دموکراسی را در کشور سال‌ها به تاخیر انداخت/ مردم هنوز از جنایت‌های سازمان مجاهدین خلق کینه دارند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
محمدعلی شعبانی (کارگردان فیلم قبرهای پرسروصدا) معتقد است؛ بسیاری از فیلم‌هایی که به سازمان مجاهدین خلق پرداخته‌اند بیشتر به نقش سیاسی آن توجه کرده‌اند و کمتر به مباحث مرتبط با نقش اجتماعی این سازمان وارد شده‌اند.
به گزارش ایلنا، محمدعلی شعبانی (مستندساز و فیلمساز جوان) در آخرین اثرش به نام "قبرهای پر سر و صدا" به بررسی وضعیت و عملکرد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) پرداخته است. او با دستمایه قرار دادن رفتاری که مردم با قبرهای کشته‌شدگان این سازمان داشته و دارند، به نقش این سازمان نگاه کرده است. با محمدعلی شعبانی به بهانه اکران اینترنتی این فیلم گفت‌وگو کرده‌ایم.
در سال‌های اخیر فیلم‌های مختلفی درباره سازمان مجاهدین خلق ساخته شده است. چه نکته‌ای از عملکرد این سازمان برای شما جالب توجه بود که به فکر ساختن مستندی درباره این سازمان افتادید؟
دهه 60 و اوایل دهه 70 اتفاقاتی در کشور رخ داد که هر کدام از این اتفاقات می‌تواند یک قصه جذاب و جداگانه باشد اما متاسفانه بنا به مصلحتی یا دلایل دیگر سال‌ها اجازه روایت این قصه‌ها وجود نداشت و حتی زمانی نام بردن از سازمان مجاهدین خلق در صداوسیما ممنوع بود. از یک مقطعی به بعد با توجه به عملکرد این سازمان و دشمنی که با کشور و نظام داشت، مسئولان به این نتیجه رسیدند که اجازه تبیین کردن دیدگاه و عملکرد این سازمان و افراد آن را بدهند.
از سویی با گسترش فعالیت انجمن‌هایی همچون انجمن هابیلیان که به شهدای ترور می‌پردازند؛ واقعیت‌های بیشتری از سازمان مجاهدین خلق و جنایت‌های آنها برملا شد که در نهایت در سال‌های اخیر شاهد ساخت آثار سینمایی و مستند در این حوزه بودیم اما آ‌نچه در این آثار کمتر به آن توجه شد؛ تاثیرات اجتماعی بود که عملکرد سازمان مجاهدین خلق بر جامعه ایران گذاشته بود.
از سویی برخی فیلم‌هایی که ساخته شده‌اند تبدیل به بیانیه‌نویسی شدند و شکل چماق پیدا کرده بودند و نوعی بی‌تقوایی در آنها دیده می‌شد درحالیکه فیلم مستند نباید تبدیل به بیانیه و چماق شود. من تلاش کردم در فیلم "قبرهای پرسروصدا" به بخشی از این تاثیرات اشاره کنم زیرا معتقدم بررسی پایگاه اجتماعی سازمان مجاهدین خلق در گذشته مهمتر از پایگاه سیاسی آنهاست زیرا این واقعیت تلخ وجود دارد که بسیاری از کسانی که جذب این سازمان شدند افراد تحصیلکرد‌ه‌ای بودند و این سازمان در جذب نیرو از بدنه جامعه در مقطعی بسیار پرقدرت عمل کرد. پایگاه اجتماعی سازمان مجاهدین خلق حتی از نهضت آزادی و جنبش مسلمانان مبارز در آن زمان، بیشتر بود.
فیلم شما از قبرهای تخریب شده سازمان مجاهدین خلق در بهشت زهرا آغاز می‌شود. این قبرها چه ویژگی داشتند که روایت فیلم خود را از آنجا آغاز کردید؟
