آریا بانو

آخرين مطالب

جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می‌شوند گوناگون

جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می‌شوند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می‌شوند 8
٦٤
٠
برترین ها / جزایر بسیاری در سراسر دنیا به آهستگی، اما قطعا زیر آب رفته و ناپدید خواهند شد. پس بیایید تا فرصت داریم و این جزیره‌ها به اعماق دریا نرفته اند، نگاهی به آن‌ها بیندازیم.
جزایر سلیمان
جزایر سلیمان، گروهی شامل حدود هزار جزیره در اقیانوس آرام هستند که به آرامی در دریا فرو می‌روند. در واقع سطح دریا از سال 1993، هر سال 8 میلیمتر افزایش می‌آید. دریا آنقدر سریع بالا می‌آید که شهر چویسول تنها 2 متر بالاتر از سطح دریاست و شهر جدیدی در حال ساخت است تا ساکنانش به آنجا منتقل شوند. طبق مقاله‌ای که در سال 2016 منتشر شد، پنج جزیره از جزایر سلیمان تاکنون ناپدید شده اند.
مالدیو
مجمع الجزایر زیبا و محبوب مالدیو در اقیانوس هند تفریحگاه‌های سرسبز و هتل‌های زیر آبی زیادی دارد، اما کم کم به طور کلی زیر آب می‌رود. ارتفاع کم جزیره آن را نسبت به بالا آمدن سطح دریا حساس‌تر کرده است. طبق پیش بینی‌های فعلی، این کشور تا سال 2100 کاملا زیر آب می‌رود. در سال 2009 رئیس جمهور این کشور برای جلب توجه به این فاجعه قریب الوقوع، جلسه‌ای را زیر آب برگزار کرد.
پالائو
سطح دریا در پالائو، واقع در اقیانوس آرام جنوبی از سال 1993 هر سال 8.89 میلیمتر بالا آمده است، یعنی حدود سه برابر متوسط جهانی. و انتظار می‌رود تا سال 2090 حدود 61 سانتیمتر دیگر هم بالا برود. ساکنان می‌گویند هنگام جزر و مد، خانه‌هایشان را آب می‌گیرد و باید به کشور دیگری مهاجرت کنند. حتی عروس‌های دریایی مشهور این جزیره نیز در حال ناپدید شدن هستند، که احتمالا به دلیل تغییرات آب و هوایی است.
میکرونزی
میکرونزی کشوری واقع در اقیانوس آرام است که از 607 جزیره تشکیل شده است. مساحت 700 کیلومتر مربعی آن با کوه ها، درختان، تالاب‌ها و سواحل پر شده است. به دلیل بالا آمدن سطح دریا، چندین جزیره از این کشور در سال‌های اخیر ناپدید شده اند و بقیه به شدت کوچک شده اند.
فیجی
جزایر فیجی واقع در اقیانوس آرام ارتفاع کمی از سطح دریا دارند و نسبت به تغییرات سطح اقیانوس حساس هستند. روستای Vunidogoloa اولین جایی بود که به دلیل افزایش سریع سطح دریا به جای جدیدی منتقل شد. در چند دهه اخیر، چند روستا 15-20 متر از خط ساحلی خود را از دست داده اند. پیش بینی می‌شود تا سال 2050، سطح دریا 43 سانتیمتر افزایش یابد. افزایش دمای افیانوس هم بر صخره‌های مرجانی تاثیر می‌گذارد و باعث سفید شدن مرجان‌ها می‌شود و آن‌ها را نسبت به بیماری آسیب پذیر می‌کند.
تووالو
نخست وزیر تووالو، یک کشور دور افتاده در اقیانوس آرام، اعلام کرد که افزایش سطح دریا و حوادث شدیدتر آب و هوایی، یک تهدید برای جمعیت این کشور هستند. دولت تووالو این کشور را یکی از آسیب پذیترین جا‌های زمین نسبت به افزایش سطح دریا می‌داند که می‌تواند برای 10 هزار سکنه‌اش فاجعه آفرین باشد.
جزیره سیشل
جزیره سیشل در ساحل شرقی آفریقا، در مقایسه با 6000 سال گذشته، افزایش بی سابقه‌ای در سطح دریا را تجربه می‌کند. با توجه به اینکه 85 درصد از توسعه این کشور در خط ساحلی آن قرار دارد، بالا آمدن سطح دریا می‌تواند یک تهدید بزرگ باشد. تنها یک متر افزایش سطح دریا می‌تواند بسیاری از جزایر کم ارتفاع و مناطق ساحلی مسکونی آن را بپوشاند و 70 درصد از مساحت این جزیره را کاهش دهد.
کیریباتی
قرار است همه کسانی که در این جزیره واقع در اقیانوس آرام زندگی می‌کنند، آن را تخلیه کنند. رئیس جمهوری کریباتی در سال 2012 به دنبال خرید زمین در فیجی به عنوان «بیمه تغییرات آب و هوایی» برای ساکنان این جزیره بود. او گفته که کشورش تا سال 2050 غیرقابل سکونت خواهد شد.
جزایر کوک
جزایر کوک در نزدیکی نیوزیلند یکی دیگر از مجموعه جزایری است که تحت تاثیر بالا آمدن سطح آب دریاست. پیش بینی می‌شود تا سال 2090 سطح دریا 55 سانتیمتر افزایش یابد و به جاده ها، پل ها، بنادر و ... آسیب بزند و ساکنان و گردشگری این منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.
پلینزی فرانسه
پلینزی فرانسه یکی از مقاصد گردشگری محبوب است. اما در صد سال آینده، احتمالا ناپدید خواهد شد. پیش بینی می‌شود که 30 درصد از جزایر آن تا پایان قرن زیر آب خواهند رفت. دولت تصمیم دارد به جای رفتن به یک کشور دیگر، برای ساکنان، جزایر شناور در نزدیکی تاهیتی بسازد.
جزیره تانگیر
حتی ایالات متحده هم تحت تاثیر افزایش سطح دریاهاست. جزیره تانگیر در فاصله 20 کیلومتری ساحل شرقی ویرجینیا، تنها با قایق و هواپیما قابل دسترسی است. این جزیره از خیابان‌های باریک، سواحل طبیعی، فروشگاه‌های جذاب تشکیل شده است. با این حال، بیش از 60 درصد از این جزیره از سال 1850 از دست رفته و انتظار می‌رود تا 25 و 50 سال آینده زیر آب برود.
جزایر مارشال
جزایر مارشال، گروهی از جزایر بین هاوایی و استرالیا هستند که با صخره‌های مرجانی و مردم خونگرم شناخته می‌شوند. سطح آب در جزایر مارشال 7 میلیمتر در سال بالا می‌رود که تقریبا دو برابر متوسط جهانی است. پیش بینی می‌شود که تا سال 2030، سطح آب 19 سانتیمتر بالاتر برود و موجب جریان‌های طوفانی و سیل شود.
شیشمارف، آلاسکا
این جزیره کوچک با تنها 650 نفر جمعیت در 50 سال اخیر به تدریج زیر آب رفته و از سال 1997، 30 متر کوچک شده است. پیش بینی می‌شود این جزیره در 20 سال آینده کاملا ناپدید شود. یکی از ساکنان جزیره می‌گوید به دلیل زیر آب رفتن زمین‌ها، مجبور شده 13 بار خانه خود را عوض کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وسیله جالبی که کار کشاورزان را بسیار آسان می‌کند

