آریا بانو

آخرين مطالب

مسعود رجوی روند دموکراسی را در کشور سال‌ها به تاخیر انداخت/ مردم هنوز از جنایت‌های سازمان مجاهدین خلق کینه دارند فرهنگي

مسعود رجوی روند دموکراسی را در کشور سال‌ها به تاخیر انداخت/ مردم هنوز از جنایت‌های سازمان مجاهدین خلق کینه دارند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
محمدعلی شعبانی (کارگردان فیلم قبرهای پرسروصدا) معتقد است؛ بسیاری از فیلم‌هایی که به سازمان مجاهدین خلق پرداخته‌اند بیشتر به نقش سیاسی آن توجه کرده‌اند و کمتر به مباحث مرتبط با نقش اجتماعی این سازمان وارد شده‌اند.
به گزارش ایلنا، محمدعلی شعبانی (مستندساز و فیلمساز جوان) در آخرین اثرش به نام "قبرهای پر سر و صدا" به بررسی وضعیت و عملکرد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) پرداخته است. او با دستمایه قرار دادن رفتاری که مردم با قبرهای کشته‌شدگان این سازمان داشته و دارند، به نقش این سازمان نگاه کرده است. با محمدعلی شعبانی به بهانه اکران اینترنتی این فیلم گفت‌وگو کرده‌ایم.
در سال‌های اخیر فیلم‌های مختلفی درباره سازمان مجاهدین خلق ساخته شده است. چه نکته‌ای از عملکرد این سازمان برای شما جالب توجه بود که به فکر ساختن مستندی درباره این سازمان افتادید؟
دهه 60 و اوایل دهه 70 اتفاقاتی در کشور رخ داد که هر کدام از این اتفاقات می‌تواند یک قصه جذاب و جداگانه باشد اما متاسفانه بنا به مصلحتی یا دلایل دیگر سال‌ها اجازه روایت این قصه‌ها وجود نداشت و حتی زمانی نام بردن از سازمان مجاهدین خلق در صداوسیما ممنوع بود. از یک مقطعی به بعد با توجه به عملکرد این سازمان و دشمنی که با کشور و نظام داشت، مسئولان به این نتیجه رسیدند که اجازه تبیین کردن دیدگاه و عملکرد این سازمان و افراد آن را بدهند.
از سویی با گسترش فعالیت انجمن‌هایی همچون انجمن هابیلیان که به شهدای ترور می‌پردازند؛ واقعیت‌های بیشتری از سازمان مجاهدین خلق و جنایت‌های آنها برملا شد که در نهایت در سال‌های اخیر شاهد ساخت آثار سینمایی و مستند در این حوزه بودیم اما آ‌نچه در این آثار کمتر به آن توجه شد؛ تاثیرات اجتماعی بود که عملکرد سازمان مجاهدین خلق بر جامعه ایران گذاشته بود.
از سویی برخی فیلم‌هایی که ساخته شده‌اند تبدیل به بیانیه‌نویسی شدند و شکل چماق پیدا کرده بودند و نوعی بی‌تقوایی در آنها دیده می‌شد درحالیکه فیلم مستند نباید تبدیل به بیانیه و چماق شود. من تلاش کردم در فیلم "قبرهای پرسروصدا" به بخشی از این تاثیرات اشاره کنم زیرا معتقدم بررسی پایگاه اجتماعی سازمان مجاهدین خلق در گذشته مهمتر از پایگاه سیاسی آنهاست زیرا این واقعیت تلخ وجود دارد که بسیاری از کسانی که جذب این سازمان شدند افراد تحصیلکرد‌ه‌ای بودند و این سازمان در جذب نیرو از بدنه جامعه در مقطعی بسیار پرقدرت عمل کرد. پایگاه اجتماعی سازمان مجاهدین خلق حتی از نهضت آزادی و جنبش مسلمانان مبارز در آن زمان، بیشتر بود.
فیلم شما از قبرهای تخریب شده سازمان مجاهدین خلق در بهشت زهرا آغاز می‌شود. این قبرها چه ویژگی داشتند که روایت فیلم خود را از آنجا آغاز کردید؟
من هر زمانی که اسم خودم را در اینترنت جستجو می‌کردم با نام فردی به نام محمدعلی شعبانی مواجه می‌شدم که از من بسیار معروف‌تر بود و همان دکتر حسینی شکنجه‌گر ساواک بوده است. همین مساله برایم جذاب شد و بعد از جستجو به قبر او در بهشت زهرا رسیدم و دیدم که قبر او در قطعه‌ای است که تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین خلق که در سال‌های 58 و 59 اعدام شده‌اند، در آنجا قرار دارند اما نکته این بود که سنگ قبر اعضای سازمان مجاهدین خلق تخریب شده اما سنگ قبر دکتر حسینی سالم بود و این مساله نشان می‌داد که در جامعه ما همچنان گروهی از مردم کینه‌هایی از جنایت‌های سازمان مجاهدین خلق دارند که هنوز داغ است و فراموش نمی‌شود. از همان زمان تصمیم گرفتم که شروع فیلم از سکانس قبرها باشد و سعی کردم نشان بدهم چه عواملی باعث می‌شود که سرنوشت انسان به یک چنین قبرهایی برسد.
در پژوهش‌ها و تحقیقاتی که انجام دادید عملکرد سازمان مجاهدین خلق از لحاظ اجتماعی چه تاثیراتی بر تغییر جامعه ایران در دهه 60 گذاشت؟
اصلی‌ترین و جدی‌ترین نقدی که به عملکرد سازمان مجاهدین خلق و بخصوص مسعود رجوی وارد است این است که عملکرد آنها باعث شد تا روند رسیدن به دموکراسی و فعالیت‌های حزبی در ایران بعد از انقلاب به تاخیر چند ساله بیفتد زیرا این سازمان کاری کرد که افراد در جامعه از ریسمان سیاه و سفید نیز بترسند. عملکرد مجاهدین خلق باعث شد تا بی‌اعتمادی در جامعه افزایش پیدا کند و هر فردی تا مدت‌ها اگر مخالف بود؛ یا جرات نداشت مخالفت خود را بیان کند یا اگر بیان می‌کرد در جامعه به چشم دشمن به او نگاه می‌شد نه منتقد. به همین دلیل اگر قصه عملکرد این سازمان را کاملا درست تعریف کنیم کمتر کسی است که به نظام جمهوری اسلامی در برخورد با این سازمان حق ندهد.
به نظرتان آیا روایت سازمان مجاهدین خلق به شناخت این سازمان کمک می‌کند یا موضع ما را در این سمت سست می‌کند؟
یکی از نقاط تاریک یا کمتر گفته شده در داستان و تاریخ سازمان مجاهدین خلق روایت‌های درونی این سازمان است.
متاسفانه به دلایل مختلف همچون بسته بودن فضای اجتماعی این سازمان و اعضای آن و همچنین محافظه‌کار بودن رسانه‌های جمهوری اسلامی باعث شده تا ما اطلاعات کمی درباره این سازمان از درون خود آن داشته باشیم هرچند بعد از انحلال قرارگاه اشرف و فرار تعدادی از اعضای پشیمان این سازمان و روایت‌هایی که آنها مطرح کردند، بخش‌های ناگفته‌ای برملا شد اما همان روایت‌ها نیز حق را به سازمان مجاهدین خلق نمی‌دهد.
یکی از نکاتی که در فیلم به آن اشاره شده بحث استیضاح بنی‌صدر و رابطه آن با نبرد مسلحانه سازمان مجاهدین خلق با جمهوری اسلامی است. این فیلم شما و اثر قبلی‌تان "سمفونی استیضاح" تلاش می‌کند که نشان دهد استیضاح بنی‌صدر به امام (ره) تحمیل شده است؟
بزنگاه استیضاح بنی‌صدر یک اتفاق بسیار مهم در تاریخ جمهوری اسلامی است که باید با جزئیات بیان شود. امام خمینی تا آخرین لحظه تلاش کردند که این استیضاح و اتفاق رخ ندهد اما گروهی سعی داشتند که سریع‌تر این استیضاح انجام شود. مقام معظم رهبری آن زمان در نطقی که در جلسه استیضاح بنی‌صدر و رای عدم کفایت به ایشان مطرح کردند، می‌گویند
باید مراقب باشیم زیرا نسل‌های آینده با دقت و طلبکارانه به عملکرد ما نگاه خواهند کرد و سوالی که من مطرح کردم، این است که آیا هزینه‌های استیضاح بنی‌صدر بیشتر از فواید آن نبود؟ البته که در بی‌کفایت بودن بنی‌صدر شکی نیست اما به نظر می‌رسد بخشی از رفتار سازمان مجاهدین و ترور 12 هزار نفر در کشور و همچنین ترور شخصیت‌های مهم و وارد شدن این سازمان به فاز نظامی بعد از عزل بنی‌صدر انجام شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گریم جدید و متفاوت امین حیایی/ عکس

