آریا بانو

آخرين مطالب

بهترین سالن‌های سینمایی کودک در جهان چگونه است؟ اجتماعي

بهترین سالن‌های سینمایی کودک در جهان چگونه است؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
بهترین سالن‌های سینمایی کودک در جهان چگونه است؟
k ١.١
٠
خراسان / بارها و بارها در زندگی سلام این جمله را در اشکال مختلف و با رنگ و لعاب‌های متنوع مطرح کرده‌ایم که: «اکران فیلم‌های مناسب برای کودکان و داشتن سالنی که کودکان به راحتی در آن فیلم ببیند، مهم است». امروز قرار نیست که درباره دلایل اهمیت سینمای کودک، کاستی‌ها و کم‌کاری‌های سینماگران کودک و مشکلات بزرگ و چالش‌های تمام نشدنی‌شان در کشورمان حرف بزنیم. در پرونده امروز خیلی جمع‌وجور به یک موضوع دیگر پرداخته‌ایم؛ به موضوع فضاسازی برای سینمای کودک و دیدن عکس‌هایی از بهترین و جذاب‌ترین سالن‌های سینمایی کودک در دنیا. در این پرونده، عکس هایی از زیباترین سالن‌های سینمای کودک جهان را خواهید دید و درباره ویژگی‌های مهم سالن سینمای کودک حرف خواهیم زد. امیدوارم روزی همه شهرهای ایران سالن‌های سینمایی اختصاصی، راحت و زیبا برای کودکان و خانواده‌هایشان داشته و امیدوارم همه کودکان ایرانی، روزی نه فقط اولین‌ امکانات راحتی و امنیت که امکانات بیشتری برای تفریح، سرگرمی و نشاط داشته باشند.
اهمیت داشتن سالن سینمای کودک
اگر کودکی در نزدیکی خود داشته باشید، حتما با این موضوع مواجه شده‌اید که در سال‌های اولیه زندگی، چقدر اشیاء و رنگ‌ها برایش جذاب و هیجان‌انگیز هستند. او بیشتر از هر چیزی درگیر فضای اطرافش می‌شود. این علاقه تا بزرگ سالی ادامه می یابد و مگر نه این‌که خود ما هم محیط‌های بدیع و جذاب و خوب طراحی شده را به فضاسازی‌های ضعیف ترجیح می‌دهیم؟! بنابراین وجود سالن خوب و راحت و جذاب اگر نگوییم به اندازه محتوا، باید بگوییم چیزی در حدود آن، برای کودکان مهم است. موضوعی که در سال‌های اخیر سالن‌داران سینمای ایران را هم به اقدام واداشته است و همان طور که می دانید، سال قبل اولین سالن سینمای کودک در مشهد افتتاح شد که البته هنوز راه زیادی برای پیمودن ادامه این مسیر احساس می‌شود.
ویژگی‌های ساده و مفید سالن سینما برای کودکان
یک سالن سینمایی کودک باید تفاوت‌های اساسی با سالن‌های معمولی داشته باشد. متاسفانه کودکان، فیلم‌های شان را در سالن‌هایی می‌بینند که برای آن‌ها طراحی نشده است. در ادامه بخشی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سالن مخصوص کودکان را فهرست کرده‌ایم که بین همه سالن های سینمایی کودکان در دنیا، مشترک است. خواندن این متن‌ها در کنار عکس‌های جذاب سالن‌های سینمای کودک از گوشه و کنار دنیا، برایتان جذاب خواهد بود.
صندلی هایی که خیلی راحت هستند
طبیعتا مهم‌ترین بخش کار در سالن های سینما چه برای کودکان و چه بزرگ سالان وجود صندلی‌هایی راحت است. در اغلب سالن‌های سینمای کودک در جهان این صندلی‌ها بسیار نرم هستند و امکان دراز کردن پا و حتی دراز کشیدن برای کودک وجود دارد. وجود کوسن‌ها و بالش‌های نرم هم می‌تواند به راحت‌تر و خودمانی‌تر‌شدن فضا کمک کند. صندلی باید امن هم باشد، یعنی لبه تیز و برنده نداشته باشد که سالن سینمای کودک سیدنی در استرلیا، بهترین مصداق برای این مورد است.
کف‌پوش و پله‌هایی که کاملا امن شده‌اند
کودکان در سنین مختلف از سه سالگی تا دوره نوجوانی نیازمند سالن‌های مخصوص خود هستند که از نظر امنیت فضا استاندارد باشد. کف‌پوش تمیز و نرم و وجود پله‌های کوتاه از ضروریات این سالن‌هاست که در تمام سالن‌های سینماهای کودک رعایت شده است. توصیه می کنیم که همین حالا به عکس سینمای کودک کورش در تهران نگاهی بیندازید چراکه به این ویژگی توجه ویژه‌ای کرده است.
طراحی‌هایی که شاد و هیجان‌انگیز هستند
همان طور که در عکس‌ها هم می‌بینید در سرتاسر دنیا، سالن‌های سینمای کودک سرشار از رنگ‌های شاد هستند. این رنگ‌های متنوع مخصوصاً در صندلی‌ها، دیوار پوش‌ها ، تزئینات دیوارها، کف‌پوش ها و اسباب‌بازی‌ها در نظر گرفته شده است. کودک در این فضا حس شادمانی را تجربه می‌کند، حسی که در سالن‌های سرد و تاریک سینماهای بزرگ سالان هرگز تجربه نخواهد کرد.
