آریا بانو

آخرين مطالب

باور به دختران دنیای IT گفتگو

باور به دختران دنیای IT

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- دختران دانش‌آموز سرزمین ما این روزها در مدارس‌شان به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران و آموزش‌وپرورش یک الگوی آموزش خلاقانه و تازه را تجربه می‌کنند و آن‌ها به‌واسطه برگزاری «رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی» برای آشنایی با دنیای ICT و ظرفیت‌هایش آماده می‌شوند.

به گزارش ایرنا، سازمان فناوری اطلاعات ایران مدتی است رویدادهایی را با عنوان کارآفرینی دانش‌آموزی برگزار می‌کند، چراکه معتقد است ICT این ظرفیت را دارد که به کاهش شکاف جنسیتی، ایجاد زمینه توانمندسازی زنان و گروه‌هایی که توانمندی کمتری دارند کمک کند و به دانش آموزان جوانان و نوجوان فرصتی برای توانمندتر شدن بدهد.
5 اردیبهشت‌ماه روز دختران و ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) است. این روز جهانی توسط اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) نام‌گذاری شده و تمام کشورهای عضو این اتحادیه، به مناسبت بزرگداشت این روز، برنامه‌های ویژه‌ای در کشورشان برگزار می‌کنند. در گذشته نیز این رویداد در ایران برگزار شده بود اما امسال سازمان فناوری برنامه ویژه‌ای برای این کار دارد.
مشاور جوانان دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران روز دوشنبه و در آستانه فرا رسیدن این روز جهانی با ارائه این توضیحات گفت: سازمان فناوری اطلاعات امسال این رویداد را به شکل متفاوت و ویژه‌ای برگزار خواهد کرد؛ تفاوت از این جهت که ما آن را بر اساس همان دستورالعملی که اتحادیه جهانی ارتباطات اعلام کرده در رده سنی دختران دبستان، دختران اول و دوم دبیرستان و خانم‌های موفق جوان برگزار خواهیم کرد.
«مشکات اسدی» افزود: این رویداد به‌صورت ترکیبی و با ابعاد بین‌المللی برگزار خواهد شد و گزارش آن در سایت اتحادیه جهانی ارتباطات قرار می‌گیرد تا تمام دنیا بتوانند آن را بخوانند. سازمان فناوری، شبکه‌ای از زنان نوآور در حوزه «‌ای سی تی» را تشکیل داده و در برگزاری این رویداد از این افراد با عنوان اعضای کمیته راهبری استفاده خواهد کرد.
یکی از گروه‌هایی که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود، دانش‌آموزان هستند. در دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران، تمرکز ویژه به دو علت روی دختران سرزمین‌مان است.
مشاور جوان دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات در این خصوص می‌گوید: در تمام دنیا این نگاه وجود دارد که رشته‌های فنی و مهندسی و هر آنچه به دنیای IT و ICT مربوط می‌شود خیلی مردانه است. یکی از دلایل تمرکز سازمان، این است که نگاه این‌چنینی را از بین ببرد.
نکته بعدی این است که فضای آموزش‌وپرورش ما نتوانسته خودش را با تحولات روز دنیا آپدیت کند. حجم زیادی از زمان دانش‌آموزان ما در فضای مجازی می‌گذرد درحالی‌که آموزش‌های ما کاملاً سنتی و با این فضا بیگانه است. البته الآن که با آموزش‌وپرورش در حال همکاری هستیم و دغدغه‌هایشان را می‌شنویم به آن‌ها حق می‌دهیم که گاهی نتوانسته‌اند همگام کشورهای دیگر پیش بروند.
سازمان فناوری اطلاعات، سال گذشته توانست موافقت آموزش‌وپرورش را برای برگزاری رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی جلب کند. این قدم بزرگی است: اولین رویداد کارآفرینی دانش‌آموزی اسفندماه سال گذشته برگزار شد. این رویدادها از جنس استارتاپ ویکند است به این ترتیب که یک گروه متشکل از منتورها (مربیان) و تسهیلگران فعال با استاندارد بالا وارد مدارس می‌شوند و به مدت دو تا سه روز دختران را آموزش می‌دهند. روز آخر دختران ایده‌هایی که در این مدت به ذهنشان رسیده است را معرفی می‌کنند تا برترین‌هایشان انتخاب ‌شوند.
اسدی با این توضیح که رویدادها تا تیرماه امسال ادامه خواهد داشت، گفت: دخترانی که طی مدت برگزاری این رویدادها، ایده‌های برتر ارائه دادند در یک مدرسه تابستانی آموزش برنامه‌نویسی می‌بینند و آخر تابستان می‌توانند اپلیکیشن ایده‌ای که در ذهنشان بوده را بسازند.
او در خصوص استقبال دانش‌آموزان از برگزاری چنین رویدادی گفت: این طرح، تنوع زیادی از مدارس و دانش‌آموزان را در برمی‌گیرد و همین مسئله باعث می‌شود شوق و ذوق شرکت در این کمپ تابستانی بیشتر شود. روزهای اول برگزاری رویداد دختران دانش‌آموز معمولاً در نقطه صفر مطلق قرار دارند اما حتی پس از چند ساعت که از حضور آن‌ها در رویداد می‌گذرد، می‌توان به‌وضوح دید که چقدر به این ماجرا علاقه‌مند هستند. بسیاری از والدین فردای رویداد با مدارس تماس گرفتند و گفتند کاری که انجام شده، دنیای نوجوان‌شان را عوض کرده است؛ همین برای ما کافیست.
مسئله‌ای که جدا از برگزاری رویدادها و این‌که چه تعداد رویداد برگزار می‌شود باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که سازمان فناوری در قالب این رویدادها موفق شده به درون مدارس راه پیدا کند و رویکرد تازه‌ای از آموزش خلاقانه را به نمایش بگذارد. ضمن این‌که اگر رویدادها منجر به برنامه‌نویسی دختران شود، موفقیت بزرگی رقم خواهد خورد.
اسدی در ادامه گفت: تعداد دانشجوی دختر ما که در رشته IT فارغ‌التحصیل می‌شود، کم نیست اما نسبت خروجی از دانشگاه با جذبشان در رشته مرتبط بازار کار، بسیار پایین است. برگزاری چنین رویدادهایی به دختران ما اعتماد به نفس کافی می‌دهد و آن‌ها قبل از ورود به دانشگاه آماده می‌شوند تا با استفاده از ایده‌هایی که در ذهن دارند آینده شغلی و تحصیلی‌شان را تضمین کنند.
او به یکی از جذابیت‌های برگزاری رویدادها اشاره کرد و گفت: این دختران برای ارائه ایده‌ای که در ذهن داشتند، ترسی به دل راه نمی‌دهند. حتی رو در روی وزیر و مدیرکل آموزش‌وپرورش ایستادند و از ایده‌هایشان صحبت کردند. آن‌ها در ارائه ایده‌هایشان از یکدیگر سبقت می‌گرفتند این در حالی بود که روزهای اول ممکن بود خودشان را پنهان کنند.
اسدی در پایان خبر خوش دیگری را نیز با ایرنا در میان گذاشت و گفت: تا آخر تابستان برای هزار و 500 دانش‌آموز دختر این رویدادها را برگزار خواهیم کرد.
علمی** 9207** 1055


