آریا بانو

آخرين مطالب

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد فرهنگی هنری

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سید عباس صالحی عنوان کرد: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌عمومی خانه‌تئاتر، سید عباس صالحی بعدازظهر روز دوشنبه نوزدهم فروردین نود و هشت به همراه سید مجتبی حسینی معاون هنری، شهرام کرمی مدیر اداره‌کل هنرهای نمایشی، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و تنی چند از همراهان در جلسه هیئت مدیره خانه‌تئاتر حضور یافت.
در این جلسه سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مسائلی همچون نقش تئاتر در رشد و تعالی جامعه و... اشاره کرده و گفت: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم؛ البته ناگفته نماند که در برخی از این امور به کمک و همراهی خود هنرمندان نیز نیاز خواهد بود؛ همچنین امسال بیشتر از هر سالی به برنامه‌های امدادی هنرمندان خواهیم پرداخت و حداکثر تلاش خود را برای هنر به کار خواهیم‌گرفت.
ایرج راد رییس هیئت‌مدیره خانه‌تئاتر نیز ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور وزیر گفت: مسائل فرهنگی وقتی در جای دقیق خود صورت بگیرد از هرج و مرج دوری می‌شود و برای این امر باید از برنامه‌ریزی ها، اصول و دقت‌نظرها حمایت شود که این مهم با همراهی مسئولین می‌تواند بسیار راهگشا باشد. هنرمندان با عشق و دغدغه این راه را پی گرفته‌اند و نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی مسئولین بوده و هستند.
سپس شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه‌تئاتر با ابراز تاسف در خصوص مصایب پیش آمده برای مردم شهرهای سیل زده گفت: واقعیت این است که مردم این روزها در سختی بسیاری هستند و خانه‌تئاتر از همان روز اول برای کمک و امدادرسانی اعلام آمادگی کرده است.
وی سپس اضافه کرد: دیدار شخص وزیر با هنرمندان حرکت بسیار موثر و شایسته‌ای است، اتفاقی خوب و بجا که امیدوارم برای هنرمندانی همچون فردوس کاویانی نیز اتفاق بیفتد، هنرمندانی که با دل بزرگ و سقف بلند وجودشان چشم به راه سلامی گرمند و ای کاش در این احوالپرسی آنقدر تعلل نکنیم که مانند خانم شهلا ریاحی به طور کل حافظه خود را از دست بدهند و دیگر احوالپرسی ما فرقی به حال آنها نکند.
گیل آبادی در ادامه ضمن اظهار امیدواری بر اینکه چنین احوال‌پرسی‌هایی تنها منوط به شخص وزیر نشود و دیگر مدیران فرهنگی نیز به دستگیری از هنرمندان پیشکسوت و خانه نشین بپردازند اظهار کرد: به تجربه می‌توان گفت وقتی حرکتی مثبت از بالا دست آغاز شود، دیگر مدیران زیر دست نیز به ادامه آن می‌پردازند و این اکرام و توجه ماندگارتر خواهد بود؛ علی‌الخصوص با وجود هنرمندان پیشکسوتی که با بیماری‌های پیچیده و صعب العلاج دست به گریبانند و زمینه پشتیبانی از تئاتر آنچنان نحیف و ضعیف است که در برخی موارد واقعا نمی‌دانیم چه باید کرد.
او در پایان صحبت‌های خود افزود: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی تلاشی وافر برای بهبود شرایط تئاتر داشته و دارند اما با این وجود گاهی نیاز است که برخی امور مستقیما به خود صنوف واگذار شود، چرا که برخی از اتفاقات به شکل دوستانه بسیار راحت‌تر انجام می‌پذیرد تا به شکل اداری و رسمی، با این واگذاری امور نیروی بالقوه وزارت‌خانه و مراکز تابعه صرف امور بنیادی و بزرگتر خواهد شد؛ همچنین امیدواریم تا در جشن تئاتر سال جاری فراهم شدن شرایط بیمه رایگان هنرمندان خانه‌تئاتر را اعلام کنیم و قدمی برداریم در راه رهایی هنرمندان از عسر و حرجی که به آن دچارند.
