آریا بانو

آخرين مطالب

در میزگرد ایرنا با حضور اعضای تیم ملی مطرح شد:

انتقاد ها از وزنه برداری زنان منصفانه نبود ورزشي

انتقاد ها از وزنه برداری زنان منصفانه نبود

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- اعضای تیم ملی وزنه برداری زنان، با حضور در ایرنا با اجماع بر حمایت همگانی از این رشته اعلام کردند: در صورت توجه ویژه به وزنه برداری زنان به عنوان یکی از رشته های نوپا شاهد تحول این رشته در جامعه خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، وزنه برداری زنان رشته ای نوپا است که به حمایت ویژه مسئولان و تشویق مردم نیاز دارد؛ موضوعی که در این میزگرد وزنه برداران بر آن بسیار تاکید داشتند و بر این باور بودند که انتقادهای بی شماری که از رده های کسب شده در مسابقات قهرمانی آسیا به این ورزشکاران شد، منصفانه نبوده است.
حضور دختران وزنه بردار برای نخستین بار در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا به نوعی ابراز وجود این ورزشکاران به جهانیان برای مبارزه با پولاد سرد بود. این دختران موفق شدند با همه انتقادها و دشواری هایی که در این مسیر طی کردند، مقام نهم آسیا را در میان 19 تیم کسب کنند.
گذر از مسیرهای دشوار برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا را نه تنها در رده بزرگسالان بلکه در رده سنی نوجوانان می توان مشاهده کرد. در واقع نخستین گروه دختران وزنه بردار اردیبهشت ماه سال گذشته در پیکارهای قهرمانی نوجوانان آسیا در شهر اورگنج ازبکستان حضور یافت و مقام نهم را به دست آورد.
شیرزنان ایرانی همچون مردان بر روی تخته رفتند تا مسیر افتخار آفرینی را هموار سازند اما هنوز هم تا مدال آوری و رسیدن به المپیک 2020بسیار فاصله دارند و نیازمند حمایت و توجه بیشتری هستند.
گروه ورزشی ایرنا در سلسله میزگردهای تخصصی با بررسی نخستین حضور زنان وزنه بردار در مسابقات قهرمانی آسیا، این مساله را با حضور «مریم امرالله» سرمربی تیم ملی وزنه برداری زنان و «ابریشم ارجمندخواه» وزنه بردار دسته 64 کیلوگرم و «پوپک بسامی» وزنه بردار دسته 59 کیلوگرم به بحث و بررسی گذاشت.
این 2 وزنه بردار در رقابت های قهرمانی بزرگسالان آسیا توانستند به ترتیب مقام شانزدهم و دوازدهم را کسب کنند.
** امرالله: دختران وزنه بردار حتما 2 سهمیه بازی های المپیک 2024 را کسب می کنند
وزنه برداری برایم مثل خانواده ای جدید است که باید احساس مسوولیت بسیاری داشته باشیم و در غیر این صورت نتیجه نمی گیریم. هنگامی که به این ورزش ورود کردم خانواده ام همواره مشوقم بودند و هیچگونه مشکلی با آن نداشتند.
هرگز تصور نمی کردم وزنه برداری در ایران برای زنان راه اندازی شود زیرا رشته سختی است. در بهمن ماه 96 فدراسیون وزنه برداری فراخوانی را برای رکوردگیری در استادیوم آزادی گذاشت و از طریق هیات استان تهران به عنوان مربی انتخاب شدم. در مرداد 97 مسابقات قهرمانی کشور در مشهد با شور و هیجان خاصی برگزار شد که خانواده ها هم بسیار استقبال کردند.
پس از راه اندازی وزنه برداری زنان در فدراسیون، 70 درصد از دختران از خانواده های وزنه بردار وارد این عرصه شدند. اکنون اسم ورزش جدیدی را در دنیا می شنویم به نام «کراس فیت» که ژیمناستیک، وزنه برداری و دو و میدانی در آن خلاصه می شود. ترکیب این سه ورزش تمام ورزش های روی کره زمین را پوشش می دهد. این تبلیغ، وزنه برداری را در دنیا متحول کرد و دختران بسیاری به این عرصه روی آورده اند.
