آریا بانو

آخرين مطالب

خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ اجتماعي

خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟
٢٢٨
٠
کودکت / لکه ‌بینی و هرگونه خونریزی در دوران بارداری ترسناک خواهد بود. اما جای نگرانی نیست. خبر خوب این است که لکه بینی یا خونریزی سبک در ابتدای بارداری امری طبیعی است. این نوع خونریزی که سبک‌تر از خونریزی دوره شما است، بین یک سوم خانم‌های باردار شایع است و خطری ندارد.
درصد کوچکی از خانم‌ها، پس از رابطه با همسر خود، ممکن است لکه بینی دارند. دیگران هم ممکن است به دلایلی که ربطی به بارداری ندارد دچار خونریزی شوند. این دلایل شامل، عفونت یا زخم و خرابی دیواره واژنی می‌شود. دکتر آلیسا استیفسون (Alyssa Stephenson) باور دارد که اکثر موارد لکه بینی بی‌خطر است. با این حال، خونریزی هر چقدر هم که کم باشد، ممکن است نوید یک مشکل پیچیده را بدهد؛ مشکلاتی همچون سقط جنین خود به خودی، حاملگی خارج رحم و جفت سر راهی که نباید نادیده گرفته شوند.
در ادامه به دلایل مختلف خونریزی در بارداری اشاره خواهیم کرد. برخی موارد بی‌خطر هستند اما باید بدانید که کدام موارد خونریزی و لکه بینی خطرناک خواهند بود. همچنین باید نشانه‌ها را به درستی به متخصص خود اعلام کنید. با کودکت همراه باشید.
دلایل خونریزی یا لکه بینی در 20 هفته اول بارداری
به گفته متخصصین، 25 تا 40 درصد بانوان در اوایل بارداری تجربه خونریزی واژنی را خواهند داشت. پس از این دوباره بارداری با حالت طبیعی خود ادامه خواهند داشت. اما دلایل مختلفی برای لکه بینی و خونریزی وجود دارد. دلایل زیر متعلق به نیمه ابتدایی بارداری است:
خونریزی کاشت: هنگامی که 4 هفته از شروع بارداری گذشته، کاشت تخمک صورت می‌گیرد. تخمک بارداری در این روند به دیواره رحم متصل خواهد شد. اگر یک هفته یا ده روز بعد از شروع رشد جنین خونریزی مشاهده کردید، دلیلی برای نگرانی ندارید.
رابطه جنسی: در طول سه ماهه دوم و سوم، دهانه رحم شما به خاطر حجم خون بالا، متورم می‌شود. به همین خاطر اگر رابطه جنسی طولانی داشته باشید، باید منتظر لکه بینی هم باشید.
عفونت: برخی از بانوان به دلیل یک عفونت مشخص دچار خونریزی خواهند شد. عموما بیماری‌های انتقالی جنسی مانند کلامیدیا باعث این نوع خونریزی خواهد شد. اگر بیماری شده تشخیص داده شده، بهتر است که آن را درمان کنید.
تست پزشکی: بین 6 تا 12 هفتگی بارداری، شما به متخصص سر می‌زنید و یک سری تست از شما گرفته خواهد شد. ممکن است 24 ساعت بعد از تست فیزیکی لکه بینی داشته باشید. این لکه بینی بعد از یک روز از بین خواهد رفت.
گاهی اوقات، خونریزی نیمه ابتدایی بارداری می‌تواند نشانه شرایط جدی‌تری باشد. این شرابط عبارت اند از:
هماتوم: هماتوم بارداری پدیده خونریزی اطراف جفت است. اگر جفت شروع به خونریزی کند، همچنان امکان یک بارداری طبیعی وجود دارد، اما تشخیص و درمان به شدت ضروری است. هماتوم عموما حل خواهد شد، اما یک زن باردار را در ریسک زایمان زودرس قرار خواهد داد.
بارداری شیمیایی: هنگامی که یک تخمک بارور می‌شود، اما در رحم کاشت نمی‌شود بارداری شیمیایی رخ داده است. این نوع بارداری هم یکی از دلایل خونریزی و لکه بینی است.
سقط جنین خود به خودی: در 20 هفته بارداری امکان از دست رفتن جنین وجود دارد. اگر لکه بینی و خونریزی، همراه با درد شکم دارید، امکان سقط جنین خود به خودی وجود دارد.
حاملگی خارج رحم: در این نوع حاملگی تخمک بارور خارج از رحم کاشته خواهد شد. این نوع بارداری اگر تشخیص و درمان نشود، می‌تواند برای مادر خطرات جانی به همراه بیاورد.
بارداری مولار: در این نوع باردار، تخمک بارور هیچ وقت نمی‌تواند به جنین تبدیل شود. گاهی هم تبدیل به جنین خواهد شد که این جنین غیرطبیعی است و زنده نمی‌ماند.
دلایل خونریزی یا لکه بینی بعد از 20 هفته بارداری