پس از مدیرعامل خانه‌تئاتر سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: متاسفانه هر چه پیش‌تر می‌رویم، کاستی‌ها و تضادها در یک رقابت نفس‌گیر جلوتر می‌آیند، به طور مثال امسال با افزایش پایه حقوق، حق بیمه نیز رشد خواهد داشت که همین امر بی‌شک بر اعضایمان تاثیر خواهد گذاشت، با اینهمه ارتباط ما با خانه‌های اصناف ارتباطی چاره جویانه است و امیدوارم در سال پیش رو این رابطه بهتر شود و تقاضاهای واصله به صندوق را در زمانی کوتاه‌تر و با شرایط بهتری پاسخ دهیم.
همچنین اعضای هیئت مدیره خانه‌تئاتر در این جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و بهزاد فراهانی از اعضای هیئت مدیره این صنف گفت: این روزها روزگار روی خوشی به ما نشان نداده، پیشنهاد می‌کنم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تجهیز گروه‌های تئاتری اقدام کند تا در چهار استان سیل‌زده گروه های تئاتری مستقر شوند، چرا که گاه خنداندن و شاد کردن حین مصیبت هم کمک است.
سپس محمودرضا رحیمی با اشاره به سیل و مسائل پیش آمده پس از آن برای هموطنان آرزوی نیک روزی کرده و گفت: امیدوارم نه تنها معضلات این سیل به زودی حل شود، بلکه معضل سیلی که سالهاست به خاطر نبود فرهنگ در کشور جاری است در سال جاری که نامش رونق است برطرف شود.
در ادامه این دیدار حمیدرضا نعیمی با اشاره به اینکه خانه‌تئاتر خانه همه است گفت: بسیار خوشحالم که به خانه خود سر زده‌اید، امیدوارم امسال برای اهالی این خانه سال گشایش باشد.
وی همچنین گفت: خواهش می کنم به خانه هنرمندانی همچون آرمان امید، منوچهر فرید، حسین کیانی، آرش عباسی، حمیدرضا آذرنگ و دیگرانی که دیگر فعال نیستند سر بزنید و ببینید چه شده که دلسرد شده‌اند، چرا که ما در برابر این هنرمندان مسئولیم و آنها سرمایه‌های کشورند، باید تلاش کنیم که از دستشان ندهیم و الا جشنواره‌های بسیار به تنهایی دردی از ما دوا نمی‌کند.
پس از او آرش دادگر اظهار امیدواری کرد در سال جدید امکان برنامه‌ریزی تقویمی برای تئاتر فراهم شود و اشاره کرد: با توجه به اینکه تاکنون تقویمی برای تئاتر نداشته‌ایم امیدوارم برنامه‌ریزی بودجه در سال 98 به گونه‌ای باشد که بتوانیم تقویمی برای فعالیت‌های تئاتری داشته باشیم و مدیریت تئاتر در سال جدید برای تئاتر استراتژی داشته باشد نه اینکه تنها بحران را مدیریت کند، باید برنامه به صورتی باشد که حلقه فعالیت و افراد روز به روز بازتر شود و نه تنگ‌تر.
کوروش نریمانی در این جلسه گفت: بهترین کاری که بخش‌ دولتی می‌‌تواند برای تئاتر انجام دهد، حمایت مادی و معنوی از گروه‌های اصیل و آثار فرهیخته است، اما متاسفانه شاهدیم که همان معدود سالن‌های دولتی نیز در حال واگذاری به بخش‌ خصوصی است.
او همچنین ادامه داد: اگر از حضور تئاترهای پر زرق و برق اما خالی از مایه گلایه‌مندیم باید ببینیم که آیا بهایی به تجربیات افراد پیشکسوت داده‌ایم و از اساتید صاحب خرد حمایت کرده‌ایم یا خیر؛ چرا که تنها راه گسترش تئاتر فرهیخته حمایت جامع و کامل مادی و معنوی از افرادی است که در زمینه‌های تئاتر اجتماعی، کمدی، آموزشی و ... صاحب تجربه‌اند.
مریم کاظمی نیز خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا در کنار خانه‌تئاتر و اهدافش بایستد و تشریح کرد: در راستای محقق شدن اهداف و برنامه‌های خانه‌تئاتر به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد نیازمندیم، مقابلمان نایستید و به ما قدرت دهید، مسیر قدرت دادن نیز از جدی گرفتن می‌گذرد، ما را جدی بگیرید.
مهدی قلعه با اشاره به پیام وزارت فرهنگ و ارشاد به مناسبت درگذشت جمشید مشایخی خاطرنشان کرد: امیدوارم هیچ زمان نیاز نباشد که برای فوت هنرمندان و اتفاقات ناگوار پیام دهید اما اگر زمانی پیام دادید لطفا اسم تئاتر را از قلم نیندازید، جمشید مشایخی هنرمند برجسته تئاتر بود.
این جلسه با درخواست ایرج راد مبنی بر حمایت وزیر در جهت ثبت قانونی خانه‌تئاتر به عنوان صنف برای بهبود وضعیت هنرمندان به پایان رسید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ عروس سفیر و همسرش با ظاهر حاج خانم و حاج آقا

