آریا بانو

آخرين مطالب

تکلیف پول‌های پرداختی مردم در برنده باش چه می‌شود؟ اقتصادي

تکلیف پول‌های پرداختی مردم در برنده باش چه می‌شود؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
با اعلام نظر مراجع، برنامه‌های شائبه‌دار سیما متوقف شد یک کارشناس مذهبی می‌گوید برنده‌ها لازم نیست پول‌ها را برگردانند، اما شرکت‌کنندگانی که هزینه پرداخته‌اند چه کنند؟
با وجود تمام فشارهایی که افکار عمومی طی چند ماه گذشته برای برخی سیاست‌های صداوسیما مانند نفوذ «ستاره‌ مربع‌ها» به تمام شبکه‌ها و حذف برنامه نود به این سازمان وارد کرد، مسئولان این سازمان واکنشی به ماجرا نداشتند تا این‌که بالاخره آن‌چه آنها را وادار به واکنش کرد، فتوای صریح مراجع تقلید و اشاره مقام معظم رهبری به قمار و حرام‌بودن مسابقات اپلیکیشنی صداوسیما بود. اتفاقی که بالاخره باعث شد این خبر را بشنویم: «برنامه برنده‌ باش فعلا از کنداکتور شبکه سوم خارج شد» بعد از آن هم خبر رسید که برنامه مشابه آن یعنی پنج ستاره از کنداکتور شبکه پنج حذف شده است اما این پایان ماجرا نبوده است و واکنش‌ها به این تصمیم در شبکه‌های اجتماعی هنوز هم ادامه دارد تا جایی که علی فروغی، مدیر جوان و پرحاشیه شبکه سه، مجبور شد توضیح کوتاهی در مورد سرنوشت برنده باش ارایه کند.
او از تغییر اسپانسر برنامه برنده باش خبر داد و گفت: «با توجه به رهنمود اخیر رهبر معظم انقلاب و به تبع آن دستور رئیس سازمان صداوسیما در سازماندهی اسپانسرها و تعامل با معاون محترم سیما، تصمیم بر این شد تا سازوکار اسپانسری که پشتیبانی مالی برنامه برنده باش را انجام می‌دهد، اصلاح و ظرفیت‌های جدیدی به این برنامه اضافه شود. در همین راستا با این تغییرات پیش‌برنده از این پس مردم نقش‌آفرینی بیشتری در برنامه برنده باش خواهند داشت.»
او در ادامه حرف‌هایی زد که راه را برای پیش‌بینی درباره تغییرات احتمالی باز کرد، فروغی گفت: «همان‌طور که مرجع بزرگوار در جلسه درس خارج فقه فرمودند، اگر محل تأمین جوایز مسابقه از محل وجه دریافتی از شرکت‌کنندگان مسابقه تفکیک شده باشد، مشکل شرعی ندارد. در همین راستا با توجه به سابقه دیرینه سازمان در این‌گونه برنامه‌ها و بررسی‌های شرعی لازم، از همان ابتدا پیش‌بینی شده بود که محل تأمین جوایز از برآورد مصوب در شبکه باشد و نه وجه احتمالی دریافتی از شرکت‌کنندگان. لذا مفروض استفتا مصداق این برنامه نیست.» رئیس سازمان صداوسیما هم در دستوری به اداره کل بازرگانی سازمان صداوسیما خواستار تجدید نظر در ظهور و بروز رسانه‌ای اسپانسرهایی شد که مانع ترویج فرهنگ کار و تلاش هستند او در این نامه نوشت: «با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد فرهنگ کار به مناسبت روز کارگر، نسبت به بروز و ظهور رسانه‌ای اسپانسرهایی که مانع این فضیلت هستند، تجدید نظر کنید.»
فشار هواداران فردوسی‌پور؟
شاید بتوان گفت تشکیل دو قطبی برنده باش-نود درست از زمانی کلید خورد که ماجرای افشای دستکاری آرای مردم به نفع برنامه برده باش در جشنواره سالانه صداوسیما افشا شد و بعد از آن هم خیلی‌ها مدیر شبکه سه را به جانبداری از برنده باش در مقابل نود متهم کردند. همین دو قطبی هم باعث شد که بسیاری از کسانی که از تعطیلی نود و عادل فردوسی‌پور شاکی بودند، طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف فشار زیادی بر مسئولان صداوسیما وارد کنند تا جایی که بعضی‌ها جو شکل‌گرفته علیه برنامه‌های شبه بخت‌آزمایی و گرفتن استفتا از مراجع تقلید را کار همین افراد بدانند.
داغ‌شدن دستکاری
