آریا بانو

آخرين مطالب

جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می‌شوند گوناگون

جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می‌شوند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می‌شوند 8
٦٤
٠
برترین ها / جزایر بسیاری در سراسر دنیا به آهستگی، اما قطعا زیر آب رفته و ناپدید خواهند شد. پس بیایید تا فرصت داریم و این جزیره‌ها به اعماق دریا نرفته اند، نگاهی به آن‌ها بیندازیم.
جزایر سلیمان
جزایر سلیمان، گروهی شامل حدود هزار جزیره در اقیانوس آرام هستند که به آرامی در دریا فرو می‌روند. در واقع سطح دریا از سال 1993، هر سال 8 میلیمتر افزایش می‌آید. دریا آنقدر سریع بالا می‌آید که شهر چویسول تنها 2 متر بالاتر از سطح دریاست و شهر جدیدی در حال ساخت است تا ساکنانش به آنجا منتقل شوند. طبق مقاله‌ای که در سال 2016 منتشر شد، پنج جزیره از جزایر سلیمان تاکنون ناپدید شده اند.
مالدیو
مجمع الجزایر زیبا و محبوب مالدیو در اقیانوس هند تفریحگاه‌های سرسبز و هتل‌های زیر آبی زیادی دارد، اما کم کم به طور کلی زیر آب می‌رود. ارتفاع کم جزیره آن را نسبت به بالا آمدن سطح دریا حساس‌تر کرده است. طبق پیش بینی‌های فعلی، این کشور تا سال 2100 کاملا زیر آب می‌رود. در سال 2009 رئیس جمهور این کشور برای جلب توجه به این فاجعه قریب الوقوع، جلسه‌ای را زیر آب برگزار کرد.
پالائو
سطح دریا در پالائو، واقع در اقیانوس آرام جنوبی از سال 1993 هر سال 8.89 میلیمتر بالا آمده است، یعنی حدود سه برابر متوسط جهانی. و انتظار می‌رود تا سال 2090 حدود 61 سانتیمتر دیگر هم بالا برود. ساکنان می‌گویند هنگام جزر و مد، خانه‌هایشان را آب می‌گیرد و باید به کشور دیگری مهاجرت کنند. حتی عروس‌های دریایی مشهور این جزیره نیز در حال ناپدید شدن هستند، که احتمالا به دلیل تغییرات آب و هوایی است.
میکرونزی
میکرونزی کشوری واقع در اقیانوس آرام است که از 607 جزیره تشکیل شده است. مساحت 700 کیلومتر مربعی آن با کوه ها، درختان، تالاب‌ها و سواحل پر شده است. به دلیل بالا آمدن سطح دریا، چندین جزیره از این کشور در سال‌های اخیر ناپدید شده اند و بقیه به شدت کوچک شده اند.
فیجی
جزایر فیجی واقع در اقیانوس آرام ارتفاع کمی از سطح دریا دارند و نسبت به تغییرات سطح اقیانوس حساس هستند. روستای Vunidogoloa اولین جایی بود که به دلیل افزایش سریع سطح دریا به جای جدیدی منتقل شد. در چند دهه اخیر، چند روستا 15-20 متر از خط ساحلی خود را از دست داده اند. پیش بینی می‌شود تا سال 2050، سطح دریا 43 سانتیمتر افزایش یابد. افزایش دمای افیانوس هم بر صخره‌های مرجانی تاثیر می‌گذارد و باعث سفید شدن مرجان‌ها می‌شود و آن‌ها را نسبت به بیماری آسیب پذیر می‌کند.
تووالو
نخست وزیر تووالو، یک کشور دور افتاده در اقیانوس آرام، اعلام کرد که افزایش سطح دریا و حوادث شدیدتر آب و هوایی، یک تهدید برای جمعیت این کشور هستند. دولت تووالو این کشور را یکی از آسیب پذیترین جا‌های زمین نسبت به افزایش سطح دریا می‌داند که می‌تواند برای 10 هزار سکنه‌اش فاجعه آفرین باشد.
جزیره سیشل
جزیره سیشل در ساحل شرقی آفریقا، در مقایسه با 6000 سال گذشته، افزایش بی سابقه‌ای در سطح دریا را تجربه می‌کند. با توجه به اینکه 85 درصد از توسعه این کشور در خط ساحلی آن قرار دارد، بالا آمدن سطح دریا می‌تواند یک تهدید بزرگ باشد. تنها یک متر افزایش سطح دریا می‌تواند بسیاری از جزایر کم ارتفاع و مناطق ساحلی مسکونی آن را بپوشاند و 70 درصد از مساحت این جزیره را کاهش دهد.
کیریباتی
قرار است همه کسانی که در این جزیره واقع در اقیانوس آرام زندگی می‌کنند، آن را تخلیه کنند. رئیس جمهوری کریباتی در سال 2012 به دنبال خرید زمین در فیجی به عنوان «بیمه تغییرات آب و هوایی» برای ساکنان این جزیره بود. او گفته که کشورش تا سال 2050 غیرقابل سکونت خواهد شد.
جزایر کوک
جزایر کوک در نزدیکی نیوزیلند یکی دیگر از مجموعه جزایری است که تحت تاثیر بالا آمدن سطح آب دریاست. پیش بینی می‌شود تا سال 2090 سطح دریا 55 سانتیمتر افزایش یابد و به جاده ها، پل ها، بنادر و ... آسیب بزند و ساکنان و گردشگری این منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.
پلینزی فرانسه
پلینزی فرانسه یکی از مقاصد گردشگری محبوب است. اما در صد سال آینده، احتمالا ناپدید خواهد شد. پیش بینی می‌شود که 30 درصد از جزایر آن تا پایان قرن زیر آب خواهند رفت. دولت تصمیم دارد به جای رفتن به یک کشور دیگر، برای ساکنان، جزایر شناور در نزدیکی تاهیتی بسازد.
جزیره تانگیر
حتی ایالات متحده هم تحت تاثیر افزایش سطح دریاهاست. جزیره تانگیر در فاصله 20 کیلومتری ساحل شرقی ویرجینیا، تنها با قایق و هواپیما قابل دسترسی است. این جزیره از خیابان‌های باریک، سواحل طبیعی، فروشگاه‌های جذاب تشکیل شده است. با این حال، بیش از 60 درصد از این جزیره از سال 1850 از دست رفته و انتظار می‌رود تا 25 و 50 سال آینده زیر آب برود.
جزایر مارشال
جزایر مارشال، گروهی از جزایر بین هاوایی و استرالیا هستند که با صخره‌های مرجانی و مردم خونگرم شناخته می‌شوند. سطح آب در جزایر مارشال 7 میلیمتر در سال بالا می‌رود که تقریبا دو برابر متوسط جهانی است. پیش بینی می‌شود که تا سال 2030، سطح آب 19 سانتیمتر بالاتر برود و موجب جریان‌های طوفانی و سیل شود.
شیشمارف، آلاسکا
این جزیره کوچک با تنها 650 نفر جمعیت در 50 سال اخیر به تدریج زیر آب رفته و از سال 1997، 30 متر کوچک شده است. پیش بینی می‌شود این جزیره در 20 سال آینده کاملا ناپدید شود. یکی از ساکنان جزیره می‌گوید به دلیل زیر آب رفتن زمین‌ها، مجبور شده 13 بار خانه خود را عوض کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سفری یک دقیقه‌ای به چابهار

