آریا بانو

آخرين مطالب

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد فرهنگي

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سید عباس صالحی عنوان کرد: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌عمومی خانه‌تئاتر، سید عباس صالحی بعدازظهر روز دوشنبه نوزدهم فروردین نود و هشت به همراه سید مجتبی حسینی معاون هنری، شهرام کرمی مدیر اداره‌کل هنرهای نمایشی، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و تنی چند از همراهان در جلسه هیئت مدیره خانه‌تئاتر حضور یافت.
در این جلسه سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مسائلی همچون نقش تئاتر در رشد و تعالی جامعه و... اشاره کرده و گفت: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم؛ البته ناگفته نماند که در برخی از این امور به کمک و همراهی خود هنرمندان نیز نیاز خواهد بود؛ همچنین امسال بیشتر از هر سالی به برنامه‌های امدادی هنرمندان خواهیم پرداخت و حداکثر تلاش خود را برای هنر به کار خواهیم‌گرفت.
ایرج راد رییس هیئت‌مدیره خانه‌تئاتر نیز ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور وزیر گفت: مسائل فرهنگی وقتی در جای دقیق خود صورت بگیرد از هرج و مرج دوری می‌شود و برای این امر باید از برنامه‌ریزی ها، اصول و دقت‌نظرها حمایت شود که این مهم با همراهی مسئولین می‌تواند بسیار راهگشا باشد. هنرمندان با عشق و دغدغه این راه را پی گرفته‌اند و نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی مسئولین بوده و هستند.
سپس شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه‌تئاتر با ابراز تاسف در خصوص مصایب پیش آمده برای مردم شهرهای سیل زده گفت: واقعیت این است که مردم این روزها در سختی بسیاری هستند و خانه‌تئاتر از همان روز اول برای کمک و امدادرسانی اعلام آمادگی کرده است.
وی سپس اضافه کرد: دیدار شخص وزیر با هنرمندان حرکت بسیار موثر و شایسته‌ای است، اتفاقی خوب و بجا که امیدوارم برای هنرمندانی همچون فردوس کاویانی نیز اتفاق بیفتد، هنرمندانی که با دل بزرگ و سقف بلند وجودشان چشم به راه سلامی گرمند و ای کاش در این احوالپرسی آنقدر تعلل نکنیم که مانند خانم شهلا ریاحی به طور کل حافظه خود را از دست بدهند و دیگر احوالپرسی ما فرقی به حال آنها نکند.
گیل آبادی در ادامه ضمن اظهار امیدواری بر اینکه چنین احوال‌پرسی‌هایی تنها منوط به شخص وزیر نشود و دیگر مدیران فرهنگی نیز به دستگیری از هنرمندان پیشکسوت و خانه نشین بپردازند اظهار کرد: به تجربه می‌توان گفت وقتی حرکتی مثبت از بالا دست آغاز شود، دیگر مدیران زیر دست نیز به ادامه آن می‌پردازند و این اکرام و توجه ماندگارتر خواهد بود؛ علی‌الخصوص با وجود هنرمندان پیشکسوتی که با بیماری‌های پیچیده و صعب العلاج دست به گریبانند و زمینه پشتیبانی از تئاتر آنچنان نحیف و ضعیف است که در برخی موارد واقعا نمی‌دانیم چه باید کرد.
او در پایان صحبت‌های خود افزود: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی تلاشی وافر برای بهبود شرایط تئاتر داشته و دارند اما با این وجود گاهی نیاز است که برخی امور مستقیما به خود صنوف واگذار شود، چرا که برخی از اتفاقات به شکل دوستانه بسیار راحت‌تر انجام می‌پذیرد تا به شکل اداری و رسمی، با این واگذاری امور نیروی بالقوه وزارت‌خانه و مراکز تابعه صرف امور بنیادی و بزرگتر خواهد شد؛ همچنین امیدواریم تا در جشن تئاتر سال جاری فراهم شدن شرایط بیمه رایگان هنرمندان خانه‌تئاتر را اعلام کنیم و قدمی برداریم در راه رهایی هنرمندان از عسر و حرجی که به آن دچارند.
