آریا بانو

آخرين مطالب

تعداد ضربان طبیعی قلب کودکان چند است؟ پزشکي

تعداد ضربان طبیعی قلب کودکان چند است؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
تعداد ضربان طبیعی قلب کودکان چند است؟
٢٤٢
٠
کودکت / بسیاری از والدین می‌دانند که باید ضربان قلب یا نبض خودشان در حدود 60 تا 100 ضربان در دقیقه باشد. اما شاید تعجب کنند اگر بدانند که معمولا فرزندان‌شان تعداد ضربان قلب یا نبض بیشتری دارند. ضربان قلب در کودکان بسته به سن‌شان می‌تواند بین 43 تا 180 ضربه در دقیقه باشد. البته نوزادان دارای بیشترین تعداد ضربان قلب هستند که به مرور با بزرگ شدن از نرخ ضربان قلب آن‌ها کاسته می‌شود.
آگاهی از میزان ضربان قلب عادی و چگونگی بررسی نبض کودک به شما کمک می‌کند تا از نگرانی‌های بی‌مورد اجتناب کنید. علاوه بر این به تشخیص صحیح کاهش یا افزایش نبض کودک در زمان بیماری و اقدام به موقع برای درمان او نیز کمک می‌کند. برای آگاهی از حدود نرمال ضربان قلب و علل رایج در افزایش یا کاهش ضربان قلب در کودکان در این مقاله با کودکت همراه باشید.
چگونه باید نبض کودک خود را بگیرید؟
ضربان قلب شما، همان نبض شما است که تعداد دفعات تپش قلب در هر دقیقه را نشان می‌دهند. شما می‌توانید نبض فرزند خویش را با قرار دادن انگشت سبابه خود روی مچ دست (شریان رادیال)، داخل گودی آرنج (راکیال یا بازویی)، روی گردن (شریان گردنی کاروتید) یا بالای پای (شریان ران یا فمورال) او اندازه گیری کنید. این قسمت‌ها بخش‌هایی از بدن را نشان می‌دهد که در آن‌ها یک شریان قرار دارد. به عنوان مثال، شریان کاروتید در گردن قرار دارد و شریان رادیال در مچ دست است.
شما می‌توانید ضربان قلب در کودکان را در این بخش‌ها قویا احساس کنید. زمانی که محل دقیق گرفتن نبض خود را یافتید، تعداد ضربه‌هایی را که در یک دوره 60 ثانیه می‌شنوید یا احساس می‌کنید را بشمارید یا تعداد ضربه هایی را که در 30 ثانیه احساس می‌کنید را اندازه گرفته و سپس تعداد آن‌ها را 2 برابر کنید. برای محاسبه زمان از یک کرونومتر یا ساعت استفاده کنید.
بسیاری از تلفن‌های همراه دارای کرونومتر هستند که کار با آن‌ها بسیار راحت است. همچنین می‌توانید برنامه‌هایی را برای گوشی خود دانلود کنید که مستقیما نبض را اندازه گیری می‌کنند. اغلب اوقات، در این نرم‌افزارها کافی است انگشت را روی لنز دوربین قرار داد تا ضربان قلب یا نبض شما اندازگیری شود. این نرم افزارها انتخاب خوبی برای بررسی نبض یا ضربان قلب در کودکان و نوزادانی هستند که یافتن نبض آن‌ها دشوار است.
میزان نبض ایستا و ضربان قلب هدف
قبل از اینکه میزان نبض عادی خود را در نظر بگیرید، مهم است بدانید که کارشناسان در مورد قربان قلب یا نبض دو نرخ متفاوت را تعریف می‌کنند. میزان ضربان قلب ایستا یا نبض ایستا (Resting Pulse Rate) زمانی اندازگیری می‌شود که شما ورزش نمی‌کنید یا در حال استراحت و انجام اموری مانند تماشای فیلم یا خواندن کتاب هستید. این نرخ ضربان قلب همان چیزی است که برای کودکان اندازه گیری می‌شود.
میزان ضربان قلب هدف (Target Heart Rate) نیز سطح ایده آلی است که ضربان قلب شما هنگام ورزش باید به آن برسد تا بتوان مطمئن بود که تمرین شما موثر واقع می‌شود و نتایج مفیدی برای بدن شما دارد. این نرخ ضربان قلب بیشتر برای نوجوانان و بزرگسالان استفاده می‌شود.