تا حالا شکوفه درخت و برف رو یه جا دیده بودید‌؟

از مسجد کبود تبریز بیشتر بدانید

اینجاطبیعت اروپا نیست!

دوربین مخفی ایرانی دندانپزشک قاتل!

صوت/ مناجات خوانی میثم مطیعی در رمضان 98

برای چه هدفی آفریده شده‌ایم؟

سقوط آزاد در دریا

مرتفع‌ترین آبشار لرستان

گام‌هایی که باید قدم به قدم در ماه رمضان برداریم

گردشگران ایرانی این کشور را دوست دارند

ماجرای تله پاتی تیمور لنگ و هیتلر چیست؟

شما حق ندارید در این 14 مکان قدم بگذارید!

طنز/ مفسدان اقتصادی و بیگانگی با مقوله شرم

آبشار این غار دو برابر آبشار نیاگاراست!

جهان شناوری که با سرامیک خلق شدند!

شهرهای ویژه ایران برای گردشگران حرفه‌ای

شگفتی های آمازون اسرارآمیز

خلق آثار هنری با اسکناس‌های ونزوئلا!

طنز/ تغییر اجباری سبک زندگی

4 گوشه دنیا/ رکورد شکنی پنیری در استرالیا

4 گوشه دنیا/ اینترنت 5G در پارک چینی

حال و هوای کربلا در شبهای ماه مبارک رمضان

ویدیوی هوایی از شهر پرهیاهوی لس آنجلس

حیوانات زالی که شبیه عجایب خلقت اند!

4 گوشه دنیا/ تعطیلی ورزشگاه به‌خاطر پرنده

حرکت های نمایشی با اسب در یزد

آیا روزه اولی ها در صورت تشنگی می توانند مقداری آب بخورند؟

پیش من اقرار کن راضی نیستم آبروتو پیش کسی ببری!

شکار دیدنی گراز توسط پلنگ

در آلوده‌ترین جای زمین 80 هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند!

ماه مبارک رمضان در نگاه آیت‌الله طالقانی ‏

دوچرخه ای که باعث مرگ مخترعش شد!

گشتی مجازی در بلندترین سازه ایران

ویدیوی هوایی از دیدنی های توکیوی ژاپن

جاذبه های دیدنی و زیبای ایران

کشف اسکلت 5000 ساله میمون اشرافی در شهر سوخته

حقایقی جالب درباره ترجمه قرآن

چطور به همه کارهایمان برسیم؟

طنز/ سلام وام دارید؟!

کارهایی که فضانوردان نمی توانند در فضا انجام دهند

گزینه‌های متعدد دریک انتخاب درست را بشناسیم

صداهای درونی منفی را کنار بگذارید

تاریخ عجیب قلعه‌ ای که در دیواره یک غار ساخته شد!

4گوشه دنیا/ روستای ترسناکی با مردمان عروسکی!

ترین ها/ قدیمی‌ترین آمفی‌تئاتر دائمی تشریح بدن انسان در جهان

طنز پندانه دستهای آلوده

گوناگون/ غول‌های مهربان فراموش‌شده توماس دامبو

حواس پرتی راننده در پشت چراغ قرمز فاجعه آفرید!

کوتاهترین جنگ در تاریخ