آریا بانو

آخرين مطالب

«دلدار» قصه‌ای نزدیک به جوانان امروز جامعه دارد فرهنگی هنری

«دلدار» قصه‌ای نزدیک به جوانان امروز جامعه دارد

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
«دلدار» قصه‌ای نزدیک به جوانان امروز جامعه دارد
١٧٤
٠
صبا /علیرضا آرا که رمضان امسال با سریال «دلدار» مهمان خانه تماشاگران تلویزیون است، درباره پروژه های جدید خود و برگزاری کارگاه تخصصی «پیش از بازی» توضیحاتی ارائه داد.
علیرضا آرا بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر درباره نقش آفرینی خود در سریال «دلدار» به کارگردانی برادران محمودی که این شب ها از شبکه 2 سیما روی آنتن می رود، بیان کرد: زمانی که به من پیشنهاد بازی در این سریال داده شد، خوشحال شدم که فرصتی پیدا شده تا با نوید و جمشید محمودی عزیز همکاری کنم.
وی با اشاره به اینکه کارهای قبلی برادران محمودی را دیده بوده و می دانسته کارکردن با آنها بسیار جذاب است، گفت: با اینکه نقش من در این سریال کوتاه است، اما کیفیت کاراکتر و تاثیرگذاری آن جذبم کرد.
این بازیگر افزود: در سریال «دلدار» کاراکتر بهرامی را که نقشی منفی است بازی می کنم. بهرامی همراه با رقیب خود پژمان که قبلا شریک یکدیگر بودند وارد یک مزایده و درگیر جریان هایی می شوند.
بازیگر سریال «زیر پای مادر» درباره اینکه بازخورد سریال را چگونه می بیند، گفت: به دلیل آنکه از عوامل سریال هستم نمی توانم تعریف کنم ولی اگر بخواهم به عنوان مخاطب درباره «دلدار» حرف بزنم به شخصه سریال را به دلیل کارگردانی دقیق، فیلمنامه خوب و قصه جذابی که دارد دوست دارم. قصه درباره جوانان است و شاید برای نسل جدید و مخاطب جوان این قصه جذاب تر باشد و گمان می کنم نسل جوان به خوبی با آن ارتباط برقرار می کند.
آرا معتقد است ساخت سریال هایی با قصه عاشقانه همیشه مخاطب خاص خود را دارد و «دلدار» نسبت به سریال های عاشقانه ای که در سال های پیش ساخته شده است فضای بازتری دارد و ارتباطات در سریال واقعی تر، ملموس تر و نزدیک به روابط جوانان در سطح جامعه است.
وی در تمجید از «دلدار» مطرح کرد: برادران محمودی قاب تصویر را خوب می شناسند و همچون حضورشان در سینما در تلویزیون نیز موفق هستند. ریتم و فضاسازی در سکانس ها و هدایت بازیگران درست و دقیق اتفاق می افتد و این باعث شده است که تماشاگر با شخصیت ها و داستان به خوبی همراه شود. فکر می کنم تعداد قابل توجهی از مخاطبان سریال را دوست داشته باشند. البته برای دریافت بازخورد سریال های مناسبتی مانند ماه رمضان باید کمی بیشتر صبر کرد تا دست کم نیمی از سریال بگذرد آنگاه مشخص می شود رضایت مخاطب به چه میزان است.
آرا در بخش دیگر صحبت هایش گفت: امسال رمضان به غیر از «دلدار» چند قسمت از سریال «برادرجان» به کارگردانی محمدرضا آهنج و نویسندگی سعید نعمت اله را هم دیده ام. همیشه از دوستداران قلم سعید نعمت اله هستم و فیلمنامه این سریال هم مثل همیشه درخشان است.
کمبود زمان در تولید سریال های مناسبتی