من هر زمانی که اسم خودم را در اینترنت جستجو می‌کردم با نام فردی به نام محمدعلی شعبانی مواجه می‌شدم که از من بسیار معروف‌تر بود و همان دکتر حسینی شکنجه‌گر ساواک بوده است. همین مساله برایم جذاب شد و بعد از جستجو به قبر او در بهشت زهرا رسیدم و دیدم که قبر او در قطعه‌ای است که تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین خلق که در سال‌های 58 و 59 اعدام شده‌اند، در آنجا قرار دارند اما نکته این بود که سنگ قبر اعضای سازمان مجاهدین خلق تخریب شده اما سنگ قبر دکتر حسینی سالم بود و این مساله نشان می‌داد که در جامعه ما همچنان گروهی از مردم کینه‌هایی از جنایت‌های سازمان مجاهدین خلق دارند که هنوز داغ است و فراموش نمی‌شود. از همان زمان تصمیم گرفتم که شروع فیلم از سکانس قبرها باشد و سعی کردم نشان بدهم چه عواملی باعث می‌شود که سرنوشت انسان به یک چنین قبرهایی برسد.
در پژوهش‌ها و تحقیقاتی که انجام دادید عملکرد سازمان مجاهدین خلق از لحاظ اجتماعی چه تاثیراتی بر تغییر جامعه ایران در دهه 60 گذاشت؟
اصلی‌ترین و جدی‌ترین نقدی که به عملکرد سازمان مجاهدین خلق و بخصوص مسعود رجوی وارد است این است که عملکرد آنها باعث شد تا روند رسیدن به دموکراسی و فعالیت‌های حزبی در ایران بعد از انقلاب به تاخیر چند ساله بیفتد زیرا این سازمان کاری کرد که افراد در جامعه از ریسمان سیاه و سفید نیز بترسند. عملکرد مجاهدین خلق باعث شد تا بی‌اعتمادی در جامعه افزایش پیدا کند و هر فردی تا مدت‌ها اگر مخالف بود؛ یا جرات نداشت مخالفت خود را بیان کند یا اگر بیان می‌کرد در جامعه به چشم دشمن به او نگاه می‌شد نه منتقد. به همین دلیل اگر قصه عملکرد این سازمان را کاملا درست تعریف کنیم کمتر کسی است که به نظام جمهوری اسلامی در برخورد با این سازمان حق ندهد.
به نظرتان آیا روایت سازمان مجاهدین خلق به شناخت این سازمان کمک می‌کند یا موضع ما را در این سمت سست می‌کند؟
یکی از نقاط تاریک یا کمتر گفته شده در داستان و تاریخ سازمان مجاهدین خلق روایت‌های درونی این سازمان است.
متاسفانه به دلایل مختلف همچون بسته بودن فضای اجتماعی این سازمان و اعضای آن و همچنین محافظه‌کار بودن رسانه‌های جمهوری اسلامی باعث شده تا ما اطلاعات کمی درباره این سازمان از درون خود آن داشته باشیم هرچند بعد از انحلال قرارگاه اشرف و فرار تعدادی از اعضای پشیمان این سازمان و روایت‌هایی که آنها مطرح کردند، بخش‌های ناگفته‌ای برملا شد اما همان روایت‌ها نیز حق را به سازمان مجاهدین خلق نمی‌دهد.
یکی از نکاتی که در فیلم به آن اشاره شده بحث استیضاح بنی‌صدر و رابطه آن با نبرد مسلحانه سازمان مجاهدین خلق با جمهوری اسلامی است. این فیلم شما و اثر قبلی‌تان "سمفونی استیضاح" تلاش می‌کند که نشان دهد استیضاح بنی‌صدر به امام (ره) تحمیل شده است؟
بزنگاه استیضاح بنی‌صدر یک اتفاق بسیار مهم در تاریخ جمهوری اسلامی است که باید با جزئیات بیان شود. امام خمینی تا آخرین لحظه تلاش کردند که این استیضاح و اتفاق رخ ندهد اما گروهی سعی داشتند که سریع‌تر این استیضاح انجام شود. مقام معظم رهبری آن زمان در نطقی که در جلسه استیضاح بنی‌صدر و رای عدم کفایت به ایشان مطرح کردند، می‌گویند
باید مراقب باشیم زیرا نسل‌های آینده با دقت و طلبکارانه به عملکرد ما نگاه خواهند کرد و سوالی که من مطرح کردم، این است که آیا هزینه‌های استیضاح بنی‌صدر بیشتر از فواید آن نبود؟ البته که در بی‌کفایت بودن بنی‌صدر شکی نیست اما به نظر می‌رسد بخشی از رفتار سازمان مجاهدین و ترور 12 هزار نفر در کشور و همچنین ترور شخصیت‌های مهم و وارد شدن این سازمان به فاز نظامی بعد از عزل بنی‌صدر انجام شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیزر قسمت جدید سریال هیولا دیدنی شد

