آریا بانو

آخرين مطالب

باور به دختران دنیای IT گفتگو

باور به دختران دنیای IT

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- دختران دانش‌آموز سرزمین ما این روزها در مدارس‌شان به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران و آموزش‌وپرورش یک الگوی آموزش خلاقانه و تازه را تجربه می‌کنند و آن‌ها به‌واسطه برگزاری «رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی» برای آشنایی با دنیای ICT و ظرفیت‌هایش آماده می‌شوند.

به گزارش ایرنا، سازمان فناوری اطلاعات ایران مدتی است رویدادهایی را با عنوان کارآفرینی دانش‌آموزی برگزار می‌کند، چراکه معتقد است ICT این ظرفیت را دارد که به کاهش شکاف جنسیتی، ایجاد زمینه توانمندسازی زنان و گروه‌هایی که توانمندی کمتری دارند کمک کند و به دانش آموزان جوانان و نوجوان فرصتی برای توانمندتر شدن بدهد.
5 اردیبهشت‌ماه روز دختران و ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) است. این روز جهانی توسط اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) نام‌گذاری شده و تمام کشورهای عضو این اتحادیه، به مناسبت بزرگداشت این روز، برنامه‌های ویژه‌ای در کشورشان برگزار می‌کنند. در گذشته نیز این رویداد در ایران برگزار شده بود اما امسال سازمان فناوری برنامه ویژه‌ای برای این کار دارد.
مشاور جوانان دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران روز دوشنبه و در آستانه فرا رسیدن این روز جهانی با ارائه این توضیحات گفت: سازمان فناوری اطلاعات امسال این رویداد را به شکل متفاوت و ویژه‌ای برگزار خواهد کرد؛ تفاوت از این جهت که ما آن را بر اساس همان دستورالعملی که اتحادیه جهانی ارتباطات اعلام کرده در رده سنی دختران دبستان، دختران اول و دوم دبیرستان و خانم‌های موفق جوان برگزار خواهیم کرد.
«مشکات اسدی» افزود: این رویداد به‌صورت ترکیبی و با ابعاد بین‌المللی برگزار خواهد شد و گزارش آن در سایت اتحادیه جهانی ارتباطات قرار می‌گیرد تا تمام دنیا بتوانند آن را بخوانند. سازمان فناوری، شبکه‌ای از زنان نوآور در حوزه «‌ای سی تی» را تشکیل داده و در برگزاری این رویداد از این افراد با عنوان اعضای کمیته راهبری استفاده خواهد کرد.
یکی از گروه‌هایی که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود، دانش‌آموزان هستند. در دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران، تمرکز ویژه به دو علت روی دختران سرزمین‌مان است.
مشاور جوان دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات در این خصوص می‌گوید: در تمام دنیا این نگاه وجود دارد که رشته‌های فنی و مهندسی و هر آنچه به دنیای IT و ICT مربوط می‌شود خیلی مردانه است. یکی از دلایل تمرکز سازمان، این است که نگاه این‌چنینی را از بین ببرد.
نکته بعدی این است که فضای آموزش‌وپرورش ما نتوانسته خودش را با تحولات روز دنیا آپدیت کند. حجم زیادی از زمان دانش‌آموزان ما در فضای مجازی می‌گذرد درحالی‌که آموزش‌های ما کاملاً سنتی و با این فضا بیگانه است. البته الآن که با آموزش‌وپرورش در حال همکاری هستیم و دغدغه‌هایشان را می‌شنویم به آن‌ها حق می‌دهیم که گاهی نتوانسته‌اند همگام کشورهای دیگر پیش بروند.
سازمان فناوری اطلاعات، سال گذشته توانست موافقت آموزش‌وپرورش را برای برگزاری رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی جلب کند. این قدم بزرگی است: اولین رویداد کارآفرینی دانش‌آموزی اسفندماه سال گذشته برگزار شد. این رویدادها از جنس استارتاپ ویکند است به این ترتیب که یک گروه متشکل از منتورها (مربیان) و تسهیلگران فعال با استاندارد بالا وارد مدارس می‌شوند و به مدت دو تا سه روز دختران را آموزش می‌دهند. روز آخر دختران ایده‌هایی که در این مدت به ذهنشان رسیده است را معرفی می‌کنند تا برترین‌هایشان انتخاب ‌شوند.
اسدی با این توضیح که رویدادها تا تیرماه امسال ادامه خواهد داشت، گفت: دخترانی که طی مدت برگزاری این رویدادها، ایده‌های برتر ارائه دادند در یک مدرسه تابستانی آموزش برنامه‌نویسی می‌بینند و آخر تابستان می‌توانند اپلیکیشن ایده‌ای که در ذهنشان بوده را بسازند.
او در خصوص استقبال دانش‌آموزان از برگزاری چنین رویدادی گفت: این طرح، تنوع زیادی از مدارس و دانش‌آموزان را در برمی‌گیرد و همین مسئله باعث می‌شود شوق و ذوق شرکت در این کمپ تابستانی بیشتر شود. روزهای اول برگزاری رویداد دختران دانش‌آموز معمولاً در نقطه صفر مطلق قرار دارند اما حتی پس از چند ساعت که از حضور آن‌ها در رویداد می‌گذرد، می‌توان به‌وضوح دید که چقدر به این ماجرا علاقه‌مند هستند. بسیاری از والدین فردای رویداد با مدارس تماس گرفتند و گفتند کاری که انجام شده، دنیای نوجوان‌شان را عوض کرده است؛ همین برای ما کافیست.
مسئله‌ای که جدا از برگزاری رویدادها و این‌که چه تعداد رویداد برگزار می‌شود باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که سازمان فناوری در قالب این رویدادها موفق شده به درون مدارس راه پیدا کند و رویکرد تازه‌ای از آموزش خلاقانه را به نمایش بگذارد. ضمن این‌که اگر رویدادها منجر به برنامه‌نویسی دختران شود، موفقیت بزرگی رقم خواهد خورد.
اسدی در ادامه گفت: تعداد دانشجوی دختر ما که در رشته IT فارغ‌التحصیل می‌شود، کم نیست اما نسبت خروجی از دانشگاه با جذبشان در رشته مرتبط بازار کار، بسیار پایین است. برگزاری چنین رویدادهایی به دختران ما اعتماد به نفس کافی می‌دهد و آن‌ها قبل از ورود به دانشگاه آماده می‌شوند تا با استفاده از ایده‌هایی که در ذهن دارند آینده شغلی و تحصیلی‌شان را تضمین کنند.
او به یکی از جذابیت‌های برگزاری رویدادها اشاره کرد و گفت: این دختران برای ارائه ایده‌ای که در ذهن داشتند، ترسی به دل راه نمی‌دهند. حتی رو در روی وزیر و مدیرکل آموزش‌وپرورش ایستادند و از ایده‌هایشان صحبت کردند. آن‌ها در ارائه ایده‌هایشان از یکدیگر سبقت می‌گرفتند این در حالی بود که روزهای اول ممکن بود خودشان را پنهان کنند.
اسدی در پایان خبر خوش دیگری را نیز با ایرنا در میان گذاشت و گفت: تا آخر تابستان برای هزار و 500 دانش‌آموز دختر این رویدادها را برگزار خواهیم کرد.
علمی** 9207** 1055