بازیگر سریال «دلدار» درباره تجربه نقش آفرینی در سریال های مناسبتی گفت: در چند سال اخیر در سریال هایی مانند «زیر پای مادر» و «عقیق» به کارگردانی بهرنگ توفیقی و نویسندگی سعید نعمت اله که یکی در ماه رمضان و دیگری در محرم 96 پخش می شد، بازی کردم. مشکلی که سریال مناسبتی دارد این است که دیر تولید می شود و فرصت کافی برای ساخت سریال و رساندن به پخش نیست. اغلب با عجله و سختی بسیار ساخته می شوند و گاه گروه برای رسیدن به پخش مجبور است روزی بیست ساعت کار کند. با برنامه ریزی دقیق تر و حمایت سازمان، گروه ها می توانند بی دغدغه مالی عوامل خود را زودتر در اختیار گرفته و با پیش تولیدی مناسب، بدون استرس و کمبود وقت تولید کار را آغاز کرده و سریال ها با کیفیت بهتری به مخاطبان ارائه شود.
آرا معتقد است سریال «دلدار» که امسال به مناسبت ماه رمضان پخش می شود با نظم کاری و برنامه ریزی خوب عوامل به موقع به پخش رسیده و تمام شده است.
وی با بیان اینکه بازی در سریال «دلدار» یکی از بهترین خاطرات کاری اوست، عنوان کرد: گروه تولید و تهیه این پروژه بسیار منظم و حرفه ای بودند و به عنوان بازیگر حضور و همکاری در آن برایم بدون هیچ دغدغه و تنشی سپری شد.
آرا درباره پروژه جدید سینمایی که در آن نقش آفرینی می کند، عنوان کرد: پیشنهاد بازی در فیلم سینمایی «زنبور کارگر» به نویسندگی سعید نعمت اله و کارگردانی افشین صادقی که در مرحله پیش تولید است و به زودی کلید می خورد از طرف آقای نعمت اله به من داده شد که من هیچ وقت پیشنهاد ایشان را رد نمی کنم چراکه در این سال ها موفقیت و بازی در نقش هایی را که دوست شان داشتم مدیون ایشان و قلم جادویی اش بوده ام. مطمئنم «زنبور کارگر» نیز با فیلمنامه خوبی که دارد فیلمی متفاوت و درخشان خواهد شد.
تئاتر خاستگاه من است
وی با بیان اینکه هیچگاه دوست ندارد از صحنه تئاتر دور بماند، عنوان کرد: خاستگاهم تئاتر بوده است و هیچگاه تئاتر برای من خسته کننده و کهنه نمی شود. از ابتدای امسال نیز چند پیشنهاد خوب بازی در تئاتر داشته ام، اما به واسطه مشغله کاری نتوانستم آنها را قبول کنم. به دلیل آنکه پیشنهاد بازی در سینمایی «زنبور کارگر» را پذیرفتم و همزمان مشغول بازی در سریال «از سرنوشت» به کارگردانی علیرضا بذرافشان هستم که در مرحله فیلمبرداری است و اینها زمان زیادی از من می گیرد. امیدوارم اوایل تابستان فرصت حضور در تاتر را پیدا کنم تا دلتنگی صحنه برطرف شود.
بازیگر سریال «عقیق» درباره پروژه جدید تلویزیونی خود گفت: مشغول بازی در سریال «از سرنوشت» به کارگردانی علیرضا بذرافشان و تهیه کنندگی اکبر تحویلیان هستم. سریال 50 قسمت دارد و پخش آن از شبکه 2 خواهد بود. در حال حاضر مشغول ضبط آن هستیم و من یکی از نقش های اصلی را بازی می کنم. سریال با قصه ای اجتماعی نگاهی به معضلات نسل جوان دارد که امیدوارم با اقبال عمومی مواجه شود.
آرا درباره حضور خود به عنوان مربی در دوره کارگاه تخصصی «پیش از بازی» که در تابستان 98 برگزار خواهد شد، توضیح داد: بسیار علاقه دارم درباره تئاتر و مسایل تخصصی آن به ویژه با نسل جوان تر از خودم گفتگو کنم. من در میانه راه هستم و هرگز خود را در تئاتر استاد نمی دانم و هیچ ادعایی ندارم، اما علاقه دارم تجربه ای را که در این 24 سال حضور در تئاتر کسب کرده ام به دوستان جوانتر از خودم منتقل کنم.