پس از مدیرعامل خانه‌تئاتر سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: متاسفانه هر چه پیش‌تر می‌رویم، کاستی‌ها و تضادها در یک رقابت نفس‌گیر جلوتر می‌آیند، به طور مثال امسال با افزایش پایه حقوق، حق بیمه نیز رشد خواهد داشت که همین امر بی‌شک بر اعضایمان تاثیر خواهد گذاشت، با اینهمه ارتباط ما با خانه‌های اصناف ارتباطی چاره جویانه است و امیدوارم در سال پیش رو این رابطه بهتر شود و تقاضاهای واصله به صندوق را در زمانی کوتاه‌تر و با شرایط بهتری پاسخ دهیم.
همچنین اعضای هیئت مدیره خانه‌تئاتر در این جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و بهزاد فراهانی از اعضای هیئت مدیره این صنف گفت: این روزها روزگار روی خوشی به ما نشان نداده، پیشنهاد می‌کنم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تجهیز گروه‌های تئاتری اقدام کند تا در چهار استان سیل‌زده گروه های تئاتری مستقر شوند، چرا که گاه خنداندن و شاد کردن حین مصیبت هم کمک است.
سپس محمودرضا رحیمی با اشاره به سیل و مسائل پیش آمده پس از آن برای هموطنان آرزوی نیک روزی کرده و گفت: امیدوارم نه تنها معضلات این سیل به زودی حل شود، بلکه معضل سیلی که سالهاست به خاطر نبود فرهنگ در کشور جاری است در سال جاری که نامش رونق است برطرف شود.
در ادامه این دیدار حمیدرضا نعیمی با اشاره به اینکه خانه‌تئاتر خانه همه است گفت: بسیار خوشحالم که به خانه خود سر زده‌اید، امیدوارم امسال برای اهالی این خانه سال گشایش باشد.
وی همچنین گفت: خواهش می کنم به خانه هنرمندانی همچون آرمان امید، منوچهر فرید، حسین کیانی، آرش عباسی، حمیدرضا آذرنگ و دیگرانی که دیگر فعال نیستند سر بزنید و ببینید چه شده که دلسرد شده‌اند، چرا که ما در برابر این هنرمندان مسئولیم و آنها سرمایه‌های کشورند، باید تلاش کنیم که از دستشان ندهیم و الا جشنواره‌های بسیار به تنهایی دردی از ما دوا نمی‌کند.
پس از او آرش دادگر اظهار امیدواری کرد در سال جدید امکان برنامه‌ریزی تقویمی برای تئاتر فراهم شود و اشاره کرد: با توجه به اینکه تاکنون تقویمی برای تئاتر نداشته‌ایم امیدوارم برنامه‌ریزی بودجه در سال 98 به گونه‌ای باشد که بتوانیم تقویمی برای فعالیت‌های تئاتری داشته باشیم و مدیریت تئاتر در سال جدید برای تئاتر استراتژی داشته باشد نه اینکه تنها بحران را مدیریت کند، باید برنامه به صورتی باشد که حلقه فعالیت و افراد روز به روز بازتر شود و نه تنگ‌تر.
کوروش نریمانی در این جلسه گفت: بهترین کاری که بخش‌ دولتی می‌‌تواند برای تئاتر انجام دهد، حمایت مادی و معنوی از گروه‌های اصیل و آثار فرهیخته است، اما متاسفانه شاهدیم که همان معدود سالن‌های دولتی نیز در حال واگذاری به بخش‌ خصوصی است.
او همچنین ادامه داد: اگر از حضور تئاترهای پر زرق و برق اما خالی از مایه گلایه‌مندیم باید ببینیم که آیا بهایی به تجربیات افراد پیشکسوت داده‌ایم و از اساتید صاحب خرد حمایت کرده‌ایم یا خیر؛ چرا که تنها راه گسترش تئاتر فرهیخته حمایت جامع و کامل مادی و معنوی از افرادی است که در زمینه‌های تئاتر اجتماعی، کمدی، آموزشی و ... صاحب تجربه‌اند.
مریم کاظمی نیز خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا در کنار خانه‌تئاتر و اهدافش بایستد و تشریح کرد: در راستای محقق شدن اهداف و برنامه‌های خانه‌تئاتر به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد نیازمندیم، مقابلمان نایستید و به ما قدرت دهید، مسیر قدرت دادن نیز از جدی گرفتن می‌گذرد، ما را جدی بگیرید.
مهدی قلعه با اشاره به پیام وزارت فرهنگ و ارشاد به مناسبت درگذشت جمشید مشایخی خاطرنشان کرد: امیدوارم هیچ زمان نیاز نباشد که برای فوت هنرمندان و اتفاقات ناگوار پیام دهید اما اگر زمانی پیام دادید لطفا اسم تئاتر را از قلم نیندازید، جمشید مشایخی هنرمند برجسته تئاتر بود.
این جلسه با درخواست ایرج راد مبنی بر حمایت وزیر در جهت ثبت قانونی خانه‌تئاتر به عنوان صنف برای بهبود وضعیت هنرمندان به پایان رسید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا هواداران فردوسی‌پور خطای برنامه گلزار را علنی کردند؟