بعد از 20 هفته ابتدایی، بسیاری از خطرات مانند سقط جنین خود به خودی یا حامگی مولار و خارج رحم از بین خواهند رفت. بعد از این سه ماهه ابتدایی، دیگر این خطرات فاکتوری برای خونریزی نیستند. خونریزی در نیمه دوم بارداری باید جدی گرفته شود، مخصوصا اگر ادامه دار است. دلایل خونریزی در نیمه دوم بارداری موارد زیر هستند:
بیشتر بخوانید: کمر درد در دوران بارداری خیلی راحت درمان می‌شود
رابطه جنسی
آزمایشات رحم، مخصوصا در سه ماهه سوم که بیشتر رخ خواهند داد
جفت سر راهی هم یکی دیگر از دلایل است. اگر جفت مسیر رحم را کمی یا کامل ببند، دچار خونریزی خواهید شد
جدا شدن جفت هم یک اتفاق خطرناک است. در این مورد، جفت از دیواره رحم جدا می‌شوند و باعث خونریزی واژنی می‌شود. این مورد برای کودک و مادر خطرناک است. این اتفاق تنها برای یک درصد بانوان باردار رخ می‌دهد و باعث خونریزی مداوم و جدی در سه ماهه پایانی بارداری می‌شود.
زایمان زودرس هم شامل خونریزی واژنی همراه با درد و گرفتگی، اسهال، فشار رحمی و درد پشت قبل از هفته 37 است. اگر این مورد مدیریت نشود ممکن است که خطرات جدی همراه داشته باشد. بعد از هفته 37، این نشانه‌ها نسبتا طبیعی هستند.
چگونه متوجه شویم لکه بینی یا خونریزی بارداری جدی است؟
همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم، خونریزی واژنی در دوران بارداری نادر نیست، اما کاملا طبیعی هم نیست. این خونریزی می‌تواند نشانه اتفاقات فراوانی باشد. سبکی یا سنگینی، مدت زمان ادامه خونریزی، رنگ خون و همچنین زمان رویداد بسیار مهم هستند. اگر خونریزی سنگین است (همانند خونریزی ماهانه) می‌تواند نشانه سقط جنین خود به خودی، مشکلات جفت یا زایمان زودرس باشد. خونریزی مداوم همراه با گرفتگی عضلات، تب و خونریزی با مشاهده بافت، هم می‌تواند نشانه مشکلات بالا باشد.
فراموش نکنید که خون قرمز روشن، نگران کننده‌تر از خونریزی قهوه‌ای است.
چه نوع لکه بینی و خونریزی نیاز به مراجعه متخصص دارد؟
مهم نیست لکه بینی و خونریزی چه زمانی رخ می‌دهد یا اینکه چه مقدار است، بهتر است برای امنیت به متخصص خود مراجعه کنید. مشخصا هر نوع خونریزی واژنی در دوران بارداری خطرناک نیست، اما این احتمال وجود دارد که نشانه یک مشکل بزرگ‌تر باشد. اگر با متخصص تماس می‌گیرید، تمامی اطلاعات را با دقت کامل انتقال دهید و هیچ چیز را از قلم نندازید. اینکه چه مقدار خون از دست دادید و چه حسی دارید یکی از سوالات مهم است.
اطلاعاتی که انتقال می‌دهید به درک متخصص کمک خواهد کرد. اینگونه ممکن است متخصص از شما بخواهد که در صورت مشاهده دوباره تماس بگیرید؛ یا اینکه از شما بخواهد سریعا به مطب او مراجعه کنید. در این صورت عموما مراجعه با تست سونوگرافی همراه خواهد شد. اگر خونریزی شما زیاد است یا حال بدی دارید، حتما آن را با دقت کامل به متخصص بگویید.
همچنین اگر خونریزی مداوم است و درد و تب به همراه دارد، باید به دکتر مراجعه کنید.
متاسفانه اگر خونریزی به دلیل سقط جنین خود به خودی باشد، کاری نمی‌توان انجام داد. اگر خونریزی به خاطر زایمان زودرس باشد، دکتر توصیه‌هایی خواهد کرد که مانع از این اتفاق شود. استراحت و داروها می‌توانند جلوی زایمان زودرس را بگیرند.
اگر خونریزی یا لکه بینی به خاطر جفت سر راهی باشد، دکتر حتما تجویز می‌کند که استراحت کامل داشته باشد. در این حالت باید در تخت بمانید. همچنین در آینده دکتر از آزمایشات واژنی هم پرهیز خواهد کرد. در مورد جفت سر راهی، زایمان طبیعی امکان‌پذیر نیست و دکتر به شما سزارین را پیشنهاد خواهد داد. برنامه سزارین عموما در هفته 38 یا 39 بارداری خواهد بود. اما اگر مادر باردار رحم بسته شده‌ای داشته باشد، باید زودتر سزارین را انجام دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درگیری لفظی بهانه شوم تصادف شاسی بلند