حدود طبیعی ضربان قلب در کودکان
میزان نبض ایستا کودک بر اساس سن او و در زمان استراحت در بیداری، نه زمان فعالیت‌های فیزیکی، بازی یا گریه اندازگیری می‌شود. هنگام گریه یا فعالیت بدنی، میزان نبض یا ضربان قلب در کودکان ممکن است به حد بالاتری از آنچه که برای سن آن‌ها نرمال است، صعود کند یا به همین ترتیب، در خواب نیز ممکن است کودک شما نبضی کمتر از حد طبیعی را تجربه کند.
راهنمای حدود طبیعی ضربان قلب
فهرستی از مقادیر طبیعی ضربان قلب در کودکان از زمان تولد تا 18 سالگی که بر اساس یک مطالعه طولانی در لنکست (Lancet) به شرح زیر است. این اندازگیری‌ها از کودکان در حالت استراحت و نوزادان بیدار و سالم گرفته شده است. لازم به ذکر است که «ضربان قلب ایستا» به طور متوسط ذکر شده و نشان دهنده متوسط ضربان قلب در ​​کل نمونه است.
این فهرست تنها برای راهنمایی ارائه شده است و گاها میان منابع مرجع مختلف درباره ضربان قلب کودکان اختلافاتی وجود دارد. از این رو اگر نگران تعداد نبض فرزند خود هستید، بهتر است برای تعیین محدوده دقیق ضربان قلب در کودکان به متخصص اطفال مراجعه کنید.
سن ضربان قلب ایستا میزان نرمال
0 تا 3 ماه 143 ضربه در دقیقه 107 تا 181 ضربه در دقیقه
3 تا 6 ماه 140 ضربه در دقیقه 104 تا 175 ضربه در دقیقه
6 تا 9 ماه 134 ضربه در دقیقه 98 تا 168 ضربه در دقیقه
9 تا 12 ماه 128 ضربه در دقیقه 93 تا 161 ضربه در دقیقه
12 تا 18 ماه 116 ضربه در دقیقه 88 تا 156 ضربه در دقیقه
18 تا 24 ماه 116 ضربه در دقیقه 82 تا 149 ضربه در دقیقه
2 تا 3 سال 110 ضربه در دقیقه 76 تا 142 ضربه در دقیقه
3 تا 4 سال 104 ضربه در دقیقه 70 تا 136 ضربه در دقیقه
4 تا 6 سال 98 ضربه در دقیقه 65 تا 131 ضربه در دقیقه
6 تا 8 سال 91 ضربه در دقیقه 59 تا 123 ضربه در دقیقه
8 تا 12 سال 84 ضربه در دقیقه 52 تا 115 ضربه در دقیقه
12 تا 15 سال 78 ضربه در دقیقه 47 تا 108 ضربه در دقیقه
15 تا 18 سال 73 ضربه در دقیقه 43 تا 104 ضربه در دقیقه
نتایج بررسی فهرست ضربان قلب
همانطور که می‌بینید، قلب کودکان کم سن‌تر به طور معمول سریع‌تر از بزرگترها میزند. جالب است بدانید که میزان ضربان قلب ایستای نوجوانان ورزشکار می‌توانند بین 40 تا 50 ضربه در دقیقه باشد. این موضوع به خاطر این است که عضلات قلب افراد ورزشکار به دلیل تناسب اندام، مجبور نیست به اندازه افراد معمولی کار کند یا پمپاژ شود.
ضربان قلب پایین یا بالا
میزان نبض یا ضربان قلب در کودکان می‌تواند طبیعی، سریع (تاکی‌کاردی یا tachycardia) یا کند (برادی‌کاردی یا bradycardia) باشد. ضربان قلب در کودکان در بعضی از انواع تندتپشی یا تاکی‌کاردی، مانند تاکی‌کاردی سوپنتوکتومی (SVT)، ممکن است به بیش از 220 ضربه در دقیقه یا ضربان قلب در کودکان در کندتپشی یا برادی‌کاردی ممکن است به کمتر از 50 ضربه در دقیقه برسد.
به یاد داشته باشید که ضربان قلب بسیار سریع (تندتپشی) یا آهسته (کندتپشی) یک مورد اورژانسی است. به خصوص اگر کودک شما دارای علائم مرتبطی مانند خستگی (سنکوپ)، سرگیجه یا تحریک پذیری شدید باشد.
