آریا بانو

آخرين مطالب

تداوم حیات یکی از نخستین دستاوردهای بشر در هاله‌ای از ابهام / صنعت چرم آری یا نه! فرهنگي

تداوم حیات یکی از نخستین دستاوردهای بشر در هاله‌ای از ابهام / صنعت چرم آری یا نه!

  بزرگنمايي:

آریا بانو - عطیه پژم: دلایل تولد و تداوم حیات صنعتی که منحصر به طیف خاصی از جوامع در تمامی ادوار است و امروز به عنوان یکی از تجملاتی‌ترین و خطرناک‌ترین گونه‌های پوشش در دنیای فشن خودنمایی می‌کند، پارادوکسی عجیب است.


سرویس مد و لباس هنرآنلاین: در سال‌های اخیر، جمعیت‌های دفاع از حقوق حیوانات در سراسر جهان، گزارش‌های مختلفی از کشتار و زجرکش کردن حیوانات مختلف برای به دست آوردن پوست آن‌ها منتشر کرده‌اند.
این گزارش‌ها حاکی از آن است که حیوانات حتی پس‌ازاینکه پوستشان کنده‌ شده است، تنفس، ضربان قلب، حرکت به جهات و حرکت پلک‌ها بین 5 تا 10 دقیقه مشهود است و آن‌ها مجبورند کنده شدن پوست خود را تا وقتی گردنشان زیر پای قصاب له شود تحمل کنند.
اما واقعیت آن است که نمی‌توان از قدمت این صنعت چشم پوشید و به‌راحتی آن را از لیست انواع پوشیدنی‌ها و محصولات تزئینی کنار گذاشت.
چرم از نخستین کشفیات و دستاوردهای کاربردی بشر در طول تاریخ بوده و اجداد و نیاکان ما از این کشف بزرگ در راستای حفظ خود از پیشامد‌های محیطی و طبیعی استفاده می‌کردند. شکار حیوانات وحشی در آن زمان به جهت استفاده از گوشتشان برای غذا انجام می‌شد اما این نیاز تکامل پیدا کرد و سپس از پوست حیوانات برای تولید کفش، لباس و چادر جهت اسکان استفاده شد.
گسترش بازارهای فعالیتی و صنعتی شدن در قرون 18 و 19 میلادی تقاضاهای جدیدی را در استفاده از پوست و چرم ایجاد کرد.
در این دوران نیاز به کفش‌های سبک‌تر و شیک‌تر و ایجاد تغییرات اساسی در رنگ و طراحی محصولات چرمی ایجاد شد.
چرم دباغی‌شده بسیار ضخیم بود، این چیزی نبود که در قرون صنعتی از سوی بازار پذیرفته شود، بنابراین استفاده از نمک کروم اتخاذ شد که در راستای آن دکوراسیون منزل‌ها و طراحی پوشاک و کیف و کفش چرمی دست‌خوش تحولی عظیم شد.
با این وجود و در تمامی سالیان صنعتی شدن عرصه پوست و چرم، افراد بسیاری تمایل به خرید و استفاده از اجناس و البسه چرمی دارند درحالی‌که از واقعیت زجر کشیدن و چگونگی استفاده چرم برای تهیه کالا بی‌خبر هستند.
در این راستا حرکات قابل‌تأمل بسیاری از سوی صاحبان برند در جهان به‌منظور ایجاد آگاهی در مخاطبان برای فهم نحوه تهیه و تولید این محصولات انجام‌شده است.
به‌طور مثال، شرکت تبلیغاتی بانکوک و مراکز اصلی فروش تایلند با سازمان PTE "سازمان حمایت از حیوانات" برای جلوگیری از این گرایش متحد شدند و کالاهای چرمی لوکس را در ویترین فروشگاه‌های مد بانکوک به نمایش گذاشتند تا تلنگری به خریداران کالای چرم بزنند.
خریداران و علاقه‌مندان به لباس و لوازم چرمی زمانی که داخل کیف، کفش، کیف پول و موارد دیگر را بررسی می‌کنند وحشت می‌کنند. داخل این کالاهای به‌ظاهر شیک گوشت مصنوعی حیوانات، کیسه خون مصنوعی و یک قلب تپنده ساختگی قرار دارد. خریداران از همه‌جا بی‌خبر پس از دیدن این صحنه وحشت می‌کنند و از کالای موردعلاقه خود دور می‌شوند، این همان هشدار بیدارباشی است که افراد بااطلاع از آن، باید از خرید هر جنس چرمی دوری کنند و زندگی حیوانات را به خطر نیاندازند.
از سویی دیگر هستند افراد، گروه‌ها و رسانه‌هایی که حتی در صورت رکود بازار چرم، بازهم نگران این صنعت هستند و دلسوزانه به بررسی مصائب این صنعت می‌پردازند تا شاید چاره‌ای اندیشیده و مشکلات موجود را از سر راه خود بردارند.
آن‌ها معتقدند معادل 80 درصد مواد اولیه موردنیاز چرم‌سازی‌ها پوست خام است و این در حالی است که کارخانه‌های چرم‌سازی در تهیه آن با مشکلات متعددی مواجه هستند. بدین معنی که تمام مسائل موجود در دام‌پروری اعم از واردات گوشت و خشک‌سالی درنهایت به صنعت چرم‌سازی بازمی‌گردد و این صنعت را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
مسائل ناشی از پرورش و نگهداری سنتی دام، گسترش امراض دامی و پوستی، روش‌های سنتی استحصال پوست، بی‌توجهی به نگهداری و حمل‌ونقل صحیح پوست و فقر شدید تکنولوژی ازجمله مشکلات صنعت چرم کشور است.
کشتار سنتی دام به علت ضایعات بالا، کیفیت پوست و چرم ایرانی را تا حد زیادی کاهش داده و موجب کاهش توان رقابت‌پذیری تولیدات این صنعت در مقایسه با انواع محصولات مشابه سایر کشورها شده است.
با توجه به این امر حساسیت کاری در جمع‌آوری پوست دام‌ها باید بسیار زیاد باشد زیرا در صورت کوچک‌ترین خراش، پوست دام قابل‌استفاده نیست و در کشتار سنتی نیز به دلیل عدم دقت کافی در کشتار، اغلب پوست‌های به‌دست‌آمده خراش برداشته و به هدر می‌رود.
مسائلی مانند افزایش قیمت به دلیل گران شدن برخی از مواد اولیه ازجمله پوست خام و کمبود برخی دیگر از این مواد مانند زاج، مازوج و همچنین بالا رفتن حقوق کارگران، مالیات، عوارض و بیمه منجر به افزایش هزینه های تولید در این بخش شده است.
از طرفی فرسوده بودن ماشین‌آلات چرم‌سازی، نبود تسهیلات مناسب برای نوسازی و تکمیل خطوط تولید، کمبود نقدینگی و مشکلات فراوان مالی واحدها، فقدان حمایت جدی از صادرات، قاچاق و واردات کالاهای مشابه از دیگر نارسایی‌ها است که نیاز به توجه بیشتر مسئولان ذی‌ربط دارد زیرا وجود این موانع، مانع از تولید چرم باکیفیت شده و می‌شود.
البته نبود نمایندگی شرکت‌های خارجی در کشور، جهت ارائه تکنولوژی و تکنیک‌های نوین موردنیاز این بخش نیز باعث شده که صنعت چرم‌سازی رشد مطلوبی نداشته باشد.
تمام آنچه تا به اینجا عنوان شد پارادوکسی عجیب است درباره چرایی تولد و تداوم حیات صنعتی که منحصر به طیف خاصی از جوامع در تمامی ادوار بوده و امروز به عنوان یکی از تجملاتی‌ترین و خطرناک‌ترین گونه‌های پوشش در دنیای فشن خودنمایی می‌کند.
خبرگزاری ایسنا در گزارشی با اشاره به اینکه حتی سلبریتی‌های فعال در عرصه تبلیغات صنایع چرم طبیعی، از روند تهیه این محصول جذاب خبر ندارند و آن را با صنایع غذایی در این بخش مقایسه میکنند، مخاطبان خود را متوجه مخاطرات صنعت چرم در جهان کرده است.
هرچند عده‌ای از افراد که به گیاه‎‌خواری روی آورده‌اند نیز باوری مشابه معترضان به تولید محصولات چرم طبیعی داشته و معتقدند این نیز تبعات منفی بسیاری برای محیط‌زیست و تداوم حیات حیوانات اهلی بر روی کره زمین دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گریم جدید و متفاوت امین حیایی/ عکس