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایوبی: خوشنویسان پرچم‌دار فرهنگ اصیل هستند / نکوداشت استاد یدالله کابلی برگزار شد

کتایون ریاحی: اداره شبکه ویژه ناشنوایان را به ناشنوایان بسپارید

باید انباشت جمعیت مجرد را هر چه سریعتر ساماندهی کرد

نوروزبیگی: «محسن تنابنده» تنها بازیگر قطعی عنکبوت است

رسول نظرزاده: هنوز داریم تفکر را مونتاژ می‌کنیم / ایران دریای ایده‌های تحقیقی و پژوهش‌های انجام نشده است / به تولید فکر و اندیشه که می‌رسیم دیگر حمایتی وجود ندارد

زهرا جهانبخش: هنر ایران در حال پیدا کردن یک ساختار خیلی جدی است / رویداد تیرآرت جایگاه هنرمندان معاصر را تبیین می‌کند / گی دوینوا: بحث نمایشگاه "ایران فوتو" ستاره‌های عکاسی نیست / در فرانسه آموزشی که مخاطب از کودکی دیده دسترسی به هنر را راحت‌ می‌کند

ضرغامی: سریال گاندو فیلم بود؛ می‌خواست جنبه‌های نمایشی قضیه را بزرگ کند

شادی مختاری: چرا خانمِ بازیگر 40 ساله نقش دختر 20 ساله را هم بازی می کند؟

روایت مسعود کیمیایی از فشار ساواک برای تغییر پایان «گوزن‌ها»

با فرزندانتان طوری رفتار نکنید که فضای بیرون را به داخل خانه ترجیح دهند

سیروس الوند: سینما پس از انقلاب، دوباره اختراع شد

سیامک زندیه: شرط حفظ کیفیت البسه ایرانی عرضه محصولات با قیمت‌های بسیار بالا است

فیروز فیروز: معماری بیش از هر چیزی هنر است / معماری ایران فلسفه اکولوژیک دارد/ حرف امروز دنیا را ما قبلاً تجربه کرده‌ایم

ندا بهزاد: بانوان موزیسین چیزی از آقایان کم ندارند / گروه دلیار با دو خواننده روی صحنه می‌رود

مطالعه را فقط کتاب خواندن نمی‌دانیم / روایت محمدرضا رضاییان از فصل چهارم برنامه "کتاب باز"

نگاهی سایکودرام به نمایش تنسی ویلیامز / روایت کامبیز بنان از نمایش "نمی‌دونم فردا چی میشه؟"

مهم‌ترین معضلات عرصه مد و لباس از نگاه یک استاد دانشگاه

رواج پدیده شبه کودک همسری برای دریافت مستمری

‍‍ ‍‍پیروز حناچی: مهم‌ترین هدف سمپوزیوم مجسمه‌سازی کشف استعدادهای جوان است / برزین ضرغامی: شورای شهر تهران ما را در تصویب لایحه ایجاد حریم برای مجسمه‌های شهری همراهی کند