فضای کافی برای حرکت وجود دارد
اگرچه گفتیم کوچک بودن سالن، موضوع مهمی است اما باید برای راه‌رفتن و تحرک هر کودک در جلوی صندلی و اطراف سالن هم فضایی در نظر گرفته ‌شود تا کودک احساس نکند در جایی گرفتار شده است و امکان تحرک ندارد. این هم یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب سالن‌های سینماهای کودک است که سینمای دهلی، یکی از پیشرو ترین سینماهای کودک دنیا در توجه به این مسئله است.
سالن‌هایی که جمع‌وجور هستند
یکی دیگر از نکات مهم این سالن‌ها این است که معمولا از سالن‌های سینمایی معمولی کوچک ترند. علت هم این است که کوچک بودن، امنیت و صمیمیت را به کودکان منتقل می‌کند. آن‌ها در یک فضای بسیار بزرگ مضطرب می شوند در حالی که فضای کوچکی که شبیه خانه طراحی شده باشد آن‌ها را زودتر مانوس می‌کند. کودکان طبیعتا به گرما و سرما حساس‌ترند، بنابراین باید سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی بهتری برایشان تعبیه شود.
اشیایی برای بازی در این سالن‌ها دیده می‌شود
اگر نگاهی به عکس‌های سالن‌های سینمایی کودکان در سرتاسر جهان بیندازید، خواهید دید که تقریبا در اغلب آن‌ها اسباب بازی و وسایل سرگرمی وجود دارد. وجود استخر توپ، سرسره ‌های بلند، وسایل بازی کوچک در اطراف سالن، باعث می‌شود کودک بتواند فضا را نه فقط برای تماشای فیلم که موقعیتی برای بازی و لذت بردن هم بداند. در این شرایط والدی که با کودک در سینما حضور دارد، می‌تواند بهتر او را مدیریت کند. همان طور که در عکس‌ها هم می‌بینید، سالن سینمای آمریکا یکی از معروف‌ترین سالن‌های سینمای کودک در دنیا به دلیل توجه به همین نکته است.
صدایی که شفاف و آرام است
اندازه پرده سینمای کودک و فاصله صندلی‌ها هم نکته تکنیکی بسیار مهمی است که در طراحی سالن‌ها در نظر گرفته شده است. کودکان با هر اندازه و قدی در هر فاصله‌ای که از پرده دارند، باید بتوانند از روی صندلی خودشان فیلم را به صورت واضح ببینند. درباره میزان صدای فیلم هم این نکته مهم است که این میزان نباید به حدی باشد که به پرده آسیب‌پذیر گوش کودک آسیب برساند یا او را بترساند در عین حال نباید هم آن‌قدر کم باشد که کودک صدا را به سختی بشنود.
امکان نوشیدن و خوردن هم فراهم است
در سالن‌های سینمایی که برای بزرگ سالان طراحی می‌شود معمولا محلی برای نگهداشتن نوشیدنی یا مواد خوراکی روی صندلی قرار دارد. طبیعتا این محفظه باید برای کودکان بزرگ تر و راحت‌تر باشد. در بیرون از سالن هم باید کافه‌ای مخصوص کودکان یا منویی ویژه آن‌ها وجود داشته باشد تا بتوانند خوراکی و نوشیدنی مخصوص خود را تهیه کنند و به سالن ببرند.
امکان حضور والدین هم مهم است
برخی والدین ترجیح می‌دهند هنگام تماشای فیلم در کنار کودکان خود باشند. در سالن‌های سینمایی خوب، صندلی‌ها طوری طراحی می‌شوند که مناسب حضور یکی از والدین یا هر دو باشد. دیدن فیلم یا پویانمایی کودکانه در کنار پدر و مادر برای کودکان بسیار هیجان‌انگیزتر است. نکته جالب این که تقریبا همه سالن‌های سینمای کودک در کشورمان و در دنیا به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته‌اند و می توان ادعا کرد که این امکان تا حد زیادی فراهم شده است.
به نور مطلوب فضا هم باید دقت شود
اگر برای تماشای فیلمی کودکانه که در سالنی بزرگ سالانه اکران می شود، همراه با کودک 4-3 ساله به سینما رفته باشید خواهید دید که بعد از خاموشی چراغ‌ها برخی کودکان معمولا واکنش‌هایی ناشی از ترس و اضطراب از خود نشان می‌دهند. این به دلیل تاریکی مطلق فضاست. اتفاقی که به دلیل وجود نور مطلوب و مناسب، در سالن‌های مخصوص کودکان نمی‌افتد.
جالب است بدانید که اولین سینمای کودک کشور آذر 97 در مشهد فعال شده است.
از ویژگی این 2 سالن اختصاصی کودک می توان به طراحی اختصاصی صندلی ها اشاره کرد که کودک می تواند همراه با اسباب بازی در صندلی های راحتی مناسب سن وی به تماشای فیلم های ویژه خود بپردازد.
هر سالن از نظر رنگ بندی، نور، تصویر و صدا برای استفاده مناسب کودکان از فیلم ها طراحی شده است.
نویسنده : الهام یوسفی | روزنامه‌نگار

