آریا بانو

آخرين مطالب

ایرانسرا/ شهرهای کمتر شناخته شده ایران برای گردشگری کدامند؟ گوناگون

ایرانسرا/ شهرهای کمتر شناخته شده ایران برای گردشگری کدامند؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
ایرانسرا/ شهرهای کمتر شناخته شده ایران برای گردشگری کدامند؟ 7
١٠٢
٠
کجارو / گردشگران معمولاً سفر به شهرهای بزرگ و مطرحی نظیر اصفهان و مشهد را در برنامه‌ی خود قرار می‌دهند، حال آنکه شهرهای کمتر شناخته‌شده‌ی ایران نیز در نوع خود دیدنی و جذاب هستند.
بااینکه اصفهان و شیراز، سهم زیادی از گردشگران خارجی و حتی داخلی را از آن خود کرده‌اند، اما شهرهای فوق‌العاده زیبای دیگری نیز در ایران وجود دارد که سفر به آن‌ها می‌تواند به‌اندازه‌ی این دو شهر جذاب و به‌یادماندنی باشد. از آنجا که این شهرها نیز ارزش دیدن دارند، با مطالعه‌ی این مقاله‌ می‌توانید اطلاعات بیشتری از آن‌ها به‌دست آورید.
اهواز
اهواز جزو شهرهایی است که مورد بی‌مهری قرار گرفته است و معمولاً در فهرست برنامه‌ی گردشگران نیست. گرمای سوزان و طوفان‌های گرد و غبار عملاً آن را برای بخش اعظمی از سال غیرمسکونی کرده است؛ بااین‌حال چند هفته‌ی اول فصل بهار می‌تواند فرصت خوبی برای آشنایی با فرهنگ غنی و مردم مهمان‌نواز اهواز باشد. رودخانه‌ی کارون پرآب‌ترین رودخانه ایران، با سرچشمه گرفتن از کوه‌های بختیاری، با ورود به اهواز، این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند؛ پس قایق‌سواری روی کارون و همچنین بازدید از شهرهای مجاور، آبادان و خرمشهر، را نیز می‌توانید در برنامه‌ی خود قرار دهید. تا در این شهر جنوبی هستید، غذاهای محلی نظیر قلیه ماهی (غذای تندی با ماهی) و غذاهای خیابانی لشکر آباد را حتماً امتحان کنید و تجربه‌ای به‌یادماندنی برای خود بسازید.
نطنز
نطنز در مسیر کاشان به اصفهان قرار دارد و چند ساعت گشت‌و‌گذار در این شهر مملو از زمین‌های کشت زعفران و باغ‌های انار می‌تواند لذت‌بخش باشد. آرامگاه شیخ عبدالصمد در نطنز با گنبد گچی زیبا و درخت چنار چند صد ساله و معبد آتش نیز از جاهای دیدنی نطنز به‌شمار می‌روند. این شهر را به سفال‌هایش می‌شناسند، پس در کارگاه سفالگری مجاور مسجد توقف کنید و با این هنر زیبا بیشتر آشنا شوید. سپس در شهر قدمی بزنید، مطمئناً تماشای خانه‌های خشتی با درهای رنگارنگ می‌تواند جذاب باشد. در باغ‌شهر تاریخی نطنز آثار تاریخی متعددی وجود دارد از جمله: مسجد جامع نطنز، آتشکده ساسانی، مجموعه آب انبارهای تاریخی در محلات نطنز، مسجد کوی میر، حمام افوشته، شربتخانه سید واقف، مسجد جامع افوشته، آسیاب‌های سرشک، سرابان و پمه، مسجد خواجه، کاروانسرای میر ابوالمعالی (قلعه کوهاب)، گنبدباز و دژ وشاق.
شوشتر
شوشتر نیز جزو شهرهایی است که کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، هرچند یکی از شگفت‌انگیزترین مهندسی‌ها را می‌توان در سیستم تاریخی هیدرولیکی شوشتر مشاهده کرد.
یکی از شگفت‌انگیزترین مهندسی‌ها را می‌توان در سیستم تاریخی هیدرولیکی شوشتر مشاهده کرد
قدمت این سیستم آبرسانی باستانی که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، به زمان هخامنشیان و پادشاهی داریوش بزرگ در سده پنجم میلادی برمی‌گردد. بازدید از قلعه‌ی سلاسل، ارگ باستانی شوشتر با قدمت دو هزارسال که بخشی از سیستم دفاعی شهر در دوران باستان بوده است نیز می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد. برای صرف یک نهار لذیذ می‌توانید به رستوران خانه‌ی مستوفی از معروف‌ترین عمارت‌های تاریخی شوشتر متعلق به دوره‌ی قاجار بروید و از تماشای رود کارون،‌ کاخ و پل شادروان، قدیمی‌ترین پل جهان، لذت ببرید.
بندر لافت