اگرچه بین ماجرایی که تازه گریبان برنامه‌های مشکوک به قمار‌بودن را گرفته است و دستکاری آرای مردم در جشنواره صداوسیما ارتباطی وجود ندارد اما دو قطبی برنده باش- نود باعث شده که آن ماجرا هم از زیر خاکستر بیرون بیاید. وزیر ارتباطات که به نظر نمی‌رسد خیلی هم از این اتفاق ناراضی باشد، دیروز در توییتی خبر داد که بررسی‌های جدید نشان داده که عامل دستکاری در آرای مردم یکی از اعضای اسپانسری برنامه برنده باش بوده است.
مجلس وارد می‌شود
اگرچه به نظر می‌آید صداوسیما در مورد برنامه‌هایی که گمان بخت‌آزمایی در مورد آنها می‌رود، عقب نشسته و پخش آنها را تا زمان اصلاح فرآیندها متوقف کرده است اما گویا شورای نظارت بر صداوسیما در مجلس به این مقدار راضی نیست. غلامرضا کاتب، نماینده مردم گرمسار در مجلس از ورود اعضای این شورا به ماجرا خبر داد و گفت: «هرکس اطلاعاتی دارد که می‌تواند به ما در ارزیابی و نظارت کمک کند، برای ما بفرستد.» او در پاسخ به این سوال خبرآنلاین که آیا گزارشی از صداوسیما درباره میزان درآمدزایی سامانه‌های «ستاره مربع» اخذ شده است؟ گفت: «این یک پیشنهاد است که این موضوع بررسی و شفاف‌سازی شود، البته دیوان محاسبات حسابرسی دارد.»
احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، یکی دیگر از نماینده‌های ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما هم طفره‌رفتن مسئولان صداوسیما از پاسخگویی را دلیل طولانی‌شدن روند رسیدگی به این ماجرا اعلام کرده و گفته: «ما در ماه‌های گذشته در این‌باره بارها تذکر جدی دادیم، آن‌هم نه یک‌بار که چندین و چندبار. ما قبل از عید از آقای مهدوی‌مهر به‌عنوان نماینده بازرگانی تلویزیون خواستیم به شورا بیاید و درجمع کارشناسان ما درباره این مقوله ستاره‌مربع‌ها توضیح بدهد که چه خبر است. گفتند قبل از عید درگیر آگهی‌های باکس‌های نوروزی هستند و طفره رفتند. ما دو بحث در این‌باره داشتیم. اول درباره نوع جذب این پول‌های مشارکتی از مردم که همین انتقادهای مربوط به بخت‌آزمایی‌شدن را به همراه داشته و بخش دیگر این‌که اساسا این درآمدها چقدر است و چرا وارد حساب‌های خزانه نمی‌شود؟ دوستان هربار از پاسخگویی در این زمینه طفره می‌روند. خب استدلال‌شان این است که تأمین هزینه‌های رسانه ملی سخت است و مجبورند که به سمت کارهای مشارکتی پیش بروند. ما اما می‌گوییم ایرادی برای مشارکت نیست ولی باید این درآمدها شفاف جذب و به حساب خزانه ریخته شود. بعد هم نوع دریافتش از مردم شبهه‌ناک نباشد، البته از چندماه قبل قول دادند که این شکل بازی‌های ستاره‌مربعی را جمع می‌کنند و ما امید داشتیم تابه‌حال یک تصمیم مدیریتی قاطع گرفته شده باشد و این روند جمع شده باشد. اقداماتی شده اما باید هرچه سریع‌تر چنین شکلی از درآمدزایی به صفر برسد.»
مطالبه ادامه دارد
این‌طور که معلوم است، عقب‌نشینی صداوسیما نه فقط نماینده‌های مجلس بلکه افکارعمومی فعال در شبکه‌های اجتماعی را هم راضی نکرده است تا جایی که خیلی‌ها می‌گویند به توقف فعالیت یکی دو برنامه راضی نیستند و تکلیف بقیه هم باید روشن شود. مثلا یکی از کاربران توییتر در توییتی که با استقبال زیاد مواجه شده، نوشت: «مسأله برنامه‌های شبه بخت‌آزمایی فقط ناظر به یک شبکه و یک برنامه نیست! روبیکیو در خندوانه نسیم، هوش برتر نسیم، هشتگ یک، ستاره‌ساز، گزارش ورزشی، ستاره‌مربع‌های دورهمی، قرعه‌کشی فروشگاه رفاه، محسن، گلستان و... باید همه را تعطیل کرد!»
روزنامه شهروند

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10مدل تلفن همراه با کیفیت و هزینه مناسب