چهره ها/ اشکان خطیبی با موهای ژولیده پولیده

خرج‌های میلیونی برای جشنواره شهر چه توجیهی دارد؟

چهره ها/ عکس غمگین سحر دولتشاهی

«شاه‌ماهی»؛ در ستایش آزادی و عشق

کاهش سینماروها در آمریکا

اعتراض کارگردان «نیوکاسل» به ممیزی در تبلیغات

چرا صدا و سیما پاسخگوی بودجه‌ای که می‌گیرد، نیست؟

کار کثیف؛ فیلمی با دیالوگ‌های بی‌اساس و شعاری

فهیم: سینمای مهاجرت امروز ما وطن فروشی است

شباهت‌های «هوش سیاه» و «گاندو»/ مردم هنوز منتظر ادامه هوش سیاه هستند

پس از 27 سال لعیا زنگنه به تئاتر بازمی‌گردد

فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز معرفی شد

تقدیر از چهار هنرمند در بیست‌ و یکمین جشن خانه سینما

اجرای نمایشی با موضوع تعطیلی برنامه نود / پوستر نمایش "گورخواب‌ها" منتشر شد / "لولیتا نسخه‌ 12" به صحنه رفت / لعیا زنگنه با "اتینا" به تئاتر بازمی‌گردد / ‍ آغاز پیش فروش "اژدهای طلایی" با تخفیف ویژه / اجرای نمایش "گوشتان با من است؟" در شهرزاد

داوران بخش هنرهای تجسمی دهمین جشنواره "سیمرغ" اعلام شدند

درخشش مینا ساداتی در جشنواره ایتالیا

ضرر میلیونی نت‌فلیکس از اتهام کوین اسپیسی به آزار جنسی

خوانندگی یوسف صیادی را تماشا کنید

کارگردان «تپلی و من»: قد و قواره سینمای کودک با سینمای بزرگسال برابری می‌کند

کارنامه پُربار کارگردان «رکود بزرگ» در سینما

«مامور انتقال» از امشب به شبکه پنج می‌آید

چهره ها/ غزل شاکری در دوران پیری

ماجرای خرید فیلم «خرس» توسط نتفلیکس از زبان کارگردانش

چهره ها/ الیکا عبدالرزاقی در کنار همسر ساعد سهیلی

نقش‌های خاطره‌انگیز خسرو شکیبایی

مسابقه ستاره‌ساز به رقابت 100 میلیون تومانی رسید

اولین عکس تام کروز در فیلم تاپ گان

دعوای پیمان معادی و نوید محمدزاده در «ابد و یک روز»

حادثه‌ای سر صحنه فیلم «تایتان‌ها» که باعث مرگ یک بدلکار شد

سام درخشانی و دختر نازش برکه

کارگردان «گاندو»: اگر رئیس جمهور نسخه بدون سانسور را ببیند نظرشان تغییر می‌کند

مت دیمون در فیلم «فورد در برابر فراری» بازی می‌کند

سانسور جالب تصویر سحر قریشی در تلویزیون

تولید یک مستندمسابقه جدید در صدا و سیما

دنباله‌های فیلم «هالووین» در راه است

پایان تصویربرداری فیلمی با بازی امیرحسین صدیق

واکنش افخمی به ادعای تقوایی درباره کپی‌برداری فیلم روز سوم از چای تلخ

سلطان کمیک‌ها خداحافظی می‌کند

چهره ها/ عکسی که دیدنش برای لیندا کیانی خوشایند است

سختی‌های بازیگر نقش مایکل در زندگی‌اش

عاشقانه‌های لیلا حاتمی روی پرده سینما

بررسی "تأثیر سینما بر معماری شهری" با حضور جردن هالندر

ضرورت توجه به نمایشنامه اجتماعی ایرانی/ گزارش مراسم رونمایی نمایشنامه‌های احسان حاجی‌پور

نقد و بررسی "کار کثیف" در فرهنگسرای ارسباران

محسن هاشمی: مرکز نمایش‌های آیینی صبا باید هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود

چهره ها/ عکس تو حس کارگردان سریال دل

چهره ها/ سلفی رویا میرعلمی با پژمان جمشیدی

چهره ها/ مهدی ماهانی با مدل موی عجیب

چهره ها/ قاسم‌ها در آینه پیش از شکم چرانی