مشکلات جنسی عامل چند درصد از طلاق‌های ایرانیان است؟/ شرم و ناآگاهی، اصلی‌ترین کلیدواژه‌های اتاق‌‌خواب‌های نا‌آرام

نتایج کنکور 98 در برزخی عجیب | چرا اینگونه شد ؟

تصاویر شوکه کننده از سونالی بندره بازیگر هندی بعد از ابتلا به سرطان!

رفتار عجیب بهاره رهنما در خیابان | فحاشی و توهین !!!

واکنش کاربران به کلاس آموزش کارتخوان پزشکان

بازی جدید مهران مدیری او را با کارگردانش هم عکس کرد

ناصر احمدی دوبلور بزرگ آسمانی شد | مراسم تشییع مرحوم

روایت بسیار تلخ ترور شهید لاجوردی از زبان شاهد عینی

افشاگری دختر صدام حسین در مورد شهید تندگویان

رازهای شعبده سعید فتحی روشن در فینال عصر جدید

فاطمه عبادی ، برنده ی فینال عصر جدید !

لحظه ورود فینالیستهای برنامه عصر جدید با بادیگاردهایشان !!!

متفاوت ترین اجرای ارشا اقدسی در فینال عصر جدید

دستمزد بازیگران میلیاردی ایران | مهران نوید پیمان در صدر !

چهره جذاب نرگس و الناز در اکران مردمی شبی که ماه کامل شد

هدیه استاد فرشچیان به برنده فینالیست عصر جدید

سوژه هایی دیدنی از کنسرت فرزاد فرخ در همدان

چرا نرگس محمدی در سریال بوی باران همانند ستایش است ؟

خاطره عیادت احسان علیخانی از دختران نینجای زخمی !!!

جملات قصار جواد خیابانی در آغاز لیگ سوژه کاربران فضای مجازی !

40 سال زندگی عاشقانه با "اعظم"

جمع‌آوری کودکان کار از خیابان‌ها شدنی است؟

برگزاری مراسم ازدواج 4 زوج

پیامدهای فردی و اجتماعی ازدواج زودهنگام

طوفان و سیل خونین در جنوب چین

سقوط آسانسور ساختمانی را به آتش کشید

ابتکار: دختران 4برابر پسران از تحصیل باز می‌مانند

پای طرح گردشگری آشوراده روی گلوی آخرین فک‌های خزری

هشدار سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان درباره برخی سایت‌ها

نجات 2 نفر در کویر از مرگ حتمی

سقوط هواپیمای کوچک در آمریکا

مفقود شدن تیم 13 نفره کوهنوردی در منطقه تنگ زندان

آتش سوزی ساختمان 10 طبقه در فرانسه

مادر روانی پسرش را 13 بار زیر تیغ جراحی فرستاد

خشکسالی همراه با گرما با ایران چه کار می‌کنند؟

حواس پرتی شهروندان بهانه‌ گوشی قاپ‌ها برای سرقت

آتش بر جان جنگل های قره داغ

آتش در آمازون

زمین‌لرزه 3/8 ریشتری حسینیه خوزستان را لرزاند

مرگ زن 32 ساله بر اثر برق‌گرفتگی

سنگینی ترافیک در محور هراز

دلیل مخالفت پزشکان با نصب کارتخوان

مقایسه میانگین نرخ تصادفات رانندگی ایران و جهان

سرانجام 13 کوهنورد مفقود شده در تنگ‌زندان

مرگ 5 عضو یک خانواده در جزیره لاوان

اشکالات یک بخشنامه خون آلود؛ مادری که دخترش را ندیده، از دنیا رفت

لحظه انفجار مرگبار مخزن گاز پراید

قتل مادر با چکش

راز زنی که 4 نفر را کُشت