آریا بانو

آخرين مطالب

13 جاذبه گردشگری تهران که از آن‌ها بی‌خبرید! گوناگون

13 جاذبه گردشگری تهران که از آن‌ها بی‌خبرید!

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
13 جاذبه گردشگری تهران که از آن‌ها بی‌خبرید! 6
١٥٦
٠
برترین ها / یکی از زیبایی‌های گردش در تهران این است که می‌توانید در مناطق مرکزی این شهر پر رفت و آمد بخش زیادی از تاریخ، فرهنگ و زیبایی پایتخت را ببینید. بهتر است یک روز خود را خالی کنید تا برنامه‌ی پیاده‌روی تاریخی و فرهنگی در یکی از مناطق زیبا و البته قدیمی تهران شما را سر ذوق بیاورد. با این مطلب همراه باشید تا در یکی از مناطق تاریخی و زیبای شهر تهران قدم بزنید و با بخشی از تاریخ شهر بزرگ و پرطرفدار ایران آشنا شوید.
ایستگاه اول، پانزده خرداد
یکی از مزایای تعطیلات آخر هفته این است که طرح ترافیک در مناطق مرکزی تهران برقرار نیست؛ بنابراین می‌توانید به راحتی در طول روز با ماشین شخصی خود تهران گردی کنید. اما پیشنهاد ما به شما پیاده‌گردی است. چرا که هم می‌توانید به راحتی با وسایل نقلیه مانند مترو مسیرتان را تغییر دهید و هم لذت قدم زدن در پیاده‌رو‌های قدیمی و خیابان‌های پهن و زیبای تهران قدیم را از دست نخواهید داد. اگر هم مسیر ما در این مطلب هستید خود را به ایستگاه پانزده خرداد در خط یک مترو تهران برسانید. این آغاز مسیر هیجان انگیز امروز است.
کاخ گلستان، اقامتگاه مجلل 500 ساله
پس از بیرون آمدن از ایستگاه مترو پانزده خرداد، کافی است چند قدمی در خیابان سنگفرش شده به سمت شرق بروید، تا به یکی از اقامتگاه‌های پادشاهی در ایران برسید. کاخ گلستان یکی از جلوه‌های زیبای معماری در مرکز شهر تهران است. بنایی که اگرچه از دوران صفوی در این منطقه ساخته شد، اما قاجاریان به آن اهمیت و اعتبار زیادی بخشیدند.
اوج شهرت این بنا بعد از اقامت خاندان پهلوی بود و بسیاری از یادگار‌های باقی مانده در آن، به دوران پهلوی بازمی‌گردد. تالار آینه، تالار سلام، ایوان تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر‌ها و تالار الماس را می‌توان مهم‌ترین بخش‌های کاخ گلستان دانست. دیوار‌های کاشی‌کاری و آینه‌کاری را می‌توان بخش‌هایی منحصر به فرد و زیبا از کاخ دانست که برای عکاسی بسیار مناسب هستند. کاخ گلستان در سال 2007 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
شمس العماره، اولین بنای بلند تهران‌
می‌توان گفت: مهم‌ترین بنای مجموعه تاریخی گلستان، شمس العماره است. شمس العماره اولین بنای بلند تهران است و آن را یکی از نماد‌های تهران قدیم نیز می‌دانند. ناصرالدین شاه دستور ساخت این بنا را داد تا بتواند از بالای آن شاهد شرایط حاکم بر شهر باشد؛ بنابراین بنای شمس العماره در پنج طبقه و با ارتفاع 35 متر ساخته شد و اولین ساختمانی بود که در بنای آن از فلز استفاده کردند. امروزه تنها بخش‌هایی از این بنا قابل بازدید است.
پارک شهر، قدیمی‌ترین بوستان تهران