شورای نظارت برصداوسیما به قرعه کشی‌های روبیکایی رسیدگی می‌کند

هفته گرافیک و سالانه "شهروند:نقاش" تا نمایشگاه آثار جدید عباس اخوین / 33 افتتاحیه و 48 فرصت گالری گردی

رونمایی 12 جلد کتاب جدید انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در نمایشگاه کتاب / از آثار بهرام بیضایی تا "ونسا و ویرجینیا" سوزان سلرز

بهشتی: تجربه و شناخت معماران ما از باغ ایرانی اندک است / کامرانی: نیازمند بازخوانی مفهوم باغ ایرانی هستیم / نظری: مفهوم و معرفت باغ ایرانی را گم کرده‌ایم

از "کفش‌های میرزا نوروز" و"مهریه بی بی" تا "سگ را بجنبان" / آخر هفته با فیلم‌های تلویزیون

"جوان روس" و "گرگ نما" برگزیدگان حلقه منتقدان شدند

دیگر از طریق سینما نمی‌توان امرار معاش کرد / انتظار داشتم با جشنواره کوچک‌تری مواجه شوم / پل شریدر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد

انتشار اثر جدید حمیدرضا شاه‌آبادی

فیلم‌نامه نویس برجسته آمریکایی: از ابتدای خلقت از زنان سوء‌استفاده جنسی می‌شده است

عضو فراکسیون ورزش مجلس: حذف برنامه نود توجیه منطقی ندارد

کلانتر 2 به آنتن برگشت!