وی افزود: خیلی وقت است که طرحی برای برگزاری دوره ای با عنوان پیش از بازیگری دارم. در این زمینه با چند آموزشگاه و موسسه صحبت کرده و پیشنهادهای خوبی دریافت کردم که آن را برگزار کنم اما 2 دلیل در تمام این سال ها باعث شده بود که این کار را انجام ندهم؛ اولین دلیل این بود که حتما استادان بزرگی در تئاتر هستند که به طور قطع بهتر می توانند به نسل جوان آموزش دهند و تجربیات خود را منتقل کنند.
انتقاد از وعده های دروغین در کلاس های بازیگری
آرا هم چنین درباره دومین دلیل خود گفت: متاسفانه این روزها در زمینه تئاتر تعداد زیادی کارگاه و آموزشگاه بازیگری وجود دارد که اغلبشان با رویه ای غلط و با استادان کم تجربه و نابلد به شدت به نسل جوانی که با علاقه به سمت بازیگری و تئاتر می آیند لطمه می زنند و این فضای مسموم و گاه کاسب مآبانه آموزشی، مرا از برگزاری این دوره ها منصرف می کرد. به جرأت می توانم بگویم بالغ بر 50 درصد این موسسات و آموزشگاه ها کلاس هایی برگزار می کنند که حرفه ای و مفید نیست و برخی افراد که صرفا چهره و نامی در گوشه کنار بازیگری دارند در آنها با عنوان استاد مشغولند و با وعده های دروغین و پوچ باعث سرخوردگی و گمراهی علاقمندان می شوند. متاسفانه عده ای بعد از بازی در یک یا دو نمایش فکر می کنند به درجه استادی رسیده اند و این قدرت را دارند که آموزش بدهند و کارگاه آزاد بازیگری برگزار کنند و تدریس کنند. بسیاری از این استادان تحصیلات و سواد آکادمیک و مدارک فوق لیسانس و دکتری دارند ولی خودشان هنوز فرصت حضور در یک گروه حرفه ای و تجربه عملی در دنیای نمایش نیافته اند.
وی ادامه داد: این روزها با تعجب می بینم که چطور برخی بدون داشتن سابقه ای در تئاتر و تنها به پشتوانه بازی در نقش های فرعی چند سریال و فیلم و حتی نیافتن توفیق در آنجا، راه به سمت تئاتر کج کرده و کارگاه تخصصی بازیگری در تئاتر برگزار می کنند! هستند کسانی که به لطف اقوام فیلمسازشان بازیگر شده اند و چون در قاب تصویر موفق نبوده اند هوس آمدن به تئاتر کرده و پس از دو بار حضور در نقش های نیم بند نمایشی به یکباره تصمیم به کارگردانی در تئاتر و بعد برگزاری کارگاه آموزشی گرفته اند!
بازیگر سریال «زیر پای مادر» با اشاره به اینکه او در کارگاه «پیش از بازی» آموزش بازیگری نمی دهد، عنوان کرد: شاید نشود اسم آن را کارگاه گذاشت چراکه مباحث بیشتر به صورت تئوری و درس گفتار هایی است که هنرجویان باید پیش از فراگرفتن قواعد بازیگری با آنها آشنا شوند. نسل جدیدی که علاقه مند است و می خواهد پا به عرصه تئاتر بگذارد باید پیش از بازیگر شدن‌ بداند بازیگری چیست، در جامعه ما چه جایگاهی داشته و چه تفاوتی با دیگر نقاط دنیا دارد، یک بازیگر از لحاظ فیزیکی، روحی، سطح دانش و اطلاعات عمومی و اجتماعی چه شرایطی باید داشته باشد. نقاط ضعف و قوت خود را به عنوان یک انسان باید بشناسد و بعد وارد مقوله بازیگری شود.
وی در پایان با بیان اینکه پیش از سال جدید کارگاهی را با همراهی حوزه هنری قم برگزار کرده است، گفت: دوره ذکر شده قرار است در تهران در 10 جلسه طی یک یا دوماه دیگر برگزار شود که اطلاعات آن به زودی اعلام خواهد شد.
عکس کنار خبر از نوشین جعفری عکاس سریال «دلدار» است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اله‌یاری: دفتر موسیقی برای برگزاری کنسرت‌های عمومی آماده همکاری است

