آریا بانو

آخرين مطالب

کنجکاوی کودکانتان را تقویت کنید اجتماعي

کنجکاوی کودکانتان را تقویت کنید

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
کنجکاوی کودکانتان را تقویت کنید
١٠
٠
کودکت / یکی از جنبه­‌های مهم در رشد کودکان، حس کنجکاوی کودک است. کودکان به صورت ذاتی کنجکاو هستند و در واقع این عاملی است که بسیاری از رفتارهای زودهنگام آن­ها را باعث می­‌شود. در این مقاله از کودکت به موارد زیر اشاره می‌­شود و می‌خواهیم در مورد آنها صحبت کنیم:
حس کنجکاوی کودک چگونه با سن تغییر می­‌کند؟
آیا با رشد کودک کنجکاوی از بین می­‌رود؟
چه چیزی حس کنجکاوی کودک از بین می­‌برد؟
چگونه کنجکاوی را در کودکان تحریک کنیم؟
والدین گاهی ممکن است که به علت کنجکاوی کودک دستپاچه شوند اما به یاد داشته باشید که این عامل نقش بسیار مهمی را در چگونگی رشد کودک و شکل گیری شخصیت او بازی می‌کند. اگر این حس به درستی هدایت شود تاثیر بسزایی بر زندگی کودک‌تان خواهد داشت.
یک کودک کنجکاو پدیده جدیدی در جامعه نیست. کودکان در سال های اولیه خود اکتشاف می کنند و این بدان معنی است که آنها سعی می کنند تا زمانی که رشد می­‌کنند، احساسات و تجارب زیادی داشته باشند. اما چه چیزی در واقع حس کنجکاوی کودک را تحریک می­‌کند؟
بخشی از آن به خاطر محیط امن و محافظت شده‌­ای است که اکثر کودکان در آن رشد می­‌کنند. آنها کنجکاو هستند از شبکه امن که توسط بزرگترهایشان ساخته شده است خارج شوند و به دنبال چیز جدیدی در زندگی باشند.
بنابراین والدین باید بین امنیت و چیزهای تازه برای کودکان‌شان در مراحل اولیه زندگی تعادل برقرار کنند. البته، سبک اکتشاف در بسیاری از کودکان جوان ممکن است خطرناک باشد. با این حال، باید به جای اینکه جلوی کنجکاوی کودک گرفته شود، مراقبت را برای جلوگیری از خطر افزایش دهیم.
مزایای کنجکاوی برای کودکان
اهمیت کنجکاوی در یادگیری کودکان هرگز نمی‌­تواند به اندازه کافی مشخص شود. کنجکاوی یک مسیر گسترده برای یادگیری است که به فکرهای کوچک کودکان می­‌رسد. توانایی پرسیدن سوالات و سوالات درست، حتی در زندگی بزرگسالان نیز علاوه بر کودکان اهمیت دارد. نوآوری زمینه‌ای برای هر گونه پیشرفت است و هنگامی که کودک رشد می‌کند این امر بسیار مهم خواهد بود.
حس کنجکاوی کودک چگونه با سن تغییر می­‌کند؟
بدیهی است که شیوه و حس کنجکاوی کودک با توجه به سن کودک تغییر می‌کند.
1 تا 2 سالگی
کودک در دو سال اول زندگی همان‌قدر که در مورد محیط پیرامون خود کنجکاو است در مورد بدن خود نیز کنجکاو است. همه چیز برای او جدید است به همین دلیل، او تلاش می­‌کند که تا آنجا که می‌­تواند نه تنها محیط پیرامون خود را بلکه بخش‌های بدن خود را نیز کشف کند.
2 تا 4 سالگی
در این بازه سنی کودکان شناختی از خود و محیط پیرامون خود پیدا کرده‌­اند . حال تمرکز آن­ها بر اشیاء و اتفاق­‌های جدید خواهد بود. گاهی ممکن است که سوالات خلاقانه­‌ای از شما بپرسند. به عنوان مثال این­که چه اتفاقی برای باران می‌­افتد و یا متر مخصوص اندازه‌­گیری چیست و تلاش کنند که از آن­ها بیشتر استفاده کنند.
4 تا 6 سالگی
در این سن کودکان تلاش می‌­کنند که اساسی فکر کنند و سوالی که آن­ها می‌­پرسند بازتاب افکار آن­ها است. این بدان معنی است والدین گاهی با سوالاتی نظیر آیا مورچه­‌ها می‌­توانند به ما آسیب برسانند یا بچه‌­ها از کجا می­‌آیند بپرسند. کنجکاوی در این سن حتی ممکن است با اضطراب همراه باشد.
آیا با رشد کودک کنجکاوی از بین می­‌رود؟
اگرچه هیچ شواهدی نشان نمی دهد که کنجکاوی طبیعی کودکان برای کشف در طول زمان کاهش می یابد، اما واقعیت این است که بسیاری از بزرگسالان به همان اندازه کودکی‌شان کنجکاو نیستند. کنجکاوی با گذشت زمان ظاهرا از بین می­رود اما علت آن دقیقا مشخص نیست. یک واقعیت کنجکاوی این است که با گذشت زمان و افزایش سن کاهش می‌­یابد و جای آن را یادگیری رسمی می­گیرد.
