آریا بانو

آخرين مطالب

حال ناخوش فوتسال زنان ایران بدون سرمربی ورزشي

حال ناخوش فوتسال زنان ایران بدون سرمربی

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران - تیم ملی فوتسال زنان ایران مدافع عنوان قهرمانی آسیا، این روزها بدون سرمربی روند آماده سازی را طی می کند و حال و روز خوبی ندارد. این تیم بدون سرمربی و تحت نظر مدیر فنی مرد، خود را آماده حضور در تورنمنت روسیه می کند.

به گزارش ایرنا، گرچه همه تلاش می کنند تا نشان دهند همه چیز مرتب است و تمرینات تیم ملی فوتسال زنان به طور منظم در حال برگزاری است، اما وضعیت موجود و حواشی های آن حکایت دیگری را نشان می دهد.
غیبت شش تا هفت بازیکن ملی پوش در تمرینات، پرداخت نشدن پاداش قهرمانی آسیا، حذف سلیقه ای برخی ملی پوشان و... همه و همه حکایت از عادی نبودن این شرایط دارد.
هرچند در یک دهه گذشته بیشتر تیم های ورزشی زنان در رشته های مختلف بویژه رشته های توپی از مدیران فنی مرد به دلیل تجارب بالای آنان از میادین ورزشی داخلی و خارجی بهره می برده اند، اما شاید کمتر دفعه ای این مردان فنی در نشست ها و میزگردهای خبری حاضر شده یا حتی فراتر از کادرفنی زن از جمله سرمربی و مربیان سخن گفته اند.
نشست خبری روز سه شنبه هفته گذشته کادر فنی تیم ملی فوتسال زنان رنگ و بوی دیگری داشت. «علی رعدی» که سمت مدیریت فنی تیم ملی فوتسال زنان را دارد، در جایگاه پاسخگویی بسیار قدرتمند ظاهر شد و «زیور بابایی» یکی از مربیان این تیم در تمام مدت سکوت کرده بود تا اینکه به خواست رعدی به 2 سوال پایانی خبرنگاران پاسخ داد.
بیشتر کارشناسان و صاحبنظران ورزشی بر این باورند که برای حضور در میادین جهانی و داشتن یک رقابت منصفانه، می توان با رعایت شئونات ایرانی – اسلامی؛ از مردان در کسوت مدیر فنی و آنالیزور بهره برد تا شانس تیم برای موفقیت در میادین بین المللی افزایش یابد اما این حضور نباید طوری باشد که مدیریت مربیان زن را در تیم ها در حد یک کمک یا دستیار کاهش دهد و هویت تیم را به عنوان تیم زنان زیر سوال برد.
پس از انقلاب تلاش های زیادی از سوی مدیران ورزشی زن کشور بسیاری زنان دیگر صورت گرفت تا زنان در بخش های مختلف مدیریتی، داوری و مربیگری به سطح خوبی از توانمندی دست یابند یا به گونه ای بیشتر کارهای ورزشی و مسئولیت ها در این بخش بدست خود آنان انجام شود.
رعدی در نشست خبری تیم فوتسال زنان، گفت: چهار ملی پوش بدون اینکه اطلاعی بدهند در اردو حاضر نشدند، ضمن اینکه «شهناز یاری» هم که باید به عنوان مربی به کادر فنی ملحق می شد، اعلام کرد که حاضر به همکاری نیست و غیبت چهار بازیکن در کنار تصمیم این مربی بحث برانگیز و غیرعادی بود.
رعدی ادامه داد: وقتی جویای غیبت این افراد شدیم، برخی گفتند غایبین بخاطر خستگی از رقابت های لیگ در اردو حاضر نشده اند و صحبت های ضد و نقیض دیگری شنیده شد. در نهایت هم برخی دیگر غیبت سرمربی تیم نامی نو که این غایبین از همین تیم بودند را دلیل نیامدن این بازیکنان بر سر تمرینات عنوان کردند که دیگر نمی شد نسبت به این مساله بی تفاوت بود.
