آریا بانو

آخرين مطالب

ارتباط مستقیم آشپزی مادران و افزایش عشق در خانواده خانواده

ارتباط مستقیم آشپزی مادران و افزایش عشق در خانواده

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
ارتباط مستقیم آشپزی مادران و افزایش عشق در خانواده
٢٣٦
٠
مهر / مرضیه وحید دستجردی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که اهل آشپزی هستید؟ گفت: مگر می‌شود یک خانم آشپزی نکند.
وی در واکنش به اینکه خانمی که وزیر است و سمت دارد آیا زمانی برای آشپزی دارد، افزود: به نظر من آشپزی جزو ضروریات است؛ من به طور معمول به این دلیل که بقیه روزهای هفته درگیر کار هستم جمعه‌ها برای طول هفته غذا آماده می‌کنم.
وزیر اسبق بهداشت در خصوص اینکه در دنیای امروز گفته می‌شود آشپزی وقت تلف کردن است، اظهار داشت: مادر بنده آشپز درجه یکی بود و الان یکی از افسوس‌های بزرگم این است که چرا آشپزی درجه یک را آنگونه که باید یاد نگرفتم.
وی با بیان اینکه در آن زمان به دلیل درس و مطالعه خیلی به آشپزی اهمیت نمی‌دادم، یادآور شد: اما حال می‌بینیم چقدر موضوع غذا در سلامت جسم و روح مهم است؛ اینکه گفته می‌شود آشپزی با عشق، یک واقعیت است. مادر وقتی غذا می‌پزد تمام عشق خود را پای آن آشپزی می‌گذارد.
دستجردی در پاسخ به این سوال که اگر آشپزی در خانه تعطیل شود در عشق خانواده هم اثر می‌کند، گفت: بله اثر دارد، آشپزی تأثیر بسیاری در همبستگی خانوادگی و یکدلی ایفا می‌کند؛ مادر وقتی دلسوزی می‌کند و برای آشپزی وقت می‌گذارد این روحیه در دیگران هم اثر دارد و آنها هم سعی می‌کنند به نوعی جبران کنند.
وزیر اسبق بهداشت با تاکید بر اینکه پرکار بودن تضادی با آشپزی کردن یک خانم ندارد، ادامه داد: من قبلاً این اندازه که امروز به آشپزی اهمیت می‌دهم، اهمیت نمی‌دادم و تصورم این بود که چون مادرم خانم خانه دار و سنتی است اینقدر به آشپزی اهمیت می‌دهد اما امروز بعد از ٥٩ سال می‌فهمم آشپزی بسیار مهم است و تأثیر آشپزی مادر تا نسل‌ها فراموش نشدنی است.
وی یادآور شد: ممکن است این نسل هم فکر کنند آشپزی کار سنتی است اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که آشپزی اهمیت زیادی دارد.
وحید دستجردی با اشاره به اینکه در گذشته در منزل مادربزرگم جمع می‌شدیم و همه اقوام حضور داشتند، افزود: با اینکه غذاهای ساده ای مثل عدس پلو همراه با کوکو درست می‌شد اما واقعاً لطف بسیاری داشت و هنوز مزه آن میهمانی ها را فراموش نکرده‌ایم.
وی تصریح کرد: اما متأسفانه در حال حاضر بر روی تشریفات میهمانی ها بسیار کار می‌شود و دردسر خانم خانه و هزینه‌ها زیاد شده اند از این رو آشپزخانه تعطیل و میهمانی در بیرون گرفته می‌شود؛ نباید این تصور وجود داشته باشد که عزت و احترام در این است چند نوع غذا درست کنیم.
آشپزی توسط مادر عامل توسعه فضای عاطفی در خانواده
شالچی در بخش دیگری از برنامه در پاسخ به این سوال که غذای مادر بهتر است یا بیرون، گفت: غذای مادر؛ چون فقط بعد مادی نیست و با انبوهی از خاطرات همراه است و غذای بیرون آن فضای عاطفی را ندارد.