چه چیزی حس کنجکاوی را در کودکان از بین می­برد؟
برخی از افراد معتقدند که روش یادگیری رسمی که انبوهی از اطلاعات در ذهن کودک تخلیه می­‌شود یکی از علل از بین بردن کنجکاوی است. برخی دیگر معتقدند که ترس از مورد تایید بزرگسالان قرار نگرفتن یکی دیگر از دلایل است. اگر کودک مورد تشویق قرار نگیرد دیگر کنجکاو نخواهد بود.
چگونه کنجکاوی را در کودکان تحریک کنیم؟
برخی از روش ها قطعا می توانند به شما در ایجاد کنجکاوی در کودکان کمک کنند.­ شما می توانید فعالیت هایی را برای تحریک کنجکاوی برای بچه‌­ها انتخاب کنید. بعضی از آنها در زیر ذکر شده است.
فعالیت‌­های روزمره
تغییرات گاه و بیگاه در عادات روزمره آنها می تواند تاثیر زیادی بر روی آنها داشته باشد زیرا آنها را به چیزی جدید تبدیل می کند حتی اگر چیزی به اندازه یک قالب جدید صابون باشد.
غافلگیری‌­ها
شگفتی های مثبت نیز می تواند راه های زیادی برای بهبود کنجکاوی در کودکان باشد که می تواند یافتن یک گنج کوچک یا حتی دعوت شخصی برای ناهار به صورت غافلگیرانه باشد.
کودک خود را بدزدید
این در واقع یک غافلگیری پیشرفته است. شما می‌­توانید یک روز خود را از برنامه­‌های اضافه خالی کنید فرزند خود را از مدرسه بردارید و با او برای داشتن یک روز خوب به بیرون بروید. کودک شما این اتفاق را برای مدت طولانی در ذهن خود خواهد داشت.
آشپزی
فرزند شما قطعا عاشق کیک است شما می­‌توانید فرایند پختن کیک را از مخلوط کردن مواد گرفته تا تنظیم حرارت فر با یکدیگر انجام دهید این کار غول خفته در ذهن آن­ها را بیدار می­‌کند.
پایان داستان­‌ها را باز بگذارید
خواندن داستان های مشابه برای فرزندان برای هر دو طرف خسته کننده می شود. پس چرا پایان آن­ها را باز نمی­گذارید؟ از آنها در مورد چگونگی پایان دادن به آنها سوال کنید و آنها را تشویق کنید که به احتمال­‌های دیگر فکر کنند.
خودتان را آماده کنید
بچه ها قطعا سؤال های زیادی را مطرح می کنند و شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام سوالات آن­ها را در برخی موارد پاسخ داده­‌اید. سوالات‌شان را بفهمید و فورا آن­ها را برای‌شان روشن کنید.
تشویق
همیشه فرزندان خود را تشویق کنید تا حتی بیشتر از آنچه که در حال حاضر سوال می‌­کنند بپرسند. از آن­ها سوال بپرسید خود را درگیر سوالات‌شان کنید و گاهی از آن­ها در مورد شک و تردیدشان بپرسید. این کار باعث خواهد شد تا آنها بیشتر فکر کنند.
قومیت
اجازه ندهید که کودک‌تان گمان کند که فرهنگی که در آن زندگی می­‌کند تنها فرهنگ موجود است. او را با قومیت­‌ها و فرهنگ‌­های جدید آشنا کنید و بدین وسیله دامنه پذیرش او را نسبت به فرهنگ­‌هایی که با فرهنگ خودش متفاوت هستند گسترده کنید.
مسافرت
مسافرت یک تمرین عالی برای ایجاد کنجکاوی برای کودکان است و همچنین کنجکاوی را در بزرگسالان نیز ایجاد می کند.
موسیقی
موسیقی، تفکر جانبی را در مغز ترویج می دهد و مطالعه آن از سن کودکی می تواند تاثیر شگرفی در رشد کودک داشته باشد.
اجازه دهید خودش باشد
سعی کنید فرزندتان را قبل از اینکه رشد کند، به بزرگ شدن تشویق نکنید. اجازه دهید او هرچقدر که می‌­تواند محیط اطراف خود را کشف کند، اما مطمئن شوید که هیچ خطر بزرگی وجود ندارد.
تشویق به کنجکاوی در یک کودک می تواند دشوار باشد، ولی در صورت انجام، رضایت از خود را برای والدین و پیشرفت را برای کودک به همراه خواهد داشت. بنابراین اجازه ندهید که کودک‌تان وقتی که بزرگ شد کنجکاوی‌اش را از دست بدهد.
فریبا عباسی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماجرای زندگی یک هفته‌ای دزدان در یک خانه‌