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عده ای درصدد کمرنگ کردن حضور زنان در آینده سیاسی کشور هستند

وزیر کشور: کمتر از 10 درصد بانوان جامعه بد حجاب هستند

سیده فاطمه ذوالقدر: دولت در مسیر مدیریت بیمه و مالیات فعالان هنر صنعت مد و لباس گام بردارد

شایع‌ترین علت مرگ کودکان در کشور چیست؟

زنان عاشورایی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی شدند

وزیر آموزش و پرورش: مشکل کمبود معلم تا ابتدای مهر حل خواهد شد

کارگردان «داش آکل»: بازخورد مثبت مخاطبان نشان از درستی راهم بود

سیدجواد هاشمی: ما باعث می‌شویم مردم ماهواره نگاه کنند

لباس تعزیه مستند تاریخی ندارد / مراقب تحریف اصول و مبانی تعزیه باشیم / روایت داوود فتحعلی‌بیگی از اصول پوشش در هنری نمایشی و مملو از نشانه

داریوش ارجمند: من کی گفتم تلویزیون پول کثیف دارد

خون بندناف چند سال قابل نگهداری است؟

سیاست های کلی خانواده جدی گرفته نشده است

حسینی: برای اول مهر کلاس بدون معلم نخواهیم داشت

کودکان را تنبیه و‌تهدید نکنید!