سه بار از قهرمانان اعزامی به مسابقات آسیا تست گرفتیم. از مهر 97 در اردو به سر می بریم و در ایران هیچ ورزشی مثل وزنه برداری اردو ندارد و تنها رشته ای است که اردوی آن به صورت پیوسته برگزار می شود. اگر ورزشکاران برای مدتی از اردو خارج شوند دچار افت بدنی خواهند شد.
دختران وزنه بردار باید در گام نخست تکنیک هایی را آموزش ببیند و پس از آن بدن یا مغز ورزشکار در فاز مقاومت قرار می گیرد و به ورزشکار اجازه وزنه زدن را نمی دهد. در واقع چالش ذهن و بدن برای وزنه زدن آغاز داستان وزنه برداری است. همه وزنه برداران در ابتدا باید با این چالش روبرو شوند.
در آذرماه 97 یک المپیاد استعداد یابی در سنندج برگزار کردیم. در این برنامه حضور دختران 12 تا 14سال تحولی را در وزنه برداری ایجاد کرد زیرا هنوز بدن شکل نگرفته، مفاصل و لیگامنت های ورزشکاران محکم نیست و وزنه برداران زیر وزنه لرزش دارند. با این وجود پدر یا عموی این ورزشکاران تکنیک ها را به خوبی به آنان آموزش می دهند. استعداد یابی جزء برنامه های هر سال فدراسیون است و باید از مردان وزنه بردار و پیشکسوتان بنام برای رشد در این رشته کمک بگیریم.
با توجه به اینکه دختران وزنه بردار برای نخستین بار در مسابقات قهرمانی آسیا حضور یافتند اما می توانند در مسابقات بعدی جایگاه خود را در آسیا و جهان پیدا کنند. در این رقابت ها عکس العمل های جالبی را از وزنه برداران آسیایی دیدم. بیشتر مربیان و کادر فنی کشورهای دیگر عنوان می کردند که بالاخره زنان ایران وارد وزنه برداری شدند؛ آنها تکنیک دختران ایرانی را بسیار خوب توصیف می کردند گویی سالها منتظر این رویداد خوب بودند.
دختران وزنه بردار ایرانی باید در این مسابقات حضور داشته باشند تا چگونگی وزنه زدن ورزشکاران برتر آسیا را ببینند. در واقع این مسابقات برای کسب تجربه بود. لباس آنان نیز در این رقابت ها مناسب بود و وزنه برداران از همان روز اول برگزاری اردوها با پوشش اسلامی تمرین می کردند و بنابراین لباس جزئی از خودشان شد و مشکلی نداشتند.
در هنگام برگزاری مسابقات انتقادهایی را می شنیدیم که از هر طرف سعی می کردند تا استرس را به ورزشکاران منتقل کنند اما دختران با تمام وجود تلاش کردند تا بدون توجه به این هجمه ها مسیر موفقیت را طی کنند.
وزنه برداری زنان در این مدت، تعجب بسیاری از ایرانیان را برانگیختند؛ در راه بازگشت از مسابقات قهرمانی آسیا، کسانی که در هواپیما بودند، از ورزشکاران پرسیدند که برای چه مسابقاتی راهی چین شده اند، وقتی متوجه شدند که دختران ما وزنه بردار هستند، بسیار تعجب کردند و مورد تحسین آنان قرار گرفتند و احساس غرور توام با پیروزی به ما دست داد.
فدراسیون وزنه برداری بعد از این مسابقات برنامه های بسیاری را در نظر دارد که از جمله این رقابت ها می توان به مسابقات جهانی جوانان در فیجی در خرداد ماه، رقابت های بزرگسالان جهان در شهریور ماه در تایلند و مسابقات نوجوانان آسیا در آبان ماه اشاره کرد.
فدراسیون برای بازی های المپیک 2024 برنامه ریزی کرده است و به یقین دختران می توانند 2 سهمیه را کسب کنند. برای رسیدن به المپیک باید آسیا را پشت سر بگذاریم زیرا تمام قهرمان های المپیک آسیایی هستند و اکثر رکوردهایی که جا به جا شد توسط آسیایی هایی بود که در وزنه برداری خیلی قوی تر هستند؛ اطمینان دارم وزنه برداران به طور حتم 2 سهمیه المپیک 2024 را کسب می کنند.
** ارجمند خواه: باید وزنه زدن رکوردداران جهان را دید، یاد گرفت و تجربه کسب کرد
10 سال پیش ورزش رزمی را در کیک بوکسینگ شروع کردم اما دوست داشتم ورزشی کار کنم که المپیکی باشد. در بهمن ماه 97 در مسابقات رکوردگیری و قهرمانی کشور در مشهد در وزن خودم اول شدم. بعد از آن فدراسیون تصمیم گرفت تیم ملی را تشکیل دهد و برای اعزام به بازی های آسیایی اقدام کردم.