اگر فرزند شما علائم ناشی از کندتپشی یا تندتپشی را دارد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر نبض فرزند شما همیشه بالاتر یا پایین‌تر از حد نرمال است، باید با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. به عنوان مثال، به پزشک کودک خود بگویید:
همیشه نبض کودک من، حتی زمانی که در حال فعالیت و بازی است، پایین‌تر از محدوه نرمال قرار دارد.
همیشه نبض کودک من، حتی زمانی که او خواب است، بالاتر از محدوده نرمال قرار دارد.
ضربان قلب بالاتر از حد نرمال ممکن است نشانه بیماری‌های قلبی، عفونی یا متابولیکی باشد. نبض‌های نامنظم نیز می‌تواند نشانه‌عارضه یا مشکل قلبی باشد.
بررسی ضربان قلب غیرطبیعی
اگر پزشک متخصص اطفال در مورد ضربان قلب کودک شما احساس خطر کند، ممکن است برای بررسی اینکه آیا اختلال قلب کودک، یک عارضه مهم است یا خیر، برخی از آزمایشات را تجویز می‌کند. برای مثال، ممکن است پزشک علاوه بر نبض کودک شما، فشار خون او را نیز بررسی کند و از او یک نوار قلب بگیرد. نوار قلب کمک می‌کند تا پزشک شما نه تنها میزان ضربان قلب در کودک را اندازه بگیرد، بلکه ریتم یا فعالیت الکتریکی قلب را نیز بررسی کند. همچنین می‌تواند سرنخ‌هایی را در مورد اینکه بزرگ شدن قلب یا سخت کار کردن آن را نیز ارائه دهد. در بعضی موارد، پزشک ممکن است کودک شما را به یک متخصص قلب اطفال ارجاع دهد.
علاوه بر مشکلات قلبی، پزشک ممکن است آزمایش خون یا آزمایش تیروئید را نیز بررسی کند. زیرا کم خونی یا پرکاری تیروئید می‌هواند باعث افزایش ضربان قلب شود.
علل تندی ضربان قلب در کودکان
گاهی اوقات علت تندتپشی ضربان قلب در کودکان یک موضوع بسیار ساده‌ است که به آسانی رفع می‌شود. به عنوان مثال، یک عامل قابل کنترل، کافئین است. اگر کودک شما در طول روز قهوه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا نوشابه‌های گازدار مصرف می‌کند، ممکن است ضربان قلب ایستای بیشتری داشته باشد.
عوارض جانبی برخی از داروها نیز می‌تواند بر ضربان قلب ایستا کودک تأثیر بگذارد. شاید فکر کنید که تنها داروی محرک اختلال کم توجهی یا بیش فعالی (ADHD) می‌توانند‌ میزان ضربان قلب در کودکان را افزایش دهند؛ اما جالب است بدانید که داروی‌های ضد احتقان (مانند آنتی هیستامین) نیز می‌توانند این کار را انجام دهند.
ضربان قلب ایستا بالا می‌تواند با علائمی مانند درد، کم آبی یا تب همراه باشد. اگر تشخیص داده شود که این عوامل مربوط به تندتپشی است پس از رفع علائم باید ضربان قلب به حالت نرمال بازگردد. برای مثال، اگر یک کودک مبتلا به تب بالا، ضربان قلب بالایی داشته باشد،‌ باید با درمان تب از طریق مصرف مایعات و تب‌برهایی مانند استامینوفن، میزان ضربان قلب به حالت عادی بازگردد.
سخن پایانی
گوش دادن به ضربان قلب کودک خود، واقعا زیبا است. این حقیقت که قلب کودک به طور طبیعی اغلب سریعتر از والدینش می‌تپد، تا حدودی نماد شادابی و سرزندگی او است. اگر با این حال ضربان قلب کودک شما نرمال نیست نگران نشوید، سریعا به یک متخصص اطفال مراجعه کنید تا در اسرع وقت این مشکل را رفع کند. کودکت سلامت و تندرست شما و فرزندان‌تان را آرزومند است.
آزاده علی احمدی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا خمیر دندان‌های ذغالی دندان‌ها را سفید می‌کنند؟