کامران: دولت باید در دو سال پایانی «موضوع آب» و «اصلاح نظام بانکی» را در اولویت بگذارد

صنایع دستی نیروی پیشران در اقتصاد کشور خواهد بود

واکسن چهار ظرفیتی آنفولانزا بزنیم یا سه ظرفیتی؟ +بهترین زمان تزریق

فرمانده نیروی انتظامی تهران هم که باشی بازم توی خونه فرمانده یکی دیگه‌س!

گفتگو با 2زن شیرازی که مسافران مترو را بیچاره کردند

جلیلی شیوانی: میلیون‌ها دختر ایرانی در آستانه تجرد قطعی قرار دارند

زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان

حناچی: هوای دستفروشان را داریم

میوه ای که صد برابر مرکبات ویتامین سی دارد

هشدار وزیر بهداشت در مورد آمار تصادفات جاده ای

حمید سوری: امروزه عنوان از ضروریات اثر هنری شناخته می‌شود / در نخستین روز جشنواره تجسمی جوان چه گذشت؟

نرگس اصغری: بازار تبریز نیازمند همراهی طراحان حرفه‌ای است

دستمزد ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد باید پس داده شود !!!

دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

دوچرخه‌ سواری زنان و موضع قوه قضائیه درباره آن!

جامعه نسبت به فرزندان طلاق سوگیری غلطی دارد

18 تا 25 درصد بیماران با خطای پزشکی مواجه می‌شوند

چه کسانی گرفتار شانه های یخ زده می شوند؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون: 4 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است

کشور در تامین داروهای اساسی کمبودی ندارد

امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد / تقدیر از حسین ملکی / معتمدآریا: بهتر است حرکت عکاسان سینما در پیگیری امنیت شغلی را با جان و دل بپذیریم

رد پای موسیقی‌ خاطره‌انگیز دهه‌های پیشین در یک اجرا / روایت سهراب کاشف و بهرام دهقانیار از کنسرت "شب خاطره‌ها برای بچه‌های ایران‌زمین"

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

اجرایی بسیار زیبا و دراماتیک / نگاهی به نمایش "کریم لوژی" به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و به کارگردانی رضا بهرامی

آغاز بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما / دارابی: اقبال مخاطبان به شبکه‌های استانی رو به افزایش است

فرزاد فرجی: تعدادی از هنرمندان نقش سفال و سرامیک را در هنرهای تجسمی پررنگ کرده‌اند / نمایشگاه پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران سالانه برگزار می‌شود

فرار احمدشاه به رخت‌شورخانه دربار / روایت علی یدالهی از نمایش "رخت‌شور شاه" در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

رهگذر: نوجوانان در سینمای ما نادیده گرفته شده‌اند / "آخرین داستان" پاییز اکران می‌شود

متامدرن نه مبهم است و نه جدید / دیدگاه انتقادی محمد آزرم نسبت به مانیفست "متامدرنیسم"

"بی‌سر" در مراحل پایانی تولید است / "زالاوا" به دنبال جذب سرمایه

مرضیه برومند: متولی سینمای کودک باید کانون پرورش فکری کودکان باشد

راضیه ابراهیمیان: حمایت از برندسازی یا کارآفرینی به شکل اصولی و حرفه‌ای انجام نمی‌شود

سیدحسین ملکی: خط تحریری در زندگی روزمره مردم قابل استفاده است / از ابداع خط ترنم تا اقتصاد هنر خوشنویسی

سعید خاقانی: معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

لازم نیست دستتان را محکم روی دف بکوبید / تئوری موسیقی از نان شب هم واجب‌تر است / توصیه‌های داوران به شرکت‌کنندگان جشنواره ملی موسیقی جوان