وی در خصوص فزونی فست فودی ها و رستوران‌های زیرزمینی یادآور شد: علت‌های متفاوتی همچون نحوه اشتغال مرد و زن در خانواده و اقتصاد غذا عامل این موضوع است. چراکه شبکه ای از سود به شمار می‌رود و تبلیغاتی به همراه دارد که ذائقه‌ها را شکل می‌دهد و گاهی نیز غذا به عنوان وسیله‌ای برای نمایش و تظاهر به کار می‌رود.
این جامعه شناس در پاسخ به این سوال که در خارج از کشور به این مقوله چگونه نگاه می‌شود، افزود: انبوهی از بحث‌ها و گاهی جنبش‌های اجتماعی چه در فضای مجازی و چه واقعی پیرامون غذا در جهان دنبال می‌شود و این موضوع اندکی به عنوان یک امر زیستی مطرح بوده و بیشتر امری فرهنگی- اجتماعی به شمار می‌رود.
وی بر همین اساس به جنبش غذای آهسته اشاره کرد که در مقابل فست‌فودها شکل گرفت و از طبقه متوسط و روشنفکر شمال ایتالیا آغاز و بعد جهانی شد.
شالچی همچنین به موضوع اخلاق غذایی و عدالت غذایی اشاره کرد و گفت: برای مثال شرایطی که طیور در آن نگهداری می‌شوند که گیاه خواری نقدی به این شیوه است؛ همچنین رفاه غذایی در برخی کشورها، فقر غذایی در بخش دیگر دنیا را به همراه دارد؛ در ایران میزان اتلاف غذا در رستوران‌ها بسیار است در حالی که بخشی از جامعه فقر غذایی دارند.
شالچی اظهار داشت: آگاهی خوبی در جامعه ایرانی نسبت به غذاهای سالم شکل گرفته و در مناطق مختلف کشور غذاهای محلی مورد اقبال واقع می‌شود.
این جامعه شناس با تاکید بر اینکه غذا یک امر فرهنگی- اجتماعی است، گفت: تصور این است فرهنگ فقط بحث‌های فلسفی و نظری است در حالی که فرهنگ در زندگی روزمره است تولید می‌شود و در این صورت به موضوع غذا نیز ارتباط پیدا می‌کند.
عشق به خانواده عامل آشپزی زنان است
در ادامه این برنامه سوده نجفی نیز در پاسخ به این سوال که آیا با وجود مشغله کاری و تحصیلی، در خانه شما آشپزخانه تعطیل است یا خیر، گفت: خیر، اگر انسان بتواند مدیریت درستی را در تمام زندگی داشته باشد می‌تواند در همه موارد مدیریت کند.
وی یادآور شد: بسیاری از مباحث تربیتی در زمان خوردن غذا کنار یکدیگر بر سر سفره صورت می‌گیرد و همین زمان بهترین موقعیت است.
این فعال اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا آشپزی وقت تلف کردن است، اظهار داشت: متأسفانه نسل امروز به سمتی رفته است که می‌خواهد خود را با جامعه مدرنیته امروز مقایسه کند و تصور می‌کند در جاهای دیگر مثل اروپا اینگونه نیست در حالی که در اروپا هم خانواده بسیار مهم است.
نجفی گفت: به نظر بنده آشپزی در خانه یک عشق است و کسی که به خانواده‌اش عشق داشته باشد برای خانواده آشپزی می‌کند و این وقت تلف کردن نیست
وی در ادامه گفت: در جامعه امروز خانم‌ها مدرنیته فکر می‌کنند و تصور می‌کنند آشپزخانه را تعطیل کنند و فست‌فود بگیرند به کلاسشان اضافه می‌شود در حالی که اصلاً این‌طور نیست.
برنامه این هفته «نسل امروز» جمعه ١٣ اردیبهشت ماه با نگاهی به آشپزخانه تعطیل (بررسی آشپزی و غذا از بعد فرهنگی در جامعه امروز ایران) با حضور وحید شالچی جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، سوده نجفی فعال اجتماعی و گفت‌وگو با مرضیه وحید دستجردی وزیر اسبق بهداشت روی آنتن شبکه پنج رفت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چند پیشنهاد خاص و متفاوت برای جشن تولد کودکان

غذا خوردن جلوی تلویزیون چه تاثیری بر کودک شما دارد؟

هر وقت این شرایط پیش آمد، دچار طلاق عاطفی شده اید!