نکته ای که به نظر می رسد رعدی فراموش کرد به آن اشاره کند این بود که علاوه بر چهار بازیکن نامی نو، فاطمه ارژنگی از مس کرمان، فاطمه اعتدادی از مس رفسنجان و فهیمه زارعی از ملی حفاری اهواز هم در اردوی نخست تیم ملی فوتسال زنان حاضر نبودند، اما آنان به اردوی بعدی دعوت شدند و حاشیه و خط خوردن از فهرست ملی پوشان برای آنها رخ نداد.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش به تماس سارا شیربیگی و اعلام بیماری یکی از اعضا خانواده اش اشاره کرد و گفت: جز شیربیگی بازیکن دیگری با من تماس نگرفت. اما در ادامه سخنان گفت که فرزانه توسلی در تماس با صوفی زاده مشکلات خانوادگی اش را مانع از حضور در تمرینات عنوان کرده و نسترن مقیمی و آرزو صدقیانی زاده هم به زیور بابایی و آتوسا حجازی مربی و سرپرست تیم خبر داده اند.
سوال این است که چرا فرزانه توسلی، آرزو صدقیانی زاده و نسترن مقیمی باید از فهرست اردوی تیم ملی خط بخورند؟ نکته دومی که مدیر فنی تیم ملی فوتسال زنان به آن اشاره می کند و جای تامل بیشتری دارد، بحث پشتوانه سازی تیم ملی فوتسال در سال های اخیر است.
او می گوید پیش تر در فوتسال زنان پشتوانه سازی نداشته ایم و قرار است بعد از تورنمنت چهارجانبه روسیه با برگزاری یک انتخابی کار پشتوانه سازی آغاز شود. با این حال نباید از یاد برد که از زمستان سال 94 تیم های فوتسال دختران نوجوان زیر 17 و 20 سال با هدایت شهناز یاری تشکیل شد و قرار بود که از نفرات این دو تیم، یک تیم به المپیک نوجوانان آرژانتین سفر کند که این اتفاق روی نداد.
رعدی در حالی تلاش های گذشته برای پشتوانه سازی فوتسال زنان را نادیده انگاشته که گویا فراموش کرده 17 نفر از استعدادهای کشف شده در 2 سال و نیم اخیر در برنامه پشتوانه سازی فوتسال زنان در رده های سنی نوجوان و جوان، در آخرین فصل لیگ برتر فوتسال زنان در قالب تیم های مختلف لیگ برتر بازی حضور داشته و بازی کردند.
البته برخی از این بازیکنان در تیم فوتبال زیر 19 سال زنان بازی می کنند که این تغییر رشته از فوتسال به فوتبال به دلیل ضعف مدیریتی فوتبال زنان در اعزام تیم دختران نوجوان فوتسال به المپیک 2018 آرژانتین است.
رقیه صومعه، نسرین قمی، فاطمه ایجادی، الناز عبداللهی، ژینو رستمی، زهرا علیزاده، فهیمه ارزانی، زینب کرمی، هانیه فرهادی، راضیه پرسه، نگین شمسی پور، عسل بابازاده، زهرا احمد زاده، مهدیه محمودی نیا، سمیرا محمود پور و غزاله بنی طالبی و تارا جانی نژاد بازیکنانی هستند که پس از طرح استعدادیابی در سال 94 از مجموع 160 نفر دعوت شده به اردوهای انتخابی تیم های نوجوانان وجوانان، انتخاب شده و حالا در تیم های لیگ برتر نامی نو، صنعت پویندگان، شهرداری رشت، مس رفسنجان، استقلال، فوتبال سیرجان و فوتبال زیر 19 سال فعالیت می کنند.
لیگ امسال به گفته بسیاری، زیباترین لیگ سال های اخیر بوده و یکی از دلایل آن توزیع مناسب ملی پوشان رده های مختلف در میان تیم ها و نزدیکی سطح فنی آنان بوده است.
مدیر فنی تیم ملی فوتسال زنان ایران در جای دیگری از درخواست تیم ملی کویت برای انجام دیدارهای دوستانه صحبت کرد.
این درحالی است که «شهرزاد مظفر» سرمربی سابق تیم ملی ایران، هدایت کویتی ها را به عهده دارد. باید پرسید آیا تیم کویت که در بازی های اخیرش چند باخت پر گل از جمله 6 بر صفر برابر بحرین داشته می تواند حریف ارزشمندی برای فوتسال ایران باشد؟
به نظر می رسد مهم ترین اقدامی که فدراسیون فوتبال باید انجام دهد، ابتدا انتخاب یک سرمربی شایسته داخلی یا خارجی زن برای تیم ملی فوتسال است؛ هرچند که برای دفاع از عنوان قهرمانی آسیا حتما می توان از وجود مربیان مرد به عنوان مشاور و آنالیزور در کنار کادرفنی بهره برد.
ورزشی** 1828**9129**3783**9118**