قشم را به‌خاطر طبیعت بکر و شگفت‌انگیزش، جزیره‌ی عجایب هفتگانه می‌دانند؛ بااین‌حال یکی از مناطقی که گردشگران قبل از ترک جزیره باید ببینند، بندر لافت است. این منطقه‌ی بندری آرام و تاریخی در گوشه‌ی شمال‌غربی قشم قرار دارد و وجود تعداد زیادی بادگیر در خط افق آن می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. بناهای روستا خیلی نزدیک به هم ساخته شده و کوچه‌های آن نیز بسیار تنگ و باریک هستند. بادگیرهای کوچک و بزرگ خانه‌های روستایی که در میان باغ‌ها و نخلستان‌ها قرار گرفته‌اند، شکوه و زیبایی خاصی به این روستای ساحلی بخشیده‌اند. قدم‌زدن در لافت و بازدید از چاه‌ها و آب‌انبارهای سنتی و بعد هم کارگاه لنج‌سازی، خاطره‌ای متفاوت از قشم برای شما خواهد ساخت. علاوه‌براین چهره‌ی طبیعی روستای لافت در میان درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند، همراه با زیبایی خیره‌کننده‌ی دریا و جنگل شناور حرا برای هر تازه‌واردی جذاب است.
بندر انزلی
بندر انزلی در استان گیلان و در امتداد دریای خزر قرار دارد و مرکز تولید خاویار ایران به‌حساب می‌آید. شهر انزلی به‌واسطه‌ی سواحل خزر و تالاب بین‌المللی بندر انزلی، از چند جزیره و شبه جزیره تشکیل شده‌ است که با پل به هم مرتبط هستند. این شهر بندری آرام که گله‌های گاو و مرغ به آزادی در آن رفت‌و‌آمد می‌کنند،‌ تالاب انزلی را در خود جای داده که زیستگاه گونه‌های مختلف پرندگان و نیلوفر آبی خزر است. قایق‌سواری در سفیدرود و تماشای حیات‌وحش هم می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد. پل‌های تاریخی انزلی و غازیان، پارک ساحلی (بلوار)، کاخ موزه‌ی نیروی دریایی، موج‌شکن، مناره یا برج ساعت، عمارت قدیمی دادگستری برخی از جاهای دیدنی بندر انزلی به‌شمار می‌روند.
همدان
همدان در منطقه‌ی غربی و کوهستانی ایران قرار دارد و میراث‌دار تمدن باستانی هگمتانه با قدمتی بیشتر از هخامنشیان است. اینجا اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها، بوده‌ است؛ بااین‌حال قدیمی‌ترین آثار یافت‌شده از محوطه‌ی باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه مربوط به دوران هخامنشیان هستند. همچنین این شهر در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور بوده‌ است. از جاهای دیدنی همدان می‌توان به آرامگاه ابوعلی سینا و بابا طاهر، گنج‌نامه (کتیبه‌هایی به خط میخی که به دستور داریوش بزرگ و خشایارشاه حجاری شده‌اند و هر کدام در سه ستون 20 سطری به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو هستند)، گنبد علویان، آرامگاه استر و مردخای، برج قربان، مسجد جامع همدان و بازار همدان اشاره کرد.
درست در 100 کیلومتری شمال همدان، غار علی‌صدر قرار دارد که از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است و همچنین طولانی‌ترین مسیر قایق‌رانی درون غار در جهان را دارد. محوطه‌ی غار دالان‌های پیچ‌درپیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آب‌ها، دریاچه‌ی بزرگی درون غار به‌وجود آمده و از این‌رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. زمین‌شناسان قدمت سنگ‌های این غار را به دوره‌ی ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (190–136 میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند. اگر به همدان سفر کردید، حتماً سری به شهر لالجین بزنید که قطب هنر سفال و سرامیک ایران است و این صنایع‌دستی ارزشمند را به‌عنوان سوغاتی تهیه کنید.
نیشابور
شهرهای شرق ایران اغلب شاهد تعداد کمی از گردشگران هستند، در این میان می‌توان به نیشابور اشاره کرد که حتی شاعر آرژانتینی،‌ خورخه بورخس، در نوشته‌هایش از این شهر یاد کرده است. نیشابور در روزگاران گذشته جزو 10 شهر بزرگ ایران بوده است که بعد از حمله‌ی مغول‌ها در قرن سیزدهم میلادی رو به افول نهاد. آرامگاه شاعران بزرگ ایرانی نظیر خیام،‌ عطار و یغما و نقاش معروف کمال‌الملک در این شهر قرار دارد. موقعیت استراتژیک کارونسرای شاه عباسی باعث شده بود که در گذشته محل رفت‌و‌آمدهای زیادی باشد، هرچند اکنون به موزه تبدیل شده است و ارزش دیدن دارد. باتوجه به اینکه نیشابور در نزدیکی شهر مقدس مشهد قرار دارد، مسافران مشهد می‌توانند در سفری یک روزه خود را به این شهر برسانند و از جاهای دیدنی نیشابور دیدن کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه کار‌هایی را باید در شب قدر انجام داد؟