مادران چه تاثیری بر شکل‌گیری شخصیت فرزند دختر دارند؟

چرا کودکان شیطنت می‌کنند؟ از ژنتیک تا تربیت خانوادگی

چه کنید اگر دستپخت همسرتان را دوست ندارید

چرا نباید فرزندتان را بیشتر از همسرتان دوست بدارید؟

به کدام زنان نباید دل بست!

خوشبختی‌های یک زن مطلقه!

حجله‌ای برای عروس‌های کوچک؛ روایتی از کودک همسری در صوفیان و شبستر

والدین بخوانند؛ راهکارهای ترغیب کودکان به تغذیه سالم

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گرایش نوجوانان به سیگار

آمادگی پیش از ازدواج در موفقیت‌آمیز بودن پیوند زناشویی چه تاثیری دارد؟

مادران چه تاثیری بر شکل‌گیری شخصیت فرزند دختر دارند؟

در امتداد تاریکی؛ زنم مرا از خانه بیرون کرد!

20 عاملی که رابطه عاطفی شما را پایدار نگه می‌دارد

نشانه های عشق دروغین مردان در روابط قبل ازدواج را بشناسید

آقایان! با همسر عصبانی‌تان اینگونه رفتار کنید

نحوه صحیح برخورد با دخالت خانواده همسر

درخواست طلاق از همسر به خاطر پرسپولیسی بودن!

روش سرگرم کردن کودک زیر 2 سال

فرزند شما تا چه حد شبیه شما خواهد بود؟

راهکارهای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت فرزندان

4 روش برای ایجاد اوقات فراغت در زندگی یک مادر پر مشغله

همه چیز درباره مسئله شباهت فرزندان با پدر و مادر

آیا خیانت در رابطه زناشویی قابل بخشش است؟

با شوهرم که اجازه نمی‌دهد از خانه بیرون بروم، لج کنم؟

برای تحقیقات ازدواج باید سراغ چه کسانی برویم؟!

در تحقیقات ازدواج، برای شناخت بیشتر فرد چه سوالاتی را باید بپرسیم؟

نشانه های آمادگی مردان برای ازدواج را بشناسید

چرا کودکان بیشترین قربانیان سگ‌ها هستند؟

چگونگی عادت دادن کودک به کالسکه

آداب اولین قرار ملاقات برای ازدواج

حرف‌هایی که نباید به آدم‌های زندگی‌تان بزنید

اگر درخانه نوجوان دارید ببینید

شوهرم مدام به من می‌گوید که از قیافه من خوشش نمی‌آید!

10محور مهم در گفت‌وگوهای پیش از ازدواج

7 نکته طلایی برای رفتار با همسر لجباز

10 جواب قانع کننده برای کسانی که می پرسند چرا ازدواج نکرده اید؟

کار‌هایی که بعد از دعوا با همسر ممنوع است

حد و حدود روابط با والدین همسر

3 رازی که دست مردان را رو می کند

چرا باید هدیه را اول به دخترها داد؟

پدر و مادرها چگونه مربیان ورزش کودکانشان را انتخاب کنند؟

فن رفع دلخوری بین همسران

8 ترفند باردارها برای استقبال از نوروز

روش‌های فوق حرفه‌ای برای برخورد با قهر خانم‌ها!

جاری؛ دوست یا دشمن؟!

خواهرشوهر مشاور مادرشوهر است!

نحوه برخورد با جاری