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز 98/4/31

تیم بانوان کومیته تیمی ایران طلایی شد

عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز 98/4/30

فواید بدنسازی برای خانم ها

عناوین روزنامه های امروز شنبه 98/4/29

والیبال بانوان ایران قهرمان تورنمنت کرواسی شد

بانوان هاکی‌باز ایران از صعود به مرحله نیمه نهایی بازماندند

عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز 98/4/27

شمشیربازی قهرمانی جهان؛ حذف سه بانوی سابریست کشورمان

خادم الشریعه با 5 امتیاز در رده 13 شطرنج بانوان شائوشین چین

ورزش از چه راه‌هایی می‌تواند به پوستتان آسیب بزند؟

نتیجه عجیب مسابقه والیبال زنان در آسیا

سایه تعلیق دوباره روی سر فوتبال ایران

عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز 98/4/25

نرگس افشین داور مسابقات قهرمانی بانوان آسیا شد

عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز 98/4/23

سیمونا هالپ به آسانی سرنا ویلیامز را شکست داد و برای اولین بار قهرمان ویمبلدون شد

حذف تیم تکواندوی بانوان با شکست مقابل کره‌جنوبی

حذف نعمتی در ماده میکس تیمی

عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز 98/4/22

اشتباه ورزشی خانم‌ها در حرکت لیفت

چوگان بانوان+ عکس

عروس‌های خانواده سلطنتی انگلیس تماشاگر فینال تنیس ویمبلدون

قضاوت بانوی ایرانی در مسابقات تکواندویونیورسیاد 2019 ایتالیا

سقوط 4 پله‌ای فوتبال بانوان در جدیدترین رده‌بندی جهانی/آمریکا صدرنشین است

عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز 98/4/20

می‌خواهیم در میان 20 تیم برتر جهان در والیبال بانوان باشیم

برهانی: فشردگی تورنمنت کرواسی به ما کمک می‌کند

شکست خادم الشریعه در دور سوم مسابقات آزاد شطرنج چین/ کاهش 14 واحدی ریتینگ در سه دور

عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 98/4/19

سایبان کولر آبی و گازی

عناوین روزنامه های امروز سه شنبه 98/4/18

بهترین راهکار برای باریک شدن کمر

تنیسور شماره یک زنان جهان از مسابقات ویمبلدون حذف شد

قهرمانی زنان ملی‌پوش آمریکا در جام جهانی؛ برزخی دردسرساز برای ترامپ

ورزش تی آر ایکس TRX چیست؟

تاثیر ورزش بر میل جنسی زنان؟!

تناسب اندام بانوان با انجام این حرکات ورزشی

عناوین روزنامه های ورزشی امروز 98/4/17

کولاک دختران تیرانداز ایران در یونیورسیاد/ طلا و نقره بر گردن عربشاهی و رستمیان

مسابقات جهانی یونیورسیاد؛ 2 ملی‌پوش تپانچه ایران فینالیست شدند

جام جهانی زنان؛ جایگاه سوم جام آبی طلایی شد

زهرا نعمتی راهی ژاپن می‌شود

فینال جام جهانی زنان؛ آمریکا در مقابل پدیده جام

رسوایی سوء استفاده جنسی در فوتبال زنان افغانستان؛ اینفانتینو انتقادات را رد کرد

اسامی بازیکنان دعوت شده به دهمین اردوی تیم ملی والیبال بانوان اعلام شد

ایستگاه پایانی جام جهانی فوتبال زنان/ آمریکا فینالیست شد

ورزش دوران قاعدگی؛ کدام را انجام ندهیم؟

خلاصه دیدار هلند و سوئد

هلند برای اولین بار به فینال جام جهانی فوتبال زنان رسید