با حضور در ورزش وزنه برداری دوست داشتم خودم را به چالش بکشم که یک ورزش جدید چگونه است و با کمک خدا تا الان پیشرفت خوبی داشتم اما وزنه برداری یک ورزش رکوردی است و نیاز به زمان دارد. وقتی تکنیک را یاد می گیرید باید ذهن نیز درگیر شود. در ورزش های دیگر وقت جبران هست اما در وزنه برداری از زمانی که می توانید وزنه را بردارید تا به زمین بگذارید تنها یک دقیقه فرصت وجود دارد و در آن فرصت کوتاه با زمان وارد چالش می شوید و 10 ثانیه فرصت دارید تا با همراه کردن ذهن، خودتان را ثابت کنید.
هم مربی هستم و هم ورزشکار و بنابراین اگر در اردوی تیم ملی حضور پیدا کنم، نمی توانم مربی باشم. زندگی ما کامل تحت اختیار ورزش حرفه ای قرار می گیرد که یک شغل است و تاکنون از آن راضی بودم. علاوه بر آن در این مسیر، خانواده ها باید با فرزند ورزشکار خود همسو باشند. اگر خانواده ای پشتیبان ورزشکار و مربی نباشد آن وزنه بردار به نتیجه نمی رسد.
هنگامی که روی تخته رفتم و در کنار وزنه برداران برتر آسیا و جهان قرار گرفتم، دیدن وزنه برداری آنان بسیار کمکم کرد تا بتوانم مقامی را در این رقابت ها کسب کنم. در واقع در این مسابقات تجربه بزرگی را به دست آوردم. بر روی تخته ای که رکوردار جهان وزنه می زد، وزنه زدن او را با دقت دنبال کردم؛ در حقیقت در این مسابقات باید وزنه زدن برترین های آسیا را دید، یاد گرفت و تجربه کسب کرد.
درخواستی که از مردم ایران دارم این است تا همسو با ما باشند و وزنه برداران را درک کنند و به جای انتقاد مدام، مشوق ما باشند تا بتوانیم برای کشورمان افتخار آفرینی کنیم.
** بسامی: در مسابقات قهرمانی آسیا قدرت عجیبی را روی تخته حس کردم
وقتی در مسابقات آسیایی به روی تخته رفتم احساس قدرت عجیبی داشتم و بسیار فوق العاده بود. لحظه ای که به بالای سکو رفتم و آن جمعیت را دیدم در تمام مدت (طول حرکات یک ضرب و دو ضرب) باورم نمی شد که توانستم برای نخستین بار در کنار برترین وزنه برداران آسیا حضور پیدا کنم. این مسابقات روی من بسیار تاثیر گذاشت. به وزنه برداران برتر جهان و آسیا نگاه کردم و یاد گرفتم و تجربه جدیدی را کسب کردم.
من پرستار هستم و برای مدت 6 ماه با اجازه رییس بیمارستان در تمرینات حضور پیدا کردم و سر کار نمی رفتم. پیش از آنکه به مسابقات بروم برای همکارانم عجیب بود که در تیم ملی وزنه برداری حضور یافتم اما هنگامی که به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شدم و موفق به کسب مقام شدم، همه تبریک گفتند و مرا بسیار تحسین کردند.
انتقادی به منتقدان این رشته دارم. گرچه زنان وزنه بردار اکنون همپای مردان نتوانسته اند گام بردارند اما آیا نخستین وزنه برداران مرد که برای اولین بار در این مسابقات حضور داشتند مقام اول را کسب کردند که منتقدان چنین توقعی از ما برای کسب مدال طلا یا نقره در نخستین مسابقات آسیایی داشتند؟! در مسابقات قهرمانی آسیا تلاش کردیم تا همه تمرکزمان روی وزنه زدن باشد اما انتقادهایی را می شنیدیم و ناراحت می شدیم. به نظرم می توانیم در سالهای بعدی حتما مدال کسب کنیم و لازم است همه همسو و مشوق وزنه برداران باشند تا ما با آرامش و اطمینان کامل در این مسابقات شرکت کنیم نه اینکه به ما استرس وارد کنند.
اکنون رقابت تنگاتنگی میان وزنه برداران برای کسب سهمیه المپیک وجود دارد و هر کدام از ما تمام تلاش خودمان را برای بدست آوردن این سهمیه انجام می دهیم.
ورزشی**9128**1828**9118**

