آریا بانو

آخرين مطالب

علت یخ زدن کولر گازی و راه حل‌های برطرف کردن آن اجتماعي

علت یخ زدن کولر گازی و راه حل‌های برطرف کردن آن

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
علت یخ زدن کولر گازی و راه حل‌های برطرف کردن آن 3
١٢٤
٠
ستاره/ یخ زدن کولر گازی می‌تواند به دلیل بروز مشکل برای قطعات خنک کننده یا مسدود شدن فیلتر و کویل‌های کولر رخ داده باشد. با سرویس به‌موقع کولر گازی می‌توانید از یخ زدن آن در زمستان و تابستان پیشگیری کنید.یخ زدن کولر گازی می‌تواند به صورت برفک‌هایی روی لوله‌های مسی دستگاه نمایان شود، یا این که درون کولر گازی یک قالب یخ بزرگ تشکیل شود و کاربران را نیازمند دریافت خدمات تعمیر کولر گازی کند. این اتفاق سبب می‌شود که کولر گازی دیگر راندمان مناسب قبل را نداشته باشد و به مرور با افزایش یخ و برفک‌های درون آن قدرت سرمایش یا گرمایش دستگاه نیز کاهش پیدا کند. در بیشتر مواقع، کاربران زمانی متوجه می‌شوند کولر گازی دچار مشکل شده که در یک روز گرم و سوزان تابستانی با مشکل عدم انتشار باد خنک از دستگاه مواجه می‌شوند. در این مطلب به اقدامات اولیه هنگام یخ زدن کولر گازی و دلایل این اتفاق و راه حل‌های آن می‌پردازیم.
هنگام یخ زدن کولر گازی باید چه کار کنیم؟
اولین کاری که هنگام مواجه شدن با این مشکل باید انجام دهید، خاموش کردن کولر گازی است؛ زیرا مادامی که دستگاه کار می‌کند و هوای خنک درون کولر گازی جریان دارد، یخ‌های درون آن بیشتر خواهد شد و سبب مختل شدن عملکرد دستگاه می‌شود.
برخی از مواقع که یخ درون کولر گازی شدید است و تعمیر آن مشکل می‌شود، تعمیرکاران ترموستات دستگاه را روی حالت گرمایش تنظیم می‌کنند تا مقداری از یخ‌های درون دستگاه آب شود.
توجه داشته باشید که برای این کار باید ابتدا لوله تخلیه آب و مسیر تخلیه آب را مورد بررسی قرار دهید؛ زیرا به محض ذوب شدن یخ، مقدار زیادی آب از درون دستگاه تخلیه خواهد شد و باید آن را به سمت بیرون هدایت کنید.
دلایل یخ زدن کولر گازی و راه حل هر کدام
1. به دلیل کم بودن گاز مبرد
اولین گزینه‌ای که می‌تواند سبب یخ زدن لوله‌های کولر گازی و تشکیل شدن قالب یخ درون دستگاه شود، کاهش گاز مبرد یا خنک کننده است.
گاز مبرد R22 که برای اغلب سیستم‌های تهویه مطبوع مانند کولر گازی استفاده می‌شود، با جذب گرمای محیط تبخیر شده و سبب انتشار باد خنک از کولر گازی می‌شود. این گاز نقطه جوش بالایی دارد و به همین دلیل یک انتخاب مناسب برای انواع سیستم‌های تهویه مطبوع به حساب می‌آید.
در صورتی که میزان گاز مبرد درون کولر گازی کم باشد یا این که هوای محیط بیش از اندازه گرم باشد و گاز مبرد سریع به نقطه جوش برسد، لوله‌های کولر گازی که گاز مبرد درون آن حرکت می‌کند، برفک می­‌زند.
این برفک‌ها شاید در ابتدا کم باشد و کاربران به آن توجه نشان ندهند، اما همین برفک‌های جزئی می‌تواند به مرور سبب کاهش راندمان کولر گازی شود و عملکرد دستگاه را دچار مشکل کند.
راه حل برطرف کردن این مشکل: برای پیشگیری از بروز یخ زدن کولر گازی، باید در ابتدا به نوع گاز مبردی که برای کولر گازی انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید. انتخاب گازهای مبرد خالص مانند R22 سبب می‌شود که دستگاه راندمان مناسبی داشته باشد و در همان ماه‌های اول به تعمیر کولر گازی نیاز پیدا نکنید.
