آریا بانو

آخرين مطالب

علت یخ زدن کولر گازی و راه حل‌های برطرف کردن آن اجتماعي

علت یخ زدن کولر گازی و راه حل‌های برطرف کردن آن

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
علت یخ زدن کولر گازی و راه حل‌های برطرف کردن آن 3
١٢٤
٠
ستاره/ یخ زدن کولر گازی می‌تواند به دلیل بروز مشکل برای قطعات خنک کننده یا مسدود شدن فیلتر و کویل‌های کولر رخ داده باشد. با سرویس به‌موقع کولر گازی می‌توانید از یخ زدن آن در زمستان و تابستان پیشگیری کنید.یخ زدن کولر گازی می‌تواند به صورت برفک‌هایی روی لوله‌های مسی دستگاه نمایان شود، یا این که درون کولر گازی یک قالب یخ بزرگ تشکیل شود و کاربران را نیازمند دریافت خدمات تعمیر کولر گازی کند. این اتفاق سبب می‌شود که کولر گازی دیگر راندمان مناسب قبل را نداشته باشد و به مرور با افزایش یخ و برفک‌های درون آن قدرت سرمایش یا گرمایش دستگاه نیز کاهش پیدا کند. در بیشتر مواقع، کاربران زمانی متوجه می‌شوند کولر گازی دچار مشکل شده که در یک روز گرم و سوزان تابستانی با مشکل عدم انتشار باد خنک از دستگاه مواجه می‌شوند. در این مطلب به اقدامات اولیه هنگام یخ زدن کولر گازی و دلایل این اتفاق و راه حل‌های آن می‌پردازیم.
هنگام یخ زدن کولر گازی باید چه کار کنیم؟
اولین کاری که هنگام مواجه شدن با این مشکل باید انجام دهید، خاموش کردن کولر گازی است؛ زیرا مادامی که دستگاه کار می‌کند و هوای خنک درون کولر گازی جریان دارد، یخ‌های درون آن بیشتر خواهد شد و سبب مختل شدن عملکرد دستگاه می‌شود.
برخی از مواقع که یخ درون کولر گازی شدید است و تعمیر آن مشکل می‌شود، تعمیرکاران ترموستات دستگاه را روی حالت گرمایش تنظیم می‌کنند تا مقداری از یخ‌های درون دستگاه آب شود.
توجه داشته باشید که برای این کار باید ابتدا لوله تخلیه آب و مسیر تخلیه آب را مورد بررسی قرار دهید؛ زیرا به محض ذوب شدن یخ، مقدار زیادی آب از درون دستگاه تخلیه خواهد شد و باید آن را به سمت بیرون هدایت کنید.
دلایل یخ زدن کولر گازی و راه حل هر کدام
1. به دلیل کم بودن گاز مبرد
اولین گزینه‌ای که می‌تواند سبب یخ زدن لوله‌های کولر گازی و تشکیل شدن قالب یخ درون دستگاه شود، کاهش گاز مبرد یا خنک کننده است.
گاز مبرد R22 که برای اغلب سیستم‌های تهویه مطبوع مانند کولر گازی استفاده می‌شود، با جذب گرمای محیط تبخیر شده و سبب انتشار باد خنک از کولر گازی می‌شود. این گاز نقطه جوش بالایی دارد و به همین دلیل یک انتخاب مناسب برای انواع سیستم‌های تهویه مطبوع به حساب می‌آید.
در صورتی که میزان گاز مبرد درون کولر گازی کم باشد یا این که هوای محیط بیش از اندازه گرم باشد و گاز مبرد سریع به نقطه جوش برسد، لوله‌های کولر گازی که گاز مبرد درون آن حرکت می‌کند، برفک می­‌زند.
این برفک‌ها شاید در ابتدا کم باشد و کاربران به آن توجه نشان ندهند، اما همین برفک‌های جزئی می‌تواند به مرور سبب کاهش راندمان کولر گازی شود و عملکرد دستگاه را دچار مشکل کند.
راه حل برطرف کردن این مشکل: برای پیشگیری از بروز یخ زدن کولر گازی، باید در ابتدا به نوع گاز مبردی که برای کولر گازی انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید. انتخاب گازهای مبرد خالص مانند R22 سبب می‌شود که دستگاه راندمان مناسبی داشته باشد و در همان ماه‌های اول به تعمیر کولر گازی نیاز پیدا نکنید.
