آریا بانو

آخرين مطالب

بایدها و نبایدهای خوردن خرما در بارداری اجتماعي

بایدها و نبایدهای خوردن خرما در بارداری

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
بایدها و نبایدهای خوردن خرما در بارداری
١٨٠
٠
کودکت / گفته می‌شود خوردن خرما در بارداری می‌تواند موجب کاهش درد زایمان شود. خرما چگونه به کم شدن درد زایمان کمک می‌کند؟ در این مقاله از کودکت به بررسی رابطه بین بارداری و خرما، مزای مصرف خرما در بارداری، انواع مختلف خرما و اینکه مواد مغذی موجود در خرما چطور به سلامت بدن شما کمک می‌کند می‌پردازیم.
خوردن خرما در بارداری خطرناک است؟
خرما برای مادر و کودک نه تنها خطرناک نیست، اما آن‌ها سودمند هستند. خرما حاوی فروکتوز است که به سرعت تجزیه می‌شود و بدون تغییر در سطح قند خون، انرژی را به بدن شما منتقل می‌کند.
تحقیقات ثابت می‌کند که مصرف خرما در اواخر دوران بارداری، باعث کاهش درد زایمان و تاثیر مثبت بر زایمان و کاهش خطر برای مادر و کودک می‌شود.
ارزش غذایی موجود در خرما
در جدول زیر ارزش غذایی موجود در 100 گرم خرما به شرح ذیل آورده شده است:
انرژی 227 کیلوکالری
فیبر 6/7 گرم
پروتئین 1/8 گرم
آهن 0/9 میلی‌گرم
فولاد 15
چربی 0/2 گرم
ویتامین k 2/7
پتاسیم 696 میلی‌گرم
منیزیم 54 میلی‌گرم
خوردن خرما در بارداری به شدت توصیه می‌شود زیرا خطر ابتلا به کم‌خونی را کاهش می‌دهد. به مقابله با بیماری تهوع صبحگاهی کمک می‌کند. سطح فشارخون و قندخون را تنظیم می‌کند، به خلاص شدن از سموم، تقویت سیستم ایمنی بدن، و حفظ محتوای کلسیم سالم بدن کمک می‌کند. خرماها دارای انواع مختلفی از مواد مغذی هستند که همه آن‌ها برای بدن شما سودمند و مفید هستند.
آهن: بدن یک زن باردار در مقایسه با دیگران به آهن بیش‌تری نیاز دارد. خرما سرشار از آهن است و می‌تواند به پیشگیری از کم‌خونی کمک کند و با خوردن خرما در بارداری، مطمئن باشید که مقدار هموگلوبین موجود در خون شما سالم است. آهن به پردازش متابولیسم بدن شما کمک می‌کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شما و کودک شما می‌شود.
فولات: اسیدفولیک یکی از مهم‌ترین مواد مغذی است که شما نیاز دارید در طول دوران بارداری مصرف کنید. مانع از نقص مادرزادی مغز و ستون فقرات کودک در هنگام تولد می‌شود.
ویتامین K: به طور کلی، ویتامین K، به تصفیه (لخته شدن) خون و هم‌چنین به رشد ساختار استخوانی کودک کمک می‌کند. و خرما بهترین منبع از این نوع ویتامین است. کمبود ویتامین K، می تواند برای سلامت کودک شما مضر باشد. اگر در طول دوران بارداری دچار کمبود ویتامین شدید، می‌توانید با خوردن خرما، این کمبود ویتامین را جبران کنید.
فیبر: خرما سرشار از فیبر است و بنابراین شما به راحتی می‌توانید آن را هضم کنید. یبوست در دوران بارداری متداول است و شما می توانید با خوردن خرما در بارداری از آن پیشگیری کنید. خرماها به راحتی هضم می‌شوند و هم‌چنین به کاهش سطح چربی بد خون از بدن شما کمک می‌کنند. خوردن خرما باعث می‌شود که شکم شما پر شود و این به نوبه خود به حفظ وزن شما کمک خواهد کرد، چیزی که در طول دوران بارداری حیاتی است.
پتاسیم برای حفظ تعادل نمک در بدن مورد نیاز است و به حفظ فشار خون بدن شما کمک می‌کند. گرفتگی عضلات در دوران بارداری شایع است و شما می توانید با مصرف کافی از خرما، سطح پتاسیم بدن خود را کنترل کنید و مانع از گرفتگی عضلات خود در دوران بارداری شوید. کمبود پتاسیم می‌تواند منجر به مشکلات کلیوی شود.
فروکتوز: همانطور که در بالا ذکر شد، خرماها حاوی فروکتوز هستند که تضمین می‌کند میزان انرژی شما همیشه بالا است. مهم است که در دوران بارداری، میزان زیادی انرژی داشته باشید تا بتوانید با تغییرات روبرو شوید. خوردن خرما در بارداری برای جذب سریع انرژی پیشنهاد می‌شود.
قند: بدن شما در زمان بارداری نسبت به زنی که باردار نیست، به کالری بیش‌تری نیاز دارد. خوردن یک فنجان از خرما در هر زمانی که گرسنه هستید پیشنهاد می‌شود زیرا این میوه منبع قندهای خوب است و می‌توانید بدون افزایش وزن کالری مورد نیاز خود را دریافت کنید.