شورای نظارت برصداوسیما به قرعه کشی‌های روبیکایی رسیدگی می‌کند

هفته گرافیک و سالانه "شهروند:نقاش" تا نمایشگاه آثار جدید عباس اخوین / 33 افتتاحیه و 48 فرصت گالری گردی

رونمایی 12 جلد کتاب جدید انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در نمایشگاه کتاب / از آثار بهرام بیضایی تا "ونسا و ویرجینیا" سوزان سلرز

بهشتی: تجربه و شناخت معماران ما از باغ ایرانی اندک است / کامرانی: نیازمند بازخوانی مفهوم باغ ایرانی هستیم / نظری: مفهوم و معرفت باغ ایرانی را گم کرده‌ایم

از "کفش‌های میرزا نوروز" و"مهریه بی بی" تا "سگ را بجنبان" / آخر هفته با فیلم‌های تلویزیون

"جوان روس" و "گرگ نما" برگزیدگان حلقه منتقدان شدند

دیگر از طریق سینما نمی‌توان امرار معاش کرد / انتظار داشتم با جشنواره کوچک‌تری مواجه شوم / پل شریدر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد

انتشار اثر جدید حمیدرضا شاه‌آبادی

فیلم‌نامه نویس برجسته آمریکایی: از ابتدای خلقت از زنان سوء‌استفاده جنسی می‌شده است

عضو فراکسیون ورزش مجلس: حذف برنامه نود توجیه منطقی ندارد

کلانتر 2 به آنتن برگشت!