پس از خروج از کاخ گلستان از خیابان داور خود را به خیابان بهشتی برسانید. سمت چپ شما یکی از زیباترین پارک‌های تهران قرار گرفته که با مسیر ابتدایی حدود 10 دقیقه فاصله دارد. پارک شهر یکی از مهم‌ترین پارک‌های پایتخت است که قدمت آن به حدود 60 سال پیش بازمی‌گردد. پارکی با وسعت زیاد و دارای پیاده‌رو‌های مخصوص پیاده‌روی که در طول سال‌ها بخش‌های متفاوتی نیز به آن اضافه شده است. باغ پرندگان، کتابخانه‌ی مرکزی و آکواریوم از دیدنی‌های این پارک هستند. همچنین می‌توانید در کافه و رستوران‌های داخل پارک استراحت کنید و خود را به یک فنجان چای مهمان کنید.
یکی از مهم‌ترین بنا‌های وجود در پارک شهر که این روز‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده، موزه صلح است. این موزه با هدف ترویج صلح ساخته شد و پیامد‌های حاصل از جنگ را بر انسان‌ها، محیط‌های شهری و محیط زیست به نمایش می‌گذارد. راهنمایان این موزه تعدادی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی هستند که می‌توان آن‌ها روایت زنده‌ای از آثار سلاح‌های شیمیایی دانست.
سر در باغ ملی، دروازه طهران
پس از خروج از موزه صلح در آنسوی خیابان فیاض بخش، کوچه جمشید منتظر شماست تا شما را به خیابان امام خمینی برساند. پیاده روی از موزه صلح تا سردر باغ ملی تنها چهار دقیقه طول می‌کشد. سر در باغ ملی بنایی باشکوه از دوران قاجار است که در ضلع شمالی خیابان امام خمینی قرار گرفته است. معماری و کاشی‌کاری این بنا، آن را به بنایی منحصر به فرد و زیبا تبدیل کرده است.
موزه پست، نمایشگاهی از سیر تحول ارتباطات
از کنار سردر باغ ملی به خیابان ملل متحد بروید و وارد خیابان یارجانی شوید. موزه پست و ارتباطات پس از حدود 3 دقیقه پیاده‌روی پیش روی شما ظاهر می‌شود. موزه ارتباطات را می‌توان یکی از زیباترین بنا‌های تاریخی پایتخت دانست.
بنایی که با الهام از موزه‌های اروپایی در سال 1311 ساخته شد و در سال 1378 به طور رسمی به موزه پست و ارتباطات تغییر کاربری داد. غرفه اشیای پستی، غرفه راه ابریشم، نمایشگاه عکس و یادگار‌های پستی، سالن تمبر، غرفه وسایل اولیه ارتباطی مانند تلگراف، غرفه تلفن‌های مغناطیسی و شماره گیر و حیاط مرکزی از بخش‌های مختلف این موزه هستند. همچنین در این مجموعه چایخانه سنتی دایر است که پذیرای گردشگران در این بنای تاریخی خواهد بود.
موزه عبرت، موزه معاصر ایران
مسیر را به سمت انتهای خیابان یارجانی ادامه دهید تا به ساختمان موزه عبرت برسید. این مسیر کمتر از دو دقیقه از شما زمان خواهد گرفت. موزه عبرت اگرچه مانند دیگر موزه‌های تهران قدمتی چند صد ساله ندارد، اما می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین موزه‌های معاصر ایران نامید. این ساختمان در ابتدای حکومت پهلوی زندان زنان بود. اما بعد از مدتی با نام زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری شناخته شد و در حقیقت محلی برای نگهداری و شکنجه زندانیان سیاسی و مخالف حکومت پهلوی بود. این بنا شامل بخش‌های مختلفی بود؛ اتاق نگهداری و تحویل لباس زندانیان، فضایی دایره‌ای شکل که اتاقک‌های بازداشت دورتادور آن قرار گرفته بود، اتاق شکنجه که دستگاه‌های مختلف شکنجه در آن قرار داشت، اتاق ملاقات و زیر 8 یا اتاق تمشیت که در آن شوک الکتریکی قرار داشت. این بنا سرانجام در سال 1381 به موزه عبرت ایران تبدیل شد.
کتابخانه و موزه ملک، موزه فرهنگی و هنری
کمی بالاتر از تقاطع خیابان یارجانی و ملل متحد، بنایی زیبا با کاشی‌کاری‌های آبی رنگ قرار گرفته است که شاید پیش از ورود به آن باور نکنید که یکی از بهترین موزه‌های تهران است. موزه ملک اولین موزه وقفی ایران است که یک مرکز فرهنگی پروپیمان هم به حساب می‌آید. وجود 19 هزار عنوان نسخه خطی و چاپی نفیس، 3 هزار قطعه سکه و مدال ارزشمند برخاسته از سده ششم پیش از میلاد، 86 قطعه هنرلاکی، مجموعه نقاشی‌های کمال الملک و لطفعلی صورتگر، مجموعه تمبر و مجموعه‌های خوشنویسی گواه ارزشمندی این موزه و کتابخانه هستند.
موزه ملی ایران، گنجینه ملی
موزه ملی ایران را می‌توان مهم‌ترین موزه در زمینه‌ی نگهداری مجموعه‌های باستان شناسی دانست. این موزه حدود 80 سال قدمت دارد و قدیمی‌ترین آثار به نمایش درآمده شده در آن متعلق به دوران پارینه سنگی است. مجموعه‌های تاریخی که در این موزه نگهداری می‌شوند باعث شده تا بخش‌های پژوهشی بسیاری به این موزه اضافه شود.
خیابان سی تیر، فستیوال غذا در دل خیابان
این ایستگاه بخش استراحت و تفریح است. پس از دیدار از موزه ملی در خیابان سی تیر قدم بزنید و ماشین‌های فروش غذا‌های متفاوت و غرفه‌های پر از تنقلات را ببینید. در این خیابان کمی استراحت کنید و وعده‌ی ناهار خود را مهمان برگر‌های خوش طعم و یا ساندویچ‌های متفاوت باشید. خیابان سی تیر چند سالی است که به شکل استریت فود در تهران درآمده و از ساعت ده صبح تا 12 شب میزبان گردشگران است.
موزه آبگینه و سفالینه، گشت و گذار در رنگ و لعاب‌های ایرانی
پس از آنکه در کنار اتومبیل‌های خوش آّب و رنگ خیابان سی تیر استراحت کردید، به سمت شمال خیابان حرکت کنید. پس از مدتی با خانه‌ای قاجاری روبه رو می‌شوید که یکی از بنا‌های زیبا با معماری خاص و منحصر به فرد است. این بنا امروزه میزبان موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران است. موزه‌ای پر از نور و رنگ و تلالو! این موزه از سال 1377 به طور اختصاصی روی سفال و شیشه‌های ایرانی کارمی‌کند. تزئینات ساختمان را می‌توان بخش مهمی از بازدید این موزه دانست. تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد از مهم‌ترین بخش‌های موزه هستند.
موزه جواهرات ملی ایران، خزانه‌ای به وسعت تاریخ
پس از بازدید از خانه قاجاری زیبا، به سمت خیابان جمهوری حرکت کنید. با پیمودن حدود 10 دقیقه و با رسیدن به خیابان فردوسی به موزه جواهرات ملی خواهید رسید. تا پیش از پادشاهی صفویان هیچ گنجینه گرانبهایی از جواهرات پادشاهان باقی نمانده بود. اما پس از آن کم کم پادشاهان بسیاری از سنگ‌های قیمتی و جواهرات با ارزش خود را نگهداری می‌کردند. سال 1316 مجموعه‌ای شکل گرفت که جواهرات باقی مانده از سال‌های پادشاهی سلسله‌های بعد از صفوی در آن جمع آوری و نگهداری شد. الماس دریای نور و تاج فرح پهلوی از دیدنی‌های این موزه هستند.
ایستگاه آخر، سعدی
اگر همراه ما در این مسیر بوده‌اید باید بدانید که بخش مهمی از دیدنی‌ها و موزه‌های این منطقه را دیده‌اید. پس از بازدید از موزه جواهرات می‌توانید به خیابان جمهوری بازگردید و پس از حدود 10 دقیقه پیاده‌روی از طریق ایستگاه مترو سعدی به مقصد مورد نظر خود حرکت کنید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وقتی شیرها حریف «تشی» نمی شوند!

همه مخلوقات در قیامت به شفاعت نیازمندند

روباهی که حین شکار طعمه عقاب شد!

اقدام عجیب گردشگران چینی در باغ وحش!

لیورپول غیر از فوتبال جاذبه های دیگری هم دارد!

انسانهایی که به تنهایی در جنگل زندگی می‌کنند

شکار جالب خرگوش توسط گرگ ها

دانستنی های جالبی که 5 دقیقه قبل آن‌ها را نمی‌دانستید!

ترفند‌هایی برای تشخیص میناکاری مرغوب

احکام/ آیا خوردن ملخ حلال است؟

تهرانگردی با گردشگر خارجی

عملی خداپسندانه که ترک آن فتنه‌ای بزرگ در جامعه پدید می‌آورد!

تعقیب و گریز مهیج پلنگ و بز کوهی

کلیسایی که به دست یک چوپان ساخته شد

تولد نوزاد سنگین وزن در اردکان یزد

کوتاه کردن مو با آتش و حرارت فندک!

گیر کردن خودرو روی ریل قطار

تقویم تاریخ/ گشایش نخستین ایستگاه فرستنده رادیویی و تلگراف بی‏سیم ایران

تفال/ به جان پیر خرابات و حق نعمت او

4گوشه دنیا/ قتل به خاطر لگد کردن گوشی آیفون!

گوناگون/ وحشتناک ترین کروکودیل ها در گابن

گوناگون/ راز این 387 خانه چیست؟

وقتی ابلیس پیامبر خدا را نصیحت می‌کند!

4گوشه دنیا/ جریمه های جالب کشور توریستی سنگاپور

ترین ها/ خاص ترین و زیباترین کلیسا

4گوشه دنیا/ کار کم نظیر یک زوج

مردی که خانواده خوشبختش را خفه کرد!

لحظه کنده شدن پوشش سیمانی یک خانه بر اثر باد!

اگزوز دزدی در کمتر از 60 ثانیه!

4گوشه دنیا/ کشف اثرات قتل عام بزرگ در آلاسکا

16 ماده گرانقیمت جهان

7 مورد از گران ترین اسباب بازی های تاریخ!

ماری که مراسم مذهبی را بهم ریخت!

ماجرای عجیب و مرموز دبیرستان تسخیر شده!

حکمت/ یاری ستمگر چه کیفری دارد؟

ریشه ضرب المثل/ هفت شهر عشق را عطار گشت

داستانک/ مشکل چاه آب روستا

طنز/ شاهکاری کرده ام دریاچه ها پر آب گشت!

گوناگون/ کشف الماس سفید نادر از معادن استرالیا

گران‌ترین خودروی جهان

گوناگون/ 12 تا از ابر‌شهر های گم شده در تاریخ!

نگاهی به تاریخ کلیسای نوتردام

لحظه ریزش آب استخر بام آسمان خراش در اثر زلزله

اقدام ناشیانه دو زن در حرف زدن وسط اتوبان

وای این چجوری کاکتوس میخوره؟

استتار بی‌نظیر کروکدیل در برکه

سقوط مرگبار کولر از پشت بام به روی یک مرد

جهان نما/ 10 مکان دیدنی در ژاپن!

نجات گرگی که در تله شکارچیان افتاده است

شگفت‌انگیزترین موجودات جنگل‌های آمازون!