منیزیم: کودک شما برای شکل‌گیری استخوان و دندان به منیزیم نیاز دارد. هم‌چنین به تنظیم قند خون و فشارخون نیز کمک می‌کند.
فواید خوردن خرما در بارداری
مطالعه‌ای که توسط دانشجویان دانشگاه علم و تکنولوژی اردن انجام شد، مزایای خوردن خرما در بارداری را ثابت کرده‌اند که عبارتند از:
زمانی که شما باردار هستید بدن شما به انرژی بیش‌تری نیاز دارد و برای تامین این انرژی خوردن خرما به شما پیشنهاد می‌شود. مصرف یک مشت از خرما، انرژی لازم را بدون افزودن کالری برای بدن شما فراهم می‌کند.
خرما هم‌چنین به از بین بردن یبوست کمک می‌کند. خرماها سرشار از فیبر هستند و سلامت دستگاه گوارش شما را حفظ می‌کنند و یبوست مربوط به دوران بارداری را دور نگه می‌دارد. خرما به شما احساس سیری می‌دهد و سطح چربی بد خون شما را کاهش می‌دهد و به حفظ وزن سالم شما کمک می‌کند. در میان مزایای بی‌شمار خرما، یکی از مزایای آن در دوران بارداری این است که مشکلات عمده سوءهاضمه را از بین می‌برد.
خرما هم‌چنین حاوی پروتئین است و این پروتئین‌ها به ساخت آمینواسیدهای مورد نیاز برای رشد کودک کمک می‌کند.
خرما حاوی اسیدفولیک است که برای رشد مناسب مغز و نخاع (ستون فقرات) کودک شما ضروری است.
خرما سرشار از ویتامین K است که به رشد استخوان‌ها و انعقاد خون کمک می کند.
خرما هم‌چنین سرشار از آهن است و از کم‌خونی ناشی از فقر آهن جلوگیری می‌کند. کم‌خونی در دوران بارداری شایع است و شما می‌توانید با مصرف منظم و روزانه خرما از آن جلوگیری کنید. آهن به حفظ سطح هموگلوبین خون شما کمک می‌کند و ایمنی بدن شما را افزایش می‌دهد.
خرما حاوی پتاسیم است بنابراین به حفظ تعادل آب و نمک در بدن شما کمک می‌کند. پتاسیم موجود در خرما، مانع از گرفتگی عضلات می‌شود و به تنظیم فشارخون کمک می‌کند. کمبود پتاسیم می تواند منجر به بروز مشکلات کلیوی شود.
خوردن خرما در بارداری موجب بهبود دندان و سلامت استخوان کودک شما خواهد شد. خرما حاوی منیزیم است که به شکل‌گیری استخوان و دندان کودک کمک می‌کند. هم‌چنین از اختلالات کلیوی و کبد جلوگیری می‌کند.
کلسیم، منیزیم و تاتن موجود در خرما، به انقباض مناسب عضلات رحم کمک می‌کند.
خوردن خرما در مراحل مختلف بارداری
این یک سوال مشترک بین تمام زنان باردار است که در چه مواقعی می‌توانند خرما بخورند.
خوردن خرما در سه ماهه اول بارداری
خوردن خرما در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است زیرا یکی از مشکلات بزرگ در سه ماهه اول بارداری، یبوست است. خرما بخورید تا مطمئن شوید که محتویات شکم و روده شما به نرمی حرکت می‌کند و شما هیچ مشکل داخلی ندارید. با این‌حال، اگر شما دارای مشکلات قند خون یا عفونت استریپ (عفونت در روده راست یا دهانه رحم یک زن باردار) هستید باید مقدار خرمای مصرفی خود را در سه ماهه اول بارداری محدود کنید.
خوردن خرما در سه ماهه دوم بارداری
شما می‌توانید از خوردن خرما در سه ماهه دوم بارداری اجتناب کنید زیرا احتمال ابتلا به دیابت بارداری در این دوره بسیار بالا است. با این‌حال، می‌توانید با پزشک متخصص خود مشورت کنید، زیرا خوردن تعداد کمی از آن آسیبی به شما نمی‌رساند.
خوردن خرما در سه ماهه سوم بارداری
در سه ماهه سوم بارداری حتما خرما را در رژیم غذایی خود بگنجانید، زیرا خوردن خرما در بارداری درد زایمان را کم‌تر می‌کند و به لطف ملین‌های طبیعی موجود در خرما، کل فرآیند زایمان را آسان می‌کند. از شروع هفته 36 بارداری، یعنی 4 هفته مانده تا زایمان، روزانه 6 عدد خرما بخورید.
خوردن خرما در تابستان
بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند از خوردن خرما در تابستان اجتناب کنند زیرا فکر می‌کنند موجب ناراحتی معده می‌شود. اگرچه، این مساله به صورت علمی ثابت نشده است.
