آریا بانو

آخرين مطالب

بدترین اشتباهات مادران شیرده که برای نوزاد مضر است اجتماعي

بدترین اشتباهات مادران شیرده که برای نوزاد مضر است

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
بدترین اشتباهات مادران شیرده که برای نوزاد مضر است
٣٧٣
٠
نمناک / پس از گذراندن دوران شیرین بارداری و مرحله سخت زایمان نوبت به دوران جدیدی در زندگی به نام شیردهی می رسد . حس زیبای در آغوش کشیدن نوزاد و شیر دادن به او بسیار دوست داشتنی است و هیچ مادری نیست که لذت و حس غریب و بی جایگزین در آغوش گرفتن طفل و شیر دادن به او را درک نکرده باشد.
کودکی که ثمره زندگی و خوشبختی مادر است و حیات و سلامتش به وجود مادر وابسته است. از همان روزهای ابتدایی که مادر شیر دادن به نوزادش را شروع می کند، اطرافیان توصیه های ریز و درشت خود را به سمت او سرازیر می کنند، توصیه هایی که بسیاری از آنها با حقیقت فاصله زیادی دارند.
دلیل گریه نوزاد گرسنگی است
اگر تازه صاحب فرزند شده اید و وقتی که گریه می کند می پندارید گرسنه است ، به او شیر ندهید . اگر فرزندتان همیشه با اشتیاق شیر می خورد دلیل این نیست که گرسنه است زیرا کودک در هفته های اول تولد، با مکیدن پستان مادر یا پستانک آرام می شوند و دست از گریه بر می دارند.
مکیدن به نوزاد انی که به خاطر درد یا اضطراب نا آرام شده اند، آرامش می دهد. پس مکیدن با اشتیاق نوزادتان را دلیل گرسنه بودن او ندانید و با تغذیه بی موقع او مشکلات گوارشی برای او ایجاد نکنید.
شیر نخوردن نوزاد یعنی سیر است
در هفته های اول تولد نوزاد او در همه لحظات گرسنگی اش این نیاز را به شما اعلام نمی کند و اگر مادر هنگام شب برای تغذیه کودک از خواب بیدار نشود ممکن است کودک نیز گرسنگی خود را با گریه کردن اعلام نکند و دچار افت قند گردد. اگر نوزاد شما هر دو ساعت یک بار به مقدار کافی شیر نمی خورد، ماساژ کف دست و ماساژ چانه او واکنش مکیدن را در او تقویت می کند. و میلش به شیر خوردن را بیشتر می کند.
کمک نگرفتن از همسرتان
همسرتان نیز باید شما را در مراقبت کردن از فرزندتان یاری کندو شما نباید مشکلات شیر دادن به فرزندتان را از او پنهان کنید. شما می توانید از همسرتان درخواست کنید نوزادتان او را هنگام آماده کردن موقعیت شیردهی در آغوش بگیرد. همکاری بین شما و همسرتان سبب محکم شدن پیوند میانتان می شود.
نباید پرهیز غذایی داشته باشید
اگر نوزاد شما به ماده غذایی خاصی آلرژی دارد زمانی که او را شیر می دهید خودتان نیز نباید از این مواد غذایی استفاده کنید . برخلاف نظرات بسیاری از خانم های اطرافتان ، مصرف بیش از حد یک ماده غذایی سبب نمی شود که کودک به خوردن آن، عادت کند و آلرژی او از بین برود.
شما ابتدا باید با کمک متخصص از درمان آلرژی فرزندتان اطمینان یابید و سپس این مواد غذایی را که فرزندتان به آن حساس است مصرف نمایید.
اصرار ورزیدن به داشتن یک وضعیت مشخص
برای شیر دادن به فرزندتان هیچ حالت مشخصی وجود ندارد. ممکن است فرزند شما روزی در چندین وضعیت مشخص راحت بوده و شیر بخورد، اما فردای همان روز در وضعیت دیگر احساس آرامش کند . حالت ها و وضعیت های مختلف برای شیردهی امتحان کنید . بعد از دو هفته بیشتر نوزادان به یک حالت خاص عادت می کنند.
شیری که در سینه مانده فاسد است
اگر روزی فرزندتان کم اشتها بود و شیر در سینه تان باقی ماند تصور اینکه این شیر فاسد شده و باید آن را دور بریزید اشتباه است و این شیر در سینه مانده به هیچ عنوان کودک تان را مسموم نمی کند ، بلکه تنها سبب درد سینه شما و خطر احتقان شیر و بدحال شدن شما می شود. پس به محض اینکه فرزندتان طالب شیر خوردن بود ، به او شیر دهید تا درد سینه شما کاهش یابد.