چرا جنگل‌های آمازون برای حیات در زمین مهم است؟

سنت‌های عجیبی که امروزه در میان جوامع مدرن هم رایج است!

دیدنی های ازبکستان را تماشا کنید

حدیثی که باید آن را با آب طلا نوشت

ترفندهای کاربردی برای افزایش هوش هیجانی

تایم لپسی از دومین شهر بزرگ پرتغال

وسایلی که برای سفر جاده ای باید همراه داشته باشید

برج های درختی زیبا در ویتنام

معمای شلیک و زنده ماندن

داستان واقعی/ شهادت بعد از 14 سال مبارزه مخفیانه با ساواک

تاثیر سینمای هند بر یک طوطی!

میخواست حمله کنه پشیمون شد!

تجربه یک هیجان جالب در تابستان داغ

نکات ضروری درباره یکی از عجایب هفتگانه جهان

این چرا صداش اینطوریه؟

هزار دلیل اهمال‌کار‌ها برای انجام ندادن

پاسخ کسانی که زیارت و توسل را شرک می دانند

استفاده از کلاه لبه پهن در دهه 1797 جرم بود؟!

اشتباه یک سه چرخه در خیابان هنگام دور زدن

داستانک/ قبری در مغازه

یک عقرب بسیار نادر با دو نیش!

تلاش بامزه دختربچه برای نقاشی کشیدن روی شن دریا

فال نیمه اول شهریور: ماه جدید باید با برنامه ریزی جدید آغاز شود!

افتتاح بزرگترین مسجد اروپا در چچن

بهشتی کوچک در نزدیکی یاسوج

امامان معصوم چقدر نسبت به ما محبت دارند؟

بچه هاشو با این شوخی سکته داد!

حقیقتی عجیب راجع به مغول‌ها که نمی‌دانستید!

قد این مرد در دنیا رقیب ندارد!

نورپردازی سه بعدی ژاپنی در کاخ گلستان

نفس گیرترین رقابت کشتی را ببینید

بارانی ترین شهرهای جهان

نقاش معروف کاشانی که افسانه شد!

گزینه مناسب برای این تست هوش را پیدا کنید

صخره نوردی بدون تجهیزات ایمنی در ارتفاعات بالا

تخفیف هواپیمایی نیوزیلند به خوش خواب های پروازهای اقتصادی

با 5 خانواده ثروتمند آسیا آشنا شوید

سفر بر اساس ویژگی‌های ماه تولد

سفر به تنگه رِغِز، ماجراجویی پر هیجان در دل آبشار‌های اعجاب انگیز

ماجرای اسبی که با یک غلط املایی مشهور شد!

زندان صورتی برای آرامش

صوت/ سوره‌ای که خواندنش سلامت و یقین انسان را بیشتر می‌کند

تفال/ دمی با غم بسر بردن جهان یکسر نمی‌ارزد

تقویم تاریخ/ اشغال ایران توسط متفقین در جریان جنگ جهانی دوم

سخنان علمای اهل سنت درباره روز مباهله

شکار کردن ماهی بزرگ توسط عقاب

عصر جدید به سبک هندی

خلبانی که داغ ریاست عدم‌ تعهد را بر دل صدام گذاشت

والدینی که دختر خردسال را مجبور به گیاهخواری کردند!