با این‌حال، در صورتی که باردار هستید مصرف خرما را در تابستان محدود کنید. گفته می‌شود که خرما در بدن گرما تولید می‌کند. وقتی شما باردار هستید تولید گرمای بیش‌تر ناشی از تغییرات فیزیکی و هورمونی در بدن متفاوت است. بنابراین، خوردن بیش‌از حد خرما ممکن است باعث افزایش تولید گرما شود. مصرف خرما را در مراحل آخر بارداری محدود کنید تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنید.
خوردن خرما در زمستان
صرف‌نظر از شرایط آب‌و‌هوا، مهم است که در خوردن خرما زیاده‌روی نکنید. شما می‌توانید مصرف روزانه خرما را در طول زمستان افزایش دهید زیرا گرما تولید شده به شکست سرما کمک خواهد کرد و مواد مغذی مورد نیاز شما را فراهم خواهد کرد.
در دوران بارداری، شما روزانه به 300 کالری بیش‌تر برای رشد مناسب جنین نیاز خواهید داشت. برای تامین کالری مورد نیاز باید غذاهای سالم را برای مصرف انتخاب کنید، غذاهایی که سرشار از مواد مغذی هستند را انتخاب کنید و از انتخاب غذاهایی که دارای مقدار کم مواد مغذی و مقدار بالای قند هستند اجتناب کنید. آهن، کلسیم و پتاسیم از مهم‌ترین مواد مغذی هستند که بدن شما در دوران بارداری به آن‌ها نیاز دارد و خرما همه این مواد مغذی را به شما ارائه می‌دهد.
راه‌های مختلف مصرف خرما در دوران بارداری
راه‌های بسیاری برای خوردن خرما در بارداری وجود دارد. اولین راه، خوردن خرما به صورت خام است. در این‌جا چند ایده برای این‌که چطور خرما را در دوران بارداری در رژیم غذایی خود بگنجانید آورده شده است:
درست کردن چرب: 6 عدد خرما را با یک فنجان ماست مخلوط کنید و سپس در مخلوط‌کن ریخته و خرمای چرب درست کنید.
شربت: شربت خرما را با ترکیب چند عدد خرما و شیر در خانه درست کنید. مخلوط را روی بستنی، نان تست یا با بلغور میل کنید.
دسر: برای تهیه دسر ساده خرما، شما می‌توانید خرمای بخارپز شده و کنجد و عسل را با هم مخلوط کنید.
پای خرما: خرما و آجیل را در آسیاب ریخته و با هم مخلوط کنید و یک خمیر نرم تهیه کنید. سپس آن را با خمیر برای تهیه یک پای خوشمزه ترکیب کنید.
شیرین‌کننده: شکر را با خرما در شیر و دیگر نوشیدنی‌ها جایگزین کنید. مصرف روزانه فروکتوز بهتر از مصرف شکر است.
کوکی‌ها و مافین‌ها: شما می‌توانید خرما را به کوکی یا مافین‌های خود اضافه کنید و طعم آن‌ها را بهبود دهید.
سالاد مخلفات: خرما را با کره بادام‌زمینی آماده کنید و سپس آن را به هر سالادی که انتخاب شما است اضافه کنید.
طعم‌دار کردن: شما هم‌چنین می‌توانید خرما را با مرغ و تن‌ماهی برای طعم لطیف آن مخلوط کنید.
چه نوع از خرما را بخورید؟
انواع زیادی از خرما در دسترس است. درحالی که برخی از انواع خرما، نرم و دارای رطوبت بالایی هستند. برخی انواع دیگر، خشک و جویدنی هستند. بدون توجه به نوع خرما، شما می‌توانید از آن به عنوان میان‌وعده‌ با دستورالعمل‌های متعدد استفاده کنید.
خوردن خرما در دوران بارداری چه ضررهایی دارد؟
هیچ منبع علمی برای پذیرش این ادعا که خرما برای زنان باردار مضر است، وجود ندارد. خوردن خرما در سه ماهه اول و سوم دوران بارداری برای سلامتی شما و نوزادتان ضروری است. اگر‌چه، در مصرف خرما پرخوری کنید ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:
وزن بیش از حد
احتمال ابتلا به دیابت بارداری
افزایش سطح قند خون
نکات احتیاطی هنگام خوردن خرما در بارداری
فراموش نکنید که خرما را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا خرما سرشار از مواد مغذی است و مزایای مصرف آن در دوران بارداری، جایگزین‌ناپذیر است. توجه کنید که نباید در خوردن خرما زیاده‌روی کنید، زیرا منجر به افزایش وزن و سایر مشکلات سلامتی شما می‌شود. اگر شما باردار هستید و می‌خواهید خرما را در رژیم غذایی خود بگنجانید حتما با پزشک خود مشورت کنید. همیشه از خرماهای ارگانیک استفاده کنید زیرا بدون مواد شیمیایی و نگهدارنده هستند. از خرماهای تازه استفاده کنید.
امین بینایی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درگیری لفظی بهانه شوم تصادف شاسی بلند