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عموهایی که در آینده تنها یک اسم از آنها باقی است

ارزش «خانه‌داری» زنان ایرانی چقدر است؟

طراحی های زیبای لاک ناخن

قصه امشب؛ مرد نون زنجبیلی

ساخت وسایل جالب و دکوری با قاشق یک بار مصرف

جاسوئیچی دخترانه با مروارید

کوسن های فانتزی که نمای خانه تان را تغییر می دهند

لاک زدن ناخن بسیار ساده است!

برای کم کردن آمار طلاق نسل جدید چه کنیم؟

با وایتکس لباس های تیره را خوشگل تر کنید

بدترین اشتباهات مادران شیرده که برای نوزاد مضر است

گیاهان مخصوص «تراریوم» و آموزش ساخت آن در خانه

آراستگی با موهای کوتاه

گلدان های دست ساز و زیبای مینیاتوری

مد روزترین مدل مانتوهای بهاری 98

تیپ تابستانه دخترانه برای مهمانی ها

شمعی خوشبو با عطر اسپرسو

اعمال افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی از اردیبهشت / افزایش کرایه‌ها در انتظار نظر دولت

جزییات پرداخت عائله‌مندی و بیمه بازنشستگان کشوری در سال 1398

6 مدل موی ساده برای مهمانی

اثر منفی بازی‌های کامپیوتری بر روابط اجتماعی دختران

مبل‌ها راجع به شخصیت شماچه می‌گویند؟

چاپ متالایز برای اولین بار در کشور توسط بانوی کارآفرین اصفهانی

گل‌ های خوشبوی بهاری برای گلدان های خانه

توصیه‌هایی برای نگهداری از اکستنشن موها

زیر پوست روابط، ازدواج و طلاق نسل جدید

نکاتی برای مراقبت از پوست‌های مختلط

دکوراسیون قبل و پس از بازسازی مدرن یک آپارتمان

بهترین مدل های کفش مردانه برای بهار

گریم صورت برای رفع ایرادات چهره

زوجی که هزینه عروسی و هدایای خود را به سیل‌زدگان بخشیدند

چهار انتصاب جدید در ستاد مبارزه با مواد مخدر

سردار «منتظر المهدی» سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر شد

چرا خانم ها با یکدیگر خوب تا نمی کنند؟

تقویت رشد مغزی از زمان جنینی آغاز می شود!

گفت‌وگو با زوج آذربایجانی که با واریز هزینه عروسی و هدیه میهمانان به حساب جمعیت هلال ‏احمر به خانه بخت رفتند

ایجاد 100 هزار شغل در سال 98 با اولویت مناطق سیل‌زده

انتقاد از انباشت نیروهایی که به واسطه آشنایان سرکار هستند

تحلیل جامعه شناسانه مخاطرات ازدواج های موقت، سفید و صیغه

سالمندی زنانه شد

وقتی همه چیز را فراموش می کنی

دکوراسیون منزل به روش دلپسند خودتان

روش های از بین بردن چروک لباس بدون اتو

آیا ابراز علاقه دختر به پسر اشتباه است؟

زنانی که از ازدواج می ترسند

مهارت تصمیم‌گیری و حل مساله

آرزوی 290 کودک تحت حمایت کمیته امداد تهران برآورده شد

کارگر ایرانی ماهر صادر می‌کنیم| برید به سلامت!!!

تصاویری دیدنی از زیبایی های بی بدیل بارش برف بهاری!

کاهش وزن شدید این جوان گیلانی بدون عمل جراحی و دارو!! + تصاویر