دلایل مخالفت جامعه پزشکی با پیوند عضو از محکومین اعدامی

هشدار درباره مصرف مواد غذایی حاوی «شربت فروکتوز»

راهکار‌هایی آسان برای داشتن پوستی شفاف

دلایل ریزش موی خانم‌ها

یک فرد آلوده می‌تواند آب استخر را به صد میلیون تخم انگل آلوده کند

ریزش مو در زنان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد

راهکارهایی برای محدود کردن مصرف شکلات

زایمان زودهنگام موجب تغییر در فعالیت مغز نوزاد می‌شود

ارتباط استفاده زیاد از رسانه‌های اجتماعی با افسردگی در جوانان

برای کاشت دوباره دندان کنده شده، فقط یکساعت فرصت وجود دارد

سبک زندگی سالم به شکل قابل‌توجهی ریسک زوال عقل را کاهش می‌دهد

ترمیم غضروف با سلول‌های بنیادی مغناطیسی

مواد مغذی تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن

اینفوگرافی/راه‌هایی برای جلوگیری از اشتیاق به خوردن غذاهای ناسالم

قلیان زنانه شد

زنان از زیان‌های قلیان خبر ندارند

در کشور بانک ذخیره بیماری‌های ژنتیکی ایجاد می‌شود

جوشانده این برگ به درمان دیابت کمک می‌کند

گرمای شدید می‌تواند شما را به کم‌آبی‌بدن و گرمازدگی دچار کند

چگونه از کودک خود در مقابل گرما محافظت کنید

مصرف زیاد نمک باعث نفخ می‌شود

خطرات درمان دیرهنگام زردی نوزاد

پخت غذا با شعله کم در پیشگیری از آلزایمر موثر است

سردرد می‌تواند زنگ‌خطری برای شروع یک بیماری باشد

کلکسیون بیماری‌ها در پس تزریق عضله‌ساز چربی سوز

سبک زندگی بر خطر ژنتیکی زوال عقل تاثیر دارد

گیاهان دارویی که تاثیر معجزه‌آسایی بر تقویت ریشه و تار مو دارند

تمام واقعیت‌ها درباره بیماری سلیاک

بهتر است زمان نشستن را به حداقل برسانید!

گوجه فرنگی و پرتقال از بازگشت سنگ کلیه پیشگیری می‌کند

در فهرست رژیم‌تان غذاهای با شاخص گلیسمی را وارد کنید

کمبود خواب تاثیر منفی بر قدرت باروری مردان دارد

گیاهانی که موهایتان را پرپشت می‌کنند

هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید

همه چیز درباره شنا کردن در دوران بارداری

چای ماچا کاهش‌دهنده اضطراب است

انجام کارهای خانه با کمک 3 قلب!

آیا می‌توان کاری کرد که میکروب اچ پیلوری وارد معده نشود؟

خداحافظی ‌با سیاهی و گودی زیر چشم

برخی از علائم جسمی که می‌توانند بیانگر التهاب مزمن باشند

زود خوابیدن و شانس خوب پدر شدن!

بایدها و نبایدهای جراحی زیبایی چشم و پلک

تکذیب خبر یک ممنوعیت خوشمزه برای زنان

نکاتی برای ایمنی سفر خانم های باردار

اشتباهاتی که در دستشویی و حمام مرتکب می‌شوید

دارو نباید به صورت آزاد در اختیار مردم قرار گیرد

مزایای شگفت‌انگیز هندوانه از رفع غلظت خون تا جوانسازی پوست

علائم یک سندرم کلیوی

احساس گرسنگی بعد از وعده‌ غذایی