میزان گاز مبرد کولر گازی باید در بازه‌های زمانی مشخص و هنگام سرویس دستگاه بررسی شود. در صورتی که گاز خنک کننده موجود در کولر گازی کم شده، باید شارژ گاز کامل یا تکمیلی کولر گازی انجام شود.
گاز مبرد R22
2. به دلیل حبس شدن هوای خنک
اگر کولر گازی منزلتان نمی‌تواند آن‌گونه که باید و شاید هوا را گرم کند، باید به دنبال دلیل یخ زدن کولر گازی در زمستان باشید. عدم انتشار هوای کافی از کولر گازی می‌تواند به دلیل مسدود شدن دریچه‌های هوای دستگاه و عدم گردش هوا درون آن رخ داده باشد.
در صورتی که کولر گازی را در محل مناسبی نصب نکرده باشید و برای آن یک گوشه اتاق را در نظر گرفته باشید، باد گرم به خوبی در محیط منتشر نشده و باد کولر در اطراف آن حبس می­‌شود. این کار می‌تواند یکی از دلایل یخ زدن قطعات درونی کولر گازی باشد.
مسدود شدن فیلترهای کولر گازی نیز می‌تواند سبب عدم انتشار باد خنک یا گرما از درون دستگاه شود. حبس شدن باد خنک و باد گرم درون کولر گازی از دیگر دلایل ایجاد یخ و برفک درون دستگاه است.
راه حل: برای برطرف کردن این مشکل، در اولین گام باید محلی که کولر را در آن نصب کرده‌اید بررسی نمایید. برای این که متوجه شوید باد خنک از درون دستگاه منتشر می‌شود یا خیر، کافی است زمانی که کولر روشن است در مقابل آن در فاصله‌ای مناسب قرار بگیرید. در صورتی که حس کردید جریان باد و قدرت آن کم است، باید محل قرارگیری دستگاه را تغییر دهید.
دومین کاری که باید در این مرحله انجام دهید بررسی وضعیت فیلترهای کولر گازی و تمیز کردن آن‌ها است. با تمیز کردن کولر گازی و نصب دستگاه در محل مناسب می‌توانید مشکل یخ زدن آن را برطرف کنید.
3. یخ زدن کولر گازی به دلیل کثیف بودن کویل ها
از جمله مشکلاتی که در یخ زدن کولر گازی تأثیرگذار است می‌توان به کثیف بودن کویل‌های دستگاه اشاره کرد. هوای خنک تولید شده توسط کولر گازی از میان کویل‌ها یا فین‌ها عبور می‌کند و در محیط منتشر می‌شود.
برخورد هوای خنک یا گرم به کویل ها سبب می‌شود که فین‌ها یخ بزنند. این یخ‌ها به مرور با کار کردن مدام کولر گازی افزایش پیدا می‌کنند و سبب می‌شود که یخ موجود در پشت کویل‌ها بزرگ و بزرگ‌تر شود. به گونه‌ای که پس از چند ماه هوای بسیار کمی از درون کولر گازی منتشر خواهد شد.
راه حل برطرف کردن این مشکل: برای این که کویل ها کمتر رطوبت جذب کنند و دچار یخ زدگی نشوند، سرویس‌کاران کولر گازی از یک مسواک یا فرچه نرم برای از بین بردن گرد و خاک و آلودگی‌های روی آن‌ها استفاده می‌کنند؛ بنابراین برای این که کویل‌های دستگاه برفک نگیرند، باید سرویس کولر گازی را به موقع انجام دهید.
جمع بندی
یخ زدن کولر گازی به هر دلیل که رخ داده باشد، عملکرد این دستگاه را مختل می‌کند و کاربران نمی‌توانند از گرمایش یا سرمایش این محصول استفاده کنند. از جمله مواردی که سبب یخ زدن این دستگاه می‌شود می‌توان به نصب نامناسب کولر گازی، کمبود میزان شارژ گاز دستگاه، آلوده بودن فیلتر کولر گازی و همچنین کثیف بودن کویل‌های دستگاه اشاره کرد.
از دیگر موارد تأثیرگذار در یخ زدن کولر عبارتند از بروز مشکل برای کمپرسور کولر گازی و خرابی فن دمنده که می‌تواند سبب یخ زدن لوله رفت کولر گازی یا یخ زدن لوله برگشت کولر شود.
برای برطرف کردن این مشکلات باید از افرادی کمک بگیرید که دانش فنی در رابطه با تعمیر کولر گازی را دارند؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباهی در تعمیرات یا سرویس دستگاه می‌تواند منجر به خرابی همیشگی کولر گازی شود!