جورج کلونی فیلم آخرالزمانی می‌سازد/ دانشمند تنها در قطب شمال

یک کارگردان زن رئیس هیات داوران جشنواره ونیز شد

سیامک صفری با «گورخواب‌ها» به نوفل‌لوشاتو می‌رود

تصویربرداری آخرین اپیزود سریال «محکومین 2» شروع شد

حریم امن کجاست؟/ ماجرای ستاره اسکندری و ویدئویی که دست به دست شد

"فر گلستان" موضوع ویژه نهمین جشنواره مد و لباس فجر شد

نمایش "ایسمن و کابوس‌های شبانه" به روی صحنه می‌رود/ پوستر نمایش "استاد نوروز پینه دوز" منتشر شد/ "تنها راه ممکن" شبنم قلی‌خانی در شانو

تأثیر استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی بر نسل‌های آینده / نمایشگاه نقاشی "راویان کوچک" در تهران و سردشت برپا می‌شود

دیدار مدیرکل هنرهای تجسمی از دو هنرمند پیشکسوت

"در انتظار گودو" ایرانی / بررسی نمایش "چشم به راه میرغضب" در دوشنبه‌های نقد تئاتر

سینما باعث راه‌اندازی تماشاخانه هامون شد/ هدف اصلی ما تولید تئاتر است / گزارش نشست رسانه‌ای هادی حجازی‌فر مدیر تئاتر هامون

"روند معمولی" در زیرزمین جایی بدون تعریف

هفت‌خوان رستم، در شیراز به روی صحنه می‌رود

" دوستت دارم با صدای آهسته" در شیراز خوانش می‌شود

انتشار فراخوان چهارمین نمایشگاه لباس عاشورایی

آمار فروش تماشاخانه‌های اداره کل هنرهای نمایشی تا جمعه 31 خرداد

نمایش "حضار قیام کنند" در تماشاخانه استاد مشایخی

محمد جواد ظریف: امکان افزایش آگاهی عمومی به وسیله هنر امری نیکوست / از کمک به هنر ایرانی استقبال می‌کنیم

جلسه چهارشنبه‌های تهران با موضوع "محله سرچشمه" برگزار می‌شود / واقعه هفت‌تیر در باغ کتاب بررسی می‌شود

پوشش متفاوت ریحانه پارسا در فیلم جدید پیمان قاسم خانی!

جشن تولد ابوالفضل پورعرب در 58 سالگی با استایلی جدید!

حذف رامبد جوان از تلویزیون و کنداکتور نسیم بعد از جنجال اخیر!!

سوژه شدن تبریک خاص بهاره رهنما به پریا به مناسبت روز دختر!

تیپ الهام پاوه نژاد و دخترش کردیا در کنسرت بابک جهانبخش

حضور سلبریتی ها در تئاتر این هنر را به جاده خاکی کشانده !

چهره جدید محمدرضا گلزار ستاره سینما را ببینید!!

موتورسواری هیجان انگیز امین حیایی در برنامه عصر جدید!

اظهارات جنجالی و عجیب امیر جعفری بازیگر ایرانی در حمایت از آقازاده‌ها !!

املت علی قمی با 4 چراغ سفید!

انتشار فراخوان هنرستان موسیقی دختران برای جذب حق‌التدریس

شهرک سعدی شیراز میزبان قصه اصغری و مملی

جذابیت بازی در نقش یک پلیس‌ متفاوت / پندار اکبری از بازی در سریال "گاندو" می‌گوید

انتشار فراخوان جشنواره شعر رضوی منطقه جنوب فارس در گراش

جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در فارس آغاز به کار کرد

آر‌ت‌فر تیر آغاز به کار کرد / اعلام برنامه نشست‌های تخصصی دومین تیرآرت

عواقب روابط مثلثی / روایت سمیه مهری از نمایش "قهوه برزیلی"

«آسمان هوای باران دارد» سریالی خانوادگی است/ آموزش نحوه برخورد با فرزندان

ورود بی‌سر و صدای قائدی به جرگه متأهلین!

رئیس هیات داوران جشنواره ونیز 2019 معرفی شد

کیوان کیارس با "تنهایی" آمد

کتاب "کرشمه شیرین" رونمایی می‌شود / افتتاح نمایشگاه سامان مومنی در گالری چهار

محمد وزیری: فعلاً زود است آلبوم منتشر کنم

حسن خادمی: "قاضی و مرگ" از عزیزمحمدی قهرمان نساخته است

مناظر انتزاعی، زیبایی ظاهر و خاطراتی از خانه‌های قدیم / گالری‌گردی هنرآنلاین در 4 نمایشگاه

ادبیات نمایشی در ایران یا رویارویی جمشید ملک‌پور با سیر درام غربی / نگاهی به کتاب‌های مهم تئاتری (قسمت هفتم)

موضوع ستاره‌های معماری ما دیده شدن در خارج‌ از مرزها است / برخی معماران فرمالیست نخوانده، فرمالیستی عمل می‌کنند / روایت کاوه بذرافکن از فرم‌گرایی در معماری و هنر ایران

جیمزباند به سلیقه کارگردان میلیونر زاغه نشین

داستان اسباب‌بازی 4 پرفروش‌ترین فیلم شد

فیلم‌های قربانی در اکران