مشکلات جنسی عامل چند درصد از طلاق‌های ایرانیان است؟/ شرم و ناآگاهی، اصلی‌ترین کلیدواژه‌های اتاق‌‌خواب‌های نا‌آرام

نتایج کنکور 98 در برزخی عجیب | چرا اینگونه شد ؟

تصاویر شوکه کننده از سونالی بندره بازیگر هندی بعد از ابتلا به سرطان!

رفتار عجیب بهاره رهنما در خیابان | فحاشی و توهین !!!

واکنش کاربران به کلاس آموزش کارتخوان پزشکان

بازی جدید مهران مدیری او را با کارگردانش هم عکس کرد

ناصر احمدی دوبلور بزرگ آسمانی شد | مراسم تشییع مرحوم

روایت بسیار تلخ ترور شهید لاجوردی از زبان شاهد عینی

افشاگری دختر صدام حسین در مورد شهید تندگویان

رازهای شعبده سعید فتحی روشن در فینال عصر جدید

فاطمه عبادی ، برنده ی فینال عصر جدید !

لحظه ورود فینالیستهای برنامه عصر جدید با بادیگاردهایشان !!!

متفاوت ترین اجرای ارشا اقدسی در فینال عصر جدید

دستمزد بازیگران میلیاردی ایران | مهران نوید پیمان در صدر !

چهره جذاب نرگس و الناز در اکران مردمی شبی که ماه کامل شد

هدیه استاد فرشچیان به برنده فینالیست عصر جدید

سوژه هایی دیدنی از کنسرت فرزاد فرخ در همدان

چرا نرگس محمدی در سریال بوی باران همانند ستایش است ؟

خاطره عیادت احسان علیخانی از دختران نینجای زخمی !!!

جملات قصار جواد خیابانی در آغاز لیگ سوژه کاربران فضای مجازی !

40 سال زندگی عاشقانه با "اعظم"

جمع‌آوری کودکان کار از خیابان‌ها شدنی است؟

برگزاری مراسم ازدواج 4 زوج

پیامدهای فردی و اجتماعی ازدواج زودهنگام

طوفان و سیل خونین در جنوب چین

سقوط آسانسور ساختمانی را به آتش کشید

ابتکار: دختران 4برابر پسران از تحصیل باز می‌مانند

پای طرح گردشگری آشوراده روی گلوی آخرین فک‌های خزری

هشدار سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان درباره برخی سایت‌ها

نجات 2 نفر در کویر از مرگ حتمی

سقوط هواپیمای کوچک در آمریکا

مفقود شدن تیم 13 نفره کوهنوردی در منطقه تنگ زندان

آتش سوزی ساختمان 10 طبقه در فرانسه

مادر روانی پسرش را 13 بار زیر تیغ جراحی فرستاد

خشکسالی همراه با گرما با ایران چه کار می‌کنند؟

حواس پرتی شهروندان بهانه‌ گوشی قاپ‌ها برای سرقت

آتش بر جان جنگل های قره داغ

آتش در آمازون

زمین‌لرزه 3/8 ریشتری حسینیه خوزستان را لرزاند

مرگ زن 32 ساله بر اثر برق‌گرفتگی

سنگینی ترافیک در محور هراز

دلیل مخالفت پزشکان با نصب کارتخوان

مقایسه میانگین نرخ تصادفات رانندگی ایران و جهان

سرانجام 13 کوهنورد مفقود شده در تنگ‌زندان

مرگ 5 عضو یک خانواده در جزیره لاوان

اشکالات یک بخشنامه خون آلود؛ مادری که دخترش را ندیده، از دنیا رفت

لحظه انفجار مرگبار مخزن گاز پراید

قتل مادر با چکش

راز زنی که 4 نفر را کُشت