میزان گاز مبرد کولر گازی باید در بازه‌های زمانی مشخص و هنگام سرویس دستگاه بررسی شود. در صورتی که گاز خنک کننده موجود در کولر گازی کم شده، باید شارژ گاز کامل یا تکمیلی کولر گازی انجام شود.
گاز مبرد R22
2. به دلیل حبس شدن هوای خنک
اگر کولر گازی منزلتان نمی‌تواند آن‌گونه که باید و شاید هوا را گرم کند، باید به دنبال دلیل یخ زدن کولر گازی در زمستان باشید. عدم انتشار هوای کافی از کولر گازی می‌تواند به دلیل مسدود شدن دریچه‌های هوای دستگاه و عدم گردش هوا درون آن رخ داده باشد.
در صورتی که کولر گازی را در محل مناسبی نصب نکرده باشید و برای آن یک گوشه اتاق را در نظر گرفته باشید، باد گرم به خوبی در محیط منتشر نشده و باد کولر در اطراف آن حبس می­‌شود. این کار می‌تواند یکی از دلایل یخ زدن قطعات درونی کولر گازی باشد.
مسدود شدن فیلترهای کولر گازی نیز می‌تواند سبب عدم انتشار باد خنک یا گرما از درون دستگاه شود. حبس شدن باد خنک و باد گرم درون کولر گازی از دیگر دلایل ایجاد یخ و برفک درون دستگاه است.
راه حل: برای برطرف کردن این مشکل، در اولین گام باید محلی که کولر را در آن نصب کرده‌اید بررسی نمایید. برای این که متوجه شوید باد خنک از درون دستگاه منتشر می‌شود یا خیر، کافی است زمانی که کولر روشن است در مقابل آن در فاصله‌ای مناسب قرار بگیرید. در صورتی که حس کردید جریان باد و قدرت آن کم است، باید محل قرارگیری دستگاه را تغییر دهید.
دومین کاری که باید در این مرحله انجام دهید بررسی وضعیت فیلترهای کولر گازی و تمیز کردن آن‌ها است. با تمیز کردن کولر گازی و نصب دستگاه در محل مناسب می‌توانید مشکل یخ زدن آن را برطرف کنید.
3. یخ زدن کولر گازی به دلیل کثیف بودن کویل ها
از جمله مشکلاتی که در یخ زدن کولر گازی تأثیرگذار است می‌توان به کثیف بودن کویل‌های دستگاه اشاره کرد. هوای خنک تولید شده توسط کولر گازی از میان کویل‌ها یا فین‌ها عبور می‌کند و در محیط منتشر می‌شود.
برخورد هوای خنک یا گرم به کویل ها سبب می‌شود که فین‌ها یخ بزنند. این یخ‌ها به مرور با کار کردن مدام کولر گازی افزایش پیدا می‌کنند و سبب می‌شود که یخ موجود در پشت کویل‌ها بزرگ و بزرگ‌تر شود. به گونه‌ای که پس از چند ماه هوای بسیار کمی از درون کولر گازی منتشر خواهد شد.
راه حل برطرف کردن این مشکل: برای این که کویل ها کمتر رطوبت جذب کنند و دچار یخ زدگی نشوند، سرویس‌کاران کولر گازی از یک مسواک یا فرچه نرم برای از بین بردن گرد و خاک و آلودگی‌های روی آن‌ها استفاده می‌کنند؛ بنابراین برای این که کویل‌های دستگاه برفک نگیرند، باید سرویس کولر گازی را به موقع انجام دهید.
جمع بندی
یخ زدن کولر گازی به هر دلیل که رخ داده باشد، عملکرد این دستگاه را مختل می‌کند و کاربران نمی‌توانند از گرمایش یا سرمایش این محصول استفاده کنند. از جمله مواردی که سبب یخ زدن این دستگاه می‌شود می‌توان به نصب نامناسب کولر گازی، کمبود میزان شارژ گاز دستگاه، آلوده بودن فیلتر کولر گازی و همچنین کثیف بودن کویل‌های دستگاه اشاره کرد.
از دیگر موارد تأثیرگذار در یخ زدن کولر عبارتند از بروز مشکل برای کمپرسور کولر گازی و خرابی فن دمنده که می‌تواند سبب یخ زدن لوله رفت کولر گازی یا یخ زدن لوله برگشت کولر شود.
برای برطرف کردن این مشکلات باید از افرادی کمک بگیرید که دانش فنی در رابطه با تعمیر کولر گازی را دارند؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباهی در تعمیرات یا سرویس دستگاه می‌تواند منجر به خرابی همیشگی کولر گازی شود!