با سریال‌های رمضان 98 آشنا شوید

ستاره‌های محبوب دیروز و فراموش شده امروز

تبدیل طبیعت به عناصر تزیینی/ روایت داریوش حسینی از نمایشگاه "واید شات" در گالری اُ

آغاز اجرای نمایشهای بخش بینالملل / در دومین روز جشنواره تئاتر دانشگاهی چه آثاری اجرا می‌شوند؟

جشن امضای "بازماندگان طلسم‌شده" در نمایشگاه کتاب

محمد آذری شاعر و نویسنده درگذشت

با شاعران ناشناخته در کتاب "زندگی من به مثابه یک سوژه" / کتاب جدیدی از مجتبا هوشیار محبوب در نمایشگاه کتاب

مجید افتخاری: گرانی پوشاک حباب نیست / اکنون بهترین زمان برای صادرات در حوزه سازمان‌های کوچک است

نمایشگاهی از آثار دوبوفه در آمریکا / عکس

مروری بر مأموریت معماری

15 هزار تومان برای سلفی با بازیگران در جشنواره جهانی فجر!

دلتنگی های آروین و حنا دوقلوهای مجید صالحی برای پدر!

حاشیه های مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر 37 + تصاویر

محمد آذری درگذشت

یک کمدی درام تاریخی از انتخاب‌های انسان‌ / روایت آماندا آزاد از نمایش "سیاست سوختن شربت‌خانه"

دونوازی عاشقانه گیتار و سازهای کوبه‌ای در تالار وحدت / روایت همایون نصیری از دو نوازی با ال امیر و همکاری با کمپانی "لاروسا"

چرا فیلم‌های خارجی جشنواره کم اقبالند؟

انتشارات نمایش با بیش از 100 عنوان در نمایشگاه کتاب

بهاره کیان افشار و الهام حمیدی با ظاهرهای متفاوت در اتاق گریم!

سرنوشت برنامه نود فردوسی پور در انتظار برنده باش محمدرضا گلزار!؟

شب عاشقانه ارکستر ملی ایران با سه خواننده / تقدیر روبن آساتریان از همراهی ایرانی‌ها تا اجرای قابل دفاع سه خواننده ناشناخته

امیرحسین مدرس با "جام باقی" در نمایشگاه کتاب / ناشری که از نویسندگان کتاب اولی حمایت می‌کند / ستاک با 23 عنوان کتاب فرهنگی و هنری در نمایشگاه سی‌ و دوم

معرفی هیات داوران بخش "جشنواره جشنواره‌ها" / جلسات نقد آثار جشنواره تئاتر دانشگاهی برگزار می‌شود

اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر| سیمرغ زرین به روس‌ها رسید، سیمرغ سیمین به سروش صحت

دو بازیگر روس، مکرون را سر کار گذاشتند

بهشتی: در بین هنرمندان ایران منیر فرمانفرمائیان معادل ندارد /حسینی: فرمانفرمائیان عیاری از فرهنگ و هویت به یادگار گذاشت

برنامه «هفت» فردا شب روی آنتن می‌رود

نظر وزیر ارشاد درباره ادغام جشنواره جهانی فجر و توقیف رحمان 1400

قطار جاده ابریشم به ایران رسید

تاسیس و احداث کتابخانه، موزه و پژوهشگاه مولانا و فروزانفر در بشرویه

ایرانیان تماشاگران "بالغ" سینما هستند / فیلم‌هایی عالی دیدیم که شاید تنها می‌توان در جشنواره جهانی فیلم فجر این آثار را دید / در نشست داوران جشنواره جهانی چه گذشت؟

"برنده باش" به روی آنتن نمی‌رود

عباس صالحی: رهاوردهای جشنواره در چهار سال گذشته در حوزه اقتصاد سینما و دیپلماسی سینما گام های تاثیرگذاری را نشان می‌دهد

هادی مظفری : جشنواره ژکال محصول کار مشترک دانشگاه هنر و اداره کل هنر های تجسمی است

سیمرغ‌های جهانی فیلم فجر پرواز کردند / سروش صحت بهترین کارگردان؛ جوان روسی بهترین فیلم جشنواره سی و هفتم

دستور رییس سازمان صداوسیما در پی بیانات رهبر معظم انقلاب

حذف برنده باش از کنداکتور برنامه‌های امروز صداوسیما!

مدیر شبکه سه سیما از تغییر اسپانسر «برنده باش» خبر داد

محمدرضا علیمردانی: نقشه‌مان در «خندوانه» سوخت/ انتقاد گوینده «دیرین دیرین» به شعرهای بی‌محتوای کودکی

"فاجینگ" جایی که هر عکاسی را جذب می‌کند / گزارش تصویری

حراج آثار بی‌قیمت گرهارد ریشتر و مایک کلی در نیویورک / عکس

گزارش فیلم‌های پایان هفته سیما؛ از کلاه قرمزی تا طوفان شن

مرمت «جاده‌های سرد»

ساز نو هم مانند شعر نیما مخالف دارد

بالیوود به سراغ «دختر در قطار» می‌رود

بازیگر «ماتریکس» در زندان سینمایی/ «جان ویک 4» ساخته می‌شود

فیلم بفروش هر چه باشد از نفروش‌ها بهتر است

جشنواره تئاتر دانشگاهی با شش اجرا آغاز می‌شود / از تئاترشهر تا تالار مولوی و عمارت نوفل لوشاتو میزبان جشنواره بیست و دوم

برگزاری سومین دوره کارگاه آموزشی ساخت برند و فروش برای دیزاینر‌ها