داستانی شنیدنی درباره مرحوم آیت الله مرندی

سید بحرالعلوم در شب قدر از خدا چه خواست؟

دو خانه‌ای که انسان آن را آباد می‌کند

حیدر حیدر مداحی زیبای حاج محمود کریمی

بهترین دعا در شب‌های قدر چیست؟

قبرستانی که مردگان آن دفن نمی‌شوند!

ساندویچ استیک 340 دلاری با روکش طلا!

تلاوت زیبای سوره آل‌عمران با صدای استاد شحات انور

مرد بی گناهی که 46 سال در زندان بود!

مداحی زیبای بنی‌ فاطمه به سبک «یا علیُّ یا عظیم»

فرار دزدکی مشتریان پس از صرف غذا در رستوران!

گوناگون/ تجربه ای شگفت انگیز از یک رستوران روباتیک

سقوط مرگبار در صحنه تئاتر!

دروازه بانی یک گربه

تعقیب و گریز کمدی دزد و پلیس

احوالات زهد ملا مهدی نراقی

درآمدزایی از توریست ها به بهای حیوان آزاری!

نجات مرد گرفتار در آتش

هواپیمای حمل هواپیما !

فرار به موقع خودرو از ریزش پل

اقدام جالب یک هنرمند برای رسیدن به جشنواره هنری

خوش شانسی توریست پس از آتش گرفتن محل اقامتش!

گوناگون/ مجسمه هزار ساله بودایی یک راهب است!

خون گریه کردن مرد ایتالیایی!

گرانقیمت‌ترین چای کیسه‌ای جهان با طعم طلا و الماس!

امروز چیا بدونیم: از کمربندهای انتحاری تا گوشی های نجومی

با یه دردِ سی ساله دل به این سَحَر بسته

حکمت/ گناه ثروتمندی که نیازمندی را از حقش محروم سازد، چیست؟

داستانک/ شاخه گلی برای مادر

ریشه ضرب المثل/ باج به شغال نمی‌دهیم

طنز/ آکسفورد وMIT آزاد باید گردد!

گوناگون/ ماجرای جوانی که قربانی مد اینستاگرامی شد!

4گوشه دنیا/ بیرون آمدن یک جنگل 4500 ساله از زیر آب با طوفان!

نجات پیرزن 85 ساله از چاه 20 متری

تفریح عجیب کشاورزان پاکستانی

عبور ناموفق کامیون از زیر پل حادثه ساز شد!

دریاچه ای بکر در دل جنگل های نوشهر

از زن مرموز در ترور رئیس جمهور ایالات متحده چه می دانید؟

خانه‌تکانی توسط یک ناشناس، معمای پلیس شد!

تکیه بیگلر بیگی در کرمانشاه

52سیلی به‌صورت شوهر!

شب‌قدر از منظر علامه حسن‌زاده‌ آملی

صندلی هایی که تابلوی نقاشی هستند!

دندان های مصنوعی قدیمی چندان مصنوعی نبودند!

تنبل‌ترین‌ مردمان جهان

جاذبه توریستی عجیب و متفاوت کلمبیا

حمام نوبر تبریز؛ از حمام‌های منحصر به فرد قاجاری

رمز و رازهای ترک عادات بد

نماهنگ زیبای امام رضایی