دستگاهی که هزینه‌های قبض برق را کاهش می‌دهد

با زیر سه میلیون تومان چه گوشی‌های باکیفیتی می‌توان خرید؟

احتمال افزایش مستمری مددجویان بهزیستی

فتاح: هیچکس نباید از مراجعه به کمیته امداد ناامید برگردد

دریافت مستمری 178 هزار خانوار با مستمری تک نفره، طبق تعداد نفرات خانوار

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی متناسب با تورم

بیش از 144 میلیون مراجعه بستری و سرپایی به مراکز ملکی تامین اجتماعی در سال گذشته

پرداخت وام ازدواج با یک ضامن معتبر و سفته

دهه شصتی‌ها رکورد دار بیکاری!

خودرو‌های میلیاردی و سوپرلوکس جوانان ثروتمند عرب !

10 قانون مهم برای ایجاد یک کسب و کار موفق و پایدار

فعالیت بنیاد برکت در 3 هزار روستای کشور

ماجراى تعطیلی کارخانه بیک و بیکاری ١٧5 کارگر آن!!

رموز راه‌اندازی کسب‌و‌کاری خانگی و پول‌ساز

نیاز آموزش و پرورش به اعتبار 47 میلیون دلاری جهت تامین «کاغذ»

محمدحسن زدا، قائم‌مقام سازمان تأمین اجتماعی شد

زنان سرپرست خانوار نیازمند، وام قرض‌الحسنه دریافت می‌کنند

جزئیات و تصاویر منتشر شده از توقیف نفتکش حامل نفت ایران !

«رضا عزیز» تهیه‌کننده سینما به اتهام پولشویی بازداشت شد

چند خانوار عشایر و روستایی بیمه‌اند؟

صدور اعتبارنامه برای140 سمن جوانان/ آغاز رتبه‌بندی سمن‌ها در دو استان

افزایش 8 درصدی اعتبارات بهزیستی/178 هزار خانوار تحت پوشش هستند

در این بازار راکد چطور فروشم را بیشتر کنم؟

پرداخت فصلی سبد کالا به مددجویان کمیته امداد

فراخوان ثبت‌نام برای انتخاب بازنشستگان نمونه سازمان تامین اجتماعی

پیشنهادی برای ریشه‌کنی بیکاری

پشت پرده تخفیف فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای و کلاهبرداری از مردم!!!

اجرای 30 هزار طرح اشتغال‌زایی توسط بنیاد برکت در سال جاری

به کدام گروه از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی کمک هزینه ازدواج تعلق می‌گیرد؟

پرداخت کمک هزینه 5 میلیونی به معلولان برای مناسب سازی مسکن و خودرو

اجرای طرح راهبران شغلی برای پایدارسازی اشتغال مددجویان

پرداخت وام اشتغال به همسران نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد

انتشار اطلاعات تحصیلی 117 نفر از مدیران شرکتهای تابعه صندوق بازنشستگی

توزیع سبد کالا ویژه مددجویان کمیته امداد در فصل تابستان

سهم 220 میلیارد تومانی گیلان از اعتبارات اشتغال مددجویان کمیته امداد در سال 98

فتاح: در پرداخت تسهیلات به مددجویان کمیته‌امداد صفی وجود ندارد

آرام کردن خودمان هنگام دچار شدن به بیماریهای سخت

اعمال افزایش حقوق 400 هزار تومانی برای همه کارکنان دولت!

طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در گلستان کلید خورد

امضای تفاهم‌نامه بین صندوق اعتباری هنر و صندوق کارآفرینی امید / وزیر ارشاد: زمینه اشتغال فعالان حوزه فرهنگ و هنر کشور فراهم می‌شود

سازمان تامین اجتماعی بالاخره صاحب مدیرعامل می شود

زمان اجرایی شدن استفاده از کارت سوخت شخصی اعلام شد

شاهکار جدید سایت تبلیغاتی دیوار با انتشار‌ عکس‌های‌ خصوصی مردم!!

حقوق و مزایای دریافتی مدیران یک دستگاه اجرایی اعلام شد

ریزش متقاضیان اخذ وام ازدواج/عدم شناخت، عامل70 درصد طلاق‌ها

از "نحوه ثبت‌نام برای پرونده الکترونیک سلامت" تا "ریزش متقاضیان وام ازدواج"

دعوت مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به "چالش اعلام حقوق"

پیش‌بینی‌ها درباره انفجار قیمت طلا درست از آب درآمد؟ | آخرین قیمت ها

افزایش قیمت چادر مشکی | ارز دولتی به کلاه گیس تعلق می گیرد به چادر نه!!