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیراندازان بامداد فردا راهی هانوفر آلمان می شوند

آخرین نماینده تیم زنان ایران در گام نخست حذف شد

محصص: فوتبال زنان را از حاشیه ها دور کنیم

ترکیب تیم ملی بسکتبال سه نفره اعزامی به کاپ آسیا تغییر کرد

دختر تاریخ ساز دوچرخه سواری: آرزویم رکاب زدن در تور ایتالیا است

عضو تیم ملی فوتسال زنان: تکیه گاه نداریم

«حمیده عباسعلی» به فینال لیگ جهانی کاراته رسید

حسن زاده: تصمیمات جدی خواهیم گرفت

نمایندگان ایران با پیروزی آغاز کردند

ملی پوش بدمینتون ایران به کمپ نخبگان جهان دعوت شد

خشونت های فوتبالی؛ ویروسی که به لیگ زنان هم رسید

زمین فوتبال را با رینگ بوکس اشتباه گرفته بودند

کمانداران دانشجو به اردوی تیم های ریکرو و کامپوند دعوت شدند

ملی پوش دوومیدانی زنان: بدون داشتن امکانات تمرینی به قطر رفتم

با احکام بازدارنده، خشونت را از فوتبال زنان پاک می‌کنیم

همیاری آذربایجان غربی در دیداری پرگل آذرخش تهران را شکست داد

پارس جنوبی بوشهر برابر زاگرس شیراز شکست خورد

تاخیر در اعزام تیراندازان به اردوی تدارکاتی هانوفر

کار سختی برای کسب سهمیه المپیک داریم

FIBA: «سعیده علی» راننده فِراری بسکتبال زنان ایران

«مهلا مومن زاده» نقره ای شد

نصیری: استعدادیابی زنان معلول را به محیط های ورزشی می کشاند

دو و میدانی زنان و گذر سخت از موانع

دختر 17 ساله ایران با شایستگی فینالیست شد

امید زیادی به کسب سهمیه تیمی المپیک در هلند داریم

مدال برنز «مهلا مومن زاده» قطعی شد

تجلیل وزیر ورزش از بانوی تاریخ ساز دوچرخه سواری

مربیان تیم های دانشجویی اعزامی به یونیورسیاد معرفی شدند

کاپیتان تیم زنان ایران حذف شد

رقبای هوگوپوشان ایران مشخص شدند

اعتراف نایک به تنبیه مالی ورزشکاران زنِ باردار

دروازه بان تیم ملی فوتسال زنان:مربی گلر با تجربه نداریم

دارنده 2 مدال بازی های آسیایی: قایقرانی با حمایت مسوولان به مدال المپیک هم می رسد

امیدوارم در لیگ جهانی هم موفق شویم

کادرفنی تیم های دختران جودوی ایران معرفی شدند

رقابت خادم الشریعه با بزرگان شطرنج در شارجه

فوتسال زنان؛ سردرگمی در روزهای پساقهرمانی

آغاز اردوی تیم ریکرو نوجوانان از فردا

کشتی آلیش زنان در فراز و فرود

دختران دانشجوی ایران نائب قهرمان بسکتبال آسیا شدند

خدمتی: امید زیادی به کسب مدال المپیک دارم

دختران بسکتبالیست دانشجو به لیگ جهانی راه یافتند

بازاریابی ورزشی

موشن گرافیک ورزشی

سرمایه گذاری های کلان؛ کلید توسعه والیبال زنان

سرمربی تیم تفنگ زنان: در جام جهانی چین فشنگ تست شده نداشتیم

شهرداری بم در صدر لیگ برتر فوتبال زنان باقی ماند

تلاش تیم میکس کامپوند برای کسب مدال برنز

پایان تورنمنت روسیه با ناکامی تیم فوتسال زنان ایران

پیروزی دختر شطرنج‌باز ایرانی در دور هفتم لیگ چین