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خطر مخدر «گل» به شدت جدی است

برای موتور سواران قانون نباید رعایت شود؟

تنها راه تهران برای درمان آلودگی هوا

آتش‌سوزی در بازار گلی در تهران

زلزله 4.5 ریشتری فاریاب کرمان را لرزاند

حکم قضایی پدری که دختر خود را کشت تا به بهشت بفرستد

رسانه‌های معاند دو کلیپ درباره حجاب را هم نتوانستند تحمل کنند

کنایه علی ضیا به فاصله طبقاتی و شهرک لاکچری تهران

قصه امشب؛ الیور توئیست

ماسک زیبایی و مغذی برای آبرسانی پوست

روایت جالب مهمان برنامه فرمول یک از ورودش به بخش اعصاب

شرط ایجاد توارث میان زوجین چیست؟

تابلوهای نقاشی فانتزی و متفاوت خلق کنید

مادر شدم بی‌آنکه لباس عروسی بپوشم و همسر شده باشم!

اشتغال زنان تاثیری در آمار طلاق و فرزندآوری دارد؟

راهکار‌‌هایی ساده برای بهبود روابط زناشویی

نیازمند اصلاح برخی قواعد حاکم بر تامین اجتماعی هستیم

احساس فقردر زندگی را چطور از خود دور کنیم؟

خطرناک‌ترین محلات جهان

معجزه شفافیت در کانادا

فروشنده هوشیار باند سارقان سابقه‌دار را گیر انداخت

جزئیات تلخ مرگ کودک 12 ساله به خاطر تقلید از برنامه عصر جدید

جزئیات حادثه ورود خودرو به جمعیت مردم در تهران

بگو مگوهای خبری در مورد نرخ‌های بی حساب بلیط هواپیما

گزارش سازمان جهانی بهداشت از آنفلوآنزای پرندگان در ایران

مردم با بار کامیون واژگون شده چه کردند؟

آموزش تهیه دکوری زیبا برای منزل

با سیاهی زیر چشم خداحافظی کنید

گلدانی زیبا برای خانه با گل های کوچک

با هنر خودتان تابلو درست کنید

دکوری های بسیار جذاب برای باسلیقه ها

توصیه‌های نجات بخش برای کودکان در گرم‌ترین روزهای‌سال

جدیدترین مدل های فرنچ ناخن برای همه جا

ویدئویی برای خوشگل سازی ناخن ها

ویدئویی پر از ساختنی های شیک و دکوری

تاثیرات منفی استفاده بیش از حد موبایل در خانواده

عروس خانم ها مراقب مدل موی خود باشند

بدرفتاری کودک چه دلایلی دارد؟

چه رنگ مویی به رنگ چشم و پوستم می آید؟

افت کیفیت زندگی کودکان چاق

فشار گرانی مسکن و اجاره بها به بازنشستگان/ مسکن مهر به بازنشستگان واگذار شود

پیگیری وصول مطالبات تامین اجتماعی از دولت/ تصمیمی نمی‌گیریم که بیمه‌شدگان فعلی متضرر شوند

از خطرناک‌ترین محلات جهان تا بازداشت و بازجویی تعدادی در سازمان غذا و دارو

رئیس حج و زیارت: ما وکیل حجاج هستیم

بازدید تولیت آستان قدس از یک روستای محروم

2 یوزپلنگ ایرانی در طبس مشاهده شد

زلزله در استان فارس

مشاهده عروس دریایی غول‌پیکر در انگلیس

گرمای هوا ساعت کاری خوزستان را کم کرد

دستگیری یکی از اراذل متواری پایتخت