آغاز ساخت موسیقی سریال «برادر جان»

میزبانی تئاتر مولوی از بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی/ فراخوان رپرتوار نمایشنامه‌خوانی در تئاتر مان

گالری ژاله میزبان نمایشگاه گروهی پناهگاه می‌شود

فرشاد فزونی برای بیوه سیاه می‌نوازد/ فیلم

نمایشگاه "جزیره‌ای در سرزمین من" در میکا گالری کیش

مبارزه آنجلینا جولی علیه خشونت‌های جنسی در مناطق جنگی (+تصاویر)

«بن افلک» فیلم «ارتش ارواح» را بازی و کارگردانی می‌کند

افزایش تعاملات کارگروه مدولباس با پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا

برگزاری بزرگداشت مسعود دلخواه و کامران سپهران در اختتامیه/ جشنواره تئاتر دانشگاهی اعتباری برگزار می‌شود/ گزارش نشست رسانه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی

به غریبه‌ها لبخند بزن... / نگاهی به فیلم "جوئل" ساخته کارلوس سورین

نشست "عصر شعر و ترانه" با حضور عبدالجبار کاکایی/ "عصر شعر و ترانه" در ارسبارن/ حضور اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در نمایشگاه کتاب

چند خبر از نخستین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به برگزاری برخی مسابقات در رسانه ملی

وعده دیدار نقاشان و شهروندان در پل طبیعت/ اسامی هنرمندان اعلام شد

"یک ساعت آرامش" در میان استقبال مخاطبان به جمشید مشایخی تقدیم شد

خانه هنرمندان ایران میزبان آثار "ابراهیم معمارزاده" می‌شود

موسیقی یک اثر نمایشی آلبوم شد/ "تبرئه" در خانه موزه بتهوون

افتتاح غرفه چین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد

نمایشگاه نقش خط‌ها و خروس‌های حسین نوروزی

بازدیدکنندگان و مخاطبان کتاب چه مؤلفه هایی را برای خرید از نمایشگاه باید در نظر بگیرند

رقابت باهوش‌ها در تلویزیون

اتفاقات "شهر ما" در تماشاخانه ایرانشهر روایت می‌شود / فراخوان کارگاه‌های تولید هنرهای نمایشی منتشر شد / حکایت عاشقی اصلی و کرم در نیاوران روی صحنه می‎رود

بازدید میهمانان خارجی چهاردهمین جشنواره رادیو از رادیو نمایش/ برگزاری جشن "ارمغان اردیبهشت" همزمان با 79 سالگی رادیو

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی آبان ماه برگزار می شود

جنجال قماربودن برنامه برنده باش گلزار | آیا این برنامه تعطیل می شود؟!!

عکس های نهال سلطانی سوپر مدل ایرانی و زیباترین دختر خاورمیانه!

حمله کیهان این بار به سید جواد هاشمی!

واکنش علیفر به شعری که اخیرا در گزارش بازی‌اش سرود!

شهردار تهران: منافع مردم همراه با اقتصاد مبتنی بر فرهنگ است / لاله‌زار ظرفیت‌های نهفته بسیاری دارد

افتتاح نگارخانه‌ لنا با نمایشگاهی به نفع سیل‌زدگان

استقبال از کنسرت علیرضا قربانی / تمدید "با من بخوان" در روزهای 20 و 21 اردیبهشت

اختتامیه چهارمین جشنواره ژکال در دانشگاه هنر

آغاز پیش ثبت‌نام برای حضور در بخش عفاف و حجاب بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

کارگاه‌های آفرینش یک ایده به سبک باوهاوس برگزار می‌شود

فیلم‌های امیر نادری حدیث نفس اوست / ماجرای "کات، چابهار" چه بود؟!

باشگاه مهارتِ "عصر جدید" استارت خورد / محمد اصفهانی در میان گروه آموزش‌دهندگان

رونمایی از پشت صحنه فیلم "گاو" با حضور علی نصیریان و عزت‌الله رمضانی‌فر

تئاتر لاکچری در تمام دنیا هم وجود ندارد / اگر متن فلوریان زلر را جدی اجرا می‌کردیم مرگ این کار فرا می‌رسید / نمایش "یک ساعت آرامش" به روایت سیدجواد روشن و وحید نفر