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصاویری از سقوط پراید به دره

فرهنگی که زندگی‌ها را سبز می‌کند

قبرتون رو که آماده کردیم!

3 کشته و 6 مصدوم بر اثر برخورد صاعقه در کشور

مرگ در زیر چرخ‌های تراکتور

فرونشست عجیب زمین در «جوانرود»

وضعیت طلاق در کشور از زبان استاد دانشگاه تهران

همکاری 600 هزار حامی با کمیته‌امداد /تقدیر از 13 نیکوکار نمونه کشوری

ادرار کودک شیرخوارم بدبوست

چگونه درست انتقاد کنیم؟

انواع لباس های سرهمی بانمک

چگونه ماسک زغال خانگی درست کنیم؟

دوست 15 ساله‌ام به خاطر ازدواج خواننده محبوب‌اش مدام گریه می‌کند!

شما جای عروس خانم باشی چه می کنی!؟

کشف محموله 50 کیلوگرمی شیشه از پرواز بم - تهران

تلف شدن 105 رأس گوسفند در اثر برخورد صاعقه

تصمیم مهم مجلس درباره مجازات اسید پاشی: "تخفیف ندارد"

فوت فردی در استخر منطقه مرزداران تهران

فرار لحظه آخری از ماشین در حال غرق شدن

ورود «نانو پودرهای غیرسمی» به میدان مبارزه با موش‌های تهران

افزایش دمای کشور از ابتدای هفته آینده

سنت‌های ایرانی به روایت دختر آلمانیِ پیکان‌سوار

پیش‌بینی رگبار و رعد و برق در اغلب مناطق کشور

واکنش پلیس به تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

استفاده بهینه از آب و هوای سیستان و بلوچستان

شدت افزایش طلاق نداریم

الم شنگه کودک نوپا را جدی نگیرید

راه‌های تربیت فرزندانی بخشنده و مهربان باتوجه به گروه سنی‌شان

من دامادم؛ یک معتاد به گیم!

رایج‌ترین مشکلات روابط دوستانه و راهکار‌های آن‌ها

توضیحات رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی درباره سؤالات امتحان نهایی

کشف شیشه در هواپیمای بم –تهران؛ چهار نفر از کارکنان فرودگاه بم دستگیر شدند

بارش باران پس از تندباد سراغ اهواز رفت

آزمایشگاه جنایی، قـاتل را معرفی کرد

اقدام احمقانه معلم مهدکودک حادثه ساز شد!

نظر بهزیستی درباره تردد معلولان در چهارراه ولیعصر

آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال 1430

صبح آخرین روز اردیبهشت تون بخیر

آتش در گندمزارهای اندیمشک

تندباد در اهواز؛ هواشناسی غافلگیر شد

خطر در کمین بازار تهران

لحظه پرتاب‌شدن سمند از مکانیکی پس از منفجر شدن

شگرد 2 جوان برای سرکیسه کردن بیمه ها و رانندگان

نماینده مجلس: راننده پورشه در اصفهان مرتکب قتل عمد شده است

مددکاری که جلوی دوربین نیامد

رود سرباز زنده شد

تندباد برای خرمشهر مشکل درست کرد

ماجرای عجیب کارگر آجیل فروشی که در روز خواستگاری به دروغ گفت کارگردانم

آخرین جزئیات طوفان غافلگیر کننده اهواز

امدادگری که به امداد نیاز پیدا کرد!