گفت و گویی با یک‌راننده زن تاکسی‌های اینترنتی

تاجبخش فنائیان: لازمه‌ تئاتر ملّی بازشناسی ریشه‌های فرهنگی است / استعداد جهانی شدن تئاتر ما کمتر از سایر کشورهای نیست

یکتاناصر:نقش خوب پیشنهاد شود، بازی می‌کنم

محمدپور: "دختر شیطان" در پاییز می‌توانست 15 میلیارد بفروشد / اشتباه کردیم اکران عید فطر را پذیرفتیم

پایان کار هفتمین جشنواره ملی نقش تن‌پوش بدون برگزیده در بخش هنری / فاطمی: کپی نقش‌های گذشته ارزشی ندارد

ظلم تاریخی و هدیه‌های مدرنیته / روایت ابوالفضل رفیعی از نمایشگاه "ساکنان مویه" در گالری سیحون

سید محمد بهشتی: توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است

بیوک میرزایی از نمایش "نویی تضاد منافع" تا سریال "افسانه هزارپایان"

تأکید بر موسیقی آوازی و تجلیل از دستاوردهای هنرمندان و ذاکران فرهنگ رضوی / همه چیز درباره چهارمین جشنواره سراسری آواها و نواهای رضوی

امیر سرتیپ کیومرث حیدری: کسانی که در مسیر صراط قرار می‌گیرند رستگار می‌شوند / از یادداشت تجلیل مقام معظم رهبری بر کتاب شهید مجتبی ذوالفقارنسب و کتاب شهدای مدافع حرم و تازه‌های نشر نیروی زمینی ارتش رونمایی شد

زمان اعلام نتایج کنکور 98 +ظرفیت دانشگاه‌های سراسری

ابوالفضل صفری گفت: سرنوشت «سلام صبح بخیر» با برگشت «حالا خورشید»/ عصرگاهی می‌شویم

توحید معصومی خبر داد؛ «مگس» از 23 تیرماه به تالار سایه می‌آید/ یک اقتباس گروتسک

احسان دانش فرید: نه از کسی تقلید کرده‌ام و نه الگوبرداری

"الف دزفول" همچنان در انتظار / مرجان اشرفی‌زاده: با حذف پروانه‌ها به تسریع جریان فیلمسازی کمک می‌شود

آرش قاسمی : تمرکزم بر صداگذاری «نهنگ آبی» است/ همکاری در چند فیلم کوتاه

چرا کودک آزاری رخ می‌دهد؟/ پدر و مادر را به زندان بیندازیم، آسیب به کودکان کم نمی‌شود/ قصور جامعه را نادیده نگیریم

نمایش "یک زن و یک مرد" یک کار تمام آناهیتایی است / وجه درمانگری تئاتر باید حفظ شود تا حال مردم بهتر شود / روایت هوشمند هنرکار، کاظم هژیرآزاد و ناهید مسلمی از نمایش "یک زن و یک مرد"

یک کمدی سیاه با پایانی متفاوت / محسن قصابیان از "نیوکاسل" می‌گوید

حلقه مفقوده تولیدات فرهنگی و هنری نوجوانان هستند / حسین بختیاری و نگارش سه‌گانه‌ای آمیخته از وحشت و فانتزی برای نوجوانان

عروسی‌های 600میلیونی!

ماهان پوریان: فضای کنونی مناسب انتشار آلبوم نیست

آزاده عسگری: تنها 20 درصد موفقیت برند حوزه مد و لباس وابسته به طراحی است

امیر جعفری: من کارگرزاده هستم و هیچوقت از جایی رانت نگرفتم/ عذرخواهی می‌کنم

حماقتی که منجر به عذاب وجدان می‌شود / روایت صالح علوی‌زاده از نمایش "تایم لپس"

بهزاد فراهانی: شریف‌تر از ستاره اسکندری چه کسی را می‌توان نام برد/ غبطه می‌خورم برای آنها که هنوز خود را با معیارهای قرن 21 تطبیق نداده‌اند

آرا صلاحی: با «زهرمار» به حقم رسیدم

مهدی کوشکی: تصمیم گرفتم بنویسم تا بتوانم بازی کنم / تئاتر ایران دچار خلأ جادو و تعلیق است / آموزش بازیگری در سالن تئاتر اتفاق می‌افتد

کتابخانه‌ای مغفول‌مانده در دل تئاتر شهر / جواد تولمی: می‌توان با آثار کتابخانه و مرکز اسناد هنرهای نمایشی تئاتر کشور را آباد کرد

سعیده سروش‌فر: قیمت پارچه هر دو هفته بالا می‌رود

"وانهاده" اجرا نخواهد شد / رویا میرعلمی بازیگر نمایش"مثبت فکر کن" شد / سیامک صفری با "گورخواب‌ها" به نوفل‌لوشاتو می‌رود