پستان قبل از شیر دادن با صابون بشویید
اگر قبل از هر بار شیر خوردن کودکتان حمام کنید و یا پستان را با صابون بشویید پوست شما خشک می شود و ترک می خورد . دوش گرفتن روزی یک بار در روز و شستن پستان با آب کافیست پس بیهوده از صابون کمک نگیرید و کار را سخت نکنید.
نوزادتان را لوس و بغلی نکنید
نوزادان از همان ابتدای تولد به توجه مادر و آغوش او نیاز دارند پس در آغوش گرفتن آنها از همان هفته ها و ماه های اول آنها را لوس بار نمی اورد و رشد آنها را بهتر و از بیمار شدن شان جلوگیری می کند.
غذا خوردن بر شیر خوردن اولویت دارد
اگر بعد از چهار ماهگی به مرور با دستور پزشک خوراکی های مکملی به فرزندتان می دهید ، نباید بی خیال شیر دادن به او شوید. تغذیه اصلی بچه ها در 6ماهه اول شیر است اما فرزند شما باید تا 2سالگی یا 18ماهگی در کنار غذاهای کمکی شیر بخورد و شما نباید شیر را از رژیم غذایی او حذف کنید.
احساساتم را می توانم پنهان کنم
شیردهی فقط تغذیه کودک نیست بلکه شما با شیر دادن به فرزندتان احساسات تان را هم به او منتقل می کنید و از طریق شیر دادن فرزندتان را غرق در آرامش و یا مضطرب و آشفته می سازید. پس اگر در دوران شیردهی به سر می برید پنهان کردن احساسات شما کار ساز نیست و باید راهی برای رسیدن به آرامش واقعی پیدا کنید.
شیر مادر بهترین انتخاب است
شیر مادر بهترین تغذیه برای کودکان است که موجب سلامتی کودکان می شود . کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار بیماری های جسمی و روانی می شوند. اما اگر دادن شیر به فرزندتان به شما آسیب وارد می کند و یا اینکه مصرف شیر مادر مشکلاتی را برای سلامت کودک تان ایجاد می کند بهتر است برای تغذیه فرزندتان راه جایگزینی بیابید.
اشتباه مکیدن شیر مادر
اشتباه دیگری که در هنگام شیردهی مادران رخ می دهد مکیدن شیر مادر به طریقه ای نادرست میباشد که این مشکلات مکیدن شیر اغلب تا یک هفته ادامه دارند و به مرور زمان برطرف می شوند.
شما باید دقت کنید که دهان نوزاد به اندازه ای بازباشد که نوک سینه شما که شامل هاله تیره رنگ اطراف آن است در دهان نوزاد قرار گیرد. این امر سبب می شود کودک مقدار قابل قبولی از شیر را بخورد .
زود گرفتن کودک از شیر مادر
تغذیه از شیر مادر دارای مزیت های زیادی است و بارها در مطالب بخ نوزاد و بارداری نمناک در مورد ان گفته ایم . برای داشتن فرزندی سالم تر تا زمانی که می توانید او را از شیر خود بهره مند کنید.برخی از مادران نوزاد خود را خیلی زود از شیر می گیرند . گرفتن کودک بعد از 2-3 ماه از شیر اشتباه است و شما باید تا زمانی که می توانید شیردهی به نوزاد خود را ادامه دهید.
شما شیر کافی ندارید
میزان شیری که بدن شما تولید می کند هیچ ارتباطی به اندازه پستان ها ندارد و اگر به شما پیشنهادشده به علت کوچکی پستانتان به نوزادتان شیرخشک بدهید ،دست نگه دارید. ممکن است در روزهای اول شیردهی ، شیر شما برای نوزادتان کافی نباشد اما با بیشتر و با قدرت تر مکیدن شیر توسط فرزندتان در روزهای دیگر ، تولید آن در بدن تان بیشتر می شود.
برجستگی های روی سینه نشانه شیرهای حبس شده است
اگر فرزندتان چند ساعتی شیر نخورد برجستگی هایی در سینه و زیر بغل شما پیدا می شود که در خوشبینانه ترین حالت به علت شیر های حبس شده ایجاد می شود . اما ممکن است این برجستگی ها به علت کیست های خوش خیم و یا توده های سرطانی ایجاد گردند. پس اگر مدتی است در گوشه ای از سینه یا زیر بغل تان برجستگی سمجی وجود دارد، به پزشک مراجعه کنید تا درمان گردید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درگیری لفظی بهانه شوم تصادف شاسی بلند