پرونده‌های اسیدپاشی خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

ایرانی بودن به روایت دختر آلمانی

معلم رامیانی برای آرامش مردم حبس شد!

دانش‌آموزان مراقب کلاهبرداران مجازی باشند

استقبال رئیس جمهوری اتریش از پاندای چینی

خانواده "پسر پورشه سوار" حتی به خاکسپاری نیامدند!

بازگشایی گردنه تته پس از 6 ماه

آیا پنجشنبه‌ها تعطیل می‌شود؟

اظهارات جالب دهه هشتادی‌ها در مناطق سیل‌زده!

فعالیت 650 مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست در کشور

افزایش 5 درجه‌ای دمای کشور/ واکنش پلیس به تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

تکنیک های آسان برای انجام آرایش طبیعی

سفر 1500 دانش آموز گیلانی به یادمان‌های غرب کشور

وزارت بهداشت دستور جمع آوری دو دارو از بازار را صادر کرد

دستگیری 5 سارق جواهر فروشی در لندن

مولودی زیبا و دو زبانه "حسن کاتب"؛ یا حسن یا مولا

آتش 5 هزار کانادایی را از خانه‌ها بیرون کرد

پیغام روزه‌اولی‌ها برای روزه‌خوارها

مرگ دختر جوان با «تب کنگو» تایید شد

ماجرای زندگی یک هفته‌ای دزدان در خانه‌ای در تبریز چه بود؟

این جا صحرای هامون؛ بخوانید دریاچه هامون

همت بالای بانوی کار آفرین در شهرستان ایذه

شخم زدن مزرعه سیر

رانندگی پسر بچه 4 ساله با بیل مکانیکی در بیضا

دستگیری 570 سارق، مالخر و قاچاقچی در رعد 25

موشن‌گرافی / سه راه آسان برای دریافت کارت اهدای عضو

چرخ دوچرخه زنان سلیقه ای می چرخد

هنوز عده ای نمی خواهند زنان را باور کنند

مشترکات فرهنگی ایران و ترکیه بستری برای عدالت جنسیتی است

با تخم مرغ به جنگ جوش های صورت بروید

مدلی زیبای برای موهای کوتاه

ماجرای اوضاع غم‌انگیز برای تمدن 3 هزار ساله

مردم «آق‌قلا» همچنان درگیر سیلِ مشکلات

آخرین جزئیات طرح اسیدپاشی

صوت/ زهرا پسر آورده قرص قمر آورده...

صوت/ مدح امام حسن مجتبی علیه السلام

صوت/ تندخوانی جزء پانزدهم قرآن کریم

آموزش ساده و دلبرانه روبان دوزی

تاثیر خشونت پدر در روابط آینده دختر

تقویت ناخن و استحکام آن ها با روغن های گیاهی

استایل های جدید برای تابستان 98

شما جای پژمان بازغی باشی چه می گویی!؟

فعالان گردشگری بدون مجوز کار می‌کنند؟

تخلیه 3 سد تهران به دلیل احتمال وقوع باران‌های سیل آسا

از تحریم گوگل علیه خیام تا کاسبی باورنکردنی صدا و سیما

بازگشایی گردنه ای در کردستان پس از 6 ماه

سانحه برای جت روسی در فرودگاه مهرآباد

بـزاز جنایتکار از قصاص گریخت

سرقت دسته جمعی از یک فروشگاه!