چهره ها/ فریادهای محمدحسین میثاقی و پسرش

چهره ها/ محسن افشانی از زندان استوری می‌گذارد؟

چهره ها/ قیافه سالخورده المیرا شریفی‌مقدم

چهره ها/ سلفی آسانسوری مجری تازه عروس و یارش

چهره ها/ کسانی که بعد از رفتن علی معلم در کنار آذر معماریان بودند

چهره ها/ بازیگر «آینه عبرت» داغدار شد

چهره ها/ پرستو صالحی دادگاهی شد!

چهره ها/ بانوی ووشوکار همراه همسر و فرزند تازه متولد شده‌اش

چهره ها/ سیمای خندان ترانه سریال «بوی باران»

چهره ها/ وقتی مژده خنجری و همسرش پیر می‌شوند

چهره ها/ صبرِ سوشا مکانی تمام شد

پریناز ایزدیار بدون روتوش

چهره ها/ ضیافت دلچسبی که مهراوه شریفی‌نیا به آن دعوت شد

حرکت تحسین‌برانگیز شرکت‌کنندگان عصر جدید برای معلولان

گریم هول‌انگیزِ صورت سوخته خسرو شکیبایی در «پری»

چهره ها/ آقای خواننده در قلعه جنیان!

چهره ها/ کیهان ملکی شبیه پدربزرگ هایدی شد

چهره ها/ علیرضا نیکبخت شاد بودن را انتخاب کرده است

چهره ها/ درد و دل کارگردان «انقلاب جنسی» با شهید آوینی

اعتراض‌ به خسته‌کننده بودن قسمت جدید سریال داستان ندیمه

شبنم فرشاد‌جو در کنار خواهرزاده‌هایش

ویدا جوان دست بر گردن همسرش

چهره ها/ مرتضی پورعلی گنجی همراه اهل و عیال در اسپانیا

تمجید محسن ابراهیم‌زاده از نیوشا ضیغمی در کنسرتش

فیلمساز هلندی: ایرانیان به خودشان بسیار افتخار می‌کنند

رامبد جوان دیگر به ایران برنمی‌گردد؟!

مهراوه شریفی‌نیا در کنار بازیگر کوتاه قامت سینما

چهره ها/ حسرت پوریا شکیبایی از فراق پدرش

چهره ها/ دوست صد ساله مسعود ده‌نمکی

چهره ها/ آناهیتا همتی روی تنه درخت بر فراز یک رودخانه

استقبال گرم بازیگر مشهور هند از پوران درخشنده در جشنواره فیلم جگران

جنجال‌های سحر قریشی؛ از منقلب شدن در ورزشگاه تا تبلیغ حجاب!

غافلگیری کامبیز دیرباز قبل از نمایش «اینجا خانه من است»

چهره ها/ نرگس آبیار و قاب‌های دیده نشده از «شبی که ماه کامل شد»

چهره ها/ لبخندِ محمدرضا گلزار به خدا

سکانس برتر/ حمید هامون، نقشی که خسرو شکیبایی به آن جان بخشید

گلاره عباسی در اکران فیلم سرخ‌پوست

عکس عاشقانه بهاره رهنما و همسر جان

چهره ها/ جورج کلونی هم شکار پاپاراتزی‌ها شد

چهره ها/ چرا سام نوری موتور سوار شد؟

چهره ها/ مهرداد صدیقیان: خسرو شکیبایی که مرگ نداره

سکانس برتر/ خودنمایی خانم شیرزاد با حلقه نامزدی‌اش

واکنش تند آرنولد به سخنان توهین‌آمیز ترامپ

چهره ها/ احساس خوشبختی مهتاب کرامتی در کنار عزیزان دلش

چهره ها/ فریبا کوثری و مرور خاطرات کودکی‌اش در جمعه‌ها

چهره ها/ تفریحات زوج بازیگر در روز تعطیل

چهره ها/ ژرفای قلب هنگامه قاضیانی

چهره ها/ نگاهِ خیره لیندا کیانی

لاله اسکندری با «سیمین» به هند می‌رود