مشکلات جنسی عامل چند درصد از طلاق‌های ایرانیان است؟/ شرم و ناآگاهی، اصلی‌ترین کلیدواژه‌های اتاق‌‌خواب‌های نا‌آرام

نتایج کنکور 98 در برزخی عجیب | چرا اینگونه شد ؟

تصاویر شوکه کننده از سونالی بندره بازیگر هندی بعد از ابتلا به سرطان!

رفتار عجیب بهاره رهنما در خیابان | فحاشی و توهین !!!

واکنش کاربران به کلاس آموزش کارتخوان پزشکان

بازی جدید مهران مدیری او را با کارگردانش هم عکس کرد

ناصر احمدی دوبلور بزرگ آسمانی شد | مراسم تشییع مرحوم

روایت بسیار تلخ ترور شهید لاجوردی از زبان شاهد عینی

افشاگری دختر صدام حسین در مورد شهید تندگویان

رازهای شعبده سعید فتحی روشن در فینال عصر جدید

فاطمه عبادی ، برنده ی فینال عصر جدید !

لحظه ورود فینالیستهای برنامه عصر جدید با بادیگاردهایشان !!!

متفاوت ترین اجرای ارشا اقدسی در فینال عصر جدید

دستمزد بازیگران میلیاردی ایران | مهران نوید پیمان در صدر !

چهره جذاب نرگس و الناز در اکران مردمی شبی که ماه کامل شد

هدیه استاد فرشچیان به برنده فینالیست عصر جدید

سوژه هایی دیدنی از کنسرت فرزاد فرخ در همدان

چرا نرگس محمدی در سریال بوی باران همانند ستایش است ؟

خاطره عیادت احسان علیخانی از دختران نینجای زخمی !!!

جملات قصار جواد خیابانی در آغاز لیگ سوژه کاربران فضای مجازی !

40 سال زندگی عاشقانه با "اعظم"

جمع‌آوری کودکان کار از خیابان‌ها شدنی است؟

برگزاری مراسم ازدواج 4 زوج

پیامدهای فردی و اجتماعی ازدواج زودهنگام

طوفان و سیل خونین در جنوب چین

سقوط آسانسور ساختمانی را به آتش کشید

ابتکار: دختران 4برابر پسران از تحصیل باز می‌مانند

پای طرح گردشگری آشوراده روی گلوی آخرین فک‌های خزری

هشدار سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان درباره برخی سایت‌ها

نجات 2 نفر در کویر از مرگ حتمی

سقوط هواپیمای کوچک در آمریکا

مفقود شدن تیم 13 نفره کوهنوردی در منطقه تنگ زندان

آتش سوزی ساختمان 10 طبقه در فرانسه

مادر روانی پسرش را 13 بار زیر تیغ جراحی فرستاد

خشکسالی همراه با گرما با ایران چه کار می‌کنند؟

حواس پرتی شهروندان بهانه‌ گوشی قاپ‌ها برای سرقت

آتش بر جان جنگل های قره داغ

آتش در آمازون

زمین‌لرزه 3/8 ریشتری حسینیه خوزستان را لرزاند

مرگ زن 32 ساله بر اثر برق‌گرفتگی

سنگینی ترافیک در محور هراز

دلیل مخالفت پزشکان با نصب کارتخوان

مقایسه میانگین نرخ تصادفات رانندگی ایران و جهان

سرانجام 13 کوهنورد مفقود شده در تنگ‌زندان

مرگ 5 عضو یک خانواده در جزیره لاوان

اشکالات یک بخشنامه خون آلود؛ مادری که دخترش را ندیده، از دنیا رفت

لحظه انفجار مرگبار مخزن گاز پراید

قتل مادر با چکش

راز زنی که 4 نفر را کُشت