آغاز ساخت موسیقی سریال «برادر جان»

میزبانی تئاتر مولوی از بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی/ فراخوان رپرتوار نمایشنامه‌خوانی در تئاتر مان

گالری ژاله میزبان نمایشگاه گروهی پناهگاه می‌شود

فرشاد فزونی برای بیوه سیاه می‌نوازد/ فیلم

نمایشگاه "جزیره‌ای در سرزمین من" در میکا گالری کیش

مبارزه آنجلینا جولی علیه خشونت‌های جنسی در مناطق جنگی (+تصاویر)

«بن افلک» فیلم «ارتش ارواح» را بازی و کارگردانی می‌کند

افزایش تعاملات کارگروه مدولباس با پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا

برگزاری بزرگداشت مسعود دلخواه و کامران سپهران در اختتامیه/ جشنواره تئاتر دانشگاهی اعتباری برگزار می‌شود/ گزارش نشست رسانه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی

به غریبه‌ها لبخند بزن... / نگاهی به فیلم "جوئل" ساخته کارلوس سورین

نشست "عصر شعر و ترانه" با حضور عبدالجبار کاکایی/ "عصر شعر و ترانه" در ارسبارن/ حضور اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در نمایشگاه کتاب

چند خبر از نخستین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به برگزاری برخی مسابقات در رسانه ملی

وعده دیدار نقاشان و شهروندان در پل طبیعت/ اسامی هنرمندان اعلام شد

"یک ساعت آرامش" در میان استقبال مخاطبان به جمشید مشایخی تقدیم شد

خانه هنرمندان ایران میزبان آثار "ابراهیم معمارزاده" می‌شود

موسیقی یک اثر نمایشی آلبوم شد/ "تبرئه" در خانه موزه بتهوون

افتتاح غرفه چین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد

نمایشگاه نقش خط‌ها و خروس‌های حسین نوروزی

بازدیدکنندگان و مخاطبان کتاب چه مؤلفه هایی را برای خرید از نمایشگاه باید در نظر بگیرند

رقابت باهوش‌ها در تلویزیون

اتفاقات "شهر ما" در تماشاخانه ایرانشهر روایت می‌شود / فراخوان کارگاه‌های تولید هنرهای نمایشی منتشر شد / حکایت عاشقی اصلی و کرم در نیاوران روی صحنه می‎رود

بازدید میهمانان خارجی چهاردهمین جشنواره رادیو از رادیو نمایش/ برگزاری جشن "ارمغان اردیبهشت" همزمان با 79 سالگی رادیو

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی آبان ماه برگزار می شود

جنجال قماربودن برنامه برنده باش گلزار | آیا این برنامه تعطیل می شود؟!!

عکس های نهال سلطانی سوپر مدل ایرانی و زیباترین دختر خاورمیانه!

حمله کیهان این بار به سید جواد هاشمی!

واکنش علیفر به شعری که اخیرا در گزارش بازی‌اش سرود!

شهردار تهران: منافع مردم همراه با اقتصاد مبتنی بر فرهنگ است / لاله‌زار ظرفیت‌های نهفته بسیاری دارد

افتتاح نگارخانه‌ لنا با نمایشگاهی به نفع سیل‌زدگان

استقبال از کنسرت علیرضا قربانی / تمدید "با من بخوان" در روزهای 20 و 21 اردیبهشت

اختتامیه چهارمین جشنواره ژکال در دانشگاه هنر

آغاز پیش ثبت‌نام برای حضور در بخش عفاف و حجاب بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

کارگاه‌های آفرینش یک ایده به سبک باوهاوس برگزار می‌شود

فیلم‌های امیر نادری حدیث نفس اوست / ماجرای "کات، چابهار" چه بود؟!

باشگاه مهارتِ "عصر جدید" استارت خورد / محمد اصفهانی در میان گروه آموزش‌دهندگان

رونمایی از پشت صحنه فیلم "گاو" با حضور علی نصیریان و عزت‌الله رمضانی‌فر

تئاتر لاکچری در تمام دنیا هم وجود ندارد / اگر متن فلوریان زلر را جدی اجرا می‌کردیم مرگ این کار فرا می‌رسید / نمایش "یک ساعت آرامش